Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Pasaport süresi uzatma işlemi, eski pasaportlarda uygulanmaktaydı. Çipli yeni pasaportlarda süre uzatılması için pasaport yenileme işlemi yapılmaktadır. Pasaport yenileme için gerekli evraklar, Pasaport Kanunu kapsamında göre belirlenmiştir. Türk pasaportları, T.C. İçişleri Bakanlığı dahilinde hizmet veren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

NVİ sistemince sunulan pasaport başvuru belgeleri, pasaport yenileme işlemlerinde de aynı olacak şekilde talep edilmektedir. Sistem üzerinden online randevu oluşturularak, pasaport başvuruları direkt olarak yapılır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye Dış Temsilciliklerine başvuru yaparak, pasaport yenileme veya ilk pasaport alım işlemlerini sağlayabilirler.

Pasaportumun Süresini Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?

Pasaport süresi dolan veya süresi bitmek üzere olan Türk vatandaşları, pasaport yenileme işlemi yapabilirler. Pasaport süresini uzatmak için gerekli belgeler ve harç ücreti yatırılarak başvuru yapılmalıdır. İl/ İlçe Nüfus Müdürlüklerinden pasaport yenileme başvuru işlemleri sağlanır. Pasaport yenileme için talep edilen belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik belgesi aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eski pasaportlar
 • 18 yaşından küçükler için muvaffakatname
 • Pasaport harç yatırım dekontu

Yeşil pasaport yenileme işlemi yapacak kişiler için başvuru belgelerine ek olarak;

 • Aktif olarak çalışanlar için pasaport talep formu, güncel imza sirküsü
 • Emekliler için emeklilik yazısı ve emekli olduğu tarihteki kadro derecesini gösterir belge
 • İstifa eden/ çekilen kişiler için istifa yazısı ve çekildiği tarihteki derecesini gösterir belge
 • Vefat eden kişilerin yakınları için vefat belgesi iletilmesi gereklidir.

Öğrenci pasaportu başvurusu yapacak kişiler için güncel geçerliliği olan imzalı öğrenci belgesi talep edilir. Gri pasaport yenileme için gerekli evraklar arasında ek olarak, çalıştığı resmi kurumdan alınan görev belgesi gereklidir.

Pasaport Yenilemek İçin Nereye Başvurulur?

Pasaport yenileme işlemleri, Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılır. Pasaport hamilleri, pasaport yenileme için gerekli evraklar ile randevu alarak başvuru yapabilirler. Bordo pasaport sahipleri pasaport harç ücretini, öğrenci, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri defter ücretini yatırarak pasaport yenileme işlemi yapabilirler.

Umuma mahsus pasaportlar 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl veya 10 yıl şeklinde verilir. Öğrenci pasaportları, eğitim sürecine göre ve pasaport süresi bitiminde 25 yaşını aşmamış olmak kaydıyla verilmektedir. Yeşil ve gri pasaportlar ise 5 yıllık olarak verilmektedir.

Pasaport yenilemek için Nüfus Müdürlüğüne başvurulur. Pasaport başvuruları için randevular ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınabilir. Telefonla randevu almak için Alo 199’dan, online randevu almak için e-devlet sistemi veya randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden işlem yapılır.

Yeşil Pasaportumun Süresi Bitti Ne Yapmalıyım?

Hususi pasaport sahiplerine en fazla 5 yıllık olarak pasaport verilmektedir. 5 yıllık süre sonunda talep edilerek, pasaport süresi uzatılabilir. Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerin, güncel durumları koşullara uygunluk gösteriyor ise pasaport yenileme işlemi yapılır.

Yeşil pasaportlar devlet memuru olarak çalışan kişilere, emeklilere ve vefat eden kişilerin yakınlarında verilir. Kadro derecesi 1,2,3 olan kişiler ile aileleri yeşil pasaport alabilirler. Aynı kadro derecesinde istifa eden kişiler ve sözleşmeli olarak çalışan ve fakat keseneği Emekli Sandığına yatan kişiler de yeşil pasaport alabilir.

Ayrıca görev süreleri boyunca il ve ilçe belediye başkanlarına, eski bürokratlara ve eski TBMM üyelerine ve bu kapsamdaki kişilerin bazı yakınlarına verilen pasaport türüdür. Yeşil pasaport yenileme için gerekli evraklar ile yenileme randevusu alınarak işlem sağlanır.

Pasaport Konsolosluktan Ne Zaman Gelir?

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları, pasaport sürelerini uzatmak için Dış Temsilciliklere başvuru yapabilirler. Başkonsolosluk ve Konsolosluklara yapılan pasaport yenileme işlemlerinde öncelikle e-pasaport hazırlanır. Türkiye’ye gönderilen e-pasaport düzenlenerek, tekrar konsolosluğa iletilir. Yenilenen pasaport hamiline direkt olarak veya posta ile teslim edilir.

Pasaport başvurusu ardından 3 hafta içerisinde pasaport gelir. Konsolosluğa gelen pasaport, kişinin ikamet bölgesi ve posta teslim süresine göre farklılık göstermektedir.

Pasaport Süresi Dolarsa Ne Olur?

Süresi solan veya az kalan pasaportlar için pasaport yenileme işlemi yapılır. Bordo, yeşil ve gri pasaport hamilleri ilgili kurumlara başvuru yaparak, pasaport sürelerini uzatabilirler. Yurtdışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülke yasalarına göre, pasaport süresi bitiminden en az 2 ay öncesinde yenileme başvurusunun yapılması gereklidir.

Genellikle 3 haftada çıkan ve 4 hafta içerisinde teslim edilen pasaportlar için, süre bitmeden daha önce başvuru yapılması önerilir. Pasaport süresi geçmiş ve güncel geçerliliği olmayan pasaportlar için Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinden pasaport yenileme talebi oluşturulur. Gerekli evraklar ile başvuru yapılarak, pasaport süresi uzatılır.

Pasaport Süresi Uzatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Pasaport yenileme işlemi bordo pasaportlarda 1 günde tamamlanır. Ancak yeni pasaportların teslim edilme süresi 5 ila 7 iş günü olarak belirtilir. Yeşil pasaport, gri pasaport ve öğrenci pasaportlarında da süre uzatma işlemleri bir günde tamamlanır. Yeni defter alınması durumunda, teslimat süresi farklılık göstermektedir.

Konsolosluklara yapılan pasaport uzatma süresi, 3 günde tamamlanır. Ancak yeni pasaportların gelmesi 3 haftayı bulmaktadır. Pasaport yenileme için gerekli evraklar, biyometik fotoğraf ve kimlik belgesidir. Farklı renkteki pasaportlar için iş/ görev belgeleri talep edilmektedir.

Pasaport Değişimi Ne Kadar?

Pasaport değişim ücretleri, ilk başvuru ücretleri ile aynıdır. Pasaport süresi uzatma, pasaport yenileme işlemlerinde pasaport harç ücreti yatırılarak işlem sağlanır. 10 yıllık pasaport değişim ücreti 1.265 TL ve yurtdışı 10 yıllık pasaport değişim ücreti 95 Euro’dur. Pasaport süresine göre değişim ücretleri farklılık göstermektedir. 2023 pasaport yenileme ücretleri şu şekilde güncellenmiştir;

 • 6 aylık pasaport yenileme 407₺/ 39 €
 • 1 yıllık pasaport yenileme 512₺/ 46 €
 • 2 yıllık pasaport yenileme 722₺ / 60€
 • 3 yıllık pasaport yenileme 950₺ / 75€
 • 4 ve + 10 yıla kadar yenileme 1.265₺/ 95€

10 Yıllık Pasaport Ücreti Ne Kadar?

10 yıllık bordo pasaport ücreti 1.085,40 TL pasaport harç ücreti ve 180 TL defter ücretiyle tahsil edilir. Toplam 1.265,40 TL olarak harç yatırılması halinde 10 yıllık pasaport alınabilir. Pasaport yenileme işleminde de 10 yıllık pasaportlar aynı fiyattan ücretlendirilir.

Yurtdışı pasaport alımı ve pasaport yenileme taleplerinde 10 yıllık 71 Euro ve 24 Euro defter bedeli tahsil edilir. Toplam 95 Euro harç yatıran vatandaşlar 10 yıllık umuma mahsus pasaport alabilir, süresini 10 yıllık olarak uzatabilirler.

Pasaport yenileme ücreti nereye ödenir?

Pasaport yenileme ücretleri PTT şubelerine, anlaşmalı bankalara veya NVİ sistemi online ödeme sisteminden ödenebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı sanal pos sistemi üzerinden pasaport yenileme harçları yatırılabilir.

Yeşil pasaport yenilemek için ne gerekli?

Yeşil pasaport başvuru belgeleri ile Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılması gereklidir. Pasaport süresi dolan hamiller, 2023 defter ücretini yatırarak yenileme işlemi sağlayabilirler.

Pasaport süresi geçmiş yenileme nasıl yapabilir?

Pasaport kullanım süresi dolan kişiler, pasaport evrakları ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminden yenileme başvurusu yapabilirler. Yurtdışı pasaport yenileme işlemleri Türkiye Dış Temsilciliklerinden yapılmaktadır.

Öğrenci pasaport süresi bitince ne yapılır?

Öğrenciliğin devam etmesi durumunda öğrenci belgesi ile pasaport yenileme başvurusu yapılır. Ancak 25 yaşına kadar olan Türk vatandaşları öğrenci pasaportu alabilirler.

Pasaport Yenileme Evrakları

Pasaport yenileme işlemleri nüfus müdürlüğünden randevu alınarak yapılmaktadır. Evrak düzenlemelerini ve randevu işlemleri hakkında bilgi almak sürecin kolay geçmesini sağlayacak, çok fazla devlet dairesine müracaat etmeden sadece birkaç işlem yaparak tamamlamanızı sağlayacaktır. Pasaport yenileme evrakları 1 ay içinde çıkarılmış olmalı ve prosedüre uygun şekilde pasaport harç bedeliyle birlikte teslim edilmelidir.

Pasaport Yenilemek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaportunuzun süresinin bitmesi, kaybolması veya yırtılması durumlarında pasaport yenileme işlemleriniz için nüfus müdürlüğüne tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir. Nüfus müdürlüğü online randevu işlemleri için resmi web sitesinden veya vatandaş bilgilendirme ve randevu hattı olan 199 numarasını arayarak pasaport yenileme işlemlerinizle ilgili süreci başlatabilirsiniz.

Pasaport yenileme evrakları, eksiksiz ve ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir. Yenileme evraklarında öğrencilik ve gri pasaport ( hizmet), siyah pasaport ( diplomat) olmanız durumlarına göre ek belgeler istenebilmektedir. Ek belgeler için nüfus müdürlüğü resmi sitesine giriş yaparak özellikle gri pasaport için hizmet pasaportu formunu talep etmeniz şartı bulunmaktadır.

2023 Pasaport Yenileme İşlemleri Evrak Listesi;

 • Yenileme işlemi için eski pasaportunuzu nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Eski pasaportunuzla birlikte nüfus cüzdanınız ve 2 adet biyometrik fotoğrafınız bulunmalıdır.
 • Pasaport yenileme harç bedelinizi ve parmak izinizi nüfus müdürlüğüne teslim etmelisiniz.
 • Muvakatnamesi bulunan 18 yaşın altındaki çocuklar için belge talep edilecektir.

Nüfus müdürlüğü pasaport yenileme harç bedeli talep ederek, yeni pasaport defteriniz için ödemeniz gereken tutar haricinde 6 aylık pasaportlar için 303 TL, 1 yıllık pasaportlar için 381 TL, 2 yıllık pasaportlar için 539 TL ve 3 yıllık pasaportlar için 709 TL talep etmektedir. Aynı zamanda 4 yıllık ve üzeri olan pasaportlar için pasaport defteri harç bedeli haricinde ödenmesi gereken bedel 945 TL’dir.

Pasaport Süresi Nerede Uzatılır?

Pasaport yenileme işlemleri ve uzatma işlemleriniz için öncellikle nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Pasaport işlemleri için Alo 199’u aramanız ve randevu alarak pasaport işlemleriyle ilgili süreci başlatmanız şartı vardır. Pasaport randevu sistemini kullanarak, https://randevu.nvi.gov.tr/  adresinden giriş yaparak pasaport işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Öncellikle randevu sistemi üzerinden pasaport süresini uzatmak için nüfus müdürlüğünden randevu oluşturmanız ve randevu günü ve saatinde evraklarınızla birlikte orada olmanız şartı vardır. Pasaport yenileme evrakları, pasaport uzatma işlemleri için de geçerli olmaktadır. Pasaport çıkarma, pasaport yenileme ve pasaport süresinin uzatılması işlemlerinin hepsi nüfus müdürlüğünden yapılmaktadır.

 • Pasaport süresini uzatmak için 2 yıllık harç bedeli olarak 497 TL ödenmelidir.
 • Pasaport harç bedeli 1 yıllık 304 TL pasaport defteri haricinde ödeme kabul edilmektedir.
 • 10 Yıllık harç bedeli olarak 995 TL yine pasaport defteri harç bedeli harici ödeme yapılmalıdır.
 • Gri, siyah, yeşil ve bordo pasaport harç bedelleri, yenileme, uzatma ve ilk çıkarım da dahil olmak üzere yıllık enflasyon değerleri üzerinden ücretlendirilmektedir.

Pasaport Yenileme İçin Ne Yapmalıyım?

Pasaport yenileme işlemleri için düzenlenmesi gereken evrakların içerisinde eski pasaportunuzun da bulunması gerekmektedir. Pasaport yenileme evrakları için son 1 ay içinde çıkarılmış belgelerin olması önemlidir. Özellikle 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafınızın 2 adet olması ve pasaport harç bedeli dekontunuzun da yanınızda bulunması şartı vardır. Nüfus müdürlüğünden randevu alarak pasaportunuzun yenilenmesini talep ettiğinizi bildirmeniz ve pasaport yenileme işlemleri için şahsen nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Yenileme ve uzatma işlemleri için nüfus müdürlüğü yıllık enflasyon oranı üzerinden sizden pasaport harç bedeli talep edecektir.

Pasaport harç bedeli ve pasaport defter bedelini anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden veya gelir idaresi veznesinden ödeyebilir alacağınız dekontla birlikte başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuz işleme alındıktan sonra pasaportunuzun yenilenmesi 7 iş günü ile 10 iş günü içinde tamamlanacaktır. 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 10 yıllık pasaport yenileme işlemleriniz için nüfus müdürlüğünden talep formunu doldurmanız şartı bulunur.

Pasaport yenileme işlemlerinde pasaportunuzun kayıp veya çalıntı olma durumlarında il emniyet müdürlüğünden pasaportunuzun kaybolduğuna dair belge almanız ve nüfus müdürlüğüne pasaportunuzun kayıp ilanını vermeniz gerekir. Çalıntı ve kayıp durumlarında yenileme işlemleri için emniyet müdürlüğünden alacağınız belge önemli olduğu gibi eski pasaportunuzun da talep edilmemesi için prosedür gereğince şarttır.

Pasaport Uzatma İşlemleri Nerede Yapılır?

Pasaport uzatma işlemlerinizi nüfus müdürlüğünden yapmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz il nüfus müdürlüğünden randevu alarak, pasaport uzatma talebinizi sunmanız ve dilekçe ile birlikte pasaportunuzu nüfus müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir. 1 yıllık, 2 yıllık ve 10 yıllık pasaport uzatma taleplerinde harç bedeli ödemeniz şarttır.

 • Pasaport uzatma işlemlerinde yenileme için kullanılmakta olan eski pasaportunuzun yanında bulunması gerekmektedir.
 • Pasaport harç bedelinin ve pasaport defter harç bedelinin ödenmesi ve dekontun evraklarla birlikte nüfus müdürlüğüne teslim edilmesi şartı vardır.
 • 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4 yıllık pasaport uzatma işlemleriniz için her yıl enflasyon değerlerine göre harç bedelleri farklılık göstermektedir.
 • Alo 199 çağrı merkezinden pasaport uzatma ve yenileme talebi için randevu oluşturmanız gerekmektedir.
 • Randevu günü ve saatinde evraklarınızla birlikte nüfus müdürlüğünde olmanız şartı vardır.
 • Pasaport yenileme işlemlerinizi 7 iş günü ile 10 iş günü içinde tamamlayabilirsiniz.
 • Resmi tatillerde ve milli tatillerde nüfus müdürlüğü hizmet vermemektedir.

Pasaport yenileme ve uzatma işlemleri için pasaportunuz yeniden çıkarılacağı için yıllık enflasyon değeri, üzerinden verilmesi gereken harç bedelinin sunulması gerekmektedir. Pasaport yenilene ücreti yanınızda olmalı, randevu aldığınız gün banka veya PTT şubelerinden ödenerek sürecin başlatılması sağlanmaktadır. 2023 resmi pasaport yenileme ve uzatma işlemlerine göre gri, siyah, bordo ve yeşil pasaport harç bedeli resmi sitede yayınlanmıştır.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatılabilir Mi?

Kayıp ve çalıntı durumları, pasaportun yırtılması nedenlerine bağlı olarak pasaport yenileme işlemlerinde her pasaport yeniden düzenlenmektedir. Yani siz pasaportunuzu yenileme işlemi yaparken aslında yeni pasaport çıkarmış olur, eski pasaportunuzla işlem yapamazsınız. Pasaport süresi bitmeden pasaportunuzu uzatmanız imkansızdır. Pasaportunuzun süresini uzatmak istiyorsanız yeniden pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğü üzerinden alacağınız belgelerle birlikte randevu işlemlerinizi tamamlamış ve evrak düzenlemelerinizi yapmış olarak yenileme işlemleriniz için başvuru sürecini başlatmış olmanız gerekir. Pasaport yenileme evrakları, yeni pasaport çıkarma evraklarıyla aynı olmakla birlikte sadece eski pasaportunuzu da yanınızda getirmenizi gerektirmektedir.

Pasaport süreniz dolmadan geçerli sürenin devam etmesi için yapmanız gereken işlemler arasında eski pasaportun kayıp veya çalıntı olduğunu bildirmeniz il emniyet müdürlüğünden belge almanız şartlarını beraberinde getirir. Pasaportunuzu iptal ederek yeni pasaport başvurusu yaparak, pasaport süreniz bitmenden yeniden pasaport çıkarma hakkı talep edebilirsiniz. Pasaport sürenizi uzatmak ve yenilemek için de ilk pasaport çıkarma işlemlerinin aynısını yapmanız gerekmektedir.

Pasaport Yenileme Ücreti Hangi Bankaya?

Pasaport yenileme harç bedeli için defter ve pasaport harcı nüfus müdürlüğünün anlaşmalı olduğu banka hesaplarına ödenebilir ya da PTT şubelerinden transfer edilebilir.

Pasaportumun Süresini Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?

Pasaportunuzun süresini uzatmak için nüfus müdürlüğünden randevu almanız ve yeniden pasaport çıkarma talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Bordo Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Bordo pasaport süresi uzatma talebini nüfus müdürlüğünden randevu alarak oluşturabilirsiniz.

Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır 2023?

Pasaport süresi uzatma işlemleri, yenileme ve çıkarma seçenekleri için nüfus müdürlüğünden randevu alarak yeniden evraklarınızı düzenlemeniz ve başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA