Yeşil Pasaport Vize

Yeşil Pasaport Vize; Yeşil pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından devlet için belirli bir süre birinci, ikinci ve üçüncü seviyedeki kadrolarda çalışmış olanlara verilen özel bir pasaport türüdür.

Yeşil pasaport vize işlemleri konusunda kolaylık sağlar. Bu pasaporta sahip olan kişiler birçok farklı ülke için vize almaya gerek duymadan turistik amaç taşıyan 90 günlük seyahat gerçekleştirebilir.

Yeşil Pasaporta Schengen Vizesi Gerekli Mi?

Schengen vizesi; Almanya, İtalya, Fransa ve benzeri Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için verilen vize türüdür. Schengen için yeşil pasaporta sahip olan kişilerin vize alması gerekir mi; yeşil pasaport vize olmadan seyahat edebileceğiniz ülkeler içerisinde Schengen ülkeleri yer alıyor.

Schengen ülkelerine vizesiz olarak seyahat etmek için;

  • Seyahat amacınızın yalnızca turistik ya da ziyaret gibi amaçlar olması gerekir. Çalışmak, eğitim ve benzeri nedenler için vize almanız gerekir.
  • 180 gün içerisinde 90 gün seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Yani vizeniz olmadan maksimum 90 gün kalabilirsiniz. 90 günün sonlanması durumunda 90 gün ülkeye vizesiz giriş yapamayacaksınızdır.
  • Ülkeye giriş işlemi sırasında sınırda pasaportunuzu ve kimliğinizi ibraz etmeniz gerekir.
  • Bir giriş yapılmasının ardından kişiler başka bir ülkeye daha giriş yaparsa toplam kalınan süre ele alınır. Bir ülkede 10 gün diğer ülkede 10 gün kaldıysanız 20 gün vizesiz seyahat hakkınız gitmiş demektir.

Yeşil Pasaport Vize İşlemleri Nerede Yapılır?

Yeşil pasaporta sahip olan kişiler gidiş nedeni, ülke ya da kalacağı süreye bağlı olarak vize alması gerekir. Yeşil pasaport vize işlemleri nerede yapılır; gidilecek ülkenin konsolosluğuna başvuruda bulunulması gerekir.

Tüm pasaport türleri için vize alma işlemleri aynıdır. Ancak pasaport türünüzün umuma mahsus değil de hizmet olması başvurunuzun değerlendirme sürecinde konsolosluk için olumlu algı oluşturarak vize almanızın kolaylaşmasına neden olabilir.

Yeşil Pasaporta Vize Nasıl Alınır?

Yeşil pasaporta vize alma için kişilerin bu adımları takip etmesi gerekir;

  • Öncelikle hangi ülkeye gidecek iseniz o ülkenin konsolosluğundan ya da o ülke için yetkili vize merkezi olan merkezlerden randevu alınması gerekir. Bu randevu için en erken tarihte başvuru yapmak istediğiniz randevu tarihini almanızı kolaylaştıracaktır.
  • Randevu süresine kadar vize türünüze göre gerekli belgeleri edinmelisiniz. Bu evraklar temel olarak pasaport, gidiş nedeninizi kanıtlayan belgeler, rezervasyonlar, nüfus belgeleri, başvuru belgeleri ve maddi durumunuza ilişkin belgelerdir.
  • Randevunuzdan önce vize ücretini ödemeniz gerekir. Ödeme sonucunda makbuzunuzu alarak evraklarınızın içerisine eklemelisiniz.
  • Randevunuzda tüm evraklarınızı teslim ederek başvuru işlemini tamamlarsınız. Bu işlemden sonra yalnızca konsolosluk tarafından değerlendirmeniz gerçekleştirilir.

Norveç Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Norveç 2001 yılında Schengen ülkeleri içerisine dahil olmuş ülkelerden biridir. Bu nedenle Schengen ülkeleri için bulunan yeşil pasaport vize kararları Norveç için de geçerlidir.

Norvç’e gitmek isteyen kişi yeşil pasaport hamili, turistik amaçla Norveç’i ziyaret ediyor ve tek bir girişte 3 aydan kısa kalmayı planlıyorsa vize almak zorunda değildir.

Yeşil Pasaporta Almanya Vize İstiyor Mu?

Almanya Schengen ülkeleri içerisinde bulunan ülkelerden biridir. Bu nedenle Almanya vize işlemleri için alınmış tüm kararlar Schengen yeşil pasaport vize ile uyumluluk gösterir.

Yeşil pasaportu bulunan bireyler turistik, iş görüşmesi ya da aile ziyareti nedenler ile gerçekleştireceği seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz olarak Almanya’ya gidebilir.

Hangi Ülkeler Yeşil Pasaporta Vize İstiyor?

Temel olarak Schengen ülkeleri ve Türkiye ile karşılıklı vize anlaşması bulunmayan ülkeler, ülkelerine girişlerde yeşil pasaport sahipleri için de vize istiyor.

Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin vize alması gereken ülkeler; Afganistan, ABD, Angola, Avusturalya, Benin, Burkina Faso, Burundi, Butan, Çad, Cape Verde, Dominik Cumhuriyeti (burada kişiler kapı vizesi alabilir), Ekvator Ginesi, Ermenistan (kapıda vize hizmeti bulunuyor), Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Hindistan, Irak, İngiltere, İrlanda, Kamboçya, Kanada, Kıbrıs, Kongo, Madagaskar, Nijerya, Özbekistan, Sri Lanka(e-vize alınabilir), Suudi Arabistan, Tayvan (kapıda vize uygulaması vardır), Uganda, Yeni Zelanda, Zambiya (Kapıda vize hizmeti var.), Zimbabve şeklindedir.

Amerika’ya Yeşil Pasaportla Gidilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize anlaşması bulunmuyor. Bu nedenle Amerika’ya gitmek isteyen yeşil pasaport hamillerinin Amerika Konsolosluğu’na giderek vize alması gerekir.

Amerika için alabileceğiniz vize türleri c tipi kısa vizeler ve d tipi ulusal vizelerdir. C tipi vizeler; turistik, arkadaş ve aile ziyareti, kültürel ve benzeri nedenler ile yapılan ziyaretler için verilir. D tipi ulusal vizeler ise çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi oturma izni bulunan vize türleridir.

Kanada Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport hamileri Kanada’ya gerçekleştirecekleri tüm ziyaretler için vize almak zorundadır.

Yeşil Pasaport Çocuğa Kaç Yaşına Kadar?

Yeşil pasaport hamili olan bir kişinin çocuğu da bu kişinin pasaport hakkından yararlanabilir. Bu sürenin üst sınırı şartlara göre 18 ila 25 arasında değişiyor.

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilemez?

Yeşil pasaport ile Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Zimbabve, Avusturalya, Benin, Ermenistan, Özbekistan gibi ülkelere vizesiz gidilemez. Türkiye ile anlaşması bulunan ülkeler ya da Schengen ülkeleri yeşil pasaport hamillerinden vize beklemez.

Yeşil Pasaport Nerelere Gidemez?

Yeşil pasaport hamilleri Schengen ülkeleri ve Türkiye ile arasında karşılıklı anlaşması bulunmayan ülkelere vizesiz olarak gidemez. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Özbekistan, Ermenistan ve Yeni Zelanda gibi ülkeler vize şartı bulunduruyor.

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Yeşil pasaport ile Schengen ülkelerinin yanında Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran, Katar, Ukrayna, Fas, Mısır ve benzeri ülkelere vizesiz gidilebilir. Yeşil pasaport sahipleri 67 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA