Yeşil Pasaport Ne İşe Yarar

Yeşil Pasaport Ne İşe Yarar; Eğer bir kişi yurt dışına çıkmak isterse atması gereken ilk adım pasaport alımıdır. Pasaportlar kişilerin uluslararası kimlikleri yerine geçmektedir. Bu sebeple kişilerin hangi pasaportları alacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Her Türk vatandaşının alabileceği pasaportlar kişilerin statülerine göre değişim gösterir. Örneğin bir kişi devlet için çalışıyorsa ancak statüsü siyah pasaport almaya yetmiyorsa bu kişiler yeşil renkli hususi pasaport alabilmektedir.

Yeşil pasaport ne işe yarar sorusuna verilen cevapların bir netlik kazanabilmesi için kişilerin ilk etapta anlaması gereken nokta bu pasaportun kimlere verildiğidir. Yeşil renkli hususi pasaportu alma hakkına sahip olan kişiler öğretmenler gibi devlet memurlarıdır. Yeşil pasaport ne işe yarar sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Bu pasaport kişilerin bir devlet memuru olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Ayrıca yeşil pasaport ne işe yarar sorusu aklında bulunan kişilere vize işlemleri hakkında bilgi verilebilir. Yeşil pasaport ne işe yarar sorusunu vize açısından açıklayacak olursak bu pasaportla beraber birçok ülkeye kişiler vize işlemleri olmadan giriş yapabilirler. Yeşil pasaport ne işe yarar sorusuna verilecek kişileri en cezbedici cevap bu olabilmektedir.

Yeşil Pasaport Nedir Kimlere Verilir?

Ülkemizde memuriyetler derecelendirilmektedir. Bu dereceler 1’den başlar ve 13’te son bulur. Bu konuda en yüksek derece 1’dir. En düşükleri ise 13’tür. Bu durumda yeşil pasaportu alabilecek olan kişilerin üst derecelerde olması gerekmektedir. 1., 2. ve 3. derece kadroda bulunan kişiler bu vizeyi almaya hak kazanmaktadır. Bunun yanında aynı derecede bulunan sözleşmeli çalışan devlet memurları da bu hakka sahiptir. Bunlara ek olarak TBMM eski meclis üyeleri, eski bakanlar, en az 3. seviyede bulunan kamu görevleri, 3. seviyede bulunan görevlerinden bir sebeple ayrılmış olan memur ve kamu çalışanları ve görev süresi devam eden büyükşehir il ve ilçe başkanları bu pasaportu almaya hak kazanan kişilerdir. Bu kişiler yeşil pasaportla beraber birçok ülkeye vizesiz girmekle beraber geri kalan ülkelere de kapıda vize ya da elektronik vize alarak giriş yapma haklarına sahip olmaktadır.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz?

Yeşil pasaporta sahip olan kişiler, dünyada bulunan 206 ülkenin 160’ına vize zorunluluğu olmadan giriş yapabilmektedir. Bu ülkeler arasında Azerbeycan, BAE, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Lübnan, Umman, Ürdün, Almanya, Avusturya, Rusya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kosova, Macaristan, Kuzey Makedonya, Norveç, Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna, Fas, Mısır, Andorra, Belarus, Estonya, Finlandiya, Çin, Hong Kong, Japonya, Kamboçya gib ülkeler bulunmaktadır.

Yeşil Pasaport Çocuğa Nasıl Alınır?

Pasaport türleri arasında ufak tefek farklılıklar dışında, alım işlemleri ve süreçlerinde çok büyük farklılılar bulunmamaktadır. Yeşil pasaport almak isteyen kişiler temelde bordo pasaport alırken ne yapılıyorsa onu yapması gerekmektedir. Yalnız tek bir fark olarak yeşil pasaportun devlet memurlarına verilmesinden dolayı olarak kişilerin iç İşleri Bakanlığı’na da talep yazısı yazmaları gerekmektedir. Bunun dışında çocuklarına yeşil pasaport almak isteyen kişilerin çocuklarının yaşlarına göre yapmaları gereken adımlar değişim göstermektedir. Eğer çocukları 18 yaşından küçük reşit olmayan bireyler ise yeşil pasaportu hak eden kişinin resmi muvaffakatname ve vekâlet belgelerini vermesi gerekmektedir. Ancak çocuklar 18 yaşından büyük reşit bireyler ise bu durumda yalnızca vekâlet vermeleri yeterli olacaktır.

Yeşil Pasaport Hakkı Ne Zaman Biter?

Yeşil renkli hususi pasaporta sahip olan kişilerin, bu pasaportla beraber sahip olduğu birçok avantaj vardır. Kişiler dünya üzerinde bulunan 160 ülkeye vizesiz geri kalan ülkelere de kapıda ya da elektronik vize ayrıcalığıyla kolayca geçiş yapabilmektedir. Ancak bu pasaportun geçerlilik süresi en uzun olarak 5 senedir. Ayrıca bir yaş kısıtlaması da mevcuttur. Bu kısıtlama öğrenciler için geçerlidir. Yeşil renkli hususi pasaportlara sahip olan öğrencilerin bu pasaportu kullanabilme yaş kısıtlaması 25’dir. Kişiler 25 yaşından sonra bu vizeyi tekrar alamamakta ve ellerinde bulunan vizelerin süresi bitmemiş dahi olsa geçerliliğini kaybetmiş sayılmaktadır.

Yeşil Pasaport Kaç Yaşına Kadar Geçerli 2023?

Ülkemizde bulunan genç öğrenciler yeşil renkli hususi pasaportla başvuru yapabilmektedir. Pasaportun alımıyla beraber kişiler birçok avantaja sahip olurlar. Ancak bu pasaportların öğrenciler tarafından alındığı zaman bir yaş kısıtlaması olmaktadır. Yeşil renkli hususi pasaport sahibi öğrenciler en fazla 25 yaşına kadar bu pasaportun haklarından faydalanabilmektedir. 25 yaşını aşan öğrencilerin pasaport süreleri 5 seneyi doldurmamış bile olsa kişilerin yeşil pasaportları iptal edilmektedir.

Devlet Memur Eşleri Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Hususi pasaporta başvuru yapma hakkına sahip olan kişiler devlet adına çalışan en az 3. seviye memur kadrosunda bulunan kişilerdir. Bu kişilerle beraber, hak sahibi kişinin 25 yaşından küçük evli, iş sahibi olmayan öğrenim sürecinde olan çocukları ve bu çocukların anneleri de bu pasaportu alma hakkına sahiptir. Yeşil pasaport hakkına sahip olan kişilerin eşleri ve belirli kriterlere uyan çocukları da bu pasaportu alma hakkına sahiplerdir.

Türk Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türk pasaportları 4’e ayrılmaktadır. Her pasaportun vizesiz giriş yapabileceği ülkeler farklı olabilmektedir. Örneğin bordo pasaporta sahip olan kişiler 64 ülkeye, gri ve yeşil renkli pasaporta sahip olan kişiler 147 ülkeye, siyah renkli pasaporta sahip olan kişiler ise 165 ülkeye vizesiz giriş sağlayabilmektedir. Ancak her pasaportun vizesiz giriş yapabileceği ülkeler ya da bu hakka ne kadar süre içinde sahip oldukları değişim gösterir.  Ortak alanda buluşulan bazı ülkeler de vardır. Bu ülkeler arasında; Botsvana, Fas, Gambiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mauritius, Seyşel Adaları, Tunus, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti gibi ülkeler bulunmaktadır.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır 2023?

Yeşil renkli pasaportların resmi ismi hususi pasaporttur. Bu pasaportları hak eden kişiler ülke adına çalışan ya da bir dönem çalışmış olan en az 3. Seviye memur kadrosunda bulunan kişiler ve bu kişilerin birinci dereceden yakınlarıdır. Yeşil pasaporta sahip olmak isteyen kişilerin bu pasaport için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde toparlaması gerekmektedir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz; kimlik, 2 adet güncel çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Ayrıca bu belgelerin yanında eğer bu pasaporta sahip olmak isteyen kişiler hala çalışıyorsa bu kişinin çalıştığı yerin genel müdürlüğünden alınan imzalı belgeler, eğer kişi emekliyse emekli olunan tarihteki kadro bilgisi, kişiler eğer istifa etmişler ise bu kişilerin bir dönem orada çalıştığını kanıtlayan kadro belgesidir. Bunlara ek olarak yeşil pasaport almak isteyen kişilerin İçişleri Bakanlığı’na yazılan talep yazısına da ihtiyaçları vardır. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasının ardından kişilerin yetkili internet web sitesinden randevu alması gerekmektedir. Randevu gününde kişilerin pasaport ücretlerini eksiksiz bir şekilde ödeyerek başvurularını İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri’ne yapması gerekmektedir.

Yeşil pasaport kaç tane var?

1 milyon 200 bin kişide yeşil pasaport bulunmaktadır.

Yeşil pasaport kaç ay kala yenilenir?

Yeşil pasaportların 6 ay kala yenilenmesi gerekmektedir.

Yurt dışına çıkarken pasaport süresi ne kadar olmalı?

Yurt dışına çıkan kişiler pasaportlarını seyahat sürelerine göre ayarlamalıdır. Aksi takdirde sorun yaşanabilmektedir.

Yeşil pasaportla Almanya’da kaç gün kalınır?

Kişiler 6 ay içerisinde 90 gün boyunca ülke de kalabilmektedir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA