Pasaport Sorgulama

Pasaport başvurusu yapan kişiler, online sistemler üzerinden başvuru süreçleriyle alakalı bilgi edinebilirler. Türkiye’de pasaportlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülür. Pasaport başvurusu, pasaport sorgulama gibi işlemleri için her vatandaşın erişim sağlayabileceği sistem üzerinden bilgilendirme sağlanmaktadır.

Nüfus ve vatandaşlık işleri sisteminden veya e-devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak sorgulama işlemi sağlanabilir.

E-Devlet Pasaport Bilgileri Öğrenme

Türkiye Cumhuriyet Devle Kapısı internet sistemi üzerinden başvuru sonuçlarıyla ilgili bilgi verilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak pasaport bilgileri öğrenebilir ve pasaport süreciyle ilgili erişim sağlayabilirsiniz. Online pasaport sorgulama işlemi için internet veya mobilden e-devlete giriş yapmanız gereklidir. E-devlet sistemiyle doğrudan bağlantı formunda çalışan NVİ sistemine erişim sağlanmaktadır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri pasaport sorgulama veya e-sorgulamalar başlıkların tıklayarak pasaportunuz ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Pasaport süreci tamamlandıktan sonra PTT Kargo tarafından bilgi mesajı gönderilir. Adrese ve şahsen yapılacak teslimatlar için tarih belirtilmektedir.

T.C. İle Pasaport Sorgulama

Türkiye e-devlet sisteminden tüm vatandaşlık işlemlerini yapabilirsiniz. TC kimlik numarası ile pasaport talep formu erişimi, pasaport randevusu alma ve pasaport başvurusu gibi konularda dijital erişim olanağı sağlanıyor. Bordo, yeşil ve gri pasaport başvuruları Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Siyah pasaportlar doğrudan TC Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen pasaportlardır.

www.turkiye.gov.tr/pasaport-durum-sorgu linki üzerinden t.c ile pasaport sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlet sistemine alternatif olarak www.nvi.gov.tr/e-sorgulamalar linkine tıklayarak başvuru süreciniz hakkında doğrudan bilgi alabilirsiniz.

Pasaport Süresi Sorgulama

Umuma mahsus pasaport işlem süresi genellikle 7 ila 10 gün içerisinde tamamlanır. Çeşitli durumlarda 14 güne kadar süre uzayabilir. Pasaport süreleri ile ilgili net tarihler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri portalından verilmektedir. Pasaport verilmemesi veya süreçte talep edilen diğer belgeler durumunda, pasaport sürecini online olarak takip edebilirsiniz. Pasaport sorguma işlemi direkt olarak TC kimlik numarası ile yapılır. www.nvi.gov.tr veya www.turkiye.gov.tr adresinden yapılan erişimlerle, başvuru durumu ve pasaport süresiyle ilgili bilgi alınabilir.

e-başvurular bölümüyle dijital sistem üzerinden pasaportunuzu sorgulayabilir, vize başvurularınız için yine online bilgi edinebilirsiniz. İçişleri Bakanlığı bünyesinden verilen Türk pasaportları süreleri, Bakanlığın resmi web adresinde verilmektedir. Başvuru sahibinin vatandaşlık durumu veya ek belge taleplerinde bu süreç uzayabilir.

Yabancı Pasaport Sorgulama

Türkiye’de bulunan veya ikameti olan kişiler, Göçmen Dairesi Genel Müdürlüğü kapsamında pasaport alabilirler. Yabancı Pasaportu olarak verilen seyahat belgeleri için Göç Dairesinden bilgi alınabilir. Yabancı kimlik sorgulama sistemi https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/YabanciKimlikNoSorgula üzerinden işlem sağlanabilir. Panele giriş yaptıktan sonra pasaport işlemleri bölümünden bilgi alabilirler.

Türkiye’de olan yabancı uyruklu oturum hakkı bulunan kişilere yabancı kimliği verilmektedir. Geçici kategoride verilen bu kimlik Göç Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. www.goc.gov.tr linki üzerinden yabancı kimlik işlemleri yapılabilir, e-devlet sistemi veya İçişleri Bakanlığı sistemine tek tıkla erişim sağlanabilir. Yabancı pasaport sorgulama işlemini geçici TC kimlik numarası ile sağlayabilirsiniz.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye Dış Temsilciliklerine pasaport başvurusu yapabilirler. Kimlik ve nüfus kayıt işlemleri, evlenme ve boşanma işlemleri pasaport yenileme ve süre uzatma gibi işlemler için vatandaşların yaşadıkları bölgedeki temsilciliklere başvuru yapmaları gereklidir.

Türkiye Dış Temsilcilikleri online sistemleri üzerinden pasaport sorgulaması yapılabilir ve süreçle alakalı bilgi alınabilir.

Nüfus Müdürlüğü Pasaport Sorgulama

TC Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresinden pasaport sorgulama işlemi yapılabilir. İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğüne doğrudan başvuru yapılarak alınan pasaportların, işlem ve süreç bilgileri NVİ üzerinden verilmektedir. www.nvi.gov.tr adresine giriş yaparak, TC kimlik numaranız ile pasaport sorgulama yapabilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminde bulunan e-sorgulamalar başlığında pasaport başvurularının durumlarıyla ilgili bilgi verilmektedir. E-devlet üzerinden de sisteme giriş yapılabilir. Nüfus Müdürlüklerinden pasaport randevusu oluşturma ve ardından belgeleri teslim ederek başvuru yapma işlemi ardından pasaport durumu sorgulanabilir.

Nüfus Müdürlüğü sistemlerinden pasaport sorgulama doğrudan yapılmamaktadır. Ortak platform olarak NVİ veya devlet üzerinden işlem sağlanır. Başvuru sahipleri bulundukları bölgelerdeki il ve ilçe müdürlüklerinden başvurularını yapabilirler ancak pasaportlar kurye ile şahsen teslim edilir.

Vatandaşlık Sorgulama

www.tckimlik.nvi.gov.tr resmi internet adresinden online sorgulama yapabilir, Nüfus ve Vatandaşlık işlemleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Vatandaşlık başvurusu, gerekli belgeler ve vatandaşlık sorgulama işlemleri, TC İçişleri Bakanlığı bünyesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminden sağlanmaktadır. Vatandaşlık başvurusu taleplerinde, yasalara uygunluk gösterilmesi ve koşulların uygunluğu halinde vatandaşlık başvuruları kabul edilmektedir.

Türk vatandaşlığı almak isteyen ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni bulunan kişilere geçici kimlik verilir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen geçici Türk kimliği numarası ile veya yabancı kimlik numarası ile e-devlet üzerinden vatandaşlık sorgulama yapılabilir.

Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklular için tüm işlemler Devlet Kapısı sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Pasaport sorgulama, vatandaşlık sorgulama işlemlerini TC kimlik numarası, yabancı kimlik no veya geçici Türk kimlik belgesi numaraları ile sorgulayabilirsiniz.

Bulgaristan Pasaport Sorgulama

Bulgaristan pasaport başvuruları, Bulgaristan Dış Temsilciliklerine yapılır. Bulgaristan Konsolosluğu resmi internet adresi üzerinden pasaport sorgulama işlemi yapılabilir. Konsolosluk tarafından başvuru sahiplerine verilen fişler bulunmaktadır. Pasaport başvurusu yapan kişilere verilen bu takip numarası ile pasaport sorgulama işlemi sağlanmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu pasaport ve vatandaşlık başvuruları için gerekli evraklar, başvuru şartları ve pasaport süreci sorgulama işlemlerinin tamamını, Büyükelçilik veya Konsolosluk web sayfalarından kontrol edebilirsiniz. Pasaport fiş numarası veya EGN (Bulgar vatandaşlık numarası) ile pasaport süresi ve durumu ile alakalı bilgili verilir.

Bulgaristan pasaportu genellikle 1-2 günde çıkar. Başvuru türüne ve belgelerin teminine göre maksimum 1 ayda teslim edilen pasaport türleridir.

EGN İle Pasaport Sorgulama

EGN, Bulgaristan vatandaşlık numarası olarak bilinmektedir. Türkiye’de bulunan Bulgaristan Dış Temsilciliklerine başvuru yaparak pasaport alınabilir. Bulgaristan pasaport sorgulama işlemleri, konsolosluk birimlerinden EGN ile yapılır. Türkiye’de Ankara, Edirne, Bursa ve İstanbul’da bulunan Bulgaristan Dış Temsilciliği resmi internet adresleri üzerinden EGN ile pasaport sorgulaması yapılabilir.

Bulgaristan liçna kart, vatandaşlık ve pasaport sorgulama işlemleri online olarak yapılmaktadır. Bulgaristan vatandaşı olanlar veya göçmenler Bulgar pasaportu alabilirler. Türk vatandaşlığı sorgulama işlemlerini yine yabancı kimlik numaraları ile sağlayabilirler.

Pasaport takibi nasıl yapılır?

e-devlet sisteminden TC kimlik numarası ile veya nvi.gov.tr sisteminden pasaport sorgulama işlemiyle yapılır.

Pasaport bilgilerime nereden ulaşabilirim?

www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak e-devlet sisteminden tüm vatandaşlık işlemlerinize ulaşabilirsiniz. www.nvi.gov.tr Nüfus ve Vatandaşlık İşleri dijital sisteminden pasaport bilgileri ve süreçleriyle ilgili bilgi sağlanmaktadır.

Pasaport durumu nasıl sorgulama?

e-devlet sistemine giriş yaparak www.nvi.gov.tr/e-sorgulamalar bölümünden pasaport durumu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Vatandaşlık sorgulama nasıl yapılır?

www.nvi.gov.tr adresine giriş yaparak ‘’vatandaşlık başvurum ne aşamada’’ sekmesine tıklayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile vatandaşlık sorgulaması sağlayabilirsiniz.

Pasaport başvurusu yaptım ne zaman gelir?

Pasaport türüne göre 3 ila 14 günde teslim edilir. Bordo pasaportlar 1 hafta- 10 günde çıkar. Yeşil pasaportlar en fazla 7 günde teslim edilir. Gri pasaportlar 3 ila 5 günde teslim edilir.

Almanya vize takibi nasıl yapılır?

Almanya Büyükelçiliği Konsolosluk hizmetleri dahilinde online vize sorgulama ekranından veya İDATA vize sorgulama sisteminden takip yapılır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA