Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport diğer adı ile hususi pasaport olarak bilinmektedir. Bu nedenle yeşil pasaport herkesin alabileceği bir pasaport değildir. Yeşil pasaport alabilmek için devlet kurumlarında belli kademelerde olmanız gerekmektedir. Her devlet kurumunda çalışanın da alabileceği bir pasaport olmamaktadır. Bu nedenle yeşil pasaport almaya hak kazanmış olmanız gerekir ki bunun için de memuriyetin belli kademlerine gelmiş veya bu kademelerden emekli olmuş olmanız gerekmektedir. Yeşil pasaport nedir sorusu sık sık sorulsa da şartları tamamen sağlamak için daha fazla ayrıntı gerekmektedir. Yeşil pasaport alınması da sonsuza kadar geçerli olmayıp 5 senede bir yenilenmelidir. Ancak bu yenileme işlemi de hala aynı şartları sağlıyorsanız kolaylıkla geçekleşecektir. Ek bir belge pek fazla gerekmez. Yani bordo pasaport olarak nitelendirilen umumi pasaport almaktan ciddi bir farklı bulunmamaktadır.

Yeşil pasaport Avantajları

Yeşil pasaport avantajları oldukça fazla olsa da aslında en büyük avantajı 160’dan fazla ülkeye sadece uçak bileti alarak gidebilme imkanıdır. Elbette gün sınır bulunmaktadır ki bu ülke bazında 15 gün, 30 gün, 60 veya 90 gün kadar olsa da hali hazırda turist amaçlar için yeterli bir süre olmaktadır. Tek yapmanız gereken uçak bileti almak olup bu sayede dünyanın pek çok yerini görebilme imkânınız da bulunmaktadır. Eğer vize almanız gerekiyorsa da aslında yeşil pasaport oldukça avantajlı bir pasaport olup bir aksilik olmadığı sürece vizenizin olumlu sonuçlanması fazlasıyla yüksek bir ihtimaldir.

Yeşil pasaport sahipleri için geçerli avantajlar olmayıp aynı zamanda en yakınları da bundan faydalanabilmektedir. Yani bir yeşil pasaport sahibini eşi olmanız durumunda ya da çocuğu olmanız durumda bu imkândan faydalanabilirsiniz. Eşiyseniz de yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz 25 yaşını geçmemiş çocuğuysanız da bu hak sizlerin olmaktadır. 25 yaşından sonra çocuklar bu hakkı kullanamayacak olup bu nedenle seyahatlerini erkenden yapmaları önerilmektedir. Ancak her şekilde oldukça avantajlı olup emeklik döneminde de sizin de eşinizin de faydalanabileceği bir imkân olmaktadır. Aynı zamanda istifa etmiş olsanız dahi yeşil pasaport nedir diye sormanıza gerek olmadan çalıştığınız konum ve süreyi belirtmeniz takdirinde uygun iseniz sizler de yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz.

Öğretmenler Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Aslında öğretmenler de memur olmakla birlikte her öğretmeni ve her memurun da yeşil pasaport alabilmesi mümkün değildir. Bu aşamada kıdemler önemli olup kıdeminizin 1, 2 veya 3 olması gerekmektedir. Elbette ki bu sizlerin başarısı ve meslekteki süreniz ile tamamen bağlantılıdır.

Kıdemlerde herkes son sıradan başlamaz bu nedenle herkesin yeşil pasaport alması da aynı süreye tabi değildir. Bu nedenle herkesin yeşil pasaport alabilmesi için gereken süre farklı olsa da muhakkak 1, 2 veya 3.kıdemlere sahip olmak gerekmektedir. Yeşil pasaport nedir derken aslında kıdemler de düşünülmeli ve avantajlardan faydalanıp faydalanamayacağınıza ona göre karar verebilirsiniz.

10 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

10 yıllık bir memurun yeşil pasaport alabilmesi genelde sık rastlanan bir durum değildir. Bunun sebebi ise yeşil pasaport nedir diye sorulurken aslında herkesin yeşil pasaport alabildiğinin sanılmasıdır. Yeşil pasaport için 1, 2 veya 3. Kademelerden birinde olmanız gerekir. Bu aşamada da her 3 senede 1 kademe atlandığına göre hesap edilir ise burada sizin başladığınız kademe de önemlidir. Ancak genel olarak belirlenen süre 15 yıl ve üzeridir.

Bu sürenin kısalması biraz da size bağlı olup memuriyetinizin başlangıç evresi de önemlidir. Eğer uzman iseniz bu bir üst kademelerde olduğunuzu gösterir veya bakanlık tarafından zorunlu birtakım yerleştirilmeler yapıldı ise burada 2 senede 1 kademe yükselme olacaktır. Aynı zamanda sertifikalar, katılınan kurslar gibi birtakım devlet veya kurum tarafından belirlenen durumlarda da kademe atlamanız mümkün olabilir. Yani bu süreyi kısaltmak biraz da sizin elinizdedir.

Yeşil Pasaport Memur

Yeşil pasaport sahibi pek çok memur vardır ancak mesleğe başladığınız ilk dönemlerde hatta ilk 5-10 yıl içerisinde yeşil pasaport alabilen memur sayısı oldukça azdır. Genellikle 15 yıl sonrasından itibaren yeşil pasaport sahibi olmak mümkündür. Bu sizin alanınızın kademe atlama imkânı olup olmaması veya bizzat konumunuz da fazlasıyla önem arz etmektedir. Ancak kolayca alınabilen bir pasaport olmadığını da belirtmek gerekmektedir.

Bunun dışında mecliste görev almış ve bu görevi bitirmiş kimseler, eski bakanlar, belirli kıdemlerden emekli olmuş kişiler, devlet sporcusu olan kişilere gibi pek çok farklı alandaki kişiye de yeşil pasaport verilmektedir. Yeşil pasaport nedir dendiğinde akla ilk memurlar gelse de değişiklik gösterebilmektedir.

Yeşil Pasaport Şartları

Yeşil pasaport şartları en temelde yukarıda bahsedilen kişiler haricinde 1, 2 veya 3.kademedeki memurlar için geçerlidir. Diğer kişiler aslında özel olarak tanımlanmış olup yeşil pasaportu kullanan kişiler genellikle memurlardır. Ancak sadece bu kademede olan memurlar kullanabiliyor olup bir de bu memurların belli bir yaşa kadar çocuklar ve tamamıyla eşleri de faydalanabilmektedir.

Çocuklar için 25 yaş sınır olsa da eğer engelli ve bizzat kişinin kendisiyle yaşayan bir çocuk var ise o da bu durum belgelendiği sürece ömür boyu yeşil pasaport sahibi olabilmektedir.

Gri pasaport Nedir?

Gri pasaport aslında asıl adı ile hizmet pasaportu olmaktadır. Gri pasaport tamamen devlet adına yurt dışına seyahat etmesi gereken kişilere verilen bir pasaport olup yeşil pasaport veya siyah pasaport sahibi değilseniz verilmektedir. Bu belediyeler için olabileceği gibi devletin veya hükümetin bir amacı için de olabilmektedir. Ya da aynı şekilde milletler arası kuruluşlarda çalışıyorsanız, Kızılay ya da THK içine dahilseniz ve bu amaçlar ile gönderiliyorsanız verilen bir pasaporttur. Bu pasaporttan bu pasaport sahiplerinin eşleri, reşit olmamış yani 18 yaşını geçmemiş çocukları veya geçtiyse de 25 yaşına kadar onlarla yaşayan ve eğitim hayatı olan çocuklar dahildir.

Bordo Pasaport

Bordo pasaport aslında hereksin alabildiği ve hali hazırda hiçbir yerde çalışmanızı da gerektirmeyen bir pasaporttur. Bu pasaport ile seyahat edilebilecek yerler az olsa da vize almanıza imkân sağlamaktadır. Ancak özellikle bordo pasaport sahibi iseniz diğer pasaport sahiplerinden daha dikkatli bir evrak dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Bordo pasaportun da kendi içerisinde süreleri bulunmakta olup size uygun olanı seçebilirsiniz.

Devlet Memurları Yeşil Pasaport Yönetmeliği

Devlet memurları yeşil pasaporttan faydalanmak istiyorsa yönetmelikteki temel şartları sağlamalıdır. Kaçıncı seneniz olursa olsun 1., 2. Veya 3. Kademe memur değilseniz bu pasaportu almanız mümkün değildir. Bunun için sizin hangi kademeden giriş yaptığınız ve bu süreçte kat ettiğiniz yollar oldukça önem arz etmektedir. Yani her memur bu pasaporttan faydalanamamaktadır.

Yeşil pasaport nedir ne işe yarar?

Yeşil pasaport ile 150’den fazla ülkeye seyahat edebilirsiniz. Bu aşamada vize almanız belli süre zarflarında gerekmemektedir.

Yeşil pasaport nedir kimlere verilir?

Belli kademe memurlara ve devleti on öre etmiş ya da devletin başka kademelerinde çalışmış kişilere de verilen bir pasaporttur.

Yeşil pasaport ile nerelere gidilir?

Yeşil pasaport sayesinde şu an için ortalama 150 ve üstü ülkeye belirli süreler içerisinde seyahat edebilirsiniz. En fazla 90 gün sınırı vardır.

Yeşil pasaport çocuğa kaç yaşına kadar?

18 yaşına kadar çocuk her şekilde bu pasaportu edinebilir. Ancak 25 yaşına kadar aile ile yaşıyorsa ve eğitim alıyorsa da faydalanabilir.

Yeşil pasaportla Almanya'ya gidilir mi?

Son güncelleme ile korona virüs kapsamında acil bir durum olmadığı sürece seyahat edilmemektedir.

Yeşil pasaport kimlere verilir 2023?

Belirli kademe memurlar bu pasaporttan faydalanabilir. 1, 2 veya 3. Kademe memur olmak gerekmektedir.

Yeşil pasaport kaç yaşına kadar geçerli 2023?

Eğer devlet memuru siz iseniz emeklilikten sonra da faydalanabilirsiniz. Ancak aile üyeleri eş ise aynı şekilde olsa da çocuklar en fazla 25 yaşına kadar faydalanabilir.

Devlet memur eşleri yeşil pasaport alabilir mi?

Alabilirler. Ancak bunu belgelemeleri gerekmektedir

Yeşil pasaport çocuğa nasıl alınır?

18 yaşından küçük ise ebeveyn imzalı muvafakatname yeterlidir.

Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport; Pasaport, ülkeler arası kimlik görevini görmektedir. Pasaport ile gitmek istediğiniz ülkeye vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca 4 tür pasaport bulunmaktadır. Bu pasaportlar birbirinden farklı amaçlara hizmet etmektedir. Örneğin; bordo pasaport sadece normal ve standart Türk vatandaşlarına verilmektedir. Siyah pasaport diplomatlara verilirken gri pasaport ise resmi kurumların yurt dışı işlerinde görevlendirdiği kişilere verilmektedir.

4 tür pasaportun içerisinde en avantajlı olanı yeşil pasaporttur. Bir kere almaya hak kazanmışsanız ve şartlarını taşıyorsanız aileniz de bu durumdan yararlanabilir. Ancak bu aile kavramı anne ve babanın dahil olmadığı şekildedir. Sadece yeşil pasaport sahibi kişinin eşi ve 25 yaş altı çocukları bu haklardan yararlanabilmektedir.

Devlet memuru ve ailelerine verilen yeşil pasaport türü 5 yıllık süre ile verilmektedir. 5 yıl sonra halen aynı şartları taşımanız durumunda yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Yeşil pasaportun süresini uzatmak gibi bir durum söz konusu değildir. Yeşil pasaportu sadece yenileme işlemine tabii tutabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahibine ve ailesine pek çok avantaj sağlamaktadır. Bordo pasaport ile vizesiz girilebilecek ülke sayısı oldukça azken yeşil pasaport ile 160 ülkeye vizesiz girme hakkı verilmektedir. Ayrıca yeşil pasaport alımında harç parası ödenmemektedir.

Yeşil Pasaport Şartları

 • En az 15 yıllık baro avukatı olmak
 • Yeşil pasaport sahibi kişinin, 25 yaşını geçmemiş çocukları ve eşleri de bu haklara sahiptir.
 • İş konusunda şirketi oldukça işlek olan iş sahiplerine ve işçilere
 • Eskiden özel olmayan lakin sonrasında özelleşen şirketlerde (Ziraat Bankası, Türk Telekom), özel olmadan önce çalışmış kişiler yeşil pasaport başvurusunda bulunabilir.
 • TBMM eski üyeleri
 • Eski bakanlar
 • Devlet memurları
 • Sözleşmeli devlet memurları
 • Milli sporcular
 • Büyükşehir belediye ve ilçe belediye başkanları (Halen görevde olmalılar.)
 • Eski belediye başkanları (Birinci dereceden emekli olmuş olmalıdır.)

Gerekli şartların sağlanması ile birlikte yapılan başvurunun sonucu yaklaşık 10 gün içerisinde belli olmaktadır. Ayrıca yeşil pasaport 6 ay ile 5 yıl arasında değişik geçerlilik süresince verilmektedir. Bu sebeple pasaportunuzun süresinin geçmesinden hemen sonra yenilemeniz gerekmektedir.

Yeşil pasaportun yenilenmesi durumunda sadece defter bedeli ödenmektedir. Aynı durum ilk kez alacaklar için de geçerlidir.

25 Yaşından Sonra Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport, sahibine pek çok imkan sağlaması sebebiyle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yeşil pasaport sahibi anne veya babanın bulunması durumunda 25 yaşından küçük, evlenmemiş ve halen eğitim gören çocuklarda da yeşil pasaport ayrıcalıklarına sahip olma hakkı bulunmaktadır.

Yeşil pasaport sahibi çocuğun, 25 yaşını geçmesi ile ne olur?

 • Eğer 25 yaşına kadar eğitimini devam ettirmemişse, eğitimini bıraktığı andan itibaren yeşil pasaportu iptal olmaktadır.
 • Eğer 25 yaşından önce evlenmişse yeşil pasaportu iptal olmaktadır.
 • 25 yaşından sonra çocuk yeşil pasaport sahibi olabilmek için, yeşil pasaport şartlarını karşılayacak bir meslek grubu içinde yer almalıdır.
 • Ayrıca 25 yaşından sonra çocuk, evlenmişse eşinin yeşil pasaportundan yararlanabilmektedir.

Memur Yeşil Pasaport Ücretleri

Yeşil pasaport sahibinin birçok ülkeye girişte vize almasına gerek yoktur. Buna ek olarak ise yeşil pasaport sahipleri pasaport harcı ödememektedir. Yeşil pasaport sahibi kişiler sadece defter bedeli ödemektedir. 2023 yeşil pasaport defter bedeli ise 174,5 Türk Lirası’dır. Yeşil pasaportun geçerliliğin bitmesi veya kimlik değişiklikleri sebebi ile yenilenme işlemi yapılması gerekmektedir. Bu yenileme işleminde de sadece defter bedeli ödenmektedir.

Devlet Memurları Yeşil Pasaport Yönetmeliği

Devlet memurları belirli bir süre çalıştıktan sonra ve belirli bir dereceye ulaştıktan sonra yeşil pasaport başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Devlet memurlarının yeşil pasaporta başvuruda bulunması için 1., 2. veya 3. derece kıdeme ulaşmış olmaları gereklidir. Kıdem seviyeleri toplam 13 seviyeden oluşmaktadır. Hiçbir memur 13. seviyeden başlangıç yapmamaktadır. Çünkü tüm memurların okuduğu yıl, askerlik süresi, yüksek lisans yapmaları gibi durumlar işe başladıkları ondan itibaren etkilemektedir.

10 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir mi

10 yıllık memurların yeşil pasaport alabilmesi için kıdem derecesinin en az 3. seviyeye yükselmesi gereklidir. 10 yıllık çalışma ile bu mümkün olamayacağı için cevap hayır olacaktır.

Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport alabilmek için birkaç gerekli belgenin İl Nüfus Müdürlüğü’ne reslim edilmesi gereklidir. Ancak öncesinde randevu almak gereklidir. Randevu aldıktan sonra gerekli belgeleri hazırlayıp randevu gününde sıra almalı ve sıra gelince görevli memura teslim etmeliyiz.

İl Nüfus Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • Kimlik
 • İç İşleri bakanlığına yeşil pasaport talep yazısı
 • Biyometrik fotoğraf
 • İmza sirküleri
 • Muvafakatname
 • Kıdem gösteren belge

Gerekli evrakların tesliminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Başvuran 18 yaşından küçük ise muvafakatname gereklidir.
 • Kimliğin aslı bulunmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf bir adet olmalıdır.
 • İmza sirküleri halen çalışmakta olan kişilerin, müdürlüklerinden aldığı belgedir.
 • Kıdem gösteren belgeyi emekli memurlar belirtmelidir. Emekli oldukları zaman hangi kıdemde olduklarını göstermelilerdir.
 • Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve yüzün net gözüküyor olması gereklidir.
 • Pasaport alınmasından sonra herhangi bir boşanma, evlilik ve benzeri durum olması sebebi ile pasaportun tekrardan yenilenmesi gerekir.

Öğretmen Yeşil Pasaport

Devlet kurumunda çalışan öğretmenlerin de birçok memur gibi yeşil pasaport başvuru hakları bulunmaktadır. Ancak kıdem derecelerininen az 3 olması gereklidir.

Bir öğretmen aldığı eğitim seviyesi, okuduğu yıllar gibi çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak 9 kıdem seviyesi ile mesleğe başlamaktadır. Her yıl herhangi bir disiplin cezasına karışmaz ise bu kıdem seviyesi yükselerek devam etmektedir. Ancak kıdem ilerlemesi en iyi şekilde devam etse dahi en az 15 yıl içinde yeşil pasaporta başvurma hakkı doğmaktadır.

Sağlıkçılara Yeşil Pasaport

Sağlıkçılar da tıpkı diğer devlet memurları gibi disiplin cezası almadan hızlı kademe atlayabilmektedir. Sağlıkçıların diğer memurlara göre daha hızlı yeşil pasaporta kavuşması mümkündür.

Sağlıkçılar arasında 1., 2. veya 3. kıdeme ulaşmış kişiler İl Nüfus Müdürlüğü’ne randevu almalı ve gerekli belgeler ile birlikte İl Nüfus Müdürlüğü’ne gitmelidir. Randevu gününde yaptığı İl Nüfus Müdürlüğü ziyaretinde gereken belgeleri yetkili ve görevli memura teslim etmelidir.

Yeşil pasaport kimlere verilir 2023?

Memurlar, emekli memurlar, eski bakanlar, meclis üyeleri, yüksek hacimli iş sahipleri ve benzeri.

Devlet memuru yeşil pasaport nasıl alınır?

1., 2. veya 3. kıdem seviyesine ulaşarak yeşil pasaport başvurusu yapabilir.

Yeşil pasaport çocuğa kaç yaşına kadar?

Çocuk; evlenmediği, eğitimini kesmediği, ailesi ile yaşadığı müddetçe 25 yaşına kadar yeşil pasaport kullanabilir.

Yeşil pasaport harç ücreti ne kadar?

Yeşil pasaportun harç ücreti bulunmamaktadır. Sadece defter bedeli ödenir.

10 yıllık memur yeşil pasaport alabilir mi?

10 yıllık bir memurun 1., 2. veya 3. kıdeme ulaşması zor olduğundan dolayı alamaz.

Öğretmen hangi derecede yeşil pasaport alır?

Öğretmen; 1., 2. veya 3. kıdem derecesinde yeşil pasaport alabilir.

Hangi memurlar yeşil pasaport alabilir?

Kadrolu ve sözleşmeli memurlar gerekli şartları sağladığı takdirde yeşil pasaport alabilir.

Öğretmenler ne zaman yeşil pasaport alabilir?

Yaklaşık 15 yıl.

İhraç edilen memur yeşil pasaport alabilir mi?

Sadece istifa etmiş veya emeklilik sebebiyle görevden ayrılmış memurlar yeşil pasaport alabilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA