Pasaport Nerden Alınır

Türk vatandaşları pasaport taleplerini başvuru yaparak Nüfus Müdürlüğünden alabilirler. Pasaport nerden alınır ve nasıl başvuru yapılır gibi konularda, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde verildiğini ve Pasaport Kanunu kapsamına göre düzenlendiğini belirtmeliyiz.

TC pasaportları, vatandaşlığı devam eden kişilere verilir. Ülke hudutları dışına çıkmayı ve uluslararası alanda seyahat etmeyi sağlayan, zorunlu kimlik belgeleridir. Dört farklı grupta verilen pasaportlar, Türk vatandaşlarının çalışma ve görevlerine göre verilir. Her Türk vatandaşının alabileceği standart pasaport ise bordo pasaport olarak bilinir. Umuma mahsus pasaport, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru yapılarak alınabilir.

Nüfus Müdürlüğünden Pasaport Nasıl Alınır?

Türk vatandaşları pasaport başvurularını, bulundukları bölgelerdeki il ve ilçe Nüfus Müdürlüğünden yapabilirler. Veya aynı bölgedeki müdürlükler dışında, istenilen müdürlükten randevu alınarak işlem sağlanabilir. Pasaport nerden alınır sorusuna yanıt olarak öncelikle online randevu alınması gerektiği belirtilir.

Bordo, gri ve yeşil pasaport başvuruları için www.randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden online randevu oluşturulabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Alo 199 numaralı hattan pasaport başvuru randevuları alınmaktadır. NVİ mobil uygulamasını kullanarak, pasaport başvurusu, pasaport sorgulama ve tüm vatandaşlık işlemlerinizi kolay şekilde sağlayabilirsiniz.

Randevu zamanında pasaport için gerekli belgeler ve pasaport harcının yatırıldığına dair dekont ile başvuru yapılır. Nüfus Müdürlüğünden sıra alarak, başvuru işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Daha önce Emniyet Müdürlüğünde parmak izi alınmamış kişilerin, biyometrik işlemlerini tamamlaması gereklidir. Yapılan başvuru sonrası, onaylanması halinde pasaportlar kişinin talep ettiği adrese kurye ile gönderilir.

Yeni Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Bordo pasaportlar 7- 10 gün içinde çıkara. Umuma mahsus pasaport başvurusu yapacak kişilerin uygunluk durumlarında 1 hafta içerisinde başvuru sonuçlandırılır. Yoğunluğa ve diğer nedenlere bağlı olarak 2 haftaya kadar teslim edilebilir. Yeşil pasaportların başvuru süreleri genellikle 5 ila 7 günde tamamlanmış ve pasaport teslim edilmiş olur.

Resmi görevler dahilinde verilen gri renkte hizmet pasaportu birkaç gün içinde çıkar. Maksimum 3 ila 5 iş gününde hamiline teslim edilmektedir. Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrudan verilen siyah renk diplomatik pasaportlar, 1 iş gününde çıkarılır. İl ve ilçe teslim adreslerine göre 1-2 iş gününde hamiline şahsen teslim edilir. Öğrenci pasaportu çıkma süresi 1- 2 hafta olarak belirtilmektedir.

2023 Pasaport Nasıl Alınır?

TC vatandaşları, ilgili türlerine göre pasaport başvurusu yapabilirler. Pasaport nerden alınır konusunda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğünden bahsedebiliriz. 2023 pasaport Nüfus Müdürlüğünden alınır. Öncelikle pasaport başvurusunun yapılması ve gerekli evraklar ile başvuru sürecinin tamamlanması gerekiyor.

Bordo, gri ve yeşil pasaportlar İçişleri Bakanlığı bünyesinde, siyah pasaportlar Dışişleri Bakanlığı bünyesinden verilmektedir. Nvi.gov.tr adresi üzerinden pasaport randevusu alınır. Pasaport başvurularında kimlik belgesi ile talep edilen belgelerin eksiksiz güncel şekilde teslim edilmesi gereklidir. Pasaport harç ücreti yatırılarak belgeler teslim edilir ve başvuru işlemi tamamlanır.

Yeni Pasaport İçin Nereye Başvurulur?

Türk vatandaşları pasaport başvurularını Alo199 veya www.nvi.gov.tr sistemi üzerinden yapabilirler. TC kimlik numarası ile e-devlet sistemi üzerinden de pasaport randevusu alınabilir. Bordo, yeşil ve gri pasaportlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Sadece diplomatik pasaportlar Dışişleri Bakanlığı tarafından direkt olarak verilir.

Öğrenci pasaportu başvuruları için randevular yine NVİ sisteminden alınır. Yabancılar için pasaport işlemleri Göç İdaresi kapsamında sürdürülmektedir. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, bulundukları ülkelerdeki Türkiye Dış Temsilciliğine başvuru yaparak, pasaport alabilir veya güncelleyebilirler. Pasaport nerden alınır konusunda merak edenler için, pasaportun onaylanması halinde kurye ile adrese teslim edildiği bilgisi verilir.

Randevu Almadan Pasaport Başvurusu Yapılabilir Mi?

Evet yapılabilir. Online randevuya gerek olmadan Nüfus Müdürlüğüne direkt olarak başvuru yapabilirsiniz. İl ve ilçe Nüfus Müdürlüklerine yapılan pasaport başvuruları için evrakların güncel geçerlilikte olması ve şahsen müracaat edilmesi zorunludur. Nüfus Müdürlüğü sıramatiklerden sıra numarası alarak, işleminize göre hizmet alabilirsiniz.

Online randevuya gerek olmadan bordo, yeşil ve gri pasaport başvurusu yapılabilir. Pasaport talep formu olması zorunlu belgeler arasındadır. NVİ sisteminden, e-devletten veya Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Pasaport harç ücretini, başvurusunu yapacağınız pasaport süresine göre yatırarak, başvuru belgelerini teslim etmeniz gereklidir.

Başvurusu tamamlanan vatandaşlar, pasaport sorgulama sistemi üzerinden başvuru sonucuna ve sürecine dair bilgi alabilirler. Pasaport ücretleri 10 yıllık 2023 1.265,40 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci pasaportu ve yeşil pasaport hamilleri sadece defter ücretini yatırarak, pasaport alabilirler. 2023 pasaport defter ücreti 180 TL olarak güncellenmiştir.

Gri pasaport ve siyah pasaportlar ücrete tabii olmadan verilen pasaport çeşitleridir. Pasaport yenileme işlemlerinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sistemi üzerinden güncel pasaport ücretlerini inceleyebilirsiniz.

18 Yaş Altı Pasaport Nasıl Alınır?

18 yaş altı kişiler için pasaport nerden alınır, nasıl başvuru yapılır konusunda Pasaport Kanunu kapsamında işlemler sağlanmaktadır. 18 yaşında olan her Türk vatandaşının, pasaport başvuru esnasında olması, yasal gerekliliktir. 18 yaş altındaki çocuklar, ebeveynleri ile birlikte başvuruda bulunabilirler. Ailelerinin başvuru esnasında olmamaları durumunda muvaffakatname ile başvuru yapmaları gerekiyor.

İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğüne, TC kimlik belgesi, biyometrik fotoğraf ile başvuru yapılır. Pasaport harç ücretinden muaf olmak için öğrencilik durumunun devam etmesi halinde, öğrenci belgesinin imzalı ve kaşeli olarak iletilmesi gerekiyor.

Yurt Dışında Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Yurt dışından alınan pasaportlar 7- 10 gün içinde teslim edilmektedir. Türkiye Dış Temsilciliklerine yapılan pasaport veya pasaport süresi uzatma işlemleri dahilinde, hamilinin adresine teslim şeklinde verilir. Pasaport yenileme durumlarında maksimum 7 gün içinde çıkar.

Dış Temsilciliklerden yapılan başvurular dahilinde kırmızı pasaport veya pembe pasaport olarak tanımlanan pasaport geçici olarak verilir. Pasaport kaybedilmesi gibi durumlarda Türk vatandaşlarına verilen ve Türkiye’ye 1 kez giriş hakkı tanıyan pasaporttur.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları normal pasaport alabilirler. Görevlerine ve emeklilik durumlarına göre yeşil pasaport hakkına da sahip olabilir ve pasaport yenileme şeklinde belge sürelerini uzatabilirler. Yurtdışı pasaport ücretleri 10 yıllık 2023 95 Euro olarak belirlenmiştir. 71 Euro pasaport harç ücreti, 20 Euro defter ücreti ve 4 Euro posta ücreti olarak tahsil edilir.

Pasaport süresi kaç yıldır?

Türk pasaportları en kısa süreli olarak 6 ay geçerli olacak şekilde verilir. 1 yıllık, 2 ve 3 yıllık ile 4+ yıl olarak en fazla 10 yıllık olacak şekilde alınır.

Pasaport kaç günde çıkar 2023?

Diplomatik pasaportlar 1 günde, hizmet pasaportları 3-5 günde, hususi pasaportlar 1 haftada ve bordo pasaportlar 7-10 günde çıkar.

2023 pasaport harcı ne kadar?

Bordo pasaport 6 aylık ücreti 407 TL ve 10 yıllık 1.265 TL olarak belirlenmiştir. Gri ve siyah pasaportlar ücrete tabii değildir. Yeşil pasaportlarda 180 TL defter ücreti ödenir.

Kimler pasaport alamaz 2023?

Türk vatandaşlığından çıkarılmış kişiler, yasal süreçleri devam edenler, boşanma sürecinde olanlar ve yurtdışı yasağı bulunan kişiler pasaport alamazlar.

Pasaport bedeli nereye ödenir?

Pasaport ücretleri PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sisteminden ödenebilir. www.nvi.gov.tr adresinden sanal pos uygulaması ile online ödeme yapılabilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA