Ukrayna Pasaport İstiyor Mu?

Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının önceliği vize ile pasaport prosedürlerini dikkate almak oluyor. Ukrayna pasaport istiyor mu ya da vize talep eder mi merak edenlere:

 • Tam olarak 17 Şubat 2012 yılında yapılan anlaşma belirtilir.
 • İki ülke vatandaşlarının da pasaportsuz ve vizesiz olarak seyahat etmelerine izin verilir.

Yapılan anlaşmaların tüm pasaport türleri için geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Sadece Diplomatik Pasaport ile sınırlı kalınmaz. Yeşil, gri ve bordo pasaport sahipleri de muaf kabul edilir. Hatta pasaporta dahi ihtiyaç duymaz ve kimlik eşliğinde giriş yapabilirsiniz.

Türk Vatandaşı Ukrayna’da Ne Kadar Kalabilir?

Vizesiz seyahate dair belli başlı şartların üzerinde durulur. T.C. vatandaşları Ukrayna pasaport istiyor mu kadar kalınacak gün sayısını da yakından değerlendirir. Belirtilen süreye kadar vize almadan seyahat etmeleri mümkün hale gelir.

Yasal sınır 180 günlük süre zarfından 90 gün olarak belirtilir. 90 gün kadar ülkede kalmanıza ve seyahat etmenize izin verilir. 90 günü aşan seyahat için de:

 • Tüm pasaport türlerine dair vize şartları belirtilir.
 • Vize belgeleri ile harç ödemelerine karşı başvuru yapılması istenir.

90 günü aşmayan seyahatlere ilişkin herhangi bir şarta değinilmez. Pasaport ya da vize çıkartmadan da seyahate geçilebilir. Girişlerde sadece kimlik talep edilir. Bunun yanı sıra girişte sorun yaşamamak için ulaşım ile konaklama rezervasyonlarının da açıkça belirtilmesi faydalı olacaktır.

Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Vize engeline takılı kalmak istemeyenlerin tercihi kimlikle giriş yapılan ülkeler oluyor. Ukrayna pasaport istiyor mu sorusuna hayır yanıtı verilir. Pasaport ve vize talebinde bulunmayan ülkeler arasında gösterilir. Sadece kimlik ibrazına karşı giriş yapılabilir. Kimlik ile seyahat edebileceğiniz ülkeler:

 • Ukrayna gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahatlerinde de vize talep edilmez.
 • Gürcistan vizesiz olarak seyahat edilebilen ülkeler arasında.

Bunlar arasında Moldova’da eklenmiş ve sadece kimliğin paylaşılması yeterli görülmüştür. Son olarak Azerbaycan’a seyahat etmek için vizeye başvurmak gerekmez. Vize stresini yaşamak istemeyenler tercihini bu ülkelerden yana yapabilir. Sadece kimliklerini ibraz etmeleri beklenir. Giriş sırasında sorun yaşamamak adına:

 • Ulaşım ile konaklama rezervasyonlarını paylaşmanız faydalı olacaktır.
 • Yeterli mali güce sahip olduğunuzu belirtmeniz de önem arz eder.

Her ne kadar kimlik yeterli görülse de belli başlı şartların üzerinde durulur. Özellikle de finansal durum bunlardan bir tanesidir. Aynı şekilde ülkeden dönüşü ispat eden rezervasyon belgeleri de sorun yaşamanızı engeller.

Moldova’ya Pasaportsuz Gidilir Mi?

Kimlikle giriş yapabileceğiniz ülkeler arasına Moldova’da eklenmiştir. 2019 yılında yapılan muafiyet anlaşmalarına karşı ülkeye girişler kolay hale gelmiştir. Bunun üzerine Ukrayna pasaport istiyor mu gibi Moldova’da mercek altına alınmıştır.

Moldova seyahatlere ilişkin vize ile pasaport talebinde bulunmaz. Turistik seyahate dair ilk etapta kimlik ve rezervasyon belgelerine ihtiyaç duyulur. Bu şekilde:

 • 180 günde 90 gün sınırına karşı seyahate geçmenize izin verilir.
 • 90 günü aşan seyahatlerde ise vize ile pasaport sorgulanır.

Tatil planlarına dair Moldova tercihinde bulunanların işi kısa sürecektir. Özellikle de pasaport ile vize talebinde bulunmaması işlemleri hızlandırır. Yeterli seviyede finansal duruma sahip olan T.C. vatandaşlarının ülkeye giriş yapmaları kolay hale gelir.

Kimlikle Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

1 Haziran 2017 tarihinde yapılan anlaşmaları karşı Ukrayna’ya kimlik ile giriş yapılabiliyor. Ukrayna pasaport istiyor mu merak edenlere ‘hayır’ yanıtı verilir ve çipli kimliklere dair açıklama yapılır. Şöyle ki:

 • 90 günü aşmayan seyahatlere dair sadece kimlik kartı yeterli görülür.
 • Immigration Card formunun doldurulması isteniyor.

Uçak ile seyahatleriniz sırasında forma ulaşmanız mümkün olacaktır. Bunun gibi pasaport kontrol noktalarında da forma yer verilir ve eksiksiz olarak doldurmanız istenir. Forma girilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması seyahatlerde sorun yaşamanızı engeller.

T.C. vatandaşlarının seyahat bitişine kadar formu yanında taşıması önem arz eder. Özellikle de yetkili makamların dönem dönem kontrollere yer verdikleri görülür ve kontrollerde formun gösterilmesi istenir. Hatta girişte:

 • Giriş – dönüş uçak bileti ile otel rezervasyon belgeleriniz talep edilebilir.
 • Söz konusu davet ile seyahat ise noter tasdikli olan davetiyeyi de paylaşmanız gerekebilir.

Bunlara ek maddi ihtiyaçların karşılanacak durumda olduğunu belgeleriniz ile ispatlamanız istenebilir. Günlük en az 30 – 40 USD olacak şekilde tutarı ayarlamak ve banka hesap dökümüne yer vermek faydalı olacaktır.

Ukrayna’da Kimlikle Kaç Gün Kalabilirim?

Sadece kimlik eşliğinde giriş yapılan ülkeye dair belli başlı şartların üzerinde durulur. İlk etapta kalma sınırına değinilir ve bu şekilde seyahate geçmeniz istenir.

180 günlük süre içerisinde sadece 90 gün kadar seyahat edilebilir. 90 günü aşmayan seyahatlere ilişkin vize ya da pasaport istenmez. Ancak söz konusu seyahatlerin 90 günün üzerinde sürmesi halinde vize sorgulanır. Bunun için seyahat planlarına göre vize prosedürlerine değinmeniz ve harekete geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Ukrayna İle Vizeler Ne Zaman Kalktı?

Türkiye – Ukrayna arasında muafiyet anlaşmalarına yer verilmiştir. Tam olarak 17 Şubat 2023 tarihinde anlaşma netlik kazanmış ve karar açıklanmıştır. Bunun üzerine:

 • C. vatandaşlarının kimlik ile giriş yapmalarına izin verilmiştir.
 • Vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahate geçmeniz esas alınmıştır.

Türkiye ve Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında gerçekleşen anlaşma yürürlüğe girmiştir. Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma olarak belirtilir ve muafiyet hakkına değinilir.

Anlaşma hükümlerine göre T.C. vatandaşlarından sadece kimlikleri talep edilir. Aynı zamanda sorunsuz seyahate dair uçak ile konaklama belgelerine ihtiyaç duyulabilir. Bunun ardından ise finansal durumu beyan eden belgelerin de hazırlanması seyahat planlarında sorun yaşamanızı engeller.

Hangi Ülkelere Pasaportsuz Gidilir?

Pasaport ile vize işlemleri ile uğraşmak istemeyenler sadece kimlik kabul eden ülkeleri sorgular. Birkaç ülke ile muafiyet anlaşmalarına yer verilmiş ve kimlik eşliğinde giriş yapılmasına izin verilmiştir. Bunlar arasında:

 • Ukrayna gibi Gürcistan seyahatinde de vizeye ve pasaporta ihtiyaç duyulmaz.
 • Kıbrıs’a seyahat etmek isteyenlerin pasaport almaları gerekmez.

Aynı şekilde Moldova ile yapılan anlaşmalara karşı vize ortadan kalkmıştır. Sadece vize değil pasaport dahi çıkartmanıza gerek kalmaz. Kimlik eşliğinde ülkeye giriş yapar ve seyahate geçersiniz.

Son olarak bunlar arasında komşu ülke Azerbaycan da yerini almıştır. Diğerleri gibi kimlik ibrazı yeterli görülür. Kimliğinizi paylaşarak 90 gün kadar ülkede kalabilirsiniz. 90 günden fazla olan seyahatlerde ise kimlik yeterli görülmez. Pasaport ile vize prosedürlerini dikkate alarak seyahate geçmeniz istenir.

Bulgaristan’a kimlikle girilir mi?

Bordo pasaport hamili olan T.C. vatandaşlarının kimlikten ziyade pasaportları ile ülkeye giriş yapmalarına izin verilir.

Azerbaycan pasaportsuz gidilir mi?

Yeni tip kimlik kartınızı alarak Azerbaycan’a giriş yapabilir ve 90 günlük muafiyetten yararlanabilirsiniz.

Moldova’ya gitmek için ne gerekiyor?

Tüm pasaport türleri muaf kabul edilir ve 90 gün kadar seyahat programlarını hayata geçirmelerine izin verilir.

Moldova vatandaşı nasıl olunur?

Adli sicilin temin olması, mali güce sahip olmak ve 18 yaşını doldurmak gibi çeşitli şartlar üzerine vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Moldova Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?

T.C. vatandaşlarına 90 gün süreyle muafiyet hakkı tanınmıştır.

Ukrayna Pasaport

Yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin dikkatle atılması gereken birkaç adet önemli adım bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin, kendi mesleki statülerine bağlı olarak alabilecekleri pasaportlardır. Bu pasaportlar kişilerin uluslararası kimliği yerine geçmektedir. Her devletin kendine ait pasaport türü, bu pasaportların işlem süreçleri ve gerekli evrakları bulunmaktadır.

Ukrayna pasaportu devlet tarafından kendi resmi halkına verilmektedir. Bu Ukrayna pasaportuna sahip olan bir kişiler resmi olarak Ukrayna vatandaşı olarak görülmektedir. Ukrayna’nın halkına sunduğu, yürürlükte olan 2 farklı pasaportu bulunmaktadır. Bunlardan ilki Ukrayna vatandaşlarının ülke içerisinde kullanabildiği yerli pasaport; ikincisi ise başka bir ülkeye gidişlerde kullanılan uluslararası pasaporttur. Yerel pasaport kişilerin kimlikleri yerine geçmektedir.

Ukrayna’ya Pasaportsuz Gidilir Mi?

Yurt dışına çıkış yapmak isteyen kişilerin ellerinde bulunması gereken belgeler genel olarak pasaport ve vizedir. Ancak bazı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda bu ülkelere karşılıklı olarak vizesiz ve hatta pasaportsuz girişler yapılabilmektedir.

Türkiye’nin pasaportsuz bir şekilde giriş yapabildiği ülkelerden bir tanesi de Ukrayna’dır. Ukrayna pasaport işlemlerini Türk vatandaşları tarafından yapılmasını zorunlu tutmamaktadır. Ukrayna’ya gitmek isteyen kişilerin kimlikleri ile ülkeye giriş yapmaları yeterlidir. Ancak bu kimliklerin eski tipte değil yeni tipli kimlik kartı olması gerekmektedir.

Ukrayna pasaportsuz işlemleri kabul etmektedir. Ancak bu konuda bir süre kısıtlaması bulunmaktadır. Ukrayna’ya gitmek isteyen kişiler en fazla yarım yıl içerisinde 3 aylık bir zaman dilimi kısıtlamasıyla ülkede pasaportsuz kalabilirler.

Ukrayna Türk Vatandaşı Kabul Ediyor Mu?

Türk vatandaşlarının birçok farklı sebepten dolayı seyahat noktası olarak seçtiği ülkelerden bir tanesi de Ukrayna’dır. Seyahat ya da çalışmak için birçok kişi ülkeye giriş yapabilmektedir. Bunun sebebi Ukrayna pasaport işlemlerinin Türk vatandaşları için zorunlu olmamasından kaynaklıdır.

Ukrayna ülkesine gidecek olan Türk vatandaşlarına pasaport zorunluluğunu belirli tarihler arasında kaldırmıştır. Ülkeye girmek isteyen kişilerin 6 aylık bir süreç içerisinde 90 günle kısıtlı ülkede bulunma hakları vardır.

Ayrıca ülkeye giriş yapacak olan kişilerin sahip olduğu kimlikleri yeni tip çipli kimlik kartı olması gerekmektedir. Eski tip nüfus cüzdanı olan kişilerin bu kimliklerini değiştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca sınırdan geçerken belirli evrakların kişilerin yanlarında bulunması şartı da bulunmaktadır. Ülke sınırında duran görevliler tarafından bu gerekli belgeler istenebilmektedir. Ukrayna bu şartlar içerisinde ülkeye Türk vatandaşlarının girişini kabul etmektedir.

Türkiye Pasaportu İle Kaç Ülkeye Gidilir?

Türkiye pasaportu 2 türe ayrılmaktadır. Bunlar normal ve resmi pasaportlardır. Normal pasaport bordo renkli umuma mahsus pasaportu içermektedir. Bu pasaporta sahip olan kişiler 111 ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapma hakkına sahiplerdir. Resmi pasaporta giren gri renkli hizmet ve yeşil renkli hususi pasaporta sahip olan kişiler ise 147 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir. Siyah renkli diplomatik pasaporta sahip olan kişiler ise 165 ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapabilmektedir. Vizesiz giriş yapılacak ülkeler ve bu ülkelerde kalabilecekleri süre kişilerin pasaportlarına göre değişim gösterebilmektedir. Ancak bu noktada Türkiye pasaportuna sahip olan kişilerin toplamda 425 ortak ülkeye vizesiz giriş yapabilme hakları bulunmaktadır.

Ukrayna Pasaportu Ne İşe Yarar?

Ukrayna pasaportu kişilerin resmiyette Ukrayna vatandaşı olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Bu belgeler ikiye ayrılır. Bunlardan birisi yerel, bir diğeri ise uluslararası pasaporttur. Yerel pasaport kişilerin kimlikleri yerine geçer ve bu kimlikle içerisinde Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan’ın bulunduğu Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin bazılarına, Gürcistan’a ve ülke içerisinde yapılan seyahatlerde kullanımı geçerlidir. Ancak ülkeler arasında gidiş geliş yapmak isteyen kişilerin uluslararası pasaporta sahip olması gerekmektedir. Bu pasaportla onlarca ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat etme özgürlüğü elde etmektedir.

Ukrayna Kimlik İle Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya gitmek isteyen kişilerin, Türkiye ile aralarında yaptıkları anlaşma doğrultusunda yarım yıl içerisinde 90 gün süreyle herhangi bir vize işlemlerine tabii olmadan giriş yapabilme hakları vardır.

Kişilerin sahip olmaları gereken kimlik, yeni nesil ve çipli kimlik kartı olması gerekmektedir. Eski tip nüfus cüzdanına sahip olan kişilerin ülkeye seyahat etmeden evvel bu kimlikleri yenilemeleri gerekmektedir.

Bu belgelerin yanında kişilerin ellerinde bulunan hala geçerliliğini koruyan bir pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Ayrıca sınır kapısına gelindiğinde görevliler tarafından bu kişilerden ek belgeler istenmektedir. Bu belgeler arasında uçak biletleri, ziyaret amacını kanıtlar nitelikte belge, yeterli miktarda döviz de kişilerden istenebilmektedir.

Ancak sınırda bulunan görevliler tarafından kişilerden gerekli bazı belgeler istenebilmektedir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde kişilerin yanlarında olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu belgelerin eksik olması durumunda kişiler ülkeye giriş yapamadan geldikleri uçak şirketiyle beraber ilk uçuşla tekrardan ülkesine gönderilebilmektedir. Kişilerin bu durumda kalmaması için gerekli belgeleri seyahat tarihlerinden önce eksiksiz bir şekilde toparlamaları ve seyahat esnasında yanlarında bulunması büyük bir önem taşımaktadır.

Kırgızistan’a Pasaportsuz Gidilir Mi?

Kırgızistan’a gitmek isteyen kişilerin ülkeye girişlerinde vize almaları zorunlu değildir. Ancak bu bir süre kısıtlamasına bağlı olarak yapılabilmektedir. Kişiler 180 gün süreyle 3 ay süre için ülkede vizesiz kalabilmektedir. Ancak kişilerin ellerinde geçerlilik süresi hala devam eden bir pasaportlarının alması zorunludur. Kişiler bu pasaportlarla beraber ülkeye giriş yapabilme hakları bulunmaktadır.

Türkiye Pasaportu İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Türkiye pasaportuna sahip olan kişilerin karşılıklı anlaşmalar içerisinde vizesiz gidebileceği ülkeler arasında Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Beyaz Rusya, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Botsvana, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Brunei Sultanlığı, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Esvatini, Fas, Fiji, Güney Kore, Hong Kong, Çin, Japonya, Kolombiya, Nepal, Özbekistan gibi daha bir çok ülkeye giriş hakları bulunmaktadır.

Türk Vatandaşları Vizesiz Hangi Ülkelere Gidebilir?

Türk vatandaşlarının dünya üzerinde vizesiz giriş yapabildiği 90 adet ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında Zimbabve, Vanuatu, Ukrayna, Tunus, Singapur, Maldivler Lübnan, Komorlar, Kolombiya gibi ülkeler bulunmaktadır.

Türkiye'ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

Türkiye’ye 117 ülke vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir. Bu ülkeler arasında Belize, Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Gürcistan, İran, Kosova, Lübnan, Fas, Peru, Saint Vincent ve Grenadinler, Triinidad ve Tobago ve Tunus bulunmaktadır.

Ukrayna Pasaport Masrafı Ne Kadar?

6 aylık pasaport almak isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret 245,40 TL, 1 yıllık pasaporta sahip olmak isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret 308,80 TL, 2 yıllık pasaporta sahip olmak isteyen kişiler 435,80 TL, 3 yıllık pasaport sahibi olmak isteyen kişiler 573,80 TL ödemekle yükümlüdür. 4 ve üstü pasaport sahibi olmak isteyen kişiler ise 764 TL ödeme yapmak zorundadır.

Ukraynada Ne Kadar Kalabilirim?

Kişiler 6 aylık bir süreç içerisinde 90 gün kısıtlaması ile ülkede bulunma hakkına sahiptir.

Ukrayna Hangi Ülkelerden Vize İstemiyor?

Ukrayna’nın vize istemediği ülkeler arasında Arnavutluk, Çin, Kamboçya, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Mısır, İran, Kuveyt, Laos, Fas, Katar, Peru, Singapur, Türkmenistan, Tayland, Uruguay, Venezuela ve Vietnam vatandaşlarının resmi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip olanları bulunmaktadır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA