Pasaport Kayıt Ücreti

Pasaport Kayıt Ücreti; Pasaport sahibi olmak için pasaport başvuru işlemleri sırasında ödenmesi gerekli olan harç ve defter bedelleri vardır.

Bordo pasaport sahibi olmak isteyen bir kişinin pasaport harç ücretini ödemesi zorunludur. Lakin diğer türde pasaport çıkartacak kişiler sadece defter bedelini ödemelidir.

Pasaport kayıt ücreti için yatırılması gereken ücret her sene güncellenmektedir. Bordo Pasaport türünde istenen pasaport harç ücreti ise pasaportun geçerlilik süresine göre farklılaşmaktadır. Örneğin 1 yıllık pasaport geçerlilik süresi ile 3 yıllık geçerlilik süresinin ödeyeceği harç miktarı aynı değildir.

Pasaport kayıt ücreti sırasında ödenmesi gereken bir diğer ücret olan defter bedeli ise tüm pasaport türleri ve süreleri için aynıdır. 2023 güncel fiyatına göre bu ücret 180 Türk Lirası’dır.

Pasaport kayıt ücreti sırasında başvuran kişinin ödemesi gereken ücretler; pasaport harç ücreti ve ona ek olarak defter bedelidir. Bu iki ücret toplam olarak anlaşmalı bankalardan yatırılabilmekte ya da kredi ve banka kartından ödenebilmektedir.

6 aylık, 1, 2, 3 ve 3’den fazla pasaport geçerlilik süresi için ödenmesi gereken harç bedelleri birbirlerinden farklıdır. Pasaport kayıt ücreti işlemi sırasında kişilerin güncel tutarı bilmesi önem arz etmektedir.

Pasaport Kayıt Ücreti 2023

2023 yılında pasaport kayıt ücreti gerçekleştirenler geçen seneye oranla daha fazla miktarda harç bedeli ödemektedir. Harç bedellerinin yükselişini ya da güncel durumunu belirleyen etken Türkiye’nin enflasyon durumudur.

Enflasyon oranları ile tekrar güncellenen pasaport kayıt ücretlerinin bu sene ki fiyatları şu şekildedir:

 • Pasaport geçerlilik süresi 6 ay olan pasaportun ödenmesi gereken harç ücreti 227,20 Türk Lirası’dır. Bu fiyata ek olarak defter bedeli de ekleneceği için 2023 yılında 6 aylık pasaport sahibi olacak bir kişinin ödemesi gereken ücret toplam da 407,20 Türk Lirası olacaktır.
 • 1 yıllık geçerliliği olan pasaport için başvuruda bulunanların yatırması zorunlu olan harç ücreti 332,10 Türk Lirası’dır. Defter bedeli de katıldığında ödenmesi gereken ücret 512,10 Türk Lirası olacaktır.
 • Geçerlilik süresi 2 yıl olan pasaportun harç ücreti 542,20 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 2023 yılında bu ücret defter bedeli ile toplamda 722,20 Türk Lirası’na denk gelecektir.
 • 3 yıllık geçerliliğe sahip pasaport harç ücreti 770,20 Türk Lirası’dır. 3 yıllık geçerliliği olan pasaporta sahip olmak isteyen bir kişinin defter bedeli ile birlikte ödemesi gereken toplam ücret 950,20 Türk Lirası olacaktır.
 • Pasaportlarının 3 yıldan daha fazla geçerli olmasını isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret toplam harç bedellerinin arasında en yükseğine tekâmül etmektedir. 1085,40 Türk Lirası harç ücreti ve 180 Türk Lirası defter ücreti ile birlikte bu miktar 1265,40 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

2023 Telefon Kayıt Ücreti

Yurt dışından Türkiye’ye seyahat gerçekleştiren kişilerin yanlarında getirdikleri ve ülke dışından aldıkları telefonu Türkiye’de sorunsuz kullanabilmeleri için kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

Telefon kaydı sırasında telefonu getiren kişiden telefon kayıt ücreti talep edilmektedir. Bu ücret 2023 yılının güncel rakamları ile birlikte 2006 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yani yurt dışından telefon alarak Türkiye’de bu telefonu kullanmak isteyen bir kişi ülkeye girişte 2006 Türk Lirası harç tutarı ödemektedir.

Ayrıca yurt dışından alınan bir telefon Türkiye’ye dönüşte başka birinin kullanması için verilememektedir. Telefon kaydı sadece ülkeye girerken telefonu getiren kişi adına yapılabilmektedir.

Yani yurt dışından başkası için telefon almış bir kişi Türkiye’ye girişte bu telefonu kendi adına kayıt ettireceğinden aldığı kişiye takdim edememektedir.

Telefon Pasaport Kayıt Ücreti 2023

Ülke dışından Türkiye’ye gelen kişilerin yurt dışından aldıkları telefonları kaydettirmeleri gerekmektedir. Temelde vergiye tabi tutma olan telefon pasaport kayıt ücretleri hem simli hem de simi olmayan tüm telefonlar için uygulanmaktadır.

Yurt dışından alınan telefonların kaydını yaptırmadan kullanmak mümkün olmayacaktır. 2023 yılı telefon pasaport kayıt harcı 2006 Türk Lirası, IMEI ücreti ise 1837,70 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Ülke dışından Türkiye’ye gelen kişiler 4 ay içerisinde getirdikleri telefonu kendi adlarına ve telefon numaraları üzerine kayı ettirmelidir. 4 ayı aşan kayıt sürelerinde telefonu getiren kişi kendi adına kayıt ettiremez ise kayıt hakkı yanmaktadır.

Ayrıca Telefon pasaport kayıt işleminde dikkat edilmesi gereken önemli nokta yurt dışından getirilen telefonun 3 sene boyunca sadece 1 defa GSM ve kişi adına kaydı yapıldığıdır. Yani bir kişinin 3 yılda sadece 1 defa kayıt hakkı bulunmaktadır.

Telefon Pasaport Kayıt Ücreti 2023

Telefon pasaport kayıt ücreti için yapılması gerekenler e devlet kapısı ile yapılabilmektedir. Ayrıca e devleti olmayan kişiler için bu kayıt telefon numarasının kayıtlı olduğu operatör yardımı ile de yapılabilmektedir.

Eğer yurt dışından telefon getirilmişse ve tekrar getirilmek isteniyorsa kişiler yeni telefon için ne kadar süreleri kaldığını öğrenebilmektedir. Bunun için Bilgi ve Teknolojileri İletişim Kurumu 120 numaralı hat aranmalıdır. Bu sayede kişinin yeni bir telefonu ne zaman ödeyeceği anlaşılabilmektedir.

E devlet şifresi olan kişilerin kolaylıkla gerçekleştirebileceği telefon pasaport kayıt ücreti ödemesi e devlet şifresi olmayanlar için ise ya Türk Telekom, Turkcell, Vodofone gibi operatörler ile ya da PTT şubesinden e devlet şifresi temin ederek gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ticari amaçla alınan (bireysel kullanım dışı olan telefonlar) ya da uluslararası sitelerden satın alınan telefonlara telefon pasaport kaydı yapılamamaktadır.

Telefon pasaport kaydı iptal durumu söz konusu olanlar için iptal edilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin yapmaları gereken aşamalar şu şekildedir; İlk olarak e devlet üzerinden kayıtlı olan telefon pasaportunu iptal etmek için arama kısmına IMEI kayıt iptal yazmak gereklidir.

Çıkan ekrandan IMEI kolay bir şekilde iptal edilebilecektir. Fakat unutulmaması gerekmektedir ki iptal edilen telefon pasaportunu tekrar aktif hale getirmek mümkün olmamaktadır.

Telefon pasaport ücretini yatırırken vergiyi ödeyen ve pasaporta sahip olan kişi aynı olmalıdır. Aksi takdir de telefon pasaport kaydı gerçekleştirilemeyecektir.

Ayrıca Türk vatandaşı olmayanlarda yurt dışından telefon getirerek bu telefon için pasaport kaydı oluşturabilmektedir. Bunun için işlemi gerçekleştirecek kişinin reşit olması ve yabancı kimlik numarasına sahip olması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin PTT şubesine giderek E devlet için şifre alması gerekmektedir. Alınan şifre ile Türk vatandaşlarının uyguladığı aynı adımlarla telefon pasaport kayıt işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

2023 Pasaport Kaydı Ne Kadar?

2023 yılından pasaport başvurusu için ödenmesi gereken ücretler pasaportun geçerlilik süresine göre değişiklik göstermektedir. 10 yıllık bir pasaport için ödenmesi gereken ücret 1265,40 Türk Lirası’dır.

Yurt Dışından Gelen Telefonlar Kaç Liraya Açılıyor?

Yurt dışından, Türkiye’de kullanmak üzere getirilen telefonun kayıt ücreti 2006 Türk Lirası’dır.

Xiaomi Pasaport Kaydı Ne Kadar?

Bireysel kullanım için yurt dışından getirilen telefon kayıt ücreti Xiaomi marka telefon için 1837,70 Türk Lirası’dır.

Telefon Pasaport Kaydı Ne Kadar 2023?

Yurt dışından getirilen telefonlar için telefon pasaport kaydının güncel fiyatı 2023 yılında IMEI ücreti 1837,70 Türk Lirası ve telefon kaydı harç ücreti ise 2006 Türk Lirası’dır.

Pasaport Ne Kadar?

Pasaport, ülkeler arası seyahatte kişiler hakkında her türlü bilgiyi gösteren bir belgedir. Pasaport olmadan yurt dışı seyahati yapılamamaktadır. Ülkelerin kendi belirlediği kanunlara ya da anlaşmalara göre ülkeler arası geçişlerde vize uygulaması yapılmakta ya da vizeden muaf tutulma işlemi uygulanmaktadır.

Kimi zamanda ülkelerin sınır kapısında vize verilme işlemi yapıldığı da olmuştur. Schengen bölgesinde yer alan ülkeler arasında seyahat yapılırken Schengen ülkesi vatandaşları bu ülkeler arası seyahatlerde vize uygulamasından muaftır. Ancak Türkiye gibi üçüncü ülke olarak adlandırılan ülkelerden burada yer alan ülkelere gidecek vatandaşlar vize uygulamasına tabi olmaktadır.

Vize uygulamasının yapılmadığı en azından belirli bir süre içerisinde muaf olma ayrıcalığı tanınan pasaportlar bulunmaktadır. Bunların üç tanesi yani yeşil, gri ve siyah pasaport özel şartları sağlama koşulu ile alınabilmektedir. Bu üç pasaport 100’den fazla ülkeye girişte vizeden muaf tutulmaktadır.

Bordo pasaportta ise hiçbir koşul aranmaz ve herkese açık bir pasaporttur. Bir özelliği olmamasından dolayı vizesiz girebileceği ülke sayısı da oldukça azdır.

Avantaj sağlayan üç pasaport arasında siyah pasaport, pasaport çıkartma işlemlerinde ödenen harç ücreti ve defter bedeli gibi fiyatlardan muaftır. Siyah pasaport alacak kişiler pasaport için herhangi bir ücret ödememektedir.

Yeşil ve Gri pasaport için ise harç ücreti yoktur, pasaportu çıkartmak için sadece çıkartılmak istenen yıl belirlenmiş olan defter bedelinin ödenmesi yeterlidir.

Bordo pasaport sahipleri ise 6 aydan 10 yıla kadar geçerliliği devam eden pasaport çıkartma hakkına sahip oldukları için süreye göre değişin harç ücretini vermek durumundadırlar. Yeşil ve Gri Pasaport için fiyat 180 TL olurken; bordo pasaport için bu ücret,

 • 6 aylık 407.40 TL,
 • 1 yıllık 512.10 TL,
 • 2 yıllık 722.20 TL,
 • 3 yıllık 950.20 TL ve
 • 3 yıldan daha fazla süreyle çıkartmak isteyenler için 1265.40 TL tutarındadır.

2023 Öğrenci Pasaport Fiyatları

Öğrenci pasaportları 18 yaşından 25 yaşına kadar her öğrenci tarafından kullanılabilmektedir. Buradaki tek şart öğrencilerin 25 yıl, 0 ay olmamasıdır. 25 yaşını doldurmuş her öğrenci bu pasaport hakkını kaybetmiştir.

Öğrenci pasaportları çıkartılırken öğrenci belgesinin ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci pasaportları harç ücretinden muaf tutulmuştur. Öğrenciler, öğrenci pasaportu için başvuruda bulunmadan önce sadece defter bedelini ödemeli yeterli olacaktır. Bu da 2023 yılı için 180 TL tutarına denk gelmektedir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

Bordo Pasaport, en az 6 ay en fazla 10 yıl kullanım süresi verilerek çıkartılabilmektedir. Bu sürenin belirlenmesi kişilerin taleplerine göre değişiklik göstermektedir.

Süreler için uygulanan ücretlendirme de değişiklik göstermektedir yani süre ne kadar azsa ücret o kadar az, süre ne kadar fazlaysa ücret de o kadar fazla olacaktır.

2023 yılı ile 10 yıllık pasaport çıkartmanın harç ücreti 1.085,40 TL olarak belirlenmiştir. Bordo pasaport çıkartmak isteyenlerin harç ücreti yanında 180 TL olarak belirlenen defter bedelini de ödemeleri gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Fiyatları 2023

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların çalıştıkları kurumlara ya da bulundukları statüye göre alacakları pasaportlarda da farklılık yaşanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal olarak tanıdığı 4 pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar Siyah, Gri, Yeşil ve Bordo pasaport olarak bilinmektedir.

Siyah pasaport sadece yüksek devlet yetkililerine ve diplomat statüsünde çalışanlara verilirken; Gri pasaport devlet adına yurt dışında hizmete gönderilecek olan çalışanlara verilmektedir.

Yeşil Pasaport, devlet memuru statüsünde olup belirli bir derecede olanlara, aynı derecelerde emekli ya da istifa etmiş olanlara, Devlet sporcularına, eski TBMM milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, eski bakanlara verilen bir pasaport türüdür.

Bordo pasaport ise her vatandaşın başvuruda bulunabileceği herkese açık bir pasaport olma niteliği taşımaktadır.

Yeşil Pasaport verilme süresi 5 yıl olarak belirlenmiş ve harç ücretinden muaf tutulmuştur. Pasaportu çıkartmak isteyen ve yeşil pasaport sahibi olmaya hak kazanmış  kişilerin ödemesi gereken tutar o yıl belirlenmiş olan defter bedeli tutarıdır. 2023 yılında pasaport defter bedeli ise 180 TL olarak güncellenmiştir. Bu durum içerisinde yeşil pasaport için istenen fiyat da 180 TL olmaktadır.

Pasaport Ücreti

Pasaport ücretleri geçen yıla kıyasla %23 miktarında zam uygulanarak güncellenmiştir. Güncellenen yeni fiyatlara göre;

 • 6 ay süreyle pasaport çıkartmak için ödenmesi gereken ücret 407,20 TL’ye,
 • 1 yıl süreyle pasaport çıkartmak adına ödenmesi gereken ücret 512,10 TL’ye,
 • 2 yıl süre için belirlenen ücret 722,20 TL’ye,
 • 3 yıl süreyle pasaport çıkartmak için ödenmesi gereken ücret 950,20 TL’ye,
 • 3 yıldan daha fazla süre geçerli olacak şekilde pasaport çıkartmak için ödenmesi gereken ücret ise 1265,40 TL’ye yükseltilmiştir.

2023 Pasaport Fiyatları 10 Yıllık

10 yıllık pasaport çıkartabilmek için bordo pasaporta başvuruda bulunmak gereklidir. 10 yıldan daha fazla süre geçerliliği olan bir pasaport bulunmamaktadır. 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 10 yıllık pasaport için belirlenen fiyat 1265,40 TL olmuştur. Fiyatın içine defter bedeli dahil edilmiştir.

2023 Pasaport Fiyatları

2023 yılından itibaren geçerli olacak pasaport fiyatları 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 3 yıl ve üstü olmak üzere; 407,20 TL, 521,10 TL, 722,20 TL, 950,20 TL ve 1265,40 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport alabilmek için öncelikli olarak harç ücreti ve defter bedelinin bankalara ödenmiş olması gereklidir. Bordo pasaport alacaklar her iki ücreti de bankaya yatırması gerekirken, yeşil ve gri pasaport alacaklar ya da öğrenci pasaportu başvurusu yapacaklar sadece defter bedeli olarak belirlenmiş ücreti yatırmakla mükelleftir. Siyah pasaport hiçbir ücretlendirmeye tabi değildir.

Pasaport için hazırlanması gereken evraklar ise;

 • Güncelliğini koruyan (en az 3 ya da 6 ay önce çekilmiş) 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Varsa eski pasaportlar,
 • Öğrenci Belgesi,
 • Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler için muvafakatname,
 • Yeşil ya da gri pasaport alacaklar için çalıştıkları kurumdan alınmış onaylı belge,
 • Harç ücretinin ödendiğine dair banka dekontu,
 • Defter bedelinin ödendiğine dair banka dekontu ve
 • Nüfus cüzdanının aslıdır.

Bu belgeler ile birlikte İl Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış randevu günü ve saatine gidilmeli, belgeler eksiksiz bir biçimde teslim edilmelidir. Daha önce hiç pasaport almamış kişiler pasaport başvurusuna gittikleri sırada parmak izi de vermek zorundadır.

Belgelerin eksiksiz olması ve pasaport alımına herhangi bir engel bulunmaması halinde en geç 1 hafta içinde pasaportlar sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Yeşil Pasaport Ücreti

Yeşil pasaportlar harç ücretinden muaf olduklarından dolayı ödenecek ücret sadece defter bedeli olarak 180 TL’dir.

10 yıllık Pasaport Ne Kadar?

10 yıllık pasaport ücreti 1265,40 TL olarak güncellenmiştir.

Bir Pasaport Ne Kadara Mal Olur?

Pasaportların fiyatları sürelerine ve türüne göre değişmektedir. 6 aylık bir pasaport 407,20 TL’ye mal olurken 10 yıllık bir pasaport 1265,40 TL’ye mal olmaktadır. Yeşil ve Gri pasaportlar ise 180 TL’ye mal olmaktadır.

Öğrenci Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Öğrenci pasaport ücreti defter bedeli olan 180 TL karşılığında çıkartılmaktadır.

Pasaport Ne Kadar 2023?

6 ay, 1, 2, 3, 3 ve üstü olmak üzere 407,20 TL, 521,10 TL, 722,20 TL, 950,20 TL ve 1265,40 TL’dir.

10 Yıllık Pasaport Kaç Günde Çıkar?

En erken 5, en geç 7 gün içinde teslim edilmektedir.

10 Yıllık Pasaport Var Mı?

Evet, 10 yıllık pasaport vardır.

2023 Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

407,20 TL, 521,10 TL, 722,20 TL, 950,20 TL ve 1265,40 TL ile sırasıyla 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 3 yıl ve üstü fiyatlarıdır.

Öğrenciye Pasaport Ne Kadar 2023?

Öğrenci pasaportu 180 TL’dir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA