Pasaport Fotoğrafı

Pasaport Fotoğrafı; Pasaport başvuruları sırasında T.C. vatandaşlarından birkaç belge talep edilir. Bu belgeler arasında fotoğrafta yerini almıştır. Biyometrik olarak belirtilen pasaport fotoğrafı için belli başlı şartların üzerinde durulur. Şartlara uygun olan fotoğraflar kabul edilir ve başvurular sırasında değerlendirmeye alınır.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Öncelikle yüksek kaliteden ve net fotoğrafların kabul edildiğini unutmamak gerekir. Belirli ölçüler dikkate alınır ve fotoğrafı çekindiğiniz yer tarafından tüm bu detayların üzerinde durulur. Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı merak edenlere:

 • Beyaz fonda olacak şekilde çektirilmesi uygun görülür.
 • Ebatları da 50 X 60 mm olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Arka fonda desenin bulunması da kabul edilmez. Aynı şekilde herhangi bir gölgenin olmaması gerekir. Fon kadar güncellikte dikkate alınır. En az 6 ay içerisinde çekilmiş olması üzerine kabul edilecektir.

Fotoğrafçılar çekilmiş olan fotoğrafların doğru ebatlardan kesilmesini de dikkate alır. Bu anlamda belirlenen ebatlar 35 X 45 mm şeklinde değerlendirilir. Yine vize başvuruları sırasında da aynı ebatlardan biyometrik fotoğrafların tahsis edilmesi istenir.

Pasaport Fotoğrafı Kıyafet Nasıl Olmalı?

Sadece arka fon ile fotoğraf ebatlarına değinilmez. Pasaport fotoğraf için giyilmesi gereken kıyafetlerin ve renklerin de üzerinde durulur. Tekrardan şartlara uygun bir şekilde giyinmeniz ve fotoğraf çekimine geçmeniz önem arz eder.

Üst giyime dair açık renklere ihtiyaç duyulur. Hem açık hem de düz renkli olacak şekilde üst giyimden tercihte bulunmanız gerekir. Bunun yanı sıra:

 • Çok koyu renkli kıyafetlerin tercih edilmesi fotoğraf kalitesinde sorun teşkil eder.
 • Üzerinde çok fazla baskı olan kıyafetler de kabul edilmez.

Çizgili ya da desenli olan kıyafetlere dair kalite düşüşe geçer. Bu nedenle düz ile açık renkli olarak kıyafetlerin seçilmesi önem arz eder. Diğer fotoğraf detayları ise:

 • Yakalı olan kıyafetleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.
 • Dekoltesi fazla olan kıyafetlerden uzak durmak gerekir.

Görüldüğü üzere kıyafetlere ilişkin birkaç şartın üzerinde durulur. Şartlara uygun olacak şekilde seçiminizi yapmanız en doğrusu olacaktır. Gerek ebatlara gerekse arka fona dikkat ederek çekinilen fotoğraflara karşı başvurularda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Kimlik Fotoğrafı İle Pasaport Fotoğrafı Aynı Mı?

Kimlikte yer alan fotoğraflar biyometrik fotoğrafların şartlarına uygun olmayabilir. Bu nedenle aynı fotoğraf eşliğinde pasaporta başvurulmayabilir. Şöyle ki pasaport fotoğrafı ile kimlik fotoğrafının aynı olmasına dair herhangi bir şartın üzerinde durulmaz. T.C. vatandaşları:

 • İstedikleri fotoğraf ile kimlik güncellemesine ya da başvurularına geçebilir.
 • Biyometrik olarak ise pasaport için müracaat edebilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi kıyafet, arka fon ve ebatlara ilişkin çeşitli şartların üzerinde durulur. Belirtilen şartlara göre biyometrik fotoğrafların çıkartılması önem arz eder. Ancak bu şekilde pasaport başvurularınız değerlendirmeye alınır.

Pasaportta yer alan fotoğraflar kimlik için geçerli kabul edilir. Bunun gibi resmi belgeler ya da sürücü belgesine dair kullanılabilir. Ancak fotoğrafın tek bir adet olması ve tüm belgelerde aynı tutulması gibi bir durum zorunlu değildir. Her birinde ayrı fotoğraflar temin edilebilir.

Pasaport Fotoğrafı Kaç Tane

Pasaport için fotoğraf çektirmek isteyenlerin fotoğrafçılar tarafından yönlendirilmesi söz konusudur. Ancak yine de pasaport fotoğrafı için belirtilen şartları dikkate almakta fayda var. Özellikle de:

 • Saçların toplu bir şekilde hazırlanması fotoğraf şartları arasında gösterilir.
 • Takısız ve tek renk kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

Hazırlık aşamasında belirtilen bu detaylara değinmekte fayda var. Geriye ise belirtilen adete kadar pasaport başvuruları için fotoğraf çektirmek kalır. Bunun için 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulduğu belirtilir. Hatta birkaç adet alabilir ve diğer resmi belgeler için kullanabilirsiniz.

Bu aşamada dikkate alınması gereken bir diğer husus güncel tarihli olarak fotoğrafların alınmasıdır. En az 6 aylık sürecin üzerinde durulur. 6 aydan fazla olan süreye karşılık fotoğraflar kabul edilmez. Bunun için:

 • Pasaport işlemleri öncesinde güncel tarihli fotoğraflara yer verilir.
 • Pasaport gibi vize için de güncel tarihli ve 2 adet fotoğrafa ihtiyaç duyulur.

Belirtilen şartlara göre çektirilen fotoğraflar hem pasaport hem de vize için kullanılır. Vizeye dair tekrardan 2 adet fotoğraf talep edilir. Turistik, ziyaret veya ticari gibi ayrı vize türlerine ilişkin pasaport başta olmak üzere fotoğraf ile kimlik gibi standart belgelerin üzerinde durulur.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı Makyaj?

Pasaport için çektirilen fotoğraflarda netlik önemli bir yere sahiptir. Açık ve net fotoğrafların ibraz edilmesi halinde başvurularınız değerlendirilir. Bu aşamada kadınların dikkate aldığı bir diğer husus makyajlar oluyor.

Makyajın aşırıya kaçmaması tavsiye edilir. Çünkü fotoğraflarda en doğal halin net bir şekilde yansıtılması temel alınır. Bunun için:

 • Ten rengini belli etmeyen makyajdan uzak durmak gerekir.
 • Çok açık ya da koyu renkli fondötenlerin kullanılmaması tavsiye edilir.

Doğal ten renginin fotoğrafa yansıması önem arz eder. Bu nedenle aşırıya kaçan makyajdan uzak durmanız önerilir. Sadece fondöten değil aynı durumun farlar, kaş kalemleri ve de ruj için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

Yoğun renklerden uygulanan farlar göz rengini tam olarak yansıtmaz. Bunun gibi kaş kalemlerinden kaynaklı olarak yüz ifadesi değişiklik gösterebilir. En doğrusu bu denli etkili makyaj malzemelerinden uzak durmak olacaktır. Yüz ifadesini ve de doğal ten rengini yansıtmayan makyaj malzemelerini kullanmamak gerekir.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı Sakal?

Sadece kadınlara yönelik makyaj detaylarının üzerinde durulmaz. Makyajdan ziyade giyim tarzına da değinilir ve açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi istenir. Yakalı ve çok fazla desen içermeyen kıyafetler önerilir.

Erkeklere gelecek olursak en çok dikkate alınan husus sakal oluyor. Bu aşamada kişinin sık sık kullandığı sakala ya da bıyık modeline bağlı olarak fotoğraf çektirmesi uygun görülür. Ancak en doğrusu:

 • Bıyık ile sakal olmadan çektirilen fotoğraflara sahip olmaktır.
 • Kirli sakalın dahi bulunmaması biyometrik fotoğraf çekimi için tavsiye edilir.

Çekim sırasında yüz ifadesinin ve doğal ten renginin yansıtılması dikkate alınır. Bu nedenle makyaj kadar sakalın da üzerinde durulur ve belli başlı şartlara değinilir. Sakal için en doğrusu bıyıkların ya da kirli sakalın bulunmadığı fotoğraflara değinmek olacaktır.

Ancak sık sık bıyık ya da sakal bırakan erkekler için bu durum zor olabilir. Kendi tarzını bu şekilde yansıtan ve değiştirmeyi düşünmeyenler için sakal şartının üzerinde durulmaz. İsteyenler bıyık ya da kirli sakal eşliğinde de fotoğraf çektirebilir. Tekrardan yakalı kıyafetlerin tercih edilmesi gibi şartlara değinilebilir. Baskısı fazla ve de renkli kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Bunlar kadar erkeklerin de takısız olacak şekilde biyometrik fotoğraf çekimine katılması uygun görülür.

Biyometrik fotoda saç nasıl olmalı?

Biyometrik fotoğrafta yüzün açık olması gerekir. Bunun için gözleri ve yüzü kapatmayacak şekilde saçların toplanması istenir.

Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı erkek?

Erkeklerin gölgesiz arka plan üzerinden gözlük ve şapka olmadan fotoğraf çektirmesi istenir.

Pasaport fotoğrafında küpe olur mu?

Takısız olacak şekilde pasaport fotoğrafının çekilmesi uygun görülür.

Kimlik ve pasaport fotoğrafları aynı mı?

Aynı olması zorunlu olmasa da fotoğrafları kimlikte ya da pasaportlarda kullanabilirsiniz.

Pasaport Fotoğraf

Pasaportlar için gerekli olan fotoğrafın özelliklerinin başında biyometrik vesikalık olması gelmektedir. Biyometrik vesikalık fotoğraf, standartları ICAO tarafından belirlenen aynı zamanda makinede okunabilen ve kimlik kartlarında kullanılan belli ölçüler ile özelliklere sahip yüksek kaliteli fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraf aynı zamanda yüz biyometrisinin tespit edilmesine imkan sağlar.

Kimlik Fotoğrafı İle Pasaport Fotoğrafı Aynı Mı?

Pasaport için çektirilen biyometrik fotoğraf aynı zamanda kimlik ya da sürücü belgesi gibi resmi belgeler üzerinde de rahatlıkla kullanılma imkânına sahiptir. Hem pasaport fotoğraf için hem de kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafın ölçüleri 50 mm x 60 mm boyutlarındadır.

Arka planında desen olmayan fotoğrafın gerçeği yansıtması için son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta gözler açık olmasının yanı sıra renkli gözlük ya da güneş gözlüğü bulunmamalıdır. Makineler tarafından okunarak tanınmayı sağladığından dolayı biyometrik fotoğraf belirlenmiş olan ölçüleri ve gereksinimlere uygun olacak şekilde çektirilmelidir.

Arka planın net olmasının yanı sıra aynı zamanda ışık ve gölgelendirmeli hiçbir şekilde bulunmaması gerekmektedir. Fotoğrafta doğal renkler yansıtılmalı ve beyaz dışında herhangi bir ışık kişinin yüzüne yansıtılmamalıdır.

Pasaport Fotoğrafı Kıyafet Nasıl Olmalı?

Pasaport fotoğraf çekimlerinde tavsiye edilen üst giyim de açık ve düz renklerin tercih edilmesidir. Koyu ve baskılı modeller yerine çizgili ya da desenli kıyafetler daha fazla tercih edilmelidir.

Yakalı kıyafetleri ile fotoğraf çektirmek önerilir bunun aksine dekolte kısmı açık kıyafetler tavsiye edilmez. Muhafazakar ülkelerde başörtüsü zorlaması bulunmaz ancak dekolte fotoğraflar ya da askılı kıyafetler ile çekilenler bu tarz ülkelerde başvurularda kullanılmaz.

Başörtüsü ile fotoğraf çektirmenin herhangi bir engeli yoktur ancak başörtüsü alın, çene ve kulakları kapatmayacak şekilde olmalı ve yüz hatları örtülmemelidir.

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar?

Pasaport, vize ya da kimlik kartı gibi resmi işlemlerde yüzün net şekilde tanımlanmasına olanak sağlayan biyometrik fotoğraflar belli standartlara göre çekilmektedir.

Standartlar ICAO Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu tarafından belirlenmektedir. Buna göre fotoğrafta yüz tamamen ortalanmalı ve saç modeli ile birlikte tamamen belirgin olmalıdır.

Kontrast ayarları düzgün ve tüm ayrıntılar net şekilde görülmesinin yanı sıra baş dik olmalı ve asla herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Arka planda beyaz fon kullanılmalı ve desen bulunmamalıdır, gözler açık gülme ya da ağlama gibi mimikler bulunmamalı, ağız kapalı olmalıdır.

10 dakika gibi kısa zaman içerisinde hazır olan pasaport fotoğraf genellikle 12 adet ve tek fiyat olarak belirlenmektedir. Fiyatı fotoğraf stüdyosunda ki farklılıklara göre değişmektedir ayrıca fotoğrafı çektiren kişinin yaşadığı ile göre de fiyat farkı bulunmaktadır.

Pasaport Vesikalık Kaç Adet?

Pasaport başvurusunda bulunmak için öncelikle tüm evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Evraklar arasında yer alan biyometrik fotoğraf genellikle 2 adet istenmektedir. Pasaport fotoğraf biyometrik olması şarttır, biyometrik fotoğraf uluslararası sivil havacılık kurumu ICAO tarafından belirlenen göre çektirilmelidir.

Fotoğrafta başın öne eğik olması ya da herhangi bir şekilde bir tarafa dönmüş olması kabul edilmez baş dik olmalıdır. Yüz ifadesi nötr olmalıdır gülümseme gibi mimikler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ağzın kapalı olmasına dikkat edilmeli, arka fonda beyaz ve desensiz bir fon tercih edilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf için standart olarak belirlenen ölçü ise 50 mm x 50 mm ya da 50 mm x 60 mm ebatlarıdır.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı 2023?

Gerekli olan biyometrik fotoğraf ölçü ve ebatları 50 mm x 60 mm boyutlarındadır bu boyutlar dışındaki fotoğraf ölçüsü başvurularda kabul edilmez. Özellikleri içerisinde dikkat çeken arka planın beyaz ve desensiz oluşudur.

Pasaport için fotoğraf ibrazında gerçeğin yansıtılması için son 6 ay içerisinde çekilmiş olması aranan şartlar içerisindedir. Biyometrik fotoğraflarda ışık ve gölgelendirme oldukça büyük bir öneme sahiptir bu yüzden arka planın net olması ve herhangi bir gölgenin olmaması gerekir.

Yüz doğal olarak kendi renklerinde yansıtılmalı ve beyaz dışında kalan renklerin ya da ışığın yüzey yansıması engellenmelidir. Gözler açık olmalı ve görünmesini engelleyen renkli gözlükler kullanılmamalıdır. Sağlık sebeplerinden dolayı takılan numaralı gözlükler de herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama yoktur.

Kimlik Ve Pasaport Fotoğrafları Aynı Mı?

Yeni kimlik kartlarında gerekli olan vesikalık fotoğraflar aynen pasaport ve vize gibi resmi evraklarda olduğu şekilde biyometrik olarak kabul edilmektedir. Standart ölçülere sahip olan biyometrik fotoğrafta şartlar ve standartlar Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu ICAO tarafından belirlenmektedir.

Biyometrik fotoğrafın boyutu 50 mm x 60 mm ölçülerinde olmalı ve son 6 ay içerisinde çekilmelidir. Kişiyi olduğu gibi gösteren fotoğraf olmasının yanı sıra aynı zamanda kullanılan ışık tüm yüze eşit şekilde yansıtılmalıdır.

Fotoğrafın üzerinde leke bulunmamalı, buruşuk ya da yıpranmış olmamasına dikkat edilmelidir. Gözler açık olması ile birlikte net olarak görülmelidir, standartlardan daha küçük ebatlara sahip olması halinde biyometrik pasaport fotoğraf kabul edilmez bu yüzden belirlenmiş olan ölçülere uyulması şarttır.

Biyometrik Fotoda Saç Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğraf çektirirken çerçeve boyutlarının 5 cm ve 6 cm boy olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf makinelerde okunabilen ve kişinin tanımlanmasını sağlayan fotoğraflar olduğundan dolayı kişinin saç renginden makyajına ve sürekli kullandığı sakalına kadar tüm detaylar dikkatle incelenir.

Biyometrik fotoğrafta saç modeli konusunda herhangi bir kısıtlama ya da sınırlandırma yoktur önemli olan yüzün net şekilde ortaya çıkmasıdır. Bu durumda örgülü saç modellerinin hem daha orijinal hem de şık durmasından dolayı tercih edildiği bilinmektedir.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı Erkek?

Pasaport fotoğrafı için gerekli olan standartlar ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu) tarafından belirlenmiş durumdadır. Buna göre erkeklerde biyometrik fotoğrafın sakal, bıyık ya da favori ile çekilmesinde herhangi bir sınırlama yoktur.

Kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf için yüz biyometrisini değiştirmeyecek şekildeki bıyık, favori ve sakal için kesin bir yasaklama yoktur.

Pasaport fotoğraflarında kıyafet konusunda da herhangi bir resmi yönerge dolayısıyla fotoğraf çekimi esnasında giyilen kıyafetin herhangi bir standardı yoktur. Erkekler için gömleğin yanı sıra aynı zamanda yuvarlak yakalı basit tişört ya da kazak tercih edilebilir, balıkçı yaka giyilmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni boyunu tam olarak kapatması ve bu yüzden yapılan başvurunun reddedilmesi ihtimalinin bulunmasıdır.

Pasaport Fotoğrafında Küpe Olur Mu?

Pasaport fotoğrafı olarak geçerli olan biyometrik fotoğraflarda kullanımı zorunlu olmayan hiçbir takının bulunmaması gerekir.

Pasaport İçin Fotoğraf Sakallı Olur Mu?

Kişinin yüz biyometresinin tespit edilmesini sağlayan biyometrik fotoğraflar da sakal sorun oluşturmaz.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Pasaport fotoğrafı uluslararası Sivil Havacılık Kurumu olan ICAO tarafından belirlenen standartlara uygun şekilde çekilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Kaç Dk Da Çıkar?

Biyometrik fotoğraf, fotoğraf stüdyosunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de genellikle birkaç dakika içerisinde hazırlanır.

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı Makyaj?

Makyaj biyometrik fotoğraf kurallarına aykırı değildir bu konuda hiçbir ülkenin belirli bir kuralı bulunmaz. Ancak pasaport fotoğraflarında yazılı olmayan makyaj şartları vardır ve bunların ihlal edilmesi halinde fotoğraf reddedilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA