Pasaport Nasıl Alınır 2023

Pasaport, yurt dışına çıkarken alınması gereken zorunlu bir belgedir. Pasaport alımı için kişi 199 numaralı hattı arayabilir ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü adresinden pasaport randevusu alınabilmektedir.

Pasaport nasıl alınır 2023; pasaport için randevu işlemi tamamlandıktan sonra kişinin alacağı pasaport türünü bilmesi gereklidir. Yeşil ve Gri pasaporta sahip kişiler illerde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmalıdır.

Türkiye’de en çok başvurusu alınan ve en çok kullanılan pasaport olan Bordo pasaport için ise ya il ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerine giderek pasaport işlemleri için başvuruyu başlatmalıdır.

Almanya’ya Pasaport Nasıl Alınır

Almanya bir Schengen ülkesidir. Bu yüzden Almanya’ya seyahat gerçekleştirecek bir kişi eğer bordo pasaport sahibi ise vize alması gerekmektedir. Fakat Gri, Siyah ve Yeşil pasaport sahibi kişilerin ülkeye girişi 3 ayı geçmeyecekse vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Alınacak pasaporta bu yüzden dikkat edilmelidir. Türkiye’den Almanya’ya gitmek için gerekli pasaport başvurusu randevu alınarak Nüfus Müdürlüğüne yapılmalıdır.

Pasaport nasıl alınır 2023; Ayrıca kişi, kimlik fotokopisi, yeni çekilmiş biometrik fotoğraf, pasaport harç bedelinin ödendiğine dair belge ve varsa eski pasaportuyla randevu verilen tarihte hazır bulunmalıdır.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Pasaport nasıl alınır 2023; Pasaport başvurusunda bulunacak kişi bu başvuruyu bizzat kendisi gerçekleştirmelidir. Pasaport başvurusu için randevu alınmalı ve randevu gününe kadar belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Pasaport başvurusu önceki yıllarda İl Emniyet Müdürlüklerinden verilmekteydi. Ancak 2018’de yayımlanan genelgeyle pasaport artık Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla çıkarılmaktadır. Nüfus Müdürlüğünden pasaport başvurusunda bulunmak isteyen kişinin hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Başvuran kişiye ait son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Başvuran kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı bulundurulmalıdır (Gerekli takdir de fotokopisinin de çekilmesi istenmektedir).
 • Eğer kişi öğrencisi ise kişiye ait öğrenci belgesi çıkarılmalıdır.
 • Ayrıca eskiden alınmış bir pasaport varsa kişi bunu da bildirerek yanında getirmelidir.

En Hızlı Pasaport Nasıl Alınır

Öncelikle pasaport sürecini hızlandırmak isteyen kişiler ne yapacaklarını, hangi yerlere başvuracaklarını ve ne gibi evraklar hazırlayacaklarını bilmelidirler. Süreci bu şekilde daha hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirler.

Pasaport alım sürecini hızlandıran en büyük etmenlerden biri kişinin evrakları doğru ve eksiksiz olarak hazırlamasıdır. Başvuruda bulunan kişinin evrakları eksik hazırlaması halinde başvuru reddedilebilir ve en baştan randevu alınması istenerek tüm süreç başa sarabilmektedir.

Pasaport nasıl alınır 2023; Pasaport alacak bir kişi pasaportunun kaç yıl geçerli olacağını da karar vermesi gerekmektedir. Örneğin bordo pasaport alacak bir kişinin pasaportu en az 1 yıl en çok ise 10 yıl boyunca geçerli olmaktadır.

Türkiye’de en çok kullanılan pasaport türü Bordo pasaporta başvuru da bulunulurken harç ve pasaport için defter bedeli denen iki ücret ödenmelidir. Ayrıca diğer pasaport türleri içinde bu standart ödemenin yapılması şarttır.

Ayrıca pasaport için başvuruda bulunacak kişi öğrenci ise pasaport harç ödemesinden muaf tutulabilmektedir.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır 2023

Pasaport nasıl alınır 2023; pasaportun nasıl alındığına dair merak edilen önemli konulardan biri de yeşil pasaporta nasıl sahip olunabileceği ve nasıl çıkartılacağıdır. Türkiye’de yaşayan her vatandaş ne yazık ki yeşil pasaporta sahip olamamaktadır.

Yeşil pasaporta sahip olabilmek için kişinin Türkiye’de kamu da görevli olması gerekmektedir. Ayrıca bu pasaporttan kamuda görev yapanların aileleri de yararlanabilmektedir.

Yeşil pasaport Türkiye’de en çok tercih edilen bordo pasaporta göre daha avantajlı bir pasaporttur. Bu pasaport sayesinde Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere belirli ülkelere vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Yeşil pasaport sahibi kişilerin, pasaport süresi dolması dahilinde tekrar yeşil pasaport için başvuruda bulunarak pasaport çıkarma hakkı vardır. Ayrıca yeşil pasaporta sahip olacak bir kişinin dikkat etmesi gereken husus yeşil pasaportun ne kadar süre boyunca geçerli olacağıdır.

Geçerlilik süresi genelde 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. Kamu da çalışan kişiler 5 yıl ara ile yeşil pasaporta sahip olabilmektedir.

Kamuda; uzman, kıdemli ya da emekli olan kişiler yeşil pasaporttan yararlanabilmektedir. Ayrıca yeşil pasaport kamuda görev yapan kişinin kendisinden ziyade; eşine, 18 yaşını doldurmamış çocuklarına, kişinin, işsiz ve 25 yaşını doldurmamış bekar çocuğuna verilebilmektedir.

Ayrıca yeşil pasaport çıkaracak kişiler 2023’in güncel defter bedeli olan 180 Türk Lirasını yatırmaları gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport nasıla alınır 2023; yeşil pasaporta sahip olmak isteyen bir kişi pasaport için gerekli işlemleri yerine getirirken İç İşleri Bakanlığına da yeşil pasaportu almak istediğiyle alakalı talepte bulunmalıdır.

Ayrıca yeşil pasaport almak isteyen bir kişinin bilmesi gereken husus, bordo pasaportta ödenen pasaport harcının yeşil pasaport için ödenmemesi gerektiğidir. Fakat defter bedeli ya da diğer adıyla cüzdan bedeli yatırılmalıdır; yatırıldığına dair ispatlayıcı belge çıkartılmalıdır.

Yeşil Pasaport için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Yeşil pasaport için gerekli olan defter bedeli yani cüzden bedelinin yatırılması gerekmektedir.
 • Alo 199 hattı ile Nüfus müdürlüğünden randevu belirlenmelidir.
 • Başvuran kişinin yanında getirmesi zorunlu 1 tane biometrik fotoğrafı olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı olmalıdır.
 • Başvuracak kişi bizzat kendisi pasaport talep formu oluşturmalıdır.
Pasaport kaç günde çıkar

Türkiye’de yapılacak pasaport başvuruları genelde 5 ila 7 gün arası çıkmaktadır. Yurt dışında ise bu süre 10-15 güne kadar uzayabilmektedir. Bu farklılığın en büyük nedeni başvurulan kurumun yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Pasaport nasıl alınır 2023

2023 yılında pasaport alınabilmesi için kişinin öncelikle alo 199 hattından ve Nüfus Müdürlüğünün sitesinden başvuru yapması gerekmektedir. Daha sonra istenilen belgeleri randevu tarihine kadar eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır.

Pasaport için harç bedeli ve defter bedeli gibi gerekli ücretlerin ödenmesinden sonra pasaport, 5 ile 7 gün arasında işlemler sırasında beyan edilen adrese gönderilecektir.

2023 Pasaport nasıl alınır?

Pasaport sahibi olmak için kişinin, İl Nüfus Müdürlüğünün sitesinden ya da alo 199 hattından randevu alması gerekmektedir. Verilen randevuya kadar eksiksiz hazırlanan evraklarla pasaport sahibi olmak mümkündür.

İlk defa pasaport nasıl alınır?

İlk defa pasaport sahibi olacak kişinin yapması gereken adımlar sırasıyla randevu almak ve verilen randevuya kadar evrakların eksiksiz hazırlanmasını sağlamaktır. Randevu alınması ise müracaat edilecek yerler alo 199 hattı ve İl Nüfus Müdürlükleridir.

Pasaport ne kadara mal olur?

2023 senesinde pasaport için ödenecek harç ve defter yani cüzdan bedeli 6 aylık süre için en az 407 Türk lirası, en fazla 10 senelik için ise 1265 Türk Lirasıdır.

Yeni pasaport almak için nereye başvurulur?

İl Nüfus Müdürlüklerine randevu alınarak başvurulmalıdır.

10 yıllık pasaport ne kadar?

En fazla 10 yıllık pasaportun güncel bedeli 1265 Türk Lirasıdır.

10 yıllık pasaport ücreti 2023 nereye yatırılır?

10 yıllık pasaport ücreti PTT şubelerine yatırabilir.

10 yıllık pasaport kaç günde çıkar?

5 ile 7 gün arasında çıkmaktadır.

10 yıllık pasaport var mı?

10 yıllık pasaport almak harç ve defter bedellerinin yatırılması halinde alınabilmektedir.

Pasaport çıkartmak ne kadar 2023?

Pasaport için ödenmesi gereken pasaport harcı miktarı 180 TL’dir.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport nasıl çıkartılır; pasaport çıkartmak için 199 numaralı hat üzerinden randevunuzu almanız gerekmektedir. Dilerseniz NVİ internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden de randevunuzu almanıza imkan verilmektedir. Kişilerin pasaport çıkartması için alınan tedbirler ve pandemi koşullarına uygun bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistemde geniş kalabalıkların oluşmasının önüne geçilmektedir. Randevu gün ve saatinde değişim yapmak isterseniz aynı yöntemler üzerinden başvurunun yenilenmesine ya da değiştirilmesine imkan sağlayabilirsiniz. Pasaport çıkartma işlemleri sırasında aynı vize başvuru adımlarında olduğu gibi konunun uzmanı olan danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz. Bu firmalar tüm adımları sizin yerinize gerçekleştirirken sadece sizin bizzat bulunmanız gereken noktalarda ikinci planda kalmaktadır.

En Hızlı Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport nasıl çıkartılır; pasaport çıkartmak isteyen kişilerin bordo ( umumi kullanıma özel ), yeşil ( hususi kullanıma özel ), siyah ( diplomatik ) ve gri pasaportları ( hizmete mahsus ) talep etme imkanı vardır. Bu noktada ıradan vatandaşların bordo pasaport tercih etmesi uygun bulunurken, içlerinde en avantajlı olan seçeneklerden birinin de yeşil pasaport olduğunun belirtilmesi gerekir. Ülke giriş çıkışlarında büyük avantaj sunacaktır.

Pasaport Nasıl Alınır 2023

Pasaport nasıl çıkartılır; pasaport başvuru adımlarının sorunsuz şekilde tamamlanmasının akabinde vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Vize başvuru adımlarını turist olarak tamamlıyorsanız ülkeye giriş çıkış yapacağınız uçak bileti, kalacağınız otel de dahil olmak üzere bilgi vermeniz istenecektir. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin, vize başvurularında ayrıca bilgi vermesine gerek olmayacaktır. Kişilerin başvuru adımlarında zaman sınırlamasına dikkat ederek birçok ülkeye vize talep etmeden girmesine imkan verilmektedir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport nasıl çıkartılır; pasaport çıkartmak isteyen kişilerin sunmaları gereken belgeler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Pasaport başvurusu sırasında 2 adet biyometrik fotoğraf sunmanız gerekmektedir. Bu 2 biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekmektedir.
 • Pasaport başvuru adımlarında kimlik belgesi ya da nüfus kağıdı sunulmalıdır. Nüfus kağıdı üzerinde kesinlikle TC kimlik numarasının da bulunması gerekir.
 • Pasaport başvuru adımlarında ödemeleri yapmış olduğunuza dair makbuzu da sunmalısınız. Eğer yeşil pasaport başvurusu yapacaksanız, memuriyet sicil numarası ve memuriyet derecesini de bildirmenize imkan verilmektedir.

Bu belgelerde eksiklik olmadan talep formu ile beraber iletilmesi gerekir. Daha sonrasında vize başvuru adımlarında pasaportunuzu eksiksiz bir biçimde iletebilirsiniz. Kişilerin yurt dışına çıkış yasakları olması durumunda, pasaport başvurusunun geçerli olmayacağının da ayrıca iletilmesi gerekmektedir.

Pasaport Nasıl Alınır 2023

Pasaport almak isteyen kişilerin pasaport talep formunu doldurmasının hemen sonrasında, belgeler ile beraber sunması gerekmektedir. Pasaport başvuru sürecinde başvuru formunun doldurulmasında verilen bilgi ve belgeler detaylı bir denetime tabi tutulacaktır. Özellikle hizmet pasaportları kapsamında denetimler daha da sıkılaştırılmıştır. Pasaport almak isteyen kişilerin henüz zamanlaması bitmese dahi, yenileme talebinde bulunma hakkı da vardır. Pasaportun kaybolması, yaprak sayısının vize başvurusu için yeterli olmaması, ya da pasaportun yıpranmış olması yenileme talebi oluşturulmasının en temel nedenleri arasındadır.

Pasaport Ücreti

Pasaport nasıl çıkartılır; pasaport almak için kişilerin öncelikli olarak pasaport defter bedelini ödemeleri gerekmektedir. Pasaport defter bedeli ödeme adımının sonrasında başvurunuz dikkate alınacaktır. Son değişimler ile beraber 174 lira olarak belirlenmiştir. 10 yıl geçerliliği olan bir pasaportun harç tutarı 1265 olarak belirlenmiştir. 6 ay geçerliliği olan pasaportun harç ücreti ise 407 liradır. Pasaportun tüm ödemelerinin yapılmasının sonrasında vazgeçerseniz son anda dahi harç tutarını ve defter bedelini iade almanıza imkan verilmektedir. Vize başvuru adımlarında bunun tam tersi söz konusudur. Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda yatırmış olduğunuz harç tutarı yanacaktır. Kişilerin vize başvurularının ret yanıtı almasının akabinde tek yapacakları işlem vize reddi itiraz başvurusunu iletmektir. Vize reddi itiraz adımı ile beraber vize başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması sağlanacaktır.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport almak isteyen kişilerin bu pasaportu talep etmeleri için gerekli olan kıstaslara sahip olduğunu belgelemeleri gerekir. Eski vekiller, eski bakanlar bu kategoride başvurularını yapabilmektedir. Belediye başkanları da görev süreleri boyunca yeşil pasaport talep etmelerine imkan sunmaktadır. Yeşil pasaport başvurusuna hak kazanan bir diğer grup da birinci, ikinci ve üçüncü seviyelerde memur olan kişilerdir. Bu memurluk sicil seviyelerinde emekli olan kişiler de aynı şekilde imkandan istifade edecektir. Kişilerin elde ettikleri pasaportu yenileme aşamalarında da aynı belgeleri sunması gerekir. Pasaportun güncelliğini kontrol etme sorumluluğu evrak sahibine aittir. Danışmanlık firmalarından yardım alan kişilerin bu konuda yol göstericilikten istifade edebileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir. Vize işlemlerinde de danışmanlık firmaları sürecin büyük ölçüde kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport için gerekli temel evrak olan talep formunda sizden hak sahibinin TC kimlik numarası ve adı soyadı istenecektir. Daha sonrasında hak sahibinin imkanı üzerinden pasaport talep eden kişilerin adı soyacı ve TC kimlik numarasının da yazılması talep edilmektedir. Pasaport talep adımlarında örneğin yeşil pasaportun hak edilmesi için hizmet derecesi ve memuriyet sicil numarasının da iletilmesi gerekmektedir. Bu şekilde pasaport için gerekli olan temel evrakı da hazırlamış olacaksınız. Belgelerde sunulan bilgiler denetimden geçirilecektir. Özellikle hizmet pasaportlarında yaşanan bazı usulsüzlükler ile alakalı olarak yaşanan aksaklıklar sebebi ile denetimlerin çok daha sıkı şekilde yapılır hale geldiğini de görebilirsiniz.

Öğrenci Pasaport Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu almak isteyen kişilerin son  6 aya ait olan bir öğrenci belgesi sunması gerekmektedir. Öğrenci pasaportu almak için hem aktif olarak öğrenci olmanız hem de 25 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir. 25 yaşından büyük olan yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin milli eğitim bakanlığı onaylı olmak sureti ile öğrenci pasaportu talep etmesine de imkan verilmektedir. Öğrencilerin pasaport işlemlerinde herhangi bir harç ücreti ödemesine gerek olmayacaktır. Sadece defter ücreti ödenmesi talep edilmektedir. Defter bedeli yapılan değişimler ile beraber 174 lira olarak belirlenmiştir. Harçtan muaf olmak öğrencilere büyük bir avantaj sunmaktadır.

2023 Pasaport nasıl alınır?

Pasaport talep adımlarında ilk aşama olarak NVİ randevunuzu almalısınız. Randevularınızı 199 ya da internet üzerinden almanıza imkan verilmektedir.

Pasaport için nereye müracaat edilir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü üzerinden pasaport başvurusu yapılmasına imkan tanınmaktadır.

Pasaport çıkarma ücreti ne kadar?

Pasaport defter bedeli yapılan son zamlar ve değişiklikler ile beraber 174 lira olarak belirlenmiştir.

Pasaport başvurusu için ne yapmam lazım?

Pasaport başvurusu için talep formunun ve diğer tüm bilgilerin derlenmesi gerekmektedir. Bunun randevu gün ve saatine riayet ederek yetkililere sunulması talep edilir.

2023 pasaport harcı ne kadar?

6 ay geçerli bir pasaport almak isteyen kişilerin 645 TL ödemeleri gerekecektir.

Kimler pasaport alamaz 2023?

Yurtdışına çıkış yasağı olan kişilerin pasaport almasına imkan verilmeyecektir.

Pasaport çıkarmak için ilk nereye başvurulur?

Pasaport çıkartmak için ilk olarak NVİ başvuru adımlarınızı tamamlamanız gerekir.

2023 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurularının pandemi koşulları da göz önünde bulundurularak büyük bir kısmının online ya da yüz yüze yapılması gereken kısımlarının da randevulu olmasına önem verilmektedir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA