Pasaport İstemeyen Ülkeler

Pasaport İstemeyen Ülkeler;  Türkiye Cumhuriyeti pasaport prosedürü ve politikaları gereğince, vizesiz olarak 196 ülkenin belirli bölgeleriyle anlaşmalıdır. Pasaport istemeyen ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti yer alırken, sadece kimlik ile gidilecek ülkeler de dünya genelinde pasaport politikaları gereğince belirlenmiştir. Türkiye’de pasaportsuz gidilecek ülkeler ve vizesiz ülkeler sıralaması arasında bulunmaktadır.

Pasaport Olmadan Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Türkiye’den pasaportsuz bir şekilde gidilebilecek ülkeler sayılıdır. Dünya genelinde her ülkenin uyguladığı pasaport prosedüründe vize ve vizesiz işlemler bulunmaktadır. Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler ayrımıyla da vize pasaport düzenlemelerine yer verilmiştir. Pasaport istemen ülkeler, Türkiye cumhuriyetinden sadece kimlik talep etmekte ve kişinin yurt dışına çıkmasına engel olmayacak durumları denetleyerek çıkmasını sağlamaktadır.

  • Pasaportsuz olarak Türkiye’den Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’ya gidilebilmektedir.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine sadece kimlikle geçiş vardır.
  • Vizesiz geçişlerde pasaport uygulamasına yer verilmiştir.
  • Çipli kimlikle birlikte Avrupa birliği ülkelerine giriş yapılamamaktadır.
  • Türkiye’den pasaport almadan gidilebilecek ülkelerde kimlikle seyahat söz konusudur.

Pasaportsuz nasıl yurt dışına çıkılır; Pasaportsuz bir şekilde yurt dışına çıkabilmeniz için Türkiye’nin anlaşmalı olduğu ülkelere gitmeniz gerekmektedir. Ukrayna, Gürcistan, Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine seyahat planlaması, adli sicil raporu ve sağlık raporuyla birlikte geçiş yapabilirsiniz. Pasaportsuz kimlikle gitmeniz için çipli kimliğe sahip olmanız, eski kimlik kartınızı kullanmamanız şartları da bulunmaktadır.

Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Çipli kimlik uygulamasıyla Türkiye’den geçiş yapabileceğiniz toplamda 5 ülke bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs, Moldova, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna bölgelerine yeni kimlik kartınızla geçiş yapabilirsiniz. Türkiye’den vize istemeyen ve pasaport istemeyen ülkeler arasında bulunan bu beş ülke için uçak bileti rezervasyon belgeniz, yurt dışına çıkabileceğiniz sicil raporunuz ve sağlık raporunuz yeterli olacaktır.

Covid 19 döneminde gelen prosedürle birlikte yeni dönemde aşı kartı ve covid 19 testinin negatif olarak belirtilmesi şartları da dikkate alınmaktadır. Dünya üzerinde vizesi olarak da gidebileceğiniz birçok ülkeye sadece pasaportunuzla geçiş yapabilirsiniz. Pasaportsuz gidişler için 90 günlük ve 180 günlük geçiş hakkı verilmiş, yeni kimlik kartı şart koşulmuştur.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Vize istemeyen ülkeler listesinde pasaportunuz olması şart koşulmuştur. Pasaportsuz olarak giriş yapamayacağınız bu ülke politikalarında 90 günlük ve 180 günlük, yeşil, siyah, bordo ve gri pasaport ile geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır. Türkiye’den pasaport istemeyen ülkeler için yapılan seyahat planlamasında, pasaport isteyen ülkeler ‘’vizesiz olarak’’ işlem yapmaktadır.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Güney Amerika bölgelerinde, Afrika ve Birleşik Krallık bölgelerinde vizesiz olarak giriş yapılabilecek bölgeler bulunmaktadır. Vizesiz olarak Antighua, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Fas, Fiji, Etiyopya, Filipinler, Fildişi sahili, Hong Kong, Irak, Malezya, Maldivler, Makedonya cumhuriyeti, Panama, Peru, Pakistan, Özbekistan ve Palau bölgeleri de yer almaktadır. 195 farklı bölgede vizesiz geçiş hakkı vermekte olan vize prosedüründe, 90 günlük ve 180 günlük işlem yapma hakkı verilmektedir.

Türkiye Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla 195 bölgeye vizesiz giriş yapılabilir. Amerika Birleşik Devletleri, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Balkanlarda da olmak üzere bölgesel olarak vizesiz işlemlere yer verilmiştir. Pasaport istemeyen ülkeler dışında vizesiz olarak güney Amerika ve Kuzey Amerika’da belirli bölgelere giriş yapılabilir. Bu süreç 90 günlük ve 180 günlük olarak rezervasyon işlemleriyle yapılmaktadır.

Vizesiz yurt dışına nasıl gidilir; Vizesiz olarak yurt dışı seyahatlerinizde rezervasyon işlemlerinizi yapmanız şart koşulmuştur. Türkiye’den çıkış tarihinizi ve geri dönüş tarihinizi bildirmeniz aynı zamanda otel ve uçak rezervasyon belgelerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bunlarla birlikte yurt dışına çıkışınızın yasak olmaması, davanızın bulunmaması ve sicilinizin temiz olması durumları da dikkate alınır. Türkiye Cumhuriyeti vizesiz işlemler için konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan direkt olarak uçak bileti rezervasyonu yapmanız veya vize merkezi üzerinden  belge alarak seyahat planlaması yaptığınızı belirtmeniz yeterli olacaktır.

Rus Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Rusya Federasyonu vize politikaları üzerinden  yapılan düzenlemelerle 2007 yılında AB schengen ülkeleri anlaşmalarında kolaylık sağlamıştır. Yeni düzenlemelerde Belarus, Kazakistan, Ukrayna için geçerli kimlikle geçiş bulunurken, Schengen vize anlaşmalarıyla da AB ülkelerinin birçok ülkesine kolay bir şekilde geçiş yapabilmektedir. Vizesiz işlemlerle Türkiye’den Ukrayna’ya gidilebildiği gibi Rusya’dan da AB ülkelerine kolay bir şekilde vize alınarak kısa sürede geçiş yapılabilir.

Pasaportsuz ve vizesiz olarak Rusya’dan gidilebilen ülkeler ise Abhazya, Güney Osetya Cumhuriyeti, Kazakistan ve Ukrayna olarak belirlenmiştir. AB schengen vize anlaşmalarındaki 2007 düzenlemeleriyle de Rus vatandaşların AB ülkelerine kolay bir şekilde geçiş yapabilecekleri vize anlaşmaları bulunmaktadır.

Alman Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz?

Schengen vize anlaşmalarına tabi tutulmuş olan Almanya, 2007 yılında yapılan yeni düzenlemelerle Avrupa’nın birçok ülkesine vizesiz geçiş yapmaktadır. Schengen vizesi anlaşamlarında AB ülkelerinin sınırları bütün Avrupa birliği vatandaşlarına açıktır. Almanya’dan 25 farklı Avrupa ülkesine gidilebilmektedir.

Almanya Pasaportuyla Türkiye’ye nasıl gelinir; Almanya’dan Türkiye’ye gelmek için vize alınmasına gerek yoktur. Türkiye’den Almaya’ya geçiş için vize talep edilirken, Türkiye’ye geçişler için uçak bileti ve otel rezervasyonu yeterli olmaktadır. Almanya’da Amerika’nın birçok bölgesine sadece pasaportla geçiş bulunmakta, aynı zamanda pasaportsuz olarak da Avrupa ülkeleri arasında gezilebilmektedir. Türkiye schengen vize anlaşmalarına tabii tutulmadığı için paspaortsuz ve vizesiz geçiş Almanya’ya mümkün değildir.

Pasaport Olmadan Yurt Dışına Çıkılır Mı?

Pasaport olmadan yurt dışına çıkılabilmesi için Türkiye’nin anlaşmalı olduğu ülkeler üzerinden geçiş yapılması mümkün olacaktır. Ancak Türkiye’den pasaport istemeyen ülkeler için yapılan uygulamalar sadece 5 ülke için geçerlidir. Vizesiz olarak sadece pasaport ile 195 bölgeye gidilebilen Türkiye pasaportu, pasaportsuz ve vizesiz olarak Kuzey Kıbrıs, Ukrayna ve Kazakistan’a geçiş yapabilmektedir.

Pasaportunuzun gri, siyah, yeşil ve bordo olması fark etmeksizin Türkiye’den geçiş yaparken mutlaka vize almanız gereken AB ülkeler arasında vizesiz olarak gidebileceğiniz Arnavutluk bulunmaktadır. Arnavutluğa gitmek için mutlaka yeni çipli kimliğinizin olması ve Balkan ülkelerine geçiş yapmayacağınızı garantileyecek ikametgah, otel ve uçak rezervasyon belgelerinizin de yanınızda bulunması şartı vardır.

Azerbaycan Pasaportsuz Gidilir Mi?

Azerbaycan’a pasaport istemeyen ülkeler arasında yer alır. Pasaportsuz ve vizesiz gitmeniz için yeni tip çipli kimliğe sahip olması gerekmektedir. Türkiye’den geçiş yapmak için rezervasyon belgelerinizin yanınızda olması şartı vardur. Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a gitmek için sadece 90 günlük vizesiz ve pasaportsuz haklarını kullanabilir.

Azerbaycan Türkiye vize muafiyetina tabii tutulmaktadır. Kazakistan, Arnavutluk ve Ukrayna’ya geçiş yapmak için de yeni tipi kimliğinizle vizesiz ve pasaportsuz geçiş yapabilirsiniz. AB ülkeleri, Afrika, Amerika ve Orta Doğunun birçok ülkesi için aynı durum söz konusu değildir. Vizesiz ve pasaportuz geçişler için 90 günlük yurt dışına çıkma imkanı verilmektedir.

Gürcistan İçin Pasaport Gerekli Mi?

Gürcistan için pasaport almanıza gerek yoktur. Yeni kimlik kartınızla birlikte vizesiz ve pasaport geçiş yapılabilmektedir.

Bulgaristan’a Kimlikle Girilir Mi?

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları için 180 günlün Bulgaristan’a vizesiz seyahat yapma hakkı vardır. Diplomatik ve hususi pasaport sahipleri dışında Bulgaristan’a kimlikle giriş yapılamamaktadır.

Ukrayna’da Kimlikle Kaç Gün Kalabilirim?

Ukrayna’da kimlikle 3 ay 90 günlük kalabilirsiniz.

Azerbaycan Türkiye Kimlikle Giriş Ne Zaman Başlıyor?

Azerbaycan’a kimlikle geçiş için yeni kimlik uygulaması 2023 yılında başlamıştır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA