Pasaport Kaç Günde Çıkar

Pasaport Kaç Günde Çıkar; Pasaport, yurt dışına çıkarken her noktada gerekli olan belge. Pasaport sahibi olmak birçok resmi işleme göre daha kısa sürmektedir. Özellikle gelişen teknoloji doğrultusunda pek çok şeyde olduğu gibi pasaport çıkartılmasında da teknoloji kullanılmaktadır.

Çeşitli pasaport türü bulunmakta ve bu türlerin ayrılışları amaçları doğrultusunda gerçekleşmektedir. 4 çeşit türü olan pasaportun türleri şu şekildedir:

 • Siyah/Diplomatik pasaport (Eskiden kırmızı pasaport olarak anılıyordu lakin son yıllarda kapağının siyah olması ile birlikte adı değişmiştir.)
 • Gri/Hizmet pasaportu
 • Yeşil/Hususi pasaport
 • Bordo/Umumi pasaport

Siyah pasaport devletin üst mevkiilerinde yer alan ve görev yapan kişilere verilmekte olup birçok ülkeye vizesiz giriş sağlamaktadır. Gri pasaport, devletin yurt dışında kamuya yönelik işlemlerde görevlendirdiği kişilere verilen pasaport türüdür. Bu pasaport görevin bitmesi ile geçerliliğini yitirmektedir.

Yeşil pasaport 160’tan fazla ülkeye vize muaf bir şekilde giriş sağlarken aynı zamanda pasaport harcı ödememe hakkı da sağlamaktadır. Yeşil pasaport alabilecek kişiler üst kademe kamu çalışanları, devlet memurlarıdır. Bordo pasaport alabilecek kişiler herkes şeklindedir çünkü halka yönelik bir pasaport türüdür. Ancak bordo pasaport pek avantajlı yöne sahip değildir.

Pasaport sahibi olmak için, çevrimiçi internet sitesinden randevu almak ve randevu gününde belgeleri teslim etmek gereklidir. Bu işlem başvuru işlemidir. Ancak başvurudan sonraki süreç ise yaklaşık 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Pasaport işlemlerinin sonuçlanması ile başvuran kişiye pasaportun ulaşması PTT kargo ile sağlanmaktadır. PTT kargonun yoğunluğuna bağlı olarak pasaportunuza kavuşabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü Pasaport Kaç Günde Çıkar

Pasaport kaç günde çıkar sorusu özellikle yaz günlerinde tatilcilerin vazgeçilmez sorularından birisini oluşturmaktadır.

Pasaport kaç günde çıkar, başvuru işlemleri doğru ve gereğine uygun yapılması dahilinde pasaportun çıkma süresi Nüfus Müdürlüğü’nün yoğunluğuna bağlıdır.

Pasaport başvurusu yapıldıktan sonraki süreçte ise sonuçlanması beklenir. Pasaport başvurusunun sonuçlanma süresi yaklaşık 1 hafta kadar sürebileceği gibi daha uzun sürmesi de mümkündür.

Pasaport işlemlerinin uzun sürmesinin sebebi resmi tatiller, özel günler gibi çeşitli olabilir.

Pasaport Kaç Günde Çıkar 2023

Pasaport kaç günde çıkar sorusu yaz aylarında birçok turistin ve seyahatçinin dikkatini çeken ve merak ettiği sorulardan birisidir.

Özellikle tatilini yurt dışında yapmak isteyenlerin almak zorunda olduğu pasaport, birçok ülkeye giriş-çıkış sağlamakta ve vize işlemlerinde kullanılmaktadır.

Pasaport kaç günde çıkar sorusu, herhangi bir aksilik çıkmadığı sürece yaklaşık 7 gün ile 10 gün sürer şeklinde yanıtlanabilir.

Pasaport Kaç Günde Gelir 2023

Pasaport başvurusu yapmak için öncelikle randevu alınmalı ve ardından bu randevu gününde gereken evrak teslimi yetkili ve görevli birime yapılmalıdır. Pasaport başvuru işlemlerinden yaklaşık 7 gün sonra sonuçlanmaktadır.

Onay alan pasaportlar, başvuru esnasında verilen adreslere PTT kargo aracılığı ile gönderilmektedir.

Pasaport Kaç Günde Çıkar 2023

Pasaport kaç günde çıkar sorusu 2023 yılında çok sorulan sorulardan birisidir. Pandemi sebebi ile insanların hayatında pek çok şey değişmiştir. Bu sebeple insanlar özellikle seyahat konularında ne yapacaklarını merak etmektedir.

Pasaport randevusu almak için www.nvi.gov.tr internet adresi, giris.turkiye.gov.tr internet adresi veya Alo 199 tuşlanabilir. Bu 3 yöntem ile pasaport randevusu alınır.

Pasaport randevusundan gereken evraklar tam bir şekilde teslim edilmeli ve bununla birlikte sonuçlanması beklenmelidir.

Pasaport başvurusunun sonuçlanması yaklaşık 7 gün sürmektedir. Ardından tarafınıza PTT kargo ile gönderilir.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar 2023

Pasaport, 2023 güncel bilgilerine göre, her adımın doğru bir şekilde yapılması ile 7 gün veya 10 gün içinde çıkmaktadır. Pasaport gönderimi başvuranın belirttiği adrese kargo ile yapılmaktadır.

Pasaport Ücreti 2023

Pasaport işlemleri için gerekli ücret; pasaport harcı ve defter bedeli şeklindedir. Pasaport işlemlerinin ücreti her sene artmaktadır. 2023 güncel pasaport ücreti şu şekilde belirtilmiştir:

Defter bedeli: 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4+ yıl için 180 Türk Lirası’dır.

Pasaport harcı:

 • 6 ay için talep edilen ücret: 227,20 Türk Lirası
 • 1 yıl için talep edilen ücret: 332,10 Türk Lirası
 • 2 yıl için talep edilen ücret: 542,20 Türk Lirası
 • 3 yıl için talep edilen ücret: 770,20 Türk Lirası
 • 4 ve daha uzun süre yıl için talep edilen ücret: 1085,40 Türk Lirası

Pasaport ücreti her pasaport türü için aynı değildir. Örnek ile bordo pasaport ve yeşil pasaportun ücretlerini karşılaştırabiliriz. Bordo pasaport alacak bir kişi 6 aylık bir pasaport için 407,20 Türk Lirası ödeme yapmak zorundadır. Ancak  yeşil pasaport alacak bir kişi 6 aylık bir pasaport için 180 Türk Lirası ödeme yapmak zorundadır.

Defter bedeli ve pasaport harcı ile birlikte 2023 toplam pasaport ücreti şu şekildedir:

 • 6 ay: 407,20 Türk Lirası
 • 1 yıl: 512,10 Türk Lirası
 • 2 yıl: 722,20 Türk Lirası
 • 3 yıl: 950,20 Türk Lirası

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

Pasaport ücretlerinin süreye göre artması sebebi ile birçok kişi kısa süreli pasaport başvurusunda bulunmaktadır. Ancak vize işlemleri ile ilgilenen uzmanlar bunu yanlış görmektedir. Uzun süreli pasaport alımı daha ekonomik bir iştir.

10 yıllık pasaport almak için ödenmesi gereken ücret 1265 Türk Lirası’dır.

Bordo Pasaport Ücreti

Bordo pasaport, halk için olan bir pasaport türüdür. Herhangi bir işe veya konuma sahip olmadan bu pasaporta başvuru yapılabilir. Çünkü bu pasaportun başvuru için gerekli şartları yoktur. Ancak başvuranın yurt dışına çıkma yasağı bulunması durumunda yasalar gereği pasaport alması mümkün değildir.

Bordo pasaport kısaca umumi pasaport, sahibine sınırlı haklar kazandırmaktadır. Örnek ile diğer renkteki pasaportlara göre bordo pasaport ile vize muaf bir şekilde seyahat edilebilecek ülke sayısı oldukça azdır.

Bordo pasaport başvurusunda bulunan kişiler hem defter bedeli hem de pasaport harcı bedeli ödemek zorunda ve bu ödemeyi belgeler ile yetkili birime sunmak zorundadır.

Bordo pasaportun ücreti, geçerlilik süresine orantılı olarak artarak değişmektedir. Örneğin 1 yıllık bordo pasaport almak isteyen bir kişi, 512,10 Türk Lirası ödemek zorundadır. Ancak 3 yıllık bordo pasaport almak isteyen bir kişi, 950,20 Türk Lirası ödemek zorundadır.

Pasaport başvurusu ödemeleri çeşitli bankalar aracılığı ile gerçekleştirilir; AKbank, Ziraat, Ziraat Katılım, Denizbank, PTT şubeleri ve benzeri şeklindedir.

1 günde pasaport çıkar mı?

Pasaportun 1 günde çıkması mümkün değildir çünkü en az 7 gün içinde çıkmaktadır.

Pasaport kaç günde çıkar 2023?

Pasaport aksi durum yaşanmadığı müddetçe yaklaşık 7 gün içerisinde çıkar.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2023?

Pasaport başvurusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-devlet veya Alo 199 ile randevu alındıktan sonra İl Nüfus Müdürlüğü veya İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne belge teslimi sağlanarak yapılmaktadır.

Kimler pasaport alamaz 2023?

Pasaport alamayan kişiler yurt dışına çıkma yasağı bulunan kişilerdir.

Pasaport işlemleri ne kadar tutar?

Pasaport işlemleri 6 ay 407,20 Türk Lirası, 1 yıl 512,10 Türk Lirası, 2 yıl 722,20 Türk Lirası, 3 yıl 950,20 Türk Lirası şeklinde tutar.

Nüfus Müdürlüğünden Pasaport nasıl alınır?

Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınarak pasaport alınabilir.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar

Pasaport işlemleri vizeden daha hızlı sonuçlanıyor. Pasaport için uzun süreler beklemenize gerek yok. 5 ila 7 iş günü içerisinde pasaportunuz size teslim ediliyor. Yaşadığınız yerin köy-ilçe-il olması süreyi biraz farklılaştırsa da en fazla bir haftada pasaport işlemi sonuçlanıyor.

Vize evraklarını tamamlamak ve vizenin sonuçlanmasını beklemek yorucu olduğu gibi bazı ülkeleri ziyaret edebilmek için ciddi paralar ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Üstelik o kadar bekledikten sonra alınabilen  red yanıtı, çoğu zaman insanın gitmek istediği ülkeden vazgeçip  pes etmesiyle sonuçlanabiliyor. Red mesajından sonra tekrar evrakları toparlayıp o şartları sağlamak her zaman kolay olmayabiliyor. Peki pasaport süreleri nasıl? Pasaport ne kadar sürede çıkar?

1 Günde Pasaport Çıkar Mı?

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yurt dışında mahsur kaldıysa ülkesine geri dönebilmesi için tek seferlik kullanabileceği bir pasaport tahsis ediliyor. Bu ayrıcalıkla kişilerin mağduriyete uğramasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Acil durum pasaportundan harç ve cüzdan bedeli alınmadığı gibi konsolosluklarda buna benzer acil durumlarla karşılaşıldığında kişinin başvurusu daha hızlı bir süreçte takip ediliyor. Kişi acil durumlarda verilen bu pasaportu ülkeye döndükten sonra tekrar kullanamıyor ve emniyetteki yetkiliye teslim ediyor.

Bu gibi çok acil durumlar dışında 1 gün gibi kısa bir süre içinde pasaport çıkmıyor. Pasaportun her Türk vatandaşı için aynı, standart bir onaylanma tarih aralığı var.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar 2023?

Seyahat edecek kişinin pasaport çıkarma eylemini son güne bırakmaması, yaşanabilecek gecikme durumu için önemli. Vizedeki gibi istisnai durumlarda belgelerinizin konumuna ve bilgilerinize göre başvurduğunuz kurum ek taleplerde bulunabilir. Üstelik seyahati planladığınızda, yapacağınız öncelikli işlerden biri, çıkartılmasını istediğiniz pasaportun harç ve cüzdan bedeline bakmak olsun ki duruma göre bu işlem için gerekli miktarı, yeterli süre içerisinde ayırabilin.Peki pasaport ne kadar sürede çıkar?

İşte Pasaport ne kadar sürede çıkar? Sorusunun yanıtı: Pasaport, değerlendirme sürecinde gidişatı kötü etkileyecek herhangi bir engel olmadığı sürece en geç 7 gün içerisinde, başvuruda bildirdiğiniz adrese teslim edilir.

Pasaport Kaç Günde Elimde Olur?

Pasaport, sadece yetkili makamların verdiği, bir ülke sınırından diğerine geçebilmeyi sağlayan belgedir. Seyahatiniz gerçekleştiğinde daha uçaktan iner inmez ilk karşılaşacağınız durum, sınır kapısında bekleyen yetkilinin sizden pasaportunuzu sorması olacaktır. Pasaport sadece yurt dışına gitmek için kullanılmaz; ana vatana tekrar dönebilmeniz için de azami süresini doldurmamış bir pasaportunuz olmak zorunda. Pasaport işleminin merkezi Ankara yerleşkeli olduğu için pasaportun hamillere ulaşmasında Ankara’nın uzaklığına göre 1-2 gün farklılıklar oluyor. 5-7 gün içerisinde pasaportunuz elinizde olur.

Pasaport İşlemleri Ne Kadar Tutar?

2023’de pasaport işlemlerinin ücretine yönelik yeni gelişmeler yaşandı. Pasaport süreleri 6 aydan 10 yıla kadar uzuyor ve buna göre de pasaport harçlarının fiyatında artış söz konusu oluyor. Öğrencilerden ve Yeşil pasaport hak sahiplerinden harç ücreti alınmıyor.

Birkaç yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, satışta belirli bir kotayı aşmış ihracatçının, ihracat amaçlı seyahatleri için Hususi   pasaport süresinin uzatıldığını ifade etmişti.

“Pasaport ne kadar sürede çıkar?” sorusu kadar merak edilen bir diğer konu ise pasaport işlemlerinin ne kadar tutacağı. Harç ve değerli kağıt bedelinin de içinde olduğu toplam fiyatlar şu şekilde:

 • 6 aylık pasaport için toplam 407, 20 TL
 • 1 yıllık pasaport işlemi için 512,10 TL
 • 2 yıllık pasaport için 722,20 TL
 • 3 yıllık pasaport için 950,20 TL
 • 10 yıllık pasaport için 1.265,40 TL

Bu değerler tüm pasaportları kapsamıyor. Bazı pasaport çeşitlerinde, örneğin 25 yaşını aşmayan evli de olmayan öğrenciler için harç bedeli alınmıyor; sadece pasaport defter bedeli alınıyor.

Almanyada Yeni Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Almanya Konsolosluğu, pasaport işlemlerini başvuru tarihinden sonra 6 hafta içerisinde sonuçlandırıyor.

Almanya’da yeni pasaport başvurusu için bizzat Almanya’daki dış temsilciliğe müracaat etmeniz gerekir. Almanya’da, vizede  olduğu gibi  pasaport onay sürecinde de katı kurallar hakim. Pasaport sahibi, yetkilileri Alman vatandaşı olduğuna dair ikna etmek durumundadır.

Geçen yıl, pandemi kaynaklı tedbirler dolayısıyla Türkiye’ye adeta “gelmeyin” çağrısında bulunan Almanya, Türkiye’den Almanya’ya seyahatlerin askıya alınması taraftarıydı. Bu uyarı ve koşullara rağmen Almanya’ya gitmekte ısrar eden Türk turistler için Almanya, “gelseler de geri dönemezler ” minvalinde Türkiye’ye gönderme yaptı.

Almanya, yalnızca çok acil durumlarda acil randevu oluşturuyor.

2023 Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport almak için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü “nvi.gov.tr”  adresinden online bir şekilde veya “ALO 199” görüşme hattından bir ön görüşme talep etmelisiniz. Eğer alacağınız pasaport, Diplomatik (siyah) pasaport ise pasaport randevunuzu Dışişleri Bakanlığından alacaksınız. Sizden istenen evrakları teslim edip cüzdan bedeli ve harcı anlaşmalı bankalara -Ziraat Bankası, Vakıfbank, Odeabank, Şekerbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası bunlardan bazıları- yatıracak, dekontunu teslim edeceksiniz. Güvenlik önlemi sebebiyle parmak izinizi tanımlatacaksınız.

Pasaport başvurusu yaptığınızda sizden istenecek evrak ve istekler şunlar: Nüfus cüzdanı örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf,pasaport harç ve defter ücreti, eski pasaport; 18 yaşından küçük bireyler için kişinin  ebeveyni tarafından noterde onaylatılan izin belgesi; öğrenciyseniz okuduğunuz kurumda yetkili şahısça onaylanmış ıslak imzalı öğrenci belgesi, emniyete verilecek olan parmak izi.

Kimler Pasaport Alamaz 2023?

İhbar edilen kişiler, kamu görevinden ihraç edilenler, kapatılan dernek üyeleri, kapatılan okulun, kapatılan kurumların görevlileri, boşanma sürecinden doğan soy adı belirsizliği yaşayanlar, devlete karşı bazı kategorilerde suç işlemiş olanlar, dava süreci devam edenler, 2011’de sınav sonucu her ne olursa olsun KPSS sınavına girenler.

Öğrenciye Pasaport Ne Kadar 2023 ?

Öğrenciler sadece cüzdan bedelini ödeyecekler. Öğrenci için cüzdan bedeli 174,5

İlk Kez Pasaport Nasıl Çıkarılır?

“randevu.nvi.gov.tr ”adresinden veya ALO 199’u arayarak  pasaport başvurusu süreci için ilk işlemi yapmış olursunuz. Daha sonra Nüfus müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. Sizden beklenen evrakları teslim eder, pasaport bedelini sizi yönlendirdikleri bankalara öder ve dekontunu evraklara eklersiniz.

Pasaport İçin Nereye Müracaat Edilir?

Nüfus İl / İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvurarak kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Pasaport 10 Yıllık Ne Kadar 2023?

İşte 2023 güncel pasaport ücretleri:

6 Ay – 407,20 TL

1 Yıl – 512, 10 TL

2 Yıl – 722,20 TL

3 Yıl- 950,20 TL

10 Yıl- 1.264,40 TL

Pasaport Yenileme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Pasaport yenileme işlemi başvuruyu takiben 5 ile 7 gün arasında yapılır. Randevuya geç kalmanız halinde veya gelmeme durumunuzda bunu kuruma bildirmeniz gerekir. Yoksa bu tekrarlandığında görüşme hakkınız bir süreliğine yanmış olur.

Kırmızı Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport almak için İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurulmalıdır. Biyometrik fotoğraf, kimlik kartı gibi sizden istenecek basit belgelerle kolay bir şekilde pasaport sahibi olursunuz.

2 yıllık pasaport kaç para?

2 yıllık pasaport ücreti toplam 722,20 TL’dir.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Siyah renk pasaport, Dışişleri Bakanlığına başvuruyla alınmaktadır. Diğer pasaportlar içinse Nüfus İl / İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvurarak pasaportunuzu alabilirsiniz.

Pasaport Kaç Günde Çıkıyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, uluslararası seyahatleri için pasaport almak zorundadırlar. Uluslararası seyahat ve kimlik belgesi olarak düzenlenen belgeler, başvuru sahiplerinin iş statülerine göre veya normal vatandaş pasaportu olarak verilmektedir. Başvurusu yapılan pasaport kaç günde çıkıyor konusunda, pasaport türüne göre işlem sağlandığından bahsetmemiz gereklidir.

Bordo renkte umuma mahsus pasaport olarak verilen belgeler, 7 gün içinde çıkar. Hamillerine PTT Kargo/ kurye sistemiyle elden teslim edilir. Yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaportlar ve gri renk hizmet pasaportları 3 ila 5 iş gününde çıkar ve belge hazır olduğu gün kuryeye teslim edilir.

1 Günde Pasaport Çıkar Mı?

Diplomatik kategoride verilen siyah pasaportlar, diğer türlerden farklı olarak T.C Dışişleri Bakanlığı tarafından ve hamillerine şahsen iletilecek şekilde verilmektedir. 1 iş gününde hazırlanan pasaportlar, diplomatik pasaportlardır. Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Orgeneral, Cumhuriyet Başsavcısı veya Yargıtay gibi devlet sisteminin üst birimlerinde, fiilen görevlerini sürdüren kişilere verilen pasaport türüdür.

Gri kategoride verilen hizmet pasaportlarının çıkma süresi genellikle 3- 5 iş günü olarak belirtilmekle beraber 1 günde çıkabilen ve 2. Günde teslim edilen pasaportlardır. Resmi kurum ve kuruluşlarda görev alan, görevi gereği yurtdışına gönderilecek olan kişilere verilir. 5 yıl geçerli olacak şekilde verilen pasaportlardır. Pasaport kaç günde çıkar sorusu için sonuç olarak evet, 1 günde pasaport çıkar.

Pasaport Kaç Günde Çıkıyor 2023?

Bordo pasaport başvuruları, işlem süresi 7 gün olarak belirtilmektedir. Farklılık gösteren durumlarda kişiye teslimi 10 ila 14 iş gününü bulabilmektedir. Yoğunluğa, belge temini, değerlendirme süresi veya il/ ilçe bazlı teslimat bölgesine göre 1 ila 2 hafta içerisinde teslim edilmektedir.

Yeşil pasaportlar 5 ila 7 iş gününde çıkar. Teslimat süresi genellikle 1 gündür. Pasaport başvurularında özellikle öğrenci pasaportu ve yeşil pasaportlarda değerlendirme süresi bulunuyor. Öğrenciler için alınacak öğrenci belgesi ve yeşil pasaport hamillerinin, eş/ emeklilik durum ve kadro derecelerini gösterir SGK/ Emekli Sandığı bildirilerinin başvuru esnasında teslim edilmesi gereklidir.

Başvuru esnasında başvuru belgelerinin güncel ve resmi olması gereklidir. Ayrıca pasaport harç ücreti dekontu ile TC kimlik belgeleriyle başvuru yapılır. Başvuru işlemi tamamlandığında pasaport fişi verilir. Üzerinde sayı bulunan bu numaralar ile e-devlet sistemi veya NVİ sisteminden pasaport sorgulama yapılabilir.

Pasaport Kaç Günde Elimde Olur?

Başvurusu tamamlanan pasaportlar, onaylandığı takdirde 7- 10 iş gününde teslim edilir. Bordo pasaport süresi 7 gün olarak belirtilmektedir. Teslim süresi olarak adres bölgesi ve iş günü dışındaki tarihler olması gibi faktörlerden dolayı maksimum 14 güne kadar teslim edilebilir. Yoğunluğun fazla olmadığı dönemlerde 5-7 günde de teslim edilmektedir.

Hususi pasaport başvuru işlemi tamamlandıktan sonra 5 iş gününe kadar çıkar. 5-7 gün içinde hamilinin elinde olur. Gri pasaportlar 1-3 iş günü içerisinde pasaport sahibine direkt olarak teslim edilir. Dışişleri tarafından verilen siyah- diplomatik pasaportlar 1 günde çıkan ve özel kuryeler tarafından teslim edilen seyahat belgeleridir. Pasaport kaç günde çıkıyor konusunda, pasaport türüne göre işlem süresi verilmektedir.

Geçici pasaportlar aynı gün çıkarılan belgelerdir. Seyahat esnasında pasaportunu kaybeden kişiler, dış temsilciliklere başvuru yaparak geçici pasaport alabilirler. Geçici pasaportlar tek girişli olarak ve geçici olarak çıkarılmaktadır.

Almanya’da Yeni Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Almanya’da oturum izni bulunan, kalıcı oturuma sahip Türk vatandaşları pasaport yenileme işlemi yapabilirler. Pasaport süresi uzatma veya pasaport yenileme olarak uygulanan ve Türkiye Dış Temsilciliklerinden sürdürülen hizmetlerdir. Almanya yasalarında göre pasaport süresi bitmeden en az 2 ay önce, pasaport yenileme işlemi yapılmalıdır.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre pasaport süresi bitmiş veya bitmesine az süre kalmış kişiler, Türkiye’ye seyahat edebilir ve ülke içirişinde pasaport yenileme işlemi yapabilirler. Almanya’da yeni pasaport süresi 3 haftadır. Pasaport yenileme işlemiyse Türkiye’de 3 iş gününde tamamlanır.

Almanya’da bulunan Türkiye Başkonsolosluğunda e-pasaport şeklinde belge düzenlenir ve Türkiye’ye iletilir. Belge hazırlandıktan sonra Başkonsolosluğa iletilir ve vatandaş ister Konsolosluktan bizzat alabilir ya da 4 Euro posta bedeli ile adresine teslim talebinde bulunur. Almanya’da pasaport kaç günde çıkıyor konusunda merak edenler için 3 haftalık süreç belirtilmektedir.

Pasaport İşlemleri Ne Kadar Tutar?

Yurtiçinde bordo pasaport almak için başvuru yapan Türk vatandaşlarından, 407 TL ile 1265 TL arasında ücret tahsil edilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan ise 2023 ücretleri 39- 95 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Pasaport harç ücreti ve defter bedeli olarak toplam ücret tahsil edilir. Umuma mahsus pasaport başvurularında 2023 ücretleri şöyledir;

 • 6 aylık 407 TL / 39 Euro
 • 1 yıllık 512 TL / 46 Euro
 • 2 yıllık 722 TL / 60 Euro
 • 3 yıllık 950 TL / 75 Euro
 • 10 yıllık 1.265 TL / 95 Euro

Öğrenci pasaportu için defter ücreti tahsil edilmektedir. 2023 pasaport defter bedeli; 180 TL / 24 Euro olarak belirlenmiştir.

2023 Pasaport Nasıl Alınır?

Umuma mahsus pasaport talep formu ile pasaport randevusu alınır. Nüfus Müdürlüğü pasaport randevusunda gerekli evraklar ile başvuru yapılır. Başvuru öncesinde 2023 pasaport harç bedelinin yatırılmış olması gereklidir. Yeşil pasaport başvuru belgeleri ve gri pasaport başvuru belgeleri ile kişinin TC kimlik belgesiyle birlikte şahsen başvuru yapması gereklidir. Bordo pasaport kaç günde çıkar konusunda Türkiye’de 1-2 hafta, yurtdışında 3 haftada çıkar bilgisi verilmektedir.

Pasaport Süresi En Fazla Kaç Yıllık Olur?

Umuma mahsus pasaport süresi en fazla 10 yıllık olarak verilir. 6 ay ile 10 yıl arasında verilen pasaportlar, pasaport süresinin dolması halinde pasaport yenileme işlemi yapılarak, süresi uzatılabilir.

Pasaport yenileme randevuları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri dijital sisteminden veya Alo 199 numaralı hatta randevu alarak yapılabilir. Gerekli belgeler ve pasaport harç ücreti yatırılarak, İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden bizzat başvuru yapılır. İşlem sonrasında 7 iş günü ile 10 gün içinde çıkar ve en fazla 14 günde teslim edilir.

Pasaport için nereye müracaat edilir?

Pasaport randevusu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, pasaport başvurusu için Nüfus Müdürlüğüne müracaat edilir. Yurtdışı başvuruları, Türkiye Dış Temsilciliklerine, siyah pasaport başvuruları Dışişleri Bakanlığına yapılır.

İlk defa pasaport nasıl alınır?

Nüfus Müdürlüğüne gerekli evraklar ile başvuru yapılarak alınır. Biyometrik işlemler dahilinde parmak izi verilir.

Pasaport 10 yıllık ne kadar 2023?

10 yıllık umuma mahsus pasaportlar 1.265,40 TL olarak belirlenmiştir. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için 95 Euro’dur.

Kimler pasaport alamaz 2023?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir pasaporttur. Yurtdışı çıkış yasağı bulunan, vatandaşlıktan çıkarılan, yargılama süreci devam eden, soruşturması devam eden kişiler ile boşanma süreci devam eden kişilere pasaport verilmez.

Pasaport bedeli nereye ödenir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sanal pos sistemine, PTT ve banka şubelerine, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sistemine ödeme sağlanabilir.

Nasıl pasaport alınır 2023?

Türk vatandaşlarına standart olarak verilen pasaport, bordo renkte verilen umuma mahsus pasaporttur. Gerekli evraklarla Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılarak alınır. Yeşil ve gri pasaportlar aynı başvuru yöntemiyle alınabilir. Belgeler farklılık gösterir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA