Yeşil Pasaport Avantajları

Yeşil pasaport avantajları aslında oldukça fazladır. Ancak en temel avantajı seyahat edilebilecek ülke sayısında odlukça fazla arttırmasıdır. Bordo pasaport ile seyahat edilebilecek ülke sayısı azdır ve vize alınması gerekmektedir. Ancak yeşil pasaport sahibi kişiler neredeyse 160 kadar ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir ki bu ciddi bir rakamdır. Bu sayede sadece yeşil pasaport sahibinin kendisi değil ailesi de yeşil pasaport alarak bu seyahatleri gerçekleştirebilmektedir.

Yeşil pasaport avantajları sayesinde vize süreci ile uğraşmadan siz ve aileniz kolaylıkla istediğiniz ülkelere seyahat edebilirsiniz. Çocuklarınız da en azla 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilir ki bu sayede birçok ülkeyi vize almaları gerekmeden deneyimleme imkanları bulunmaktadır. Ancak vize isteyen ülkelerde de vize almak çok dahaki olay olacaktır.

Hali hazırda düzenli geliri olan kişilerin vize alması da çok daha kolay olup burada tek olumsuz yan vize için beklemek olacaktır ancak bu 160 ülke dışında ülkeler için geçerli olmaktadır. Bu emeklilik döneminde de geçerli olan bir pasaport olup 5 senede bir yenilenmesi yeterli olacaktır. Emeklilik döneminde de bol bol seyahat ederek dünyanın farklı yerlerini görebilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile Amerika’ya Gidilir Mi?

Yeşil pasaport ile Amerika’ya gidilebilmektedir ancak yeşil pasaport avantajları olan vizesiz giriş mümkün değildir ve bu nedenle vize almak gerekmektedir. Ancak Amerika kıtasındaki pek çok ülkeye vizesiz gidebilmek mümkündür. Bu ayırım Kuzey ve Güney Amerika olarak yapmak gerekmekle birlikte her birinin kalma süresi de birbirinden farklı olmaktadır. Ancak bu ülkelerden de Amerika’ya vizesiz girebilmeniz mümkün olmayıp vize başvurularınızı da en az 1 ay önceden yapmanız önerilmektedir.

Bu ülkelerinden Arjantin, Bolivya, Ekvator, Brezilya, Paraguay, Peru, Venezuela, Uruguay, Şili ve Kolombiya’ya 90 gün kadar vizesiz, kapıda a da internetten de b kısa sürede vize alarak seyahat edebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu Güney Amerika için geçerli olup Kuzey Amerika’da da Dominik’e 21 gün, Haiti’ye 90 gün, Antigua ve Barbuda’ya 6 ay kadar seyahat edebilmeniz mümkündür. Panama Adaları’na 6 ay seyahat edebilmek de alternatifler arasındandır. Kuzey Amerika’da alternatifler çok daha fazla olup yeşil pasaport avantajları burada da görülmektedir. Ancak bazı durumlarda kapıda ya da internet üzerinden vize istendiği de görülmektedir.

Yeşil Pasaport ile Nerelere Gidilir?

Yeşil pasaport ile seyahat edilebilecek 160’dan fazla ülke olması aslında en büyük avantaj olarak görülmektedir. Elbette ülke bazında genelde 90 gün veya 60 gün şeklinde olabilmektedir. Bazı ülkelerde d e6 ay kadar seyahat etme imkânı bulunmaktadır. Bu durum gitmeden önce araştırılmalıdır. Ancak en çok tercih edilen ülkeler Almanya, Belçika, Avusturya, Fransa, Romanya, Ukrayna, İsviçre, Hollanda ve İtalya olmaktadır. Genelde en çok seyahat edilen ülkeler Avrupa kıtasında yer almaktadır. Bu da aslına güvenli olması ve seyahat edilecek pek çok yere sahip olması nedeni ile yapılan tercihlerden biri olmaktadır.

Bunun dışında Moğolistan, Lübnan, Maldivler, Hong Kong, Filipinler, Endonezya, Rusya, Singapur, Japonya gibi ülkelere de vize almaya gerek yoktur. Sadece Rusya için internetten vize almak yeterli olacaktır.

Yeşil Pasaportla Yurt Dışında Ne Kadar Kalabilirim?

Yeşil pasaport avantajları listelendiğinde gidilecek ülkeler kadar bu ülkelerde ne kadar kalınabileceği de önem arz etmektedir. Özellikle bu açıdan ciddi değişiklikler bulunmaktadır. Bu değişiklikler ülke bazında değişim göstermektedir. Bu nedenle net bir şey söylemek mümkün olmayıp genelde 90 gün olsa da bazı ülkelerde 60 gün 15 gün veya 180 gün şeklinde de süre tanıyabilmektedir. Bunları öğrenmek oldukça kolay olup buna uygun olarak seyahat edebilirsiniz.

Yeşil pasaport avantajları; Daha fazla kalmanız gerekiyor ise vize almanız gerekmektedir ve bunun için uygun ve yeterli bir gerekçeniz bulunmalıdır. Bu sayede kolaylıkla daha uzun süre de kalabilirsiniz. Örneğin yeşil pasaport sahibi bir genç bir ülkede ortalama 90 gün kadar kalabilir iken 6 aylık bir eğitime gitmesi gerekiyor ise daha gitmeden bir eğitim vizesi almalıdır ve bunun süresini belirtmelidir. Bu aşamada süreç bir bordo pasaportlu için nasıl işliyorsa yeşil pasaport sahibi için de öyle işleyecektir.

Yeşil Pasaportu Olanlar Vize Alır Mı?

Yeşil pasaportu olanların da bazı durumlarda vize alması gerekmektedir. Burada önemli olan hangi vizenin alınacağıdır çünkü süreç bordo pasaport sahipleri ile aynı şekilde işleyecektir. Burada alternatifler birbirinden farklıdır. Bazı ülkeler yeşil pasaport sahiplerinden de vize istemektedir. Bu ülkeler için vize almak gerekmektedir. Ancak bunun dışında hali hazırda vize sitemeyken ancak kalınabilecek gün sayısını geçmesi gereken kişiler de sebeplerine bağlı olarak muhakkak vize almalıdır. Çünkü oraya vizesiz gidip sonrasında gün bitimine yakın vize almanız yanlış görülecektir ki gitmeden önce almanız en doğrusu olacaktır. Ancak genellikle ortalama 90 gün olan bu süreç kısa süreli seyahatler için yeterli olmaktadır.

İngiltere Yeşil Pasaport Kabul Ediyor Mu?

İngiltere yeşil pasaport sahiplerinden de vize istemektedir. Ancak elbette vizenin türüne göre vize alma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Hali hazırda düzenli gelirinizin olması nedeni ile İngiltere vizesi almak zor olmayacaktır. Sadece İngiltere vizeleri daha geç sonuçlanan vizeler olup bu nedenle beklemeniz gerekmektedir. Elbette erken başvuru da önemlidir. Kısa süreli bir vizenin sonuçlanması ortalama 20-30 gün kadar sürebilmektedir ki bu pek çok ülkeye nazaran uzun bir süredir. Özellikle bir İngiltere seyahati planladıysanız başvuruları 3 ay önceden başlatabilmeniz mümkündür. Yeşil pasaport avantajları burada geçerli olmamaktadır.

R Tipi Vize Ne Demek?

Yeşil pasaport avantajları; R tipi vize Amerika için geçerli bir vizedir. Ancak sadece din adamlarının alabildiği bir vize olmaktadır. Aynı zamanda R-1 ve R-2 vizeleri de bulunmakta olup bunlar da din adamlarının eşi ve çocukları için verilen vizelerdir.

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde memur statüsü olan bir din adamı iseniz ve yeşil pasaportunuz varsa bu durumda yine de Amerika’ya seyahat için vize almanız gerekmektedir. Bunun için ise almanız gereken vize R tipi vizedir. Bunun dışındaki vizeler uygun olmayacaktır.

Yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilmez?

Elbette tüm dünyayı yeşil pasaport ile vizesiz gezebilmeniz mümkün değildir ki vize isteyen pek çok ülke de vardır. Afganistan, ABD, Avustralya, Ermenistan, Gana, Etiyopya, Hindistan, Gine, İngiltere, Kıbrıs Rum, Kanada, Kongo, Kamboçya, Kuzey Kore, İrlanda, Irak, Haiti, Madagaskar, Namibya, Myanmar, Meksika, Nepal, Nijer, Papua Yeni Gine, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Yeni Zelanda, Uganda ve Zambiya bu grupta yer almaktadır. Bunun dışında bazı ülkeler de kapı vizesi vermektedir ki bu da yeşil pasaport sahipleri için olaylıkla alınması mümkün olan vizelerdir. Hali hazırda günlerce beklemek gibi bir problem de ortadan kalkacaktır. Yeşil pasaport sahipleri için seyahatler vizesiz veya vizeli çok daha pratik ve kolay olmaktadır.

Yeşil pasaport olanlar hangi ülkelerde geçerli?

160 kadar ülkeye vizesiz ve kapıda vize imkânı bulunmaktadır. Bunlar hali hazırda Avrupa’nın pek çok ülkesi olmaktadır.

Norveç yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Norveç 90 gün kadar yeşil pasaport sahiplerinden vize istememektedir.

Yeşil pasaportla Almanya’da kaç gün kalınır?

En fazla 90 gün kalınmaktadır. Sonrası için vize alınmalıdır.

Yeşil pasaport ile Avrupa’da ne kadar kalabilir?

Her ülkede en fazla 90 gün kadar kalmak mümkündür.

Yeşil pasaportla yurt dışına nasıl çıkılır?

Uçak biletinizi almanız ve belirlenen gün ve saatte havaalanında olmanız yeterlidir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA