Pasaport No

Pasaport No; Pasaport işlemleri sırasında numara sıklıkla sorgulanır. Bunun yanı sıra pasaport sorgulaması yaparken de numaranın üzerinde durulur. Pasaport no yurtdışından getirilen hediyelikler adına da önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle gerek eski gerekse yeni tip pasaportların üzerinde açıkça yer alır.

Pasaport Numarası Hangisi?

Pasaport no adına ilk etapta eski ve yeni tip pasaportlar ele alınır. Nitekim iki türde de numaranın ayrı ayrı paylaşılması söz konusudur. İlk etapta eski tip olan pasaportlara ilişkin:

 • Kırmızı olarak her sayfada yer alması kolaylıkla öğrenmenizi mümkün kılar.
 • 9 haneli olacak şekilde pasaport üzerinde yer alır.

Fark edilebilir bir açı ile T.C. vatandaşlarına gösterilir. Sonuç olarak pasaport işlemlerinde ya da sorgulama sırasında kolaylıkla girilmesi mümkün olacaktır.

Söz konusu yeni çipli olan pasaportlar ise numara değişiklik gösterir. Öncelikle 9 haneden 7’ye düşüldüğü görülür. Belgenin üst kısmında yer alacak şekilde konumlanmıştır. Üst kısımda ve 7 haneli olan numaraya karşılık tekrardan pasaport işlemlerine geçilebilir ya da sorgulama yapılabilir.

Pasaport Seri Numarası Nerede Yazar?

Seri numarasını merak edenler aynı hususlara değinmelidir. Pasaport no olarak yeni ve eski tip pasaportlara göre ayrı ayrı talimatlar verilir. Geriye numarayı öğrenerek pasaport işlemlerine geçmek kolay hale gelir.

Öncelikle eski tip olan pasaportlarda seri numarasını almak son derece kolay olacaktır. Çünkü kırmızı renkli olarak paylaşılır. Eski tip pasaportlarda:

 • Numaranın tüm pasaport sayfalarında yer alması sağlanmıştır.
 • 9 haneli olacak şekilde her bir sayfaya eklenmiştir.

Yeni çipli pasaportlar için bu detayların üzerinde durulmaz. Yeni olanlara ilişkin kırmızı renkli seri numarasına yer verilmez. Bunun yerine:

 • Pasaportun hemen üst kısmından seri numarasını öğrenebilirsiniz.
 • Numara yeni pasaportlarda 7 haneli olarak paylaşılır.

Tüm bu detaylar üzerine seri numarasından kolaylıkla haberdar olur. Böylece satın aldığınız hediyeliklerin kaydedilmesi adına kullanabilirsiniz. Pasaport sorgulama işlemleri sırasında da değerlendirmeye alınmalıdır. Görüldüğü üzere seri numarası pek çok alanda kullanılır ve açıkça pasaportların üzerinden paylaşılır. Bu durum ekstra bir seri numarası sorgulamanıza engel olur.

Yeni Kimliklerde Pasaport Numarası Nerede Yazıyor?

Yeni dönemde çıkartılan pasaportlar daha pratik ve avantajlı. Özellikle de tüm pasaport bilgilerinin tek bir alanda toplanması işlemleri hızlandırıyor. Bunlar arasında pasaport no da yerini almıştır. Sonuç olarak yeni kimliklerde pasaport numarasını merak edenler:

 • Belgenin üst kısmında yer alan seri numarasını ele almalıdır.
 • Sadece 7 haneli olacak şekilde paylaşılır.

Bu 7 hane içerisinde sadece sayılar bulunmuyor. Ek olarak büyük harflere de yer verildiğini göreceksiniz. Pasaport işlemleri ya da sorgulama aşamasında büyük harfleri es geçmemek gerekir. Nitekim eksik ya da hatalı olarak girilen seri numarasına karşı işlemlerin tamamlanması mümkün olmaz. Hatta bu gibi durumlarda uyarı almanız kaçınılmaz olacaktır.

Yabancı Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Yabancı kimliklerine dair ikamet izinlerinin üzerinde durulur. Bu izinler üzerinden de pasaport no açıkça belirtilir ve olası sorgulama işlemleri için temin edilir. Sadece sorgulama değil pasaport işlemlerinin gerçekleşmesi adına pasaport numarası önemli bir yere sahiptir.

Önceden de belirttiğimiz üzere hediyelik eşyaların işlenme aşamasında da pasaport numarasına ihtiyaç duyulur. Özellikle de söz konusu elektronik eşyalar olduğu zaman pasaport numarası talep edilir. Bu gibi durumlarda:

 • Eski veya yeni pasaport türlerinin üzerinden pasaport numarası alınır.
 • Yabancı kimliklere sahip olanlara ise ikamet izni üzerinden seri no açıklanır.

Seri numarasını öğrenmek isteyenlerin önceliği ikamet izin kartının üzerine göz atmak olmalıdır. Birkaç haneden oluşan seri numarası önemli bir yere sahip. Gerek yabancılar gerekse T.C. vatandaşları pasaport numaraları dahilinde işlem görebilir. Pasaport ile sorgulama işlemlerine başvurabilir.

Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir?

Pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarının numaralarını öğrenmeleri kolay olacaktır. Öyle ki numaraların açık bir şekilde pasaport üzerinden paylaşılmasına dikkat edilir. Bunun üzerine:

 • Eski tip pasaportlarda 9 haneli sayı ile harf kombinasyonlarına yer verilir.
 • Yeni tip olanlar için de 7 haneli sayı – harf kombinasyonları benimsenmiştir.

Bunlar F897564 gibi paylaşılabilir ve dizilimi dikkate almanız istenir. Pasaport üzerinden kolaylıkla ulaşılan numara için sorgulama dahi yapılabilir. Şöyle ki:

 • Sorgulama için pasaportun çipli olup olmaması dikkate alınır.
 • İnternet ortamında numara ile sorgulama işlemi yapılabilir.

Görüldüğü üzere numarayı öğrenmek isteyenlere birkaç alternatif eşlik eder. İster pasaport üzerinden ister sorgulama ekranlarından anında öğrenebilirsiniz. Özellikle de hediyelik eşyaların işlenmesi sürecinde pasaport numarası önem arz eder. Bunun gibi pasaport işlemlerine ve de sorgulamalarına dair numara üzerinden harekete geçmek gerekir.

Özbekistan Pasaport Numarası Nerede Yazar?

Özbekistan vatandaşlarının uluslararası seyahatlere dair pasaportları talep edilir. Özel notlar ve vize sayfalarına sahip olan pasaportlarda numaralara da yer verilir. Dil olarak Rusça, İngilizce ve Özbekçe kullanılır. Devamında:

 • Pasaport numarasını vize sayfaları üzerinden öğrenebilirsiniz.
 • Sayı – harf kombinasyonları üzerine numara alınabilir.

Özbekistan pasaport numarasının da aynı özellikle ile paylaşıldığı açık durumda. Yine pasaport numarası dahilinde sorgulama işlemlerine geçilmesi mümkün olacaktır. Pasaport işlemlerine dair numara önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte Özbek vatandaşların hediyelik eşyaları pasaporta eklemek adına numarayı kullanmaları istenir. Görüldüğü üzere Türkiye ile benzer prosedürlerin üzerinde durulur.

Eski Kimliklerde Seri No Nerede?

Sadece pasaportlarda değil kimliklerde de yenileme işlemlerine geçilmiştir. Bunun üzerine pasaport gibi kimliklerde yer alan seri numaraları da merak konusu haline gelmiştir.

Merak edenlere eski ve yeni tip kimlikler için ayrı seri numarası alanları paylaşılır. İlk etapta eski tip kimlikler için:

 • Seri numarası direk olarak kimliklerin ön yüzeyinde yer alır.
 • Fotoğrafın altında yazan seri numarası ile işlem görülür.

Ön yüzeyde bulunan seri numarası içerisinde hem harfler hem de sayılar bulunur. Doğum tarihi, isim ve soyisim gibi detayların öncesinde kimlik numarası paylaşılır. Yine kimlik üzerinden gerçekleşecek işlemlere dair zaman zaman seri numaranız talep edilebilir.

Seri numarası hem pasaportlar hem de kimlikler üzerinden açıkça belirtilir. Geriye işlemler sırasında sorgulanan numarayı eksiksiz olarak girmeniz kalır. Nitekim kimlik ile pasaport işlemlerine dair zaman zaman seri numarasına ihtiyaç duyulur.

Her bir seri numarasının açık bir şekilde paylaşılmasına özen gösterilir. Çoğu zaman ön yüzeyde olacak şekilde paylaşılır. Gerek sayılara gerekse harflere yer verilir. Her vatandaşa ayrı bir seri numarası tanımlanır. Pasaport ya da kimlik işlemleri sırasında sorgulandığı zaman özgün olan bu numarayı açık bir şekilde paylaşmanız istenir.

Nüfus cüzdanı seri no nerede yazıyor?

Çipli olarak tahsis edilen nüfus cüzdanlarının ön yüzeyine seri numarası mevcut durumda.

Pasaport numarası ile ne yapılır?

Yurtdışından getirilen elektronik eşyalara ve hediyeliklere karşı pasaport numarası önemli bir yere sahiptir.

Pasaport numarası kaç haneli olur?

Eski pasaportlarda 9 haneli olan numaranın yeni çipi pasaportlarda 7 olarak paylaşılması söz konusudur.

Pasaport süresi nerede yazar?

Pasaportta resmi bulunduğu sayfaların arkasına geçerlilik tarihi eklenmiştir.

Pasaport serisi nedir?

Umuma Mahsus, Hizmet, Diplomatik ve Hususi olarak 4 ayrı pasaport türü üzerinden vize başvurularına geçilir.

Pasaport Numarası

Pasaport numarası TC pasaportlarının tamamında bulunuyor. Eski tip pasaportlarda 9 haneli ve her sayfada yazan bir numaradır. Yeni çipli pasaportlarda ise 7 haneli olarak yazar. İlk hane harf olacak şekilde sayılardan oluşan bir numaradır. Pasaport numarasını öğrenmek isteyen Türk vatandaşları e-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak bilgi alabilirler.

Pasaport seri numarası olarak sistematik şekilde dizayn edilen numaralar, pasaport başvurusu yapıldığında verilir. Pasaportların ilk sayfasında yazar ve pasaport numarası ile pasaport sorgulama işlemi yapılabilir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportları; U, S, Z ve P tipi olarak verilir. Pasaport numaraları bu harfler ile başlar şekilde hazırlanır.

Pasaport sahibinin iş statüsü ve görev/ makam durumuna göre pasaport tipi belirlenmektedir.

Pasaport Numarası Nerede Yazıyor?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarında, seri numarası bulunmaktadır. 7 haneli olarak ve her pasaporta özel olarak hazırlanan pasaport numarası, belgenin iç kısmında yer alır. Pasaportun ilk sayfasında yazıyor. İlk kez pasaport alacak kişilerin pasaport başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, pasaport numarası başvuru sahibine verilir.

Pasaport numarası ile pasaport sorgulama işlemi sağlanabilir. Pasaport numarasını bilmeyen kişiler için Devlet Kapısı sisteminden işlem sağlanmaktadır. www.turkiye.gov.tr resmi internet adresinden veya e-devlet mobil uygulamasına giriş yaparak, e-sorgulamalar işlemleri dahilinde pasaport numarası öğrenilebilir.

Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir?

Pasaport numarası sorgulama, kimlik numarası sorgulama gibi tüm vatandaşlık işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Pasaport numarasını e-sorgulamalar başlığından tc kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz. Başvuru sonrasında pasaport onayı, bilgileri ve pasaport süreciyle alakalı bilgi almak için pasaport numarası gereklidir.

Sadece Türk vatandaşı pasaportlarında değil tüm pasaportlarda seri numara bulunmaktadır. Örneğin yabancı uyruklular, pasaport numarası ile HES kodu alma işlemi sağlayabilirler. Yine pasaport numarası ile yurtdışı seyahatleri başvuruları gibi pek çok işlemde istenilen kimlik numarasıdır.

e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetleri kapsamında e-sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Pasaport Numarası İle Ne Yapılır?

Pasaport numarası pek çok başvuruda istenir. Tıpkı TC kimlik numarası olmadan herhangi bir resmi işlemi yapamamak gibi, pasaport numarası da önem taşır. Pasaport başvurularında pasaport numarası ile pasaport sorgulama, kargo takibi yapılır. Yurtdışı seyahatlerinde belgelerin tamamı için pasaport numarası girilmelidir. Vize başvurularında pasaport numarası ile işlem sağlanır.

Aşı kartı, HES kodu, uluslararası seyahatlerde sağlık belgesi işlemleri gibi pek çok alanda pasaport numarası gereklidir. Yurtdışı rezervasyonları, global alışverişler gibi seyahat kapsamlı etkinliklerde TC kimlik numarası yerine pasaport numarası ile işlem yapılır.

Oturum izni, çalışma izni, pasaport süresi uzatma, vatandaşlık başvurusu gibi işlemler için de pasaport seri numarası talep edilmektedir. Pasaport numarası olmayan kişiler, turkiye.gov.tr adresinden numaralarını öğrenebilirler.

Pasaport Numarası Hangi Harfle Başlar?

TC vatandaşları pasaport numaraları çeşitli harflerle başlar. Seri numarası, hangi pasaport türünde verildiğinin belirlenmesiyle yazılır. Örneğin umuma mahsus pasaport sahiplerinin pasaport numarası U harfi ile başlar. Normal pasaport olarak verilen bordo pasaportların tamamı U harfi ve 6 rakam ile dizayn edilir.

Yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaportlar S harfi ile başlamaktadır. 7 haneli olarak hazırlanan pasaport numaraları, hususi türünde verildiği taktirde S harfi ve 6 rakamdan oluşur.

Gri pasaport ya da hizmet pasaportu olarak verilen belgeler Z harfi ile başlar. 7 haneli olarak hazırlanır ve resmi hizmete mahsus özelliği kazandırılır. Siyah renkli diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı tarafından bizzat verilen belgelerdir. P tipi pasaport olarak hazırlanır ve P harfiyle başlar.

Pasaport Numarası Kaç Haneli Olur?

Türk pasaportları 7 haneli olarak harf ve rakam kombinasyonunda verilir. Pasaport türüne göre ilk hane, harften oluşur ve 6 rakam ile kişiye özel olarak hazırlanır. TC pasaport numaralarında;

 • Bordo pasaport U harfiyle başlar
 • Yeşil pasaport S harfiyle
 • Gri pasaport Z harfiyle
 • Siyah pasaport P harfiyle

Başlar ve rakamlarla yedi haneli olarak yazılır. Geçici pasaportlar, tek girişli olarak hazırlanır ve kırmızı ya da pembe pasaport olarak bilinir. Her Türk vatandaşının en fazla iki farklı türde pasaport alma hakkı bulunur.

Standart olarak verilen pasaportlar, bordo- umuma mahsus pasaport olarak verilir. Pasaport numarası, pasaportların ilk sayfasında seri numarası olarak yazar. Tüm yurtdışı işlemlerinde pasaport numaralarıyla işlem sağlanabilir.

Pasaport Veren Makam Ne Yazılır?

Vize başvuru formlarında yer alan bir kısımdır. Pasaport veren makam, özellikle Schengen vizesi başvurularında istenilen ve dilekçe- formda zorunlu olarak doldurulması gereken alandır. Pasaportun nereden alındığı, veriliş tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Türkiye’de 3 kategoride pasaportlar T.C İçişleri Bakanlığı bünyesinden verilmektedir. Siyah renkte verilen Diplomatik pasaportlar ise T.C Dışişleri Bakanlığı tarafından verilir.

Gri, yeşil ve siyah pasaportlar vizeden muaf şekilde seyahat edilmektedir. Yalnızca bordo pasaportlar için vize başvurusu yapılır. Vize başvuru formunda verilen makama, pasaportta yazılan bilgi yazılmalıdır. Kişinin pasaportu aldığı yer-makam pasaport bilgisinde yazıldığı şekilde forma yazılmalıdır.

Özellikle vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanması gerekiyor. Pasaport içerisinde yer alan tüm bilgiler, resmi ve güncel şekilde yazılmalıdır. Pasaport numarası, geçerlilik tarihi, veriliş tarihi ve verilen makam bilgileri, pasaport belgesinin içinde yazmaktadır.

Yeni Kimliklerde Pasaport Numarası Nerede Yazıyor?

Çipli pasaport veya yeni pasaport olarak verilen Türk pasaportları, seri numaraları ile hazırlanmaktadır. Harf ve rakam ile dizayn edilen pasaportlar, 7 haneli olarak verilir. Pasaport tipine göre harf ile başlar ve her pasaporta özel bir numara ile basım edilir. Yeni kimliklerde kimlik seri numarası, arka yüzde yer alır.

Yeni pasaportlarda pasaport seri numarası ön sayfada yazar. Kimlik bilgilerinin alt kısmında 7 haneli olarak yazar ve uluslararası kimlik belgesi olarak geçerlidir. İlk kez pasaport başvurusu yapan ve pasaportu henüz gelmemiş olan kişiler, pasaportunu kaybetmiş olan kişiler pasaport numarası öğrenebilirler.

Devlet Kapısı sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak e-sorgulamalar üzerinden pasaport sorgulama işlemi yapılabilir. Pasaport numarası öğrenmek için yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetlerine erişim sağlanabilir. Pasaport sorgulaması için başvuru sonrası görevli tarafından verilen pasaport numarası girilebilir.

Pasaport çıktımı nasıl öğrenebilirim?

Pasaport sorgulama işlemi yaparak, pasaport güncel durumu öğrenilebilir. E-devlet sisteminden veya nvi.gov.tr sistemi üzerinden pasaport numarası ile sorgulama yapılır.

Yeni pasaport kaç günde çıkıyor?

Bordo pasaportlar 7 günde çıkıyor. Pasaport teslim süresi 10 iş günüdür. Yeşil pasaport 5 günde, gri pasaport 3 günde çıkıyor.

Pasaport değişince numarası da değişir mi?

Her pasaporta özel olarak verilen pasaport numarası, pasaport değiştirilince değişir. Seri numarası olarak yeni pasaporta özel yazılır.

Pasaportla HES kodu nasıl alınır?

Türkiye’de bulunan yabancı uyrukluların pasaportla HES kodu alması için; HES yazıp aralarında boşluk olacak şekilde uyruk, pasaport numarası, doğum yılı ve isim yazarak 2023 numarasına SMS gönderilir.

Pasaport neden çıkmaz?

Türk Pasaport Kanunu’na aykırı hallerde pasaport çıkmaz. Boşanma davası, yargılama süreçleri devam edenler, vatandaşlıktan çıkarılanlar veya soruşturması olan/ devam eden kişilere pasaport verilmez.

Pasaport No Nedir

Vize ve pasaport işlemlerinde her belgenin kendine ait olan bir seri numarası ya da kodu bulunmaktadır. Belgeler bu sayede eşsiz ve kişilere özel bir hale gelmektedir. Ayrıca pasaportların taklit edilmesine veya sahte bir işlemle oluşturulmasına karşı önlem alınabilmektedir. Pasaport no nedir sorusuna kısaca belgenin kimliğidir cevabını verebiliriz. Kişilerin sıkça sorduğu pasaport no nedir sorusuna bir başka cevap olarak ise başvuru işlemlerinden sonra pasaportların durumunu sorgulamamıza yarayan numaralar olarak kabul edilir. Kişilerin pasaport başvurusu yaptıktan sonra bu pasaportların kontrolünü sağlaması gerekmektedir. Bu kontrolleri ise bu pasaport numaraları ile sorgulanmaktadır. Pasaportların türünün günümüzde değişim göstermesiyle beraber pasaport no nedir sorusuyla sıklıkla karşı karşıya gelmekteyiz. Pasaport no nedir sorusuna doğru bir cevap verebilmek adına bu numaraların nerede bulunduğunu bilmemiz gereklidir. Bu numaralar pasaportun her sayfasında bulunur ve kırmızı renkle yazılır. Pasaport no nedir sorusuna resmi bir şekilde cevap verilecek olunursa pasaportların her sayfasında kırmızı renkle yazılmış olan ve yurt dışında konsolosluk işlemlerinde ve yurt dışından getirilen ürünlerin kayıt işlemlerinde de gerekli olan bir numaradır.

Pasaport Numarası Nerede Yazıyor?

Günümüzde pasaportlar çeşitlenmiştir. Günümüzde iki farklı çeşitte pasaport bulunmaktadır ve her iki pasaport türü de geçerliliğini korumaktadır. Bunlar eski nesil ve yeni nesil olarak değişim göstermektedir. Yeni nesil pasaportlar çipli olduklarından dolayı ülkeler tarafından daha fazla rağbet görmektedir. Bu pasaportların numaralarının bulunduğu yerler yeni ve eski nesillerde farklılık göstermektedir. Eski tür pasaportlarda numaranın yazdığı yer pasaportların her sayfasıdır. Ayrıca bu numaralar her sayfada kırmızı bir renkle yazıldığından, pasaport sahiplerinin gözüne hemen çarpmaktadır. Ancak yeni nesil pasaportlarda bu numara belgenin yalnızca ön yüzünde ve en üst sağ kısmında yer almaktadır.

Pasaport Belge Numarası Nerede Yazıyor?

Pasaportlar kişiye özel bir şekilde oluşturulmalıdır. Her pasaport sahibinin elinde bulundurduğu belge orijinal olmalı ve başka herhangi bir kişide aynısından bulunmamalıdır. Bu kişilerin ellerinde bulunan pasaport belgeleri ile birlikte kişilere verilen pasaport belge numaraları sayesinde oluşturulabilmektedir.

Pasaport belge numarasının bir başka işlevi ise her pasaport için bir kimlik görevi görmesidir. Bu numaralar sayesinde pasaportlar eşsiz olma özelliğine erişmektedir. Ayrıca bu numaralar sayesinde kötü niyetli olan kişilerin bu belgeleri izinsiz bir şekilde oluşturmalarını önlemektedir.

Bu kişiye özel olan numaraların oluşturulmasının ardından numaralar pasaportların sayfalarına işlenmektedir. Eski nesil olan pasaportlara işlenmeleri ve yeni nesil pasaportlara işlenmeleri farklıdır. Bu numaraların eski pasaportlardaki yerleri her sayfanın altındadır. Ayrıca bu sayılar sayfalara kırmızı renkle yazılıdır. Yeni nesil çipli pasaportlarda ise bu numara pasaportun ön yüzünün en üstünde bulunmaktadır.

Pasaport Numarası Kaç Haneli Olur?

Şuan yürürlükte olan 2 adet pasaport türü bulunmaktadır. Bu pasaportlar yeni nesil ve eski nesildir. Bu pasaportların arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklıklardan ilki pasaportların çipidir. Eski nesil pasaportlarda çip bulunmamakla beraber yeni nesil pasaportlar çiplidir. Ayriyeten bu pasaportların bir başka farklılığı ise pasaport numaralarının farklı yerlerde bulunmasıdır. Eski pasaportlarda bu numaralar sayfaların sonunda kırmızı renkle yazılmaktadır. Ancak yeni nesil çipli pasaportlarda ise bu numarayı pasaportun ön yüzünün en üst sağ köşesinde bulmaktayız. Ayrıca eski nesil pasaportlarda, pasaport numarası 9 haneli bir sayıdır. Ancak yeni nesil çipli pasaportlarda ise bu numara 7 hanelidir.

Pasaport Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Pasaport numarasını öğrenmek isteyen kişilerin atabileceği iki adım vardır. Bunlardan ilki kişilerin ellerinde bulunan pasaport sayfalarıdır. Ancak bu numaralar ve numaraların yerleri yeni ve eski nesil pasaportlarda değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklerden ilki eski pasaport sahiplerinin pasaport numaraları 9 haneli iken, yeni nesil çipli pasaport sahiplerinin pasaport numaraları ise 7 hanelidir. Ayriyeten bu numaralar eski tip pasaportlarda sayfaların en altında bulunup, renkleri kırmızı iken; yeni pasaportlarda ise pasaportun ön yüzünde ve en üst sağ köşede bulunmaktadır. Kişiler bu direktifleri takip ederek pasaport numaralarını ellerinde bulunan pasaportlardan öğrenebilmektedir.

Bir başka yol ise kişiler kendi şahıslarına ait e-devlet sitesinden pasaport numaralarını kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu noktada yapılması gereken adımlar ise ilk olarak siteye gerekli şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra kişilerin sistem üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümünden pasaportlarının tüm detaylarına sahip olabilmektedir.

Pasaport Veren Makam Ne Yazılır?

Yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin sahip olması gereken belgeler arasında ilk olarak pasaport bulunmaktadır. Bunun sebebi vize zorunluluğu olan ülkelere gitmek için vize başvurusu yaparken en önemli belgelerden bir tanesinin pasaport olmasıdır.

Ancak kişilerin pasaport alabilmesi için kendi pasaport türlerine ait olan pasaport talep formlarını doldurmaları gerekmektedir. Bu formlarda yer alması gereken zorunlu bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilere örnek olarak kişilerin soy isimleri, kızlık soyadları, isimleri, doğum tarihleri, kimlik numaraları, doğum yerleri, pasaport türleri, pasaport numaraları ve pasaportlarını veren makam verebiliriz. Bu makamların isimleri pasaportlarda eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Türk vatandaşlarına bu pasaportları verebilecek olan kurumlar ise İçişleri Bakanlığı ya da yetkili makamlar tarafından görevlendirilmiş valilikler verebilmektedir. Eğer kişiler yurt dışında ise bu pasaportlar Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından kişilere verilmektedir.

Pasaport Numarası Değişir Mi?

Pasaport numaraları birkaç durum içinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi, kişilerin herhangi bir sebep doğrultusunda nüfus cüzdanlarını değiştirmeleridir. Eğer bir kişi kimliğini değiştirirse, bu sebeple pasaportundaki numarada değişecektir. Kişilerin bu noktada pasaportlarını da yenilemek için gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir. Bunun sonucunda kişilerin pasaport numaraları da değişmektedir.

Bunun sebebi, pasaportlarında bir nevi kimlik belgesi görmesidir. Pasaportun içeriğinde yer alan her bilgi ile numaraları ile kişilerin sahip olduğu kimlikteki her bilginin aynı olması gerekmesidir. İki belge arasında en ufak bir tutarsızlık olması dahilinde, kişilerin büyük sorunlarla karşılaşması olası bir durumdur.

Pasaport No Kimlikte Nerede Yazar?

Kişilere ait pasaport numarası eski pasaportlarda ve yeni tip çipli pasaportlarda farklı yerlerde bulunmaktadır. Eski pasaportların her sayfasının alt kısmında bu numaralar kırmızı renkli sayılar olarak göze çarparken, yeni ve çipli pasaportlarda ise yalnızca pasaportların ön yüzünde ve sağ üst köşede bulunmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Seri Kimlik No Nedir?

Bu numarayla beraber kötü niyetli kişilerin sahte bir kimlik düzenlemesinin önüne geçmek için kullanılır.

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport almak isteyen kişilerin ilk olarak karar vermesi gereken şey ne kadar süre geçerliliğinin bulunmasıdır. Bunun yanında kişilerin kendilerine uygun pasaport türünü seçmesiyle beraber bu noktada belirlenmiş başvuru formlarıyla beraber İl Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yabancı Pasaport No Kaç Haneli?

Pasaport no yeni pasaportlarda 7, eski pasaportlarda ise 9 hanelidir. Pasaport no’larının başında ise U harfi bulunmaktadır.

Vize Barkod No Nedir?

Kişilerin vizelerini takip edebilmesi amacıyla kullandığı barkod numarasıdır.

Amerika Vize Seri Numarası Nerede Yazıyor?

Kişilerin vizelerinin alt kısımlarında bulunmaktadır ve rengi ise kırmızıdır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA