Pasaport Süresi Uzatma

Pasaport süresi uzatma işlemlerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri üzerinden tamamlayabilirsiniz. NVİ alınan son tedbirlerin akabinde sadece randevulu şekilde pasaport başvurusu kabul etmeye başlamıştır. Pasaport başvurularının iletilmesi için dilerseniz 199 numaralı hattan dilerseniz de NVİ’nin internet sitesi üzerinden başvurularınızı tamamlamanıza imkan verilmektedir. Randevulu sistem sayesinde hem kalabalık oluşturmadan pandemi kurallarını riske atmadan işlemler tamamlanmaktadır hem de işlem akışının seriliği pekiştirilmektedir.

Pasaport Süresi Uzatma 2023

Pasaport süresi uzatma adımlarını tamamlamak isteyen kişilerin pasaportun türüne göre gerekli olan talep edilen belgeleri derlemesi gerekmektedir. Örneğin yeşil pasaportu olan kişilerin yenileme adımlarında memuriyetlerine ilişkin derece belgelerini yeniden sunmaları talep edilmektedir. Hem çalışmaya devam eden hem de kadrodan emekli olan memurlar için aynı durum geçerliliğini korumaktadır. Pasaport süresi uzatma imkanlarını tamamlamak isteyen kişilerin sundukları belgelerde ya da talep formunda biri aksaklık olması durumunda başvurunun ret yanıtı alacağının da bildirilmesi gerekir.

Yeşil pasaport yenileme adımlarının sonrasında birçok ülkeye sorunsuz şekilde vize talep etme zorunluluğu olmanda giriş yapmanıza imkan verilmektedir. Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat bazı sürelere tabidir. Bu süre 30 ile 90 gün arasında değişim gösterir. Verilen bu sınırlamadan daha uzun bir süre kalmak isteyen kişilerin vize başvurusunda bulunması tavsiye edilmektedir. Vize başvuru adımları ile bireysel olarak uğraşmak istemeyen kişilerin profesyonel şekilde hizmet veren danışmanlık firmalarından yardım almasına da imkan tanınmaktadır.

Pasaport Süresi Uzatma Fiyatı

Pasaport süresi uzatma adımlarının tamamlanmasının sonrasında öğrencilerin pasaport harç ücreti ödemesine gerek olmayacaktır. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler de harçtan muaf olacaktır. Bu kişilerin sadece pasaport defter bedelini ödemesi yeterli olacaktır. Yapılan son değişimlerin akabinde 174 lira olarak belirlenen defter tutarını PTT, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da anlaşmalı bankalar üzerinden ödemenize imkan verilmektedir. Ödemenin yapılmasının sonrasında size verilen makbuzu da muhafaza etmelisiniz. Başvuru adımında bu belgeleri direkt olarak sunmanız talep edilebilmektedir.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Pasaport süresi uzatma adımlarında kişilerin pasaportlarının yıpranmış olması en yaygın gerekçeler arasında bulunmaktadır. Ülkelerden vize başvurusunda bulunurken pasaportun yıpranmamış ve güncel tarihli bir biçimde sunulması istenmektedir. Pasaport geçerlilik süresi dolmamış olmasına rağmen vize başvuru adımlarında sorun çıkmaması adına yenileme talebinde bulunma hakkınız vardır. Vize başvuru adımlarında sunulan en küçük belgenin dahi detaylı denetimlerden geçirildiği görülmektedir. Bazı ülkeler vize başvuru adımlarında geçmiş senelerde kullandığınız ve güncelliğini kaybetmiş olan pasaportları da sunmanızı talep edebilmektedir. Bu talebin asıl sebebi geçmiş senelerde pasaportun kullanımında herhangi bir usulsüzlüğün yaşanıp yaşanmadığının tespit edilmesidir. Usulsüzlük yaşanmış ise bu kişilerin yeniden vize talep etmesi ve alması zorlaşacaktır.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Pasaport süresi uzatma adımlarında kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da talep formunun doldurulmasıdır. Talep formunda kişilerin memurlarsa sicil numaralarına kadar detaylı şekilde bilgi vermesi istenmektedir. Bu durum özel titrlere tahsis edilmiş olan pasaportların gerçekten hak edilip edilmediğini kontrol etmek amacı ile atılan bir adımdır. Kişilerin pasaport yenileme adımlarında verdikleri bilgilerde herhangi bir sorun fark edildiği zaman bu aşamada daha derinlemesine araştırma yapılmasına ve kurumlar ile iletişime geçilmesine neden olabilmektedir.

Yurtdışında Pasaport Uzatmak İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışı temsilcilikleri üzerinden de pasaport başvurusu ya da yenileme talebinde bulunma hakkınız vardır. Yurtiçinde pasaport uzatma adımları ortalama 5 gün içerisinde tamamlanırken yurtdışında bu süre 10 güne kadar uzayabilmektedir. Memuriyete ilişkin sicil belirten belgelerin sunulmasının yanı sıra harç ücretinin ve defter bedelinin ödendiğine dair de bilgilerin güncel belgeler ile kanıtlanması gerekir.

Pasaport Süresi Uzatma 2023

Pasaport süresi uzatma adımları pasaport sahibinin sorumluluğu altındadır. Bu sürenin dolmasına rağmen hala kullanmaya devam eden kişilerin idari ceza ile karşı karşıya kalacağının da ayrıca iletilmesi gerekmektedir. Pasaport alım adımlarına dair dikkate alınması gereken bazı temel hususlar şu şekilde sıralanır;

 • Diplomatik pasaport siyah pasaport olarak da tanımlanmaktadır. bu pasaportun hak edilmesi için Dışişleri Bakanlığı görevlendirilmesi ile gidilmesi gerekir. Kişilerin birçok ülkeye süre sınırına tabi olmak koşuşlu ile vizesiz girmesine imkan tanınmaktadır.
 • Umuma mahsus olan pasaportlar bordo pasaport olarak tanımlanmaktadır. Bu pasaportun geçerliliği 6 aydan başlayarak 10 yıla kadar uzayabilmektedir. Geçerliliği ne kadar yüksek talep ederseniz, ödemenizi gereken vize harç tutarı da o kadar yüksek olacaktır.
 • Yeşil pasaport ve diplomatik kullanıma özel olan pasaportların geçerliliği 5 sene ile sınırlıdır. Her beş senede bir kere yenileme başvurusunu sorunsuz şekilde iletmeniz gerekmektedir. pasaport başvuru adımlarında sunulan belgelerin doğruluğu ile alakalı bir sorun çıkması durumunda yenileme talebinin ret yanıtı ile karşı karşıya kalacağının da bildirilmesi gerekir.

Özellikle yaşanan son hizmet pasaportu sorunlarının akabinde kişilerin pasaport ve vize başvurularının normalden çok daha sıkı denetimler çerçevesinde uygulandığının da belirtilmesi gerekir. En ufak bir yanlış bilgi ya da eksik belge tespit edildiği zaman bu durum başvurunun yanıtsız kalmasına neden olacaktır.

2023 Pasaport Yenileme Ücreti

Pasaport için başvuru harç ücretinin ödenmesinin ve defter ücretinin de yatırılmasının sonrasında, kişilerin pasaport almaktan vazgeçmesi durumunda bu ücret kişilere iade edilecektir. Vize başvurusunda bu tür bir durum söz konusu değildir. Vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda kişilerin harç ücreti olarak yatırmış oldukları tutarın kendilerine iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında ret yanıtı alan kişilerin konsoloslukların belirlemiş olduğu gün ve saatlerde reddi itiraz başvurusunda bulunmasına da imkan verilmektedir. Bu itiraz ile beraber vize başvurunuzun yeniden gözden geçirilmesini sağlayacaksınız. Pasaport yenileme Adımlarında da mevcut senede zamların sonrasında ne kadar ödeme yapmanız istendiğini yakından takip etmelisiniz. Yapılan değişimlerin akabinde 174 lira defter bedeli ödemeniz gerekecektir.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Pasaportunuzun kaybolması durumunda pasaport süresi bitmeden yenilemenize imkan verilmektedir. Bunun yanı sıra pasaportun çok yıpranmış olması durumunda da yenileme hakkınız vardır. Kişilerin vize talebinde bulunacakları ülkenin pasaportta kaç sayfanın boş olması gerektiğine dair kurallara da uyması gerekir. Bu kurallara uymayan pasaportunuz varsa yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Tüm pasaport türlerinde bu unsurlarda değişim hakkı sunulmaktadır.

Pasaport süresini uzatmak için ne yapmalıyım?

Pasaport süresini uzatmak için işlemleriniz NVİ üzerinden iletmelisiniz. Gerekli belgelerin derlenmesi ile pasaportunuz yenilenecektir.

Pasaport süresi bitmeden uzatılır mı?

Pasaportun yıpranması ya da kaybolması durumunda yenileme talebinde bulunma hakkınız olacaktır.

Pasaport süresi nerede uzatılır?

199 numaralı hattan randevu alarak Nüfus ve Vatandaşlık işleri Müdürlüğü üzerinden başvurunuzu iletmenize imkan verilmektedir.

Pasaport süresi nasıl uzatılır 2023?

Özel koşullu pasaportların talep edilme sürecinde bu pasaportu almaya hak kazanmanızı sağlayacak olan sicil durumunu belgeler ile yeniden sunmanız istenecektir.

Pasaport süresi dolarsa ne olur?

Pasaportun süresi dolmasına rağmen kullanmaya usulsüz bir biçimde devam etmeniz durumunda pasaportunuzun kullanım hakkı elinizden alınacaktır.

Öğrenci pasaport süresi bitince ne yapılır?

Pasaport yenileme talebini NVİ üzerinden iletebilirsiniz, bu süreçte öğrenci pasaportlarının harç ücretinden muaf olduğu görülmektedir.

Pasaport Uzatma

Türkiye Cumhuriyeti pasaport yenileme başvuruları, İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alınır. Daha önce pasaport alan Türk vatandaşları başvuru yaparak, pasaport sürelerini uzatabilirler. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ise Türkiye Dış Temsilciliklerine başvuru yaparak, pasaport sürelerini uzatabilirler.

Pasaport uzatma işlemi için online başvuru yapılabilir. Gerekli belgeler ve pasaport harç ücretini yatırarak işlem sağlanabilir.

Yurtdışında Pasaport Uzatmak İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları, bulundukları ülke ve bölgelerdeki dış temsilcilik birimlerinden işlem yapabilirler. Yurtdışında pasaport yenileme işlemi yapacak olan kişilerden;

 • TC Kimlik Belgesi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Kişinin varsa eski pasaportları
 • Pasaport harcının yatırıldığını gösteren makbuz

Gerekli evraklar ile Türkiye dış temsilciliklerine pasaport uzatma için başvuru yapılır. İşlem sonrasında yeni alınan defter var ise posta adresine kurye ile gönderilir. Yurtdışına eğitim amaçlı giden Türk vatandaşlarına, yalnız eğitim süreçleri boyunca verilen pasaportlarda da yenileme işlemi yapılır. Vatandaşların ikamet ettikleri ülkelerdeki Türkiye Dış Temsilciliğine direkt olarak başvurması halinde öğrenci pasaportu uzatma işlemleri de saplanabilir.

Pasaport Süresi Uzatma 2023

Türkiye’de pasaportlar en az 6 ay süresince geçerli olacak şekilde verilir. Bunun yanı sıra 1 yıl, 2 ve 3 yıl ile 4 yıldan fazla 10 yıla kadar geçerli olacak şekilde pasaport süreleri belirlenir. Bordo renkte olan umuma mahsus pasaportlar, süresi dolduğundan yeniden başvuru yapılarak yenilenebilir. Pasaport hamilleri e-devlet sisteminden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri internet sisteminden online pasaport randevusu alarak işlem yapabilirler. Pasaport süresi uzatma 2023 harç ücretlerinin yatırılmış olması gereklidir. Pasaport yenileme ücretleri şu şekildedir;

 • Yurtiçi Başvurularında: 6 aylık pasaport yenileme 407 TL, 1 yıllık pasaport yenileme 512 TL, 2 yıllık pasaport yenileme 722 TL, 3 yıllık pasaport yenileme 950 TL ve 3+ yıllık (10 yıla kadar) pasaport uzatma işlemleri 1.265 TL harç bedeliyle sağlanmaktadır. Öğrenci pasaportu ve yeşil pasaport alacak kişilerden sadece defter bedeli (180 TL) tahsil edilir.
 • Yurtdışı Başvurularında: 6 aylık pasaport yenileme 39 Euro, 1yıllık pasaport yenileme 46 Euro, 2 yıllık pasaport yenileme 60 Euro, 3 yıllık pasaport yenileme 75 Euro ve 10 yıllık pasaport süresi uzatma ücreti 95 Euro olarak belirlenmiştir. Öğrenci belgesiyle başvuru yapanlardan sadece 24 Euro pasaport ücreti tahsil edilir.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Eski tip pasaportlarda uygulanan pasaport süresi uzatma işlemi, pasaport yenileme işlemi olarak güncellenmiştir. Yeni Türk pasaportlarının çipli olması nedeniyle, pasaport süresi sistemler üzerinden uzatılabilmektedir. Özellikle pasaportu dolu olmayan kişiler, yeni defter almaya gerek olmadan yenileme işlemi sağlayabilirler.

Kimlik bilgileri değişen kişiler de eski pasaportları geçerli olmadığı için pasaport yenileme işlemiyle, yeni pasaportlarını kullanabilirler. Özellikle soy isim değişikliklerinde pasaportlar geçerliliğini yitirir ve defter ücreti yatırılarak, pasaportun alındığı yıl oranında yeni pasaport çıkarılır.

Pasaport süresi bitmeden uzatma işlemi yapmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminden başvuru yapılması gereklidir. Yurtdışından uzatma işlemi yapmak için dış temsilcilik birimlerinden başvuru yapılır. Özellikle öğrenci pasaportuyla yurtdışına çıkan kişiler, eğitimlerinin devam etmesi veya uzun süreli oturum izinlerinde, pasaport yenileme işlemi yapmalıdırlar.

10 Yıllık Pasaport Uzatma Ücreti Almanya

Almanya ve Avrupa ülkelerinde oturumu olan, geçici veya kalıcı oturumu olan kişiler, pasaport uzatma işlemi yapabilirler. Yurtdışı pasaport uzatma işlemleri, Türkiye temsilciliklerinden yapılır. 10 yıllık pasaport uzatma ücreti Almanya’da 95 Euro’dur. Bu ücrette 71 Euro pasaport harç bedeli ve 20 Euro defter ücreti tahsil edilir. 4 Euro posta bedeli şeklinde ücretin yatırıldığını gösterir makbuz veya e-dekont ile başvuru yapılabilir.

Almanya’da Pasaport Uzatma Ücretleri 2023

Almanya’da bulunan Türkiye Dış Temsilciliklerinden pasaport uzatma işlemi yapılabilir. 2023 pasaport uzatma ücretleri Euro cinsinden şu şekilde güncellenmiştir;

 • 6 aylık pasaport uzatma 39€
 • 1yıllık pasaport uzatma 46€
 • 2 yıllık pasaport uzatma 60€
 • 3 yıllık pasaport uzatma 75€
 • 10 yıllık pasaport uzatma 95€

Olarak yapılmaktadır. Öğrenci belgesi bulunan ve 25 yaşını aşmamış olan Türk vatandaşları için pasaport yenileme ücreti sadece 24€’dur. (20€ defter + 4€ kurye)

Almanya’da Pasaport Uzatma Ücretleri 2023

Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer Dünya ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının pasaport işlemleri, bulundukları ülkelerdeki Türkiye temsilciliklerinde yapılır. Almanya’da pasaport uzatma ücretleri 2023 de 95€ olarak güncellenmiştir. En uzun süreli olarak 10 yıllığına verilen umuma mahsus pasaportlar, öğrencilik belgesi verilmesi halinde 24 Euro karşılığında alınabilir.

İlk kez pasaport alacak kişiler veya pasaport yenilemesi yapacak kişiler 10 yıllık pasaport yenileme işlemlerinde 71 Euro pasaport harcı öderler. Defter ve posta ücreti olarak 24 Euro tahsil edilir.

Pasaport Süresi Bitmeden Uzatma 2023

Pasaport süresi bitmeden uzatma yapılan hallerde, pasaport geçerliliğinin sürdürülmesi sağlanır. İsim veya kimlik bilgisi değişikliklerinde veya pasaportların geçerliliğinin yitirilmesi durumlarından pasaport yenileme işlemi yapılabilir. Süresi bitmeden yapılan pasaport yenileme işlemlerinde, pasaportun normal şartlarda geçerli olacağı süreye göre yeni pasaport çıkarılır.

Öğrencilik durumuyla öğrenci pasaportu alan ve yurt dışına giden kişiler, pasaport süresi dolmadan yenileme başvurusu yapmalıdırlar. Öğrenciliğin devam etmesi, çalışma veya uzun süreli oturum alma gibi konularda, pasaportlar geçerliliğini yitirmeden pasaport yenilemesi yapılmalıdır.

Pasaport Süresi Uzatma 2023

Türkiye Cumhuriyeti e-devlet sistemi üzerinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü sisteminden pasaport uzatma işlemleri yapılır. Süresi dolan pasaportların yenilenmesi için öncelikle www.randevu.nvi.gov.tr adresinden pasaport yenileme randevusu alınmalıdır. Gerekli belgeler ve pasaport başvuru formunu doldurarak, yenileme başvurusu yapılabilir.

www.turkiye.gov.tr web adresi üzerinden kimlik, vatandaşlık, pasaport ve pasaport yenileme işlemleriyle alakalı hizmet verilmektedir. Pasaport süresi uzatma 2023 harç ücretlerinin yatırılması gereklidir. 407 TL ile 1.265 TL arasında pasaportun süresine göre ücretler farklılık göstermektedir.

Pasaport başvurusu yapan kişiler e-sorgulamalar sistemi üzerinden pasaport süreciyle alakalı bilgi alabilirler. Güncel TC kimlik belgesi ve biyometrik (2 adet) fotoğraf ile pasaport yenileme işlemi yapılabilir.

Pasaport süresini uzatmak için ne yapmalıyım?

Pasaport süresini uzatmak için pasaport yenileme başvurusu yapılır. Gerekli belgeler ile Nüfus Müdürlüğünden pasaport süresi uzatılabilir.

Pasaport süresini uzatmak için nereye başvurulur?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri online sisteminden randevu alınarak, İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden pasaport yenileme işlemi yapılır. İşlem öncesinde pasaport ücretinin yatırılmış olması gereklidir.

Yeni pasaport icin neler gerekli Almanya?

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye Dış Temsilciliğine başvuru yaparak pasaport süresini uzatabilirler.

Pasaport uzatmak icin randevu nasil alinir?

Dijital sistem üzerinden online olarak randevu alınır. www.randevu.gov.tr sisteminden veya e-devlet girişiyle pasaport randevusu alınabilir.

Pasaport süresi dolarsa ne olur?

Pasaport süresi dolduğundan, pasaport yenileme işlemi yapılır. Pasaport süresi sonundaki vatandaşlık durumuna göre ilgili kategorideki pasaport verilir veya pasaport süresi uzatılır.

Pasaport süresini uzatmak için tekrar defter ücreti ödenir mi?

Halihazırda pasaportu olan kişilerin, pasaportlarında boş sayfalar var ise yeni defter almaya gerek yoktur. Defter ücretinden muaf olarak sadece pasaport yenileme işlemi yapılır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA