Pasaport Renkleri

Pasaport Renkleri; Pasaport, yurt dışına olan seyahatlerde bulunması gereken mutlak belgedir. Uluslararası gerçekleştirilecek seyahatlerde, ülkelere giriş çıkışları belgeleyerek kişilerinin yabancı ülkeye girmesini sağlayan belge pasaporttur.

Türkiye Cumhuriyeti 4 çeşit pasaporta sahiptir. Yani 4 tane ayrı pasaport renkleri bulunmaktadır. Her kişinin istediği pasaportu alması gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Kişiye uygun olan pasaporta göre pasaport seçilmektedir. Pasaport başvurusu yapacak kişinin tercihine göre pasaport verilememektedir.

Pasaport renkleri aşağıdaki gibidir:

 • Bordo pasaport
 • Siyah Pasaport
 • Gri pasaport
 • Yeşil Pasaport

Pasaport renkleri değiştikçe kimlere verildiği ve niçin verildiği de değişmektedir. Her pasaport türünün kendi içinde bir anlamı bulunmaktadır. Örneğin yeşil, siyah ve gri pasaport renkleri kısa süreli seyahatlerde vize alımından muafken bordo pasaport vize almaktan muaf değildir.

Bordo pasaport, pasaportun geçerlilik süresine göre artış gösteren vize harcını ödemekle yükümlüyken; gri, siyah ve yeşil pasaport sahiplerinin sadece defter bedeli olan 180 Türk Lirasını ödemeleri yeterlidir.

Pasaport Renkleri ve Anlamları

Bir Türk vatandaşının sahip olabileceği 4 renk pasaport bulunmaktadır. Pasaport renkleri, anlamları ve nasıl sahip olunacağı bakımından farklılık göstermektedir.

Umuma mahsus yani her Türk vatandaşının başvuru da bulunmasıyla alabileceği pasaport bordo renklidir. Bordo pasaport olarak da anılan bu pasaport türüne kişinin statüsü fark etmeksizin her yaştan birey sahip olabilmektedir.

Bordo pasaport sahipleri seyahati süresi ve yapılış nedeni ne olursa olsun vize almak ile yükümlüdürler. Ayrıca seyahatin süresi 90 günü geçememektedir.

Hizmet pasaportu ise gri renklidir. Gri pasaport olarak da anılan bu pasaport türünü sadece yurt dışına görevlendirilen ve devlet temsil eden kişiler ile aileleri alabilmektedir.

Hususi olarak anılan ve sadece kamu personellerine verilen pasaport ise yeşil renklidir. Her kamu personeli yeşil pasaport alamamaktadır. Görevinde ilk 3 kademeye kadar yükselmiş olan memurlar, yeşil pasaport almaya hak kazanmaktadır. Ayrıca kısa süreli seyahatlerde vize alımından muaflardır.

Diplomatik pasaport olan ve Türkiye Cumhuriyetinin üst düzey kişilerine verilen pasaport ise siyah renklidir. Bu pasaporta bakanlar, vekiller, büyükelçiler gibi kişilere verilir. Diğer pasaport rengi olan gri ve yeşil pasaport gibi kısa süreli seyahatlerde vize alımından muaflardır.

Yeşil Pasaport

Bir Türk vatandaşının sahip olabileceği 4 pasaporttan biri yeşil pasaporttur. Yeşil pasaport kamu personellerine verilen bir pasaporttur. Yeşil pasaportu alabilmek için devlet memuru olmak ve kamuda 3. Kademeye kadar yükselmek şarttır.

Yeşil pasaport sahipleri kısa süreli seyahatler için vize alımından muaf tutulmaktadır. Kısa süreli seyahatler için C tipi vize verilmekte ve seyahatin süresi 90 günü geçememektedir.

Ayrıca Yeşil pasaport çıkarmak için şartlara uygun olan bir kişi pasaport harcından muaf tutulmaktadır. Pasaport için ödemesi gereken tek ücret defter bedeli olan 180 Türk Lirasıdır.

Diplomatik Pasaport

Siyah pasaport devletin üst düzey yetkilileri tarafından kullanılan, diğer adıyla diplomatik pasaporttur. Bakanlar, vekiller gibi kişilerin sahip olabileceği Siyah pasaport kullanıcıları, kısa süreli seyahatlerde vize alımından muaftır. Ayrıca diğer pasaport renkleri olan Yeşil pasaport, Gri pasaport gibi pasaport başvuru sürecinde pasaport harcından muaf tutulmaktadır. Ödenmesi gereken sadece defter bedeli olan 180 Türk Lirasıdır.

Bordo Pasaport

Bordo pasaport, statü fark etmeksizin Türk vatandaşı olan herkesin sahip olabileceği pasaport türüdür. Bordo pasaport sahipleri gerçekleştirilecek seyahatin amacı ve süresi ne olursa olsun vize almak ile yükümlüdür. Ayrıca Bordo pasaport sahipleri, pasaport çıkarmak için başvuruda bulunurken pasaportun geçerlilik süresine göre değişiklik gösteren pasaport harcını da ödemek ile yükümlüdürler.

Ülkelerin Pasaport Renkleri

Ülkeler farklı renkte pasaport kullanabilmektedirler. Dünya’da en yaygın olarak kullanılan pasaport rengi kırmızı pasaporttur. Örneğin Çin, Rusya ve Polonya gibi ülkeler kırmızı pasaport kullanmaktadır.

Dünyanın yeniliğine simgeleyen pasaport mavi kapaklıdır. Bu pasaport türü ise karayip ülkeleri tarafından kullanılmaktadır.

Yeşil renkli pasaport genelde İslam ülkeleri tarafından kullanılmakta, siyah kapaklı pasaport ise Dünya üzerinde en az kullanılmakla birlikte Yeni Zelanda gibi birkaç ülke de aktif olarak kullanmaktadır.

Hususi Pasaport

Hususi diğer adıyla renginden kaynaklı olarak Yeşil Pasaport Türkiye Cumhuriyeti adına görev yapan kamu görevlilerine ve belli başlı koşullar sağlandığı takdir bu kişilerin ailesine verilmektedir.

Hususi pasaport 5 yıllık süre zarfında kullanılmaktadır. Pasaportun süresi dolduğu takdirde pasaport yenileme işlemleri yapılmalıdır.

Hususi Pasaport Bordo pasaport göre oldukça daha fazla avantajlara sahiptir. Örneğin Hususi Pasaporta sahip kişiler Schengen ülkelerinde 180 günlük süre zarfı içinde 90 günlük kalımda vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Siyah Pasaport Ayrıcalıkları

Siyah pasaport diğerleri aksine devletin üst kademelerinde çalışan yetkili kişilere verilmektedir. Örneğin TBMM üyeleri, Cumhurbaşkanı, Eski Cumhurbaşkanları, Orgeneraller ve Oramiraller gibi kişiler siyah pasaport kullanabilmekte ve aynı zamanda bu kişilerin ailesi de bu haktan yararlanabilmektedir.

Siyah Pasaport yani Diplomatik Pasaport Borda Pasaporta göre çok daha fazla avantajlara sahiptir. Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere kısa süreli kalımlarda birçok ülkeye vizesiz giriş imkânı sunmaktadır.

Bordo pasaport Nasıl Alınır

Bordo pasaport almak için öncelikle randevu almak gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet adresinden randevu almak mümkündür. Randevu yeri olarak başvuran kişiye en yakın nüfus müdürlüğü verilecektir.

Randevu gün ve tarihine kadar evrakların eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca randevu gün ve saatinde randevu verilen yerde hazır olarak bulunulması gerekmektedir Aksi takdirde pasaport işlemleri devam edemez ve en başa sarabilmektedir.

Randevu gününe kadar evrakları tamamlayamayanlar randevuyu, randevu alırken girdikleri aynı internet adresinden iptal edebilmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken bir hususa ise randevuyu üst üste 2 kez iptal etmektir. Böyle bir şey yapıldığı takdirde otomatik olarak sistem aynı gün, aynı hafta hatta aynı ay içine dahi randevu vermeyecektir.

Randevu alındıktan sonra randevu gününe kadar pasaport harç ve defter bedeli ödenmelidir. Daha sonra randevu gününde evraklar teslim edilerek pasaportun sonuçlanması için 5 ila 7 gün arası beklemek gerekmektedir.

Pasaport, başvuru sırasında verilen adrese kargo yoluyla gönderilecektir.

10 yıllık pasaport hangi renk?

Bordo pasaport yani Umuma Mahsus Pasaport 10 yıllık süre ile alınabilmektedir. Reşit olmayan kişiler için bu süre 5 yıldır.

En iyi Pasaport hangisi?

Bordo pasaporttan çok daha avantajlı ve iyi sayılabilecek pasaport türü Yeşil Pasaporttur. Bu pasaport sayesinde Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere birçok yere kısa süreli girişlerde vize işlemleri uygulanmamaktadır.

Hangi renk pasaport alabilirim?

Kişinin çalıştığı işe ya da statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Lakin hukuka aykırı bir durum bulunmadığı takdir de çoğu kişi Bordo pasaport almaya hak sahibidir.

Devlet memurlarının pasaportu ne renk?

Devlet memurlarının pasaportu Yeşil renktir. Hususi Pasaport adı ile de bilinmektedir.

En değerli pasaport hangisi?

Siyah pasaport yani Diplomatik Pasaport en değerli pasaporttur. Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan ya da Devlette üst düzey çalışan yetkilere verilmektedir.

Türkiye pasaportu hangi ülkelere vizesiz?

Yeşil pasaport, Schengen ülkeleri dahil olmak üzere birçok ülkeye vizesiz giriş imkânı sunmaktadır. Türkiye’den alınacak pasaport ile 111 ülkeye vizesiz girmek mümkündür.

Pasaport Renkleri Ve Anlamları

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 4 ayrı pasaport türüne sahip olabilir. Kişilerin alabileceği pasaportların renkleri değişiklik gösterir. Her bir renkteki pasaportun kendine ait anlamı vardır. Pasaport renkleri ve anlamları şu şekildedir;

 • Bordo pasaport: Bordo pasaport umuma mahsus pasaport olarak da anılır. Bu pasaportu tüm Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları alabilir.
 • Yeşil pasaport: Yeşil pasaport hususi pasaport olarak isimlendirilir. Bu pasaport özellikle devlet için çalışma gösteren ya da göstermiş kişilere verilmek için üretilmiştir.
 • Gri pasaport: Gri pasaport aynı zamanda hizmet pasaportu olarak anılır. Eğer bir vatandaş Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurtdışı seyahati için görevlendirildi ise bu pasaportu alabilir. Sarı basın kartı taşıyan kişiler de bu pasaporta tabiidir.
 • Siyah pasaport: Siyah pasaportun anlamı diplomatik pasaporttur. Bu pasaport üst düzey devlet yetkililerine verilen pasaporttur. TBMM üyeleri, Yargıtay, Danıştay gibi kişiler bu pasaportu alabilir.

Mavi Pasaport Ne Anlama Gelir?

Türkiye’de verilen pasaport türleri yalnızca vatandaşlar içindir ve bu pasaportların renkleri bordo, yeşil, gri ve siyahtır.

Ancak Almanya bu konuda çok daha gelişmiş bir anlayışa sahiptir. Özellikle Almanya’da görülen pasaport renkleri ve anlamları içerisinde mavi pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Almanya vatandaşı olmayan kişiler için önemlidir.

Mavi pasaport Almanya’da mülteci ya da sığınmacı olarak kabul edilen kişilere verilen özel bir pasaporttur. Bu pasaport ile Almanya’da mülteci olan kişi seyahat hakkından yararlanmaya devam edebilir.

Bir sığınmacı ya da mülteci olduğunuzda kendi ülkenizden pasaport almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Türkiye dahil birçok ülkedeki mülteciler farklı ülkelere seyahat etme konusunda sınırlıdır.

Hangi Renk Pasaport Alacağım?

Pasaport renkleri ve anlamları dikkate alınarak kişilerin hangi pasaportu alacağı anlaşılabilir.

 • Bordo pasaport: Bordo pasaport tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bu pasaportun anlaşmalı olduğu ülke sayısı azdır. Schengen ülkeleri dahil birçok ülke için vize alınması gerekir.
 • Yeşil pasaport: 10 yıl uzunluğunda devlette çalışmış; birinci, ikinci ya da üçüncü dereceden kadro olarak görülen kadrolarda devlet için hizmet sunan kişiler bu pasaport türünü alabilir. Ayrıca yeşil pasaport hakkı bulunan kişinin eşi ve 25 yaşında kadar çocuğu da yeşil pasaport hakkından yararlanabilir. Yeşil pasaport birçok ülke için vizesiz giriş hakkı sağlar.
 • Gri pasaport: Gri pasaport yalnızca sarı basın kartı taşıyan ve devlet adına yurtdışında hizmet sunacak olan kişilere verilir. Yurtdışına giden bilimsel ve kültürel araştırma yapacak olan akademisyenler ve benzeri kişiler pasaportu alabilir. Gri pasaport birçok ülke için vizesiz giriş hakkı sağlar.
 • Siyah pasaport: Konsolosluk ve büyükelçiliklerde çalışan vatandaşlarımız, TBMM üyeleri, Sayıştay ve benzeri görevlerde bulunan kişiler diplomatik pasaport alabilir. Birçok ülke diplomatik pasaport için vizesiz girişe izin veriyor.

En İyi Pasaport Hangisi?

Pasaport renkleri ve anlamları dahilinde en iyi pasaport diplomatik pasaporttur. Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin 165 ülkeye herhangi bir vize almadan 180 günde 90 gün giriş hakkı bulunuyor. Bunun yanında 9 ülke de kapıda vize fırsatı sunar.

Diplomatik pasaporttan sonra iyi olan pasaportlar hususi ve hizmet pasaportudur. İki pasaportun da sahip olduğu haklar benzerdir. Yalnızca değişik gruplardan kişilere verilir.

Hususi ve hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin 156 adet ülkeye herhangi bir vize almadan seyahat etme hakkı bulunuyor. Ancak kişiler bu ülkelere 180 günde 90 gün kuralına uyarak giriş sağlaması beklenir.

Bordo pasaport ise kişilerin alabileceği en düşük pasaport türüdür. Bu pasaport ile 111 ülkeye vizesiz seyahat edilebilir. Schengen ülkeleri ve benzeri ülkeler bordo pasaporta sahip kişilerden vize isterken diğer pasaport türleri için vize istememektedir.

Avrupa Pasaportu Ne Renk?

Avrupa Birliği ülkeleri için verilen pasaportlar genellikle birbirine benzer görünüme sahip olup bordo rengindedir. Pasaportun üzerinde pasaportun hangi ülke tarafından verildiği net bir şekilde belirtilir.

Dünyada tüm pasaportlar genel olarak 4 renk ve tonları olarak kullanılıyor. Her bir ülkenin tercih ettiği renk ise siyasi tarih ve coğrafi konuma bağlı olarak belirleniyor. Din de bir diğer etken olarak görülüyor.

Mavi Pasaport Ne İse Yarar?

Pasaport renkleri ve anlamları mavi pasaport için değişiklik gösteriyor. Mavi pasaport vatandaşlara değil mülteci ya da sığınmacılara verilen özel bir pasaport türüdür. Bu pasaport uygulaması ise Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından geliştiriliyor.

Almanya’da mülteci ya da sığınmacı olarak kabul edilen kişiler seyahat izin belgesi olan mavi pasaportu almaya hak kazanır. Bu pasaport ile mülteci olan kişiler seyahat etme hakkını büyük oranda elde etmiş olur.

Bir vatandaş başka bir ülkede sığınmacı ya da mülteci olduktan sonra kendi ülkesinden pasaport alamaz. Pasaportu olmayan bir bireyin ise başka ülkelere seyahat etme hakkı gibi bir hakkı bulunmayacaktır.

Kırmızı Pasaport Ne Anlama Gelir?

Pasaport renkleri ve anlamları dahilinde Türkiye’de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo, yeşil, siyah ve gri renklerinde pasaporta sahip olabilir.

Kırmızı pasaport ise bu pasaportlar içerisinde yer almayan ancak yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılan bir başka pasaport türüdür. Bu pasaportu yurt dışında yaşayan Türkler alabilir.

Yurtdışı seyahatinde ya da ikametinde pasaportunu kaybeden ya da pasaportu dolan kişiler Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarından kırmızı pasaport alabilir. Bu pasaport kişilere ülkelerine dönünceye kadar geçici pasaport görevi görür.

Kişi kendi ülkesine döndüğünde yeniden başvuru yapmalı ve kendi pasaport türünü almalıdır.

Kaç Renk Pasaport Var?

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde 4 renk pasaport verilir. Bu pasaportların renkleri yeşil, bordo, siyah ve gridir.

Yeşil pasaport hususi pasaporttur ve Türkiye Cumhuriyeti için resmi bir biçimde hizmet göstermiş kişilere verilir. Gri pasaport ise hizmet pasaportudur ve yurtdışına ülke adına bir hizmet sunmak için çıkan kişilere bu pasaport verilir. Siyah pasaport ise diplomatik pasaport türüdür ve meclis içerisinde önemli yere sahip olan kişilere verilir.

Bordo pasaport ise diğer 3 pasaport türünü almaya hakkı olmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaport türüdür.

Bunun dışında kişilerin alabileceği pembe / kırmızı pasaport türü de bulunuyor. Bu pasaport yurtdışında seyahat halinde bulunan kişilerin pasaport süresinin dolması ya da pasaportlarının kaybolması halinde Türkiye Konsolosluklarınca verilen pasaport türüdür.

Pilotlar Hangi Pasaportu Kullanır?

Pilot ve kabin memurları yurtdışı seyahatleri için gri yani hizmet pasaport türüne sahiptir.

Bordo Pasaport Ne İse Yarar?

Bordo pasaport, yurtdışı seyahatlerinizde kimliğiniz olarak kullanabileceğiniz pasaporttur. Ayrıca vize alma işlemlerinizde de yine sizden pasaportunuz istenecektir. 111 ülkeye de vizesiz seyahat etme hakkı bordo pasaport ile elde edilir.

Yeni Pasaportlar Ne Renk?

Yeni pasaportlar da kişinin bulunduğu konuma göre bordo, yeşil, gri ve siyah renklerinde kişilere verilir. 2023 yılında güncel olarak bu dört renk pasaport kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı Hangi Pasaportu Kullanır?

Cumhurbaşkanı siyaset ve meclis içerisinde yer alan bir vatandaş olduğu için kullandığı pasaport rengi siyahtır. Cumhurbaşkanı için siyah pasaport içerisinde aynı haklar tanınır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA