Pasaport Ücretleri Öğrenci

Pasaport Ücretleri Öğrenci; 2016 tarihinde düzenlenen yeni pasaport harçları yasası ile aynı zamanda öğrenci pasaportu düzenlemesi de gerçekleştirildi. 25 yaşında altında olan öğrencilerin herhangi bir neden göstermeden 6663 sayılı kanuna göre harç bedeli ödemeden pasaport almalarına imkan sağlandı.

Pasaport Nasıl Çıkartılır 2023 Öğrenci?

25 Yaşından daha küçük olan ve eğitim hayatına devam edenlerin harç ödemeden alabildiği bir çeşit bordo pasaport türü olan öğrenci pasaportunun farkı harç ödenmemiş olmasıdır. Öğrenci pasaportu alabilmek için gerekli olan evrakların tamamlanması şarttır. Evraklar T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu Nüfus cüzdanının aslı, 2 tane biyometrik fotoğraf, daha önce alınmış eski pasaportlar, pasaport defter bedeli ödendiğini kanıtlayan dekont, öğrenci belgesidir. Öğrenci pasaportu alabilmek için Türkiye’de okuma şartı aranmaz, Erasmus programı ile yurt dışında okuyan ya da dil kursu veya yüksek lisans için gidecek olan Türk öğrenciler de alma hakkına sahiptir. Bordo pasaporta sahibi olan Türk vatandaşlarının gidebildiği her ülkeye öğrenci pasaportu ile giriş yapılması söz konusudur.

Öğrenci Pasaportu Kaç Tl 2023?

Bordo pasaport kategorisinde yer alan öğrenci pasaportu ilkokul ve lise eğitimi gören ya da 25 yaşını doldurmayan her öğrencinin alma hakkı bulunan bir pasaport türüdür. Yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin de 25 yaşını doldurmamış olması şartı ile öğrenci pasaportu alma hakkı bulunmaktadır. 18 yaşından daha küçük olan öğrenciler ancak anne ya da babaları ile birlikte müracaat edebilirler. Öğrenci pasaportu almak isteyenlerin harç bedeli ödemesine gerek yoktur ancak defter bedelini ödemek zorundalar. 2023 yılı için pasaport defter bedeli 180 TL olarak belirlenmiş durumdadır, 25 yaşından büyük olan öğrenciler pasaport defter bedeli ile birlikte pasaport harç bedelini ödemek ile yükümlüdür.

Pasaportta Öğrenci İndirimi Var Mı?

Resmi gazetede 2016 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren öğrenci pasaportu bordo pasaport kategorisinde yer almakta ve ücretsiz olarak verilmektedir. 25 yaşını doldurmamış her öğrenci harç ücretini ödemeden öğrenci pasaportu alma hakkına sahiptir. Harçsız pasaport olarak tanımlanan öğrenci pasaportu başta eğitim olmak üzere sosyal ya da sportif organizasyonlar yarışmalara katılmak için yurt dışına çıkan öğrencilere verilmektedir. 25 yaşını doldurmamış olan ve eğitim gören herkes gerek tatil gerekse eğitim amaçlı harçsız pasaport alma hakkı elde etmektedir. Harç ücreti ödememek için aranan tek şart 25 yaşını doldurmamış olmak ve halen eğitim almayı sürdürmektir. Pasaport harcından muaf olan öğrenci pasaportu sahipleri anlaşmalı bankalar aracılığı ile pasaport defter bedelini ödemek zorundadır.

Üniversite Öğrencilerine Pasaport Ne Kadar 2023?

Yurtdışında eğitim almak ya da seyahat etmek amacı ile pasaport başvurusunda bulunan 25 yaşını aşmamış öğrenciler, öğrenci pasaportuna başvuru gerçekleştirebilir. Bordo pasaport içerisinde yer alan öğrenci pasaportu eğitim görenler için harç muafiyetine sahiptir. Harç muafiyetinden yararlanabilmek için 25 yaşında altında olma ve eğitim görüldüğünün kanıtlanması şartı aranmaktadır. Pasaport başvurusu belli bir standarda göre uygulanmaktadır buna göre prosedüre uygun olanlar yaşadıkları yere en yakın olan nüfus müdürlüğüne giderek pasaport başvurusunda bulunabilir. Ortalama 5 ila 7 iş günü aralığında sonuçlanan öğrenci pasaport işlemlerinde pasaport harcı ödenmediği gibi ödenmesi zorunlu olan pasaport defter ücreti de her yıl düzenli olarak güncellenmektedir. 2023 yılı için iş olan pasaport defter bedeli 180 TL’dir.

Öğrenci Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci pasaportu almak için gerekli olan evraklar ile birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne online ya da telefon sistemi üzerinden randevu alarak başvuru gerçekleştirilir. Öğrenci pasaportu başvurusu yapılacağının belirtilmesi halinde işlemlerde başvuru sahibi pasaport harcından muaf tutulur. Başvuru yapan kişinin öğrenci belgesini okuldan ya da e-devlet üzerinden alarak ıslak imzalı şekilde başvuru evrakları içerisine koyması gerekmektedir, burada önemli olan belgenin süresinin 60 günü geçmemiş olmasıdır. Kişinin yüzünü ayrıntılı şekilde ortaya çıkaran 2 adet biyometrik fotoğraf pasaport başvurusunda gereklidir. Harç bedeli ödenmemesine rağmen sadece defter bedelinin ödenmesi durumunda olduğundan dolayı anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılan ödeme dekontu gerekli olan evraklar listesindedir. Öğrenci pasaport başvurusunda olmazsa olmaz belge nüfus cüzdanıdır, 15 yaşından büyük olan öğrencilerin nüfus cüzdanında fotoğraf bulunmak zorundadır. Başvuru esnasında eski pasaportun hazır bulundurulması atlanmaması gereken detaydır. 18 yaşından küçük öğrencilerin başvuruları anne ya da babasının kontrolünde yapıldığı gibi başvuruya gelemeyen velilerin muvafakatname vermesi gerekmektedir. Öğrenci pasaportu alabilmek için online başvuru sistemi bulunmaz bu yüzden başvurular nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak şahsen yapılmaktadır.

18 Yaş Altı Pasaport Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatleri diye 18 yaşının altında hatta bebeklerde dahi aynen yetişkinlerde olduğu gibi pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Çocukların pasaport işlemleri ebeveynleri tarafından gerçekleştirilmektedir okul dönemindeki çocuklara harç ödememek adına öğrenci pasaportu başvurusu yapmak söz konusudur. Bebek olan ya da halen okul döneminde olmayan çocuklar için uygulanan herhangi bir indirim yoktur dolayısı ile yetişkin pasaportlarında olduğu gibi harç ve defter bedeli ödenmektedir. Pasaport başvurusuna başlamadan önce başvuru sahiplerinin hangi pasaportu alacağına karar vermiş olması gerekir çünkü hazırlanması gereken evraklar pasaportun türüne göre farklılık göstermektedir. En yakın Nüfus Müdürlüğünden randevu alındıktan sonra çocuğun gelmesine gerek kalmadan tüm işlemler ebeveyn tarafından gerçekleştirilir. Ancak 7 yaşın üzerindeki çocuklardan parmak izi alındığından dolayı başvurulara çocuğunda ebeveynler ile birlikte şahsen katılması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılacak olan pasaport başvurusu 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre yapılmaktadır. Anne ve babası evli olan çocuklar için gerekli olan evraklar başvuru yapan ebeveynin ya da kanuni temsilcinin kimlik belgesinin aslı, her iki ebeveynin de müracaatta hazır bulunması, muvafakatname belgesinin aslıdır. Anne ve babası boşanmış olan 18 yaşından küçük çocukların başvuruları için kanuni ya da başvuru yapan ebeveynin kimlik belgesinin aslı, mahkeme kararı ile verilen velayet belgesi, muvafakatname belgesinin orijinali gerekmektedir. Aynı zamanda anne ya da baba veya kanuni temsilcinin şahsen bulunması şartı aranmaktadır. Anne ya da babadan herhangi birinin ölmüş olması halinde 18 yaşından küçük çocuklar için pasaport başvurusu yapan ebeveynin ya da kanuni temsilcisinin kimlik belgesinin aslı aranmaktadır.

Açıköğretim Öğrencileri Pasaport Harcı Öder Mi?

Pasaport harç ödemesi olmayan bordo pasaport kategorisindeki öğrenci pasaportu Açıköğretim öğrencileri için de geçerlidir. Dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ya da özel örgün ve yaygın eğitim öğretim sunan kurum öğrencileri pasaport harç ücretinden muaftır. Harç muafiyeti aynı zaman Yükseköğretim kurumlarında örgün ya da ikinci öğretim veya Açıköğretim ile uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim görenler içinde geçerlidir. 25 yaşını aşmamış olan ve halen aktif öğrenci durumunda bulunanlar harçsız öğrenci pasaportu alma hakkına sahiptir.

Üniversite Öğrencilerine Pasaport Ne Kadar 2023?

Üniversite öğrencilerinin alma hakkı olan öğrenci pasaportu için harç ücreti ödemem var Ancak pasaport defter Bedeli ödenmektedir. 2023 yılı için pasaport defter bedeli ücreti 174.5 TL’dir.

Öğrenci Pasaportuna Vize Gerekiyor Mu?

Lisans, önlisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için yurt dışına çıkacak olan öğrencilerin pasaport işlemlerinden sonra gidecekleri ülkeden vize almaları gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportunu Kimler Alabilir?

25 yaşını doldurmamış ve halen eğitim gördüğü ile öğrenci belgesi ile kanıtlayan herkes öğrenci pasaportu alabilir.

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Pasaport yenileme ücretlerinde pasaportun süresine göre farklılık bulunmaktadır, harç bedeli ile birlikte pasaport defter bedeli de ödenmektedir.

Öğrenci Pasaportu Ücreti Hangi Bankaya?

Öğrenci pasaportu için gerekli olan defter ücreti anlaşmalı tüm bankalara yatırılmaktadır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA