Yeşil Pasaport Ücreti 2023

Yeşil pasaport ücreti 2023 senesinde sadece defter bedeli olarak belirlenmiştir. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin ülkede pasaport harcı ödemelerine gerek olmayacaktır. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin birçok farklı ülkeye belirli bir süre kısıtlaması ile vizesiz girmelerine imkan verilmektedir. Vizesiz girme imkanının verilmesinin yanı sıra yenileme adımlarındaki kolaylıklar ve harçtan muaf olması avantajları da genel memnuniyeti artırır seviyededir.

Yeşil Pasaport Yenileme 2023

Yeşil pasaport ücreti 2023 senesinde 174 lira olarak belirlenmiştir. Bu da defter bedelidir. Sizden pasaport yenileme adımlarında ayrıca bir ücret talep edilirse ödememelisiniz. Sadece pasaport defter bedelini ödemeniz yeterli olacaktır. Bu aşamada hem pasaport başvurularında gem de yenilme işlemlerinde direkt olarak bireysel başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz, dileyen kişilerin de aracı danışmanlık firmaları üzerinden hizmet almasına izin verilir. Aynı danışmanlık firmaları pasaport alımının yanı sıra vize talep adımlarında da hizmet vermektedir. Vize talep adımına ilişkin zaman kaybetmeden başvuru adımlarını tamamlama hakkınız olacaktır. Danışmanlık firmalarınca yapılır ve iletişim numaraları üzerinden de bilgilendirme sunulur.

Yeşil Pasaport Defter Bedeli 2023

Yeşil pasaport ücreti 2023 senesinde 174 liradır. Her sene bu ödenmesi gereken tutarda değişimler meydana gelebilmektedir. Yapılan son değişimler ile beraber bu tutar 174 lira olarak belirlenmiştir. Kişilerin yeşil pasaport için harç ödemesi gerekmeyecektir. Harç umumi kullanıma açık olan pasaportlarda talep edilmektedir.

Yeşil Pasaport Süre Uzatma

Yeşil pasaport ücreti 2023 senesinde süre uzatma adımlarının pratikliği ile de memnun etmektedir. Süre uzatma aşamasında memurların emekli oldukları ya da vize talep ettikleri mevcut memuriyet seviyelerine ilişkin bilgi vermeleri gerekmektedir. Emekli olan kişiler için hangi seviyeden emekli olunduğuna dair, bilgi verilmelidir. Bu belgelerde bir şüphe oluşursa daha kademeli bir incelemenin yapılmasına da ortam hazırlanmaktadır. Verilen bilgilerde ya da talep formunda bir yanlışlık olması durumunda yeşil pasaport süre uzatma talepleriniz reddedilecektir.

Yeşil pasaportun hangi kategoride yer alan kişiler tarafından hak edildiğinin de incelenmesi gerekmektedir.

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri yeşil pasaport hak sahipleri arasındadır. Ayrıca eski bakanların da bu pasaportu almasına imkan verilmektedir.
  • İl ve ilçelerin belediye başkanları da bu hakka sahiptir.
  • Kadro derecesi 1-2-3 olan memurların anında yeşil pasaport haklarının sunulacağı da görülmektedir. Bu kadrodayken emekli olan kişilerin de yeşil pasaport avantajlarından istifade etmesine imkan verilmektedir.

Bu kategoriler üzerinden yeşil pasaport başvurusu yaparak büyük avantajları da elde edeceksiniz. Birçok ülke ortak prosedür gereği yeşil pasaport sahibi olan TC vatandaşlarını vize koşulu olmadan ülkeye almaktadır. Kullanılan pasaportun güncelliği konusunda ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Süresi dolmasına rağmen, pasaportun kullanılmaya devam edilmesi durumunda, usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile pasaportun iptal edileceği de belirtilmelidir. Bu durum pasaporta işlenecektir. Kişilerin daha sonrasında pasaportu kullanım aşamalarında bu olumsuz durumların ülke giriş çıkışlarını olumsuz yönde etkileyebileceklerinin de belirtilmesi gerekmektedir.

Emekli Yeşil Pasaport Yenileme

Yeşil pasaport ücreti 2023 senesinde yenileme adımlarındaki makul yapısı ile ayrıca memnun etmektedir. Emekli yeşil pasaport yenileme adımlarında emekli olunan kademenin ne olduğuna ilişkin resmi onaylı belgenin sunulması gerekmektedir. Yeşil pasaport sadece bu hakkı elde eden memurlara değil oynarın eşlerine ve çocuklarına da sunulmaktadır. Kişilerin çocuklarının yeşil pasaporttan 25 yaşına kadar istifade etmesine izin verilmektedir. 25 yaşını dolduran kişilerin ebeveynleri üzerinden hak ettikleri pasaportu kullanmalarına olanak tanınmayacaktır.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti 2023

Hususi kullanıma özel olarak sunulan yeşil pasaportun 5 senelik şekilde verildiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle 5 senede bir yenileme başvurularının eksiksiz biri biçimde iletilmesi gerekmektedir. Yeşil pasaport bir diğer deyiş ile hususi kullanıma özel olan pasaportu talep edebilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak adına 199 telefon numarasını ya da internet bağlantısını kullanabilirsiniz. Özellikle işlemlerin yoğunluk olmadan tamamlanması ve pandemi tedbirlerine uyum sağlanması için randevu almak büyük önem arz etmektedir.

Pasaport başvurusunu gerekli olan tüm koşullara uygun bir biçimde tamamlamanıza rağmen, başvurudan vazgeçmeniz durumunda defter bedelinin tarafınıza iade edilmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde zarara girmeden başvuru için yatırmış olduğunuz tutarı kurtarmanıza imkan verilmektedir. Aynı durum vize için geçerli değildir. Örneğin vize başvurunuzu yapmanızın sonrasında vazgeçtiniz ya da ret yanıtı aldınız; bu durumda vize harcı olarak yatırılan tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğini de bilmeniz gerekmektedir. Vize başvurularında ret yanıtı alan kişilerin, konsolosluk tarafından belirtilen zaman diliminde reddi itiraz başvurusunda bulunmasına imkan verilmektedir. Bu şekilde vize başvurusunun yeniden gözden geçirilmesine imkan tanınabilmektedir. Başvurunun ret yanıtı almaması için vize başvurularının konusunda uzman olan danışmanlık firmaları üzerinden tamamlanıyor olması da memnuniyeti artıracaktır.

Emekli Yeşil Pasaport Yenileme Formu

Yenileme işlemlerini süre dolmadan da tamamlamanıza imkan verilmektedir. Bunun için pasaportunuzun yıpranmış olması ya da kaybolması gibi koşullar aranmaktadır. Bunun yanı sıra vize başvurularında bazı ülkelerin özel pasaport koşulları da yer almaktadır. Özel pasaport koşullarının başında boş sayfa sayısı gelmektedir. birçok ülke vize başvurusu sırasında birkaç sayfanın boş olmasını talep etmektedir. Bu kurala uymuyorsanız da başvuru adımını tamamlayarak yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Ücreti 2023

Yeşil pasaport talep eden kişiler harç ücretinden muaflardır. Bu kişilerin pasaport alması için sadece defter bedelini ödemeleri yeterli olacaktır. Yeşil pasaport ücretini ödemenizin sonrasında size verilen makbuzu da saklamalısınız.

  • Yeşil pasaport başvuru adımlarında talep formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Ayrıca bu talep formunun kesinlikle onaylı – damgalı olması gerekir. Aksi takdirde başvuru dikkate alınmayacaktır.
  • Yeşil pasaport başvuru adımlarında kişilerin memuriyet düzeylerini güncel tarihli bir belge ile sunmaları gerekmektedir. Sadece ilk başvuru adımında değil sonrasındaki süreçte de aynı şekilde bu verilerin onaylanması gerekmektedir. Yeşil pasaport tarafınıza 5 senelik geçerliliği olacak şekilde sunulacaktır.

Bu detaylara dikkat ederek başvuru adımının tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Başvuru adımlarına dair herhangi bir hata olması durumunda ret yanıtı alacaksınız. Ayrıca başvurunun iletilmesinin sonrasında en geç 7 gün içerisinde pasaportunuzun çıkmasına olanak sağlanmaktadır.

Yeşil pasaport defter bedeli 2023 nereye ödenir?

Pasaport bedelini PTT, anlaşmalı olan bankalara ya da son seçenek olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödeme hakkınız bulunmaktadır.

2023 pasaport fiyatları ne kadar?

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin sadece defter ücretini ödemesi yeterli olacaktır. Defter ücreti de 174 lira olarak belirlenmiştir.

Yeşil pasaportun süresi kaç yıl?

Yeşil pasaport 5 sene boyunca geçerli şekilde sunulmaktadır. Bu pasaportun 10 senelik versiyonları bulunmamaktadır.

Yeşil pasaport harç ücreti var mı?

Yeşil pasaport talep edecek olan kişiler harç ücretlerinden muaftır. Harç ücreti ödenmesine gerek kalmadan sadece defter bedeli ile pasaportunuzu alabilirsiniz.

Pasaport defter bedeli hangi bankalara ödenir?

Pasaport defter bedelini anlaşmalı olan bankalara ödeyebilirsiniz. Bu liste güncel konumda kontrol edilmelidir. Listede güncellemeler meydana gelebilmektedir.

Pasaport defter bedeli internetten nasıl ödenir?

IBAN numaraları üzerinden Havale ya da EFT işlemleri aracılığı ile ödeme adımının tamamlanmasına fırsat verilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA