Umumi Pasaport

Umumi Pasaport; Herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirmek istendiği takdirde pasaport istenir. Pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılır. Pasaportlar kişinin mesleğine ya da statüsüne göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda bu durum yaş guruplarına göre de farklılık sağlar. Her yaş grubu ve mesleğin, kendisine uygun pasaportu seçmesi gerekir. Umumi pasaport diğer bir ifade ile bordo pasaporttur. Bordo renkte olduğu için bordo pasaport şeklinde ifade edilir. Standart her vatandaşın yurtdışı seyahatinde kısa süreyle sahip olabileceği bir pasaporttur. Ancak sürekli olarak yurtdışı seyahatine çıkan kişiler için önerilmez. Çünkü dolaşım sınırı, diğer bilinen pasaport türlerine göre sınırlıdır.

Umumi Pasaport Ne Demek?

Umuma mahsus pasaport, İçişleri Bakanlığı ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren vatandaşlara verilir. Umuma mahsus pasaport diğer bir ifade ile bordo pasaporttur. Kapak rengi bordo olduğundan dolayı burada bordo pasaport şeklinde ifade edilir. Burada pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen ülkelere, direkt olarak giriş yapabilirler. Bu pasaport 38 sayfadan oluşur. Sayfalar üzerine vizeler işlenir. 6 aydan 10 yıla kadar geçerlilik süresini kapsar. Herkese açık ve herkes için anlamlarına gelir. Umumi mahsus pasaporta sahip olabilmek için belirli şartlar karşılanmalıdır. Bu şartlar hem Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne göre hem de yasal olarak ülke şartlarına eşdeğer olmalıdır. Pasaporta sahibi olabilmek için belirli belgeler eksiksiz ve özenli bir şekilde tamamlanıp, yetkili kurumlara teslim edilmeli.

Hangi Renk Pasaport Kimlere Verilir?

Türkiye’de mevcut olarak kullanılan 4 adet pasaport bulunur. Bunlar;

 • Bordo pasaport umumi
 • Yeşil pasaport hususi
 • Gri pasaport görev
 • Siyah pasaport diplomatik şeklinde adlandırılır.

Umumi pasaport, standart her vatandaşın kullanabileceği bir pasaporttur. Dolaşım gücü sınırlıdır. Bu sebepten dolayı dilediğiniz ülkeye bu pasaportla giremezsiniz. Yalnızca belirli ülkelere seyahat gerçekleştirilebilir. Yeşil pasaport hususi pasaport olarak adlandırılır. Devlet memurlarına ya da eski bürokratlara verilir. Burada kadro derecesine göre verilme bulunur. Kadro derecesi 1, 2 ya da 3 olan devlet memurları yeşil pasaportu kullanabilir. Gri, hizmet pasaportu şeklinde ifade edilir. Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan vatandaşlar, alabilir. Aynı zamanda resmi kurumlar tarafından herhangi bir ülkeye görev amacıyla gönderilen kişilerde gri pasaport alabilir. Halen aynı görev doğrultusunda hizmet gösterildiği takdirde gri pasaportla seyahat mümkündür. Siyah pasaport diğer bir ifade ile diplomatik pasaporttur. Diplomatik alanda hizmet gösteren vatandaşlar alabilir. Sadece görevde bulundukları süre boyunca verilen pasaporttur. Meclis üyeleri, bakanlar, valiler ve büyükşehir belediye başkanları, milletvekilleri, orgeneraller ya da devletin en üst seviyesinde görevli olarak bulunan kişiler kullanmaktadır. Her pasaportun geçerlilik süresi değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kişiler unvanlarına ya da mesleklerine göre pasaport almalıdır.

2023 Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü doğrultusunda gerçekleşir. Herhangi bir pasaporta sahip olabilmek için öncesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru talebinizin bulunması gerekir. Bu başvuruyu tercihen de Nüfus Müdürlüğü’nün online internet sitesi üzerinden sağlayabilirsiniz. Burada Randevu al seçeneğine tıkladığınız takdirde kendi ikametgah ettiğiniz bölgeye en yakın Nüfus Müdürlüğü’nü seçip, tarih ve saat dilimi oluşturabilirsiniz. Randevu işlemleri online olarak gerçekleşir. Ancak evrak teslimi bizzat nüfus müdürlüğüne giderek olmalıdır. Tercih edilen pasaport türüne göre evraklar hazırlanmalı. Burada eksiksiz ve özenli bir dosya hazırlama süreci gerçekleşmelidir.

Pasaport Neler Gerekli 2023?

Pasaport için tarafınızdan istenilen evraklar farklılık gösterir. Aynı zamanda bu durum pasaportun geçerlilik süresine göre de değişir. Genel anlamda gerekli olan evraklar ya da belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik kartı
 • Nüfus cüzdanı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Henüz eşit olmayan vatandaşın noter huzurunda alınan muvafakatname
 • Öğrenci belgesi
 • Defter ve pasaport harç bedelinin ödendiğine dair dekont
 • Eski pasaport bulunmalı.

Bu evraklar randevu tarihi ve saat dilimi içerisinde kesinlikle yetkili kurumlara iletilmeli. Pasaport türüne göre tarafınızdan istenilen kişisel belgeler bulunabilir. Bunlar da ıslak imzalı gerekiyorsa, ıslak imzalı bir şekilde yer edilmeli.

Pasaport 10 Yıllık Ne Kadar 2023?

Pasaport geçerlilik süreleri 6 aydan 10 yıla kadar farklılık sağlar. Çok tercih edilen ve karlı olarak kullanılan pasaport geçerlilik süresi 10 yıllık olandır. 10 yıllık bir pasaporta sahip olmak istediğiniz takdirde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne 1265,40 TL ödendiğine dair dekont verilmesi gerekir.

Şahsi Pasaport Ne Renk?

Her vatandaşın şahsi olarak kullanabileceği pasaport, umuma mahsus pasaporttur. Bu pasaport ile sınırlı olan ülkelere vizesiz olarak girilebilir. Standart bir vatandaş, pasaport başvurusu yaptığı sırada kısa bir süre içerisinde umumi mahsus yani diğer bir ifade ile bordo pasaporta sahip olabilir.

En İyi Pasaport Hangisi?

Türkiye’de kullanılan 4 adet pasaporttan en çok tercih edileni bordo pasaporttur. Burada bordo pasaport diğer bir ifade ile umuma mahsus pasaport şeklinde adlandırılır. Umumi mahsus pasaport sahip olabilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bizzat müracaat gerçekleştirebilirsiniz. Ya da online internet sitesi üzerinden de randevu işlemleri, kısa bir süre içerisinde uygulanır. Umumi pasaport kısa bir süre içerisinde alındığı gibi her vatandaşın sahip olabileceği pasaporttur. Ancak dolaşım gücü sınırlıdır. Bu yüzden diğer pasaportlar mesleki gruplara göre verilir.

Pilotların Pasaportu Ne Renk?

Pilotlar ya da kabin memurları uçuşlar için hizmet pasaportu olarak adlandırılan gri pasaportu kullanılır. Gri pasaport ile birlikte birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Gri pasaport pilotlar ya da kabin memurlarının yalnızca görev içerisinde kullanabilecekleri bir pasaporttur. Yani görev süresini kapsar. Görev süresi bittikten sonra herhangi bir turistik ziyarette kullanılması, yasal olarak önerilmez.

Hizmet Pasaportu Nedir Kimlere Verilir?

Hizmet pasaportu diğer bir ifade ile gri pasaporttur. Devlet çalışanları hizmet pasaport kullanır. İsminden de anlaşılabileceği gibi herhangi bir kurumda hizmet gösteren vatandaşlar, gri pasaport hakkına sahiptir.

2023 Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaportun toplam ödenmesi gereken miktarı, harç ile defter bedelini toplamından oluşur. Pasaport harcı her yıl güncelleme gösterir. Miktar kişinin tercih ettiği pasaport türüne göre de farklılık sağlar.

 • 6 ay süreli pasaport harcı, 227 TL.
 • 1 yıl süreli pasaport harcı 332,10 TL.
 • 2 yıl süreli pasaport harcı 540 2,20 TL
 • 3 yıllık pasaport harcı 770,20 TL.
 • 3 yıldan 10 yıla kadar geçerlilik süresi bulunan pasaport harç bedeli ise 1085,40 TL’dir.
Kimler Pasaport Alamaz 2023?
 • Yasal olarak belirli sebeplerden dolayı suçlu bulunan kişiler pasaport hakkı tanınmaz.
 • Pasaport alımı ya da pasaportla yurtdışına çıkma yasağı bulunan vatandaşlar için pasaport verilmez. Aynı zamanda bu durum sicil kaydına göre de değişkenlik gösterir.
Pasaport Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport alabilmek için evrak dosyası içerisinde pasaport bedelinin ödendiğine dair dekont bulunmalıdır. Bu dekont Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün anlaşmalı bankalarına ödenmelidir. Bu bankalar her yıl güncellik gösterebilir. Güncel bankaları öğrenebilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi ziyaret edilebilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA