Yeşil Pasaport Yenileme

Yeşil pasaport yenileme işlemleri ile mevcut olan pasaportunuzun kullanım süresini, uzatabilirsiniz. Yeşil pasaport hususi kullanıma özel olan pasaport manasına gelmektedir. Sadece özel şartları karşılayan kişilerin elde edecekleri bir fırsattır. Pasaport alınması ya da yenilenmesi sürecinde kişilerin hem bireysel olarak hem de danışmanlık firmalarından gerekli olan desteği almalarına imkan tanınmaktadır. Tüm adımları profesyonel şekilde hizmet veren danışmanlık firmaları da takip edebilmektedir.

Emekli Yeşil Pasaport Yenileme

Yeşil pasaport yenileme adımlarında kişilerin pasaport alırken daha öncesinde beyan edilmiş olsa dahi yeniden emekli olunan kadro derecesini gösterir yazının eksiksiz biri biçimde sunulması istenmektedir. Verilen bu yazıdan şüphe duyulması durumunda detaylı bir araştırma talep etme hakkının mevcut olduğu da unutulmamalıdır. Maksat yeşil pasaport almak isteyen kişilerin gerçekten hak ediyorlarsa bu fırsattan faydalanmalarının sağlanmasıdır.

Pasaport yenileme adımlarında kişilerin özellikle istenen belgeleri eksiksiz sunmaları lazımdır. Bu şekilde büyük avantajları beraberinde getiren yeşil pasaporta sahip olma imkanınız olacaktır. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin ortak prosedür belirlenen ülkelere vize almaksızın giriş yapmasına izin verilmektedir. Örneğin Fransa’ya 90 günü aşmamak kaidesi ile vizesiz giriş yapılmasına imkan verilmektedir. Bu anlaşmalar belirli sürelerde güncellenmektedir. Başvuruların tamamlanmasının öncesinde gitmek istediğiniz ülkenin listede yer alıp almadığını incelemeniz gerekecektir.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti 2023

Yeşil pasaport yenileme işlemleri sırasında pasaportun geçerlilik tarihine göre ödenmesi gereken tutarda da değişim meydana gelecektir. 6 aylık bir pasaportun yenilenmesi için talep edilen tutar 303 lira olarak belirlenmiştir. Bu ödeme adımının tamamlandığına dair size verilen makbuzu da eksiksiz bir biçimde saklamanız gerekmektedir.

Yeşil pasaport yenileme işlemleri sırasında istenen ek belgeler de dahil olmak üzere ödeme adımının da tamamlanması ile en geç 3-5 günlük bir zaman zarfında talep ettiğinizi yenilemenin tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Pasaport yenileme adımlarında pandeminin de etkisi ile beraber işlemlerin artık randevulu şekilde yapıldığı görülmektedir. Bu şekilde yoğun kalabalıkların oluşmasının önüne geçilmektedir.

Yeşil Pasaport Ücreti 2023

Yeşil pasaport yenileme adımlarının hemen sonrasında vize başvuru adımlarına geçebilirsiniz. Yeşil pasaporta da vize talep eden bazı ülkeler bulunmaktadır. Bu nedenle yeşil pasaportlu kişilerin gitmek istedikleri ülkelerin vize muafiyet listesinde olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Eğer vizeden muaf değilseniz vize başvuru formunun doldurulması ile beraber sürece başlayabilirsiniz. Vize başvuru adımının tamamlanması için 2 adet biyometrik fotoğraf, turist olarak gelen kişiler için otel rezervasyon belgesi ve uçak biletleri gibi unsurların da iletilmesi gerekmektedir. Talep edilen belgeler ülkelere göre değişim arz etmektedir. Vize başvuru adımınızın tamamlanmasının sonrasında yaklaşık 4 haftalık bir süre içerisinde başvurunuza yanıt verilecektir. Yeşil pasaportunuz ile vize başvurusu olmadan birçok Avrupa ülkesine seyahat hakkınız vardır. Güncel listeyi inceleyerek rotanızı onay uygun şekilde belirlemeniz mümkün olacaktır.

Yeşil Pasaport Ücreti 2023

Yeşil pasaport almak isteyen kişilerin yalnızca defter bedeli ödemeleri yeterli olacaktır. Yapılan son değişimlerden sonra defter bedeli 174 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedelin ödenmesinin hemen sonrasında yeşil pasaportunuz yaklaşık olarak 7 gün içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti

Yeşil pasaport yenileme adımlarında harçtan muaf olduklarının da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Yenileme adımlarında da sadece defter bedelinin ödenmesi ile beraber süreç tamamlanacaktır. Pasaport yenilme adımlarında sürenin geçmesine rağmen yabancı bir ülkede bulunmanız ve yeşil pasaportu kanuna aykırı şekilde kullanmanız durumunda yasal cezaya tabi tutulacağınızı da bildirmek gerekmektedir. Ayrıca bu durum pasaportunuza da işlenecektir. Pasaportunuzda bu tür olumsuz uyarıların bulunması diğer ülkelere giriş çıkış adımlarında büyük sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Emekli Yeşil Pasaport Yenileme Formu

Yeşil pasaportunuzu yenilemek isterseniz dikkate almanız gereken nokta memuriyetten emekli olduğunuz kadro derecesinin, emekli olduğunuz kurumdan almış olduğunuz belge ile kanıtlanmasıdır. Bu belge pasaportu ile talep ettiğiniz zaman da tarafınızdan alınmıştır. Yenileme adımında tekraren talep edilmesi sizi şaşırtmamalıdır. Resmi prosedür bu yönde belirlenmiştir. Ayrıca başvuru formunun onaylı olması gerekir. Başvuru formunun onaylı olmaması durumunda yenileme işlemlerine ilişkin sorunlar ile karşılaşabileceğinizi de görmelisiniz.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Pasaport süresi bitmeden de uzatma adımlarını tamamlamanıza imkan verilmektedir. Pasaport başvurusunun yapılmasının sonrasında pasaportunuzda yıpranma, eskime veya kaybolma gibi bir durum meydana gelirse süresi dolmadan da yenileme talep etme hakkınız vardır. Bu aşamada ülkelerin bazı temel kuralları da bulunmaktadır. Örneğin pasaportunuzun geçerliliği devam eder konumda olsa da bazı ülkeler vize başvurusu sırasında pasaportun en az 3 yaprağının boş olmasını istemektedir. Bu tür durumlarda da pasaportunuzun süresi bitmeden de yenilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Süre Uzatma

Süre uzatma işlemlerinde hem size verilen formun doldurulması hem de memuriyet seviyenizi yeniden kanıtlamanız talep edilecektir. Yeşil pasaport süre uzatma işlemleri sırasında belge eksikliği olması durumunda kişilerin başvuru taleplerinin ret yanıtı alacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Yeşil pasaport verme adımlarında resmi birimlerin oldukça tedbirli olduğu görülmektedir. Yeşil pasaporta dairi bilinmesi gereken en temel hususlar şu biçimde sıralanır;

  • İşlemlerin büyük bir çoğunluğu online olarak tamamlanmaktadır. Örneğin Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri kapsamında yapacağınız işlemler için online olarak ya da telefon hattı ile randevu alabilirsiniz. Randevu hattı 199 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde kalabalık ortamlara girmek zorunda kalmadan daha sakin şekilde başvuruların tamamlanmasına imkan verilmektedir.
  • Pasaport başvurularını dileyen kişilerin yurtdışında yer alan temsilciliklerde tamamlamasına da imkan verilmektedir.
  • Yeşil pasaport başvurularında sadece devletin sağladığı kadro sebebi ile bu pasaporta sahip olan kişiler değil aynı zamanda çocukları ve eşi de durumdan istifade edebilmektedir. Çocukların bu hakları 25 yaşına kadar devam etmektedir. 25 yaşına kadar yeşil pasaporttan ebeveyn katkısı ile faydalanılabilir.

Yeşil pasaportunuz ile beraber umumi kullanıma özel olan pasaportlara göre büyük avantajları elde edebileceğinizin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Yeşil pasaport yenilemek için ne gerekli?

Yeşil pasaport yenilemek için kişilerin memuriyetlerini tamamladıkları dereceyi bağlı bulundukları kurumdan alınan belge ile kanıtlamaları gerekir.

Yeşil pasaport yenileme nereden yapılıyor?

Pasaport yenileme işlemlerini İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nde tamamlayabilirsiniz.

2023 Pasaport yenileme nasıl yapılır?

Pasaport yenilemek için belirtilen tutarın ödenmesi ve ödemenin yapıldığına ilişkin de makbuzu muhafaza etmesi gerekir.

Yeşil pasaport süresi bitince ne olur?

Yeşil pasaportun süresi dolmasının sonrasında yenileme işlemleri ile beraber yeniden kullanılır duruma gelmesi mümkün kılınmıştır.

Yeşil pasaport 25 yaş sınırı kalktı mı?

Öğrenci olan kişilerin herhangi bir harç ödemeden pasaport alması için 25 yaşından küçük olmaları gerekmektedir.

Pasaport süresi bitmeden değiştirilebilir mi?

Pasaportun kaybolması ya da kullanılmayacak derecede yıpranması durumunda pasaport bitmeden de yenilme adımının tamamlanmasına imkan verilmektedir.

Babadan gelen yeşil pasaport kaç yaşına kadar geçerli?

Babadan gelen yeşil pasaport ile kişilerin 25 yaşına kadar yeşil pasaport kullanmalarına imkan verilmektedir.

Kadınlarda yeşil pasaport kaç yaşına kadar?

Babadan hak edilen yeşil pasaportun kız çocuklarda 25 yaşına kadar kullanılmasına imkan verilmektedir. Bunun sonrasında verilen yeşil pasaport geçerliliğini kaybedecektir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA