Pasaport Yenileme Ücreti

Pasaport Yenileme Ücreti; Pasaport, kişinin yurt dışına çıkış biletidir. Yurt dışına çıkış için gerekli ve uluslararası kimlik belgesi görevi gören pasaportun Türkiye’de 4 çeşidi bulunmaktadır.

Pasaport, vize istendiğinde veya istenmediğinde dahi sahip olmanız gereken bir belgedir. Çünkü Türkiye’nin diğer ülkeler ile yaptığı anlaşmalara bağlı olarak vize istenmeyen ülkeler vardır. Örneğin Japonya, ülkesinde Türk vatandaşlarına belirli bir süre vizesiz kalma hakkı vermektedir.

Vize olsun ya da olmasın her ülkeye girişte veya çıkışta ilk pasaportunuza bakılmaktadır. Pasaportlar amaçlarına ve görevlerine göre 4’e ayrılır.

Bordo pasaport olarak bilinen umumi pasaport neredeyse birçok kişinin kullandığı pasaport türüdür. Bu pasaport tüm Türk vatandaşlarının alabildiği pasaport türüdür. Ancak bazı olası adli durumlarda, kişinin yurt dışına çıkma yasağı bulunmasından kaynaklı olarak pasaport verilmeyebilir. Umumi pasaportun sınırları oldukça dardır. Özellikle diğer pasaport türlerine nazaran daha az ülkeye vizesiz giriş sağlamaktadır. Ayrıca bordo pasaport sahibi kişiler hem defter hem de pasaport ücreti ödemek zorundadır.

Gri pasaport olarak bilinen hizmet pasaportu, devlet tarafından belirli göreve sahip kişilere verilmektedir. Bu kişinin, yurt dışında bir kamu işini yapması gerekiyor ise bu pasaportu alma hakkı doğar. Ancak pasaportun süresi hizmetin süresi ile aynı çizgide ilerlemektedir. Eğer devletin belirlediği süreyi aşarsanız, sınır dışı edilebilirsiniz.

Siyah pasaport olarak bilinen diplomatik pasaport daha önceleri kırmızı renkliydi. Siyah pasaportun sınırı oldukça geniştir. Bu pasaport kişiye, birçok ülkeye vizesiz girme ve çıkma hakkı vermektedir. Ancak diplomatik pasaport, kişinin görevi süresince geçerli bir pasaport türüdür. Siyah pasaportun verildiği kişiler; diplomatlar, devletin üst makamlarında görevli kişiler, bakanlar, belediye başkanları ve benzeri şeklindedir.

Yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport, bordo pasaporttan sonra en çok kullanılan pasaportlardan birisidir. Bu pasaportun sınırı ise bordo pasaporta nazaran oldukça geniştir. Yeşil pasaport sahibi kişiler yaklaşık 160 ülkeye vize başvurusunda bulunmadan giriş-çıkış yapma hakkına sahiptir. Ancak bu pasaporta sahip olmak oldukça zorlayıcıdır. Çünkü yeşil pasaport için yaklaşık 15 yıl kadar devlete hizmet veren bir işte çalışıyor olmak gerekmektedir. Örneğin bir öğretmen yeşil pasaport sahibi olmak için yaklaşık 15 yıl sorunsuz ve bir disiplin cezası almamış bir şekilde hizmet vermiş olmalıdır. Bu pasaporta sahip kişilerin çocukları da 25 yaşına gelmeden önce yeşil pasaportun tüm haklarını kullanabilirler. Ancak yeşil pasaport sahibi kişinin çocukları; bekar, öğrenim görüyor ve ailesi ile yaşıyor olduğunu belirtmelidir. Aksi takdirde bu şartları karşılayamayan kişiler, yeşil pasaport alma hakkına sahip değildir.

Pasaport çıkartma ve yenileme ücretleri yıldan yıla oldukça büyük değişiklikler göstermektedir. Her yıl zamlanan ve fiyatı değişen pasaportların, türüne göre de fiyatı değişmektedir. Pasaport yenileme ücreti için güncel fiyat takvimini takip etmek gereklidir.

2023 Pasaport Yenileme Ücreti

Pasaport yenileme ücreti her sene değişerek ve zamlanarak farklılaşan miktarlardan oluşmaktadır. Pasaport yenileme ücretini belirleyen bir özellik ise pasaportun geçerlilik süresidir. Pasaportun geçerlilik süresi uzadıkça daha pahalı olsa da pasaport alınırken pasaportun geçerlilik süresinin uzun olmasını karlı olacağı tavsiye edilmektedir.

2023 Pasaport yenileme ücreti şu şekilde sıralanabilir:

 • 6 ay için ödenmesi gereken ücret: 303,50 Türk Lirası
 • 1 sene için ödenmesi gereken ücret: 381,90 Türk Lirası
 • 2 sene için ödenmesi gereken ücret: 539 Türk Lirası
 • 3 sene için ödenmesi gereken ücret: 709,40 Türk Lirası
 • 4 sene ve daha uzun süreli geçerlilik için ödenmesi gereken ücret: 945,10 Türk Lirası’dır.

Pasaport Ücretleri 2023

Pasaport ücretleri her sene güncellenir. Pasaport ücretlerine geçerlilik süresi ve pasaport rengine bağlı olarak fiyat biçilmektedir. Ayrıca bir pasaport sahibi olmak için vize harcı ve defter bedeli de ödenmesi gerekmektedir. Bazı pasaportlarda böyle bir ödeme biçimi bulunmamaktadır. Örneğin umumi pasaporta sahip bir kişi her şki ücreti de ödemeli ancak hususi pasaporta sahip bir kişi yalnızca defter bedeli ücretini ödemelidir.

Pasaport ücretleri 2023 şu şekilde sıralanabilir:

 • 6 aylık pasaport defter bedeli ücreti: 180 Türk Lirası
 • 1 senelik pasaport defter bedeli ücreti: 180 Türk Lirası
 • 2 senelik pasaport defter bedeli ücreti: 180 Türk Lirası
 • 3 senelik pasaport defter bedeli ücreti: 180 Türk Lirası
 • 4 ve daha fazla senelik defter bedeli ücreti: 180 Türk Lirası

Ayrıca;

 • 6 aylık pasaport harcı bedeli ücreti: 227,20 Türk Lirası
 • 1 senelik pasaport harcı bedeli ücreti: 332,10 Türk Lirası
 • 2 senelik pasaport harcı bedeli ücreti: 542,20 Türk Lirası
 • 3 senelik pasaport harcı bedeli ücreti: 770,20 Türk Lirası
 • 4 ve daha fazla senelik pasaport harcı bedeli ücreti: 1085,40 Türk Lirası

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti 2023

Yeşil pasaport yenileme ücreti için sadece defter bedeli ödenmesi gerekmektedir. Ancak yeşil pasaport sahibi kişiler, pasaport harcından muaftır. Eğer bordo pasaport sahibi bir kişiyseniz, pasaport harcı ile birlikte pasaport defter bedelini de ödemeniz gerekir.

Pasaport Ücreti

Pasaport ücretleri her sene düzenli olarak değişmekte ve zam almaktadır. Ayrıca hangi pasaportu almaya hakkınız bulunuyor ise o pasaportun gerektirdiği ücreti ödemeniz gereklidir.

Pasaport Süresi Uzatma

Pasaport süresi uzatma şeklinde bir kavram bulunmamakta olup bu sebeple Nüfus Müdürlüğü’nden yeniden randevu alıp pasaport işlemlerini tekrardan yapma zorunluluğu bulunur. Tekrardan belge ve evrak hazırlanması gereklidir. Yeni bir defter verileceği için de yeniden defter bedeli ödenecektir.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti 2023

Yeşil pasaport yenileme ücreti 2023 yılında yenilenen pasaport fiyatı güncellemelerine göre 180 Türk Lirası olan defter bedelidir. Yeşil pasaport sahipleri vizesiz birçok ülkeyi ziyaret edebilmeleri ile birlikte pasaport harcından da muaf olan topluluktur.

Suriye Pasaport Yenileme Ücreti

Suriye’ye gitmek için veya bu ülkenin vatandaşı olan kişiler de pasaport yenileme ücretini 2023 yılının gerektirdiği şekilde ödemelidir. Pasaport yenileme ücreti pasaportun türüne göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık 6 aylık bir umumi pasaport için 407,20 Türk Lirası ödenmelidir.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti

Yeşil pasaport ile 160’tan fazla çeşitli ülkeye vizesiz giriş-çıkış yapmak mümkün ve ayrıca yeşil pasaport hakkı bulunan kişiler bu pasaportu alırken pasaport harcından muaftır. 2023 güncel fiyat listesine göre 180 Türke Lirası defter bedelini ödeyerek yeşil pasaport sahibi olmak mümkündür.

Pasaport yenileme kaç para?

Pasaport yenileme işlemi 6 aylık bir pasaport için 303,50 Türk Lirası’dır.

Pasaportumun süresi bitti ne yapmalıyım?

Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alarak pasaport yenileme işlemini yapmalısın

Bir yillik pasaport ucreti ne kadar?

Bir yıllık pasaport ücreti 180 Türk Lirası defter bedeli ve 332,10 Türk Lirası pasaport harcı bedeli şeklindedir.

2023 Pasaport Harçları Ne Kadar?

2023 pasaport harçları; 6 ay 227,20 Türk Lirası, 1 sene 332,10 Türk Lirası, 2 sene 542,20 Türk Lirası, 3 sene 770,20 Türk Lirası, 4 sene ve üstü 1085,40 Türk Lirası’dır.

10 yıllık pasaport harcı ne kadar?

10 yıllık pasaport harcı 1085,40 Türk Lirası’dır.

Pasaport 10 yıllık ne kadar 2023?

Pasaport 10 yıllık 1265,40 Türk Lirası’dır.

Pasaport süresi geçmiş yenileme nasıl yapabilir?

Nüfus Müdürlüğü’nün web sitesi, e-devlet, Alo 199 üzerinden randevu alınarak yapılabilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA