Pasaport Fiyatları 2023

Pasaport Fiyatları 2023; Pasaport harç bedeli, Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenen her vatandaşın, bordo, siyah, yeşil ve gri pasaport çıkartmak için ödemesi gereken bedeldir. Yıllık enflasyon değerlerine göre güncel fiyat listesi resmi olarak paylaşılmakta, pasaport fiyatları 2023 yılında da TC vatandaşı olarak pasaport çıkarmak isteyen her bireyin ödemesi gereken miktar olarak sunulmaktadır.

Süresi Defter Bedeli Toplam Ödenek
6 aylık pasaport 225,00 TL 689.74 TL
1 Yıllık Pasaport 225,00 TL 1.083,12 TL
2 Yıllık Pasaport 225,00 TL 1.646,11 TL
3 Yıllık pasaport 225,00 TL  2.338,53 TL
3 + Yıllık Pasaport 225,00 TL 3.295,70 TL

10 Yıllık Pasaport Ücreti Ne Kadar?

10 yıllık pasaport düzenlemelerinde, gri, siyah, yeşil ve bordo pasaport sayfa sayısında değişiklikler olmaktadır. Yıllık ödenek olarak dönemin enflasyon değerlerine göre düzenlenmiş olan pasaport ücretlerinde 3. Yıla kadar fiyatlar farklılık göstermektedir. Pasaport ücreti, pasaport defterinin ‘’+’’ yıl değerinde 180 TL olarak ekstra ödeme kabul etmektedir.

Yıllık ödeme tutarına göre 6 aylıktan başlayan pasaport harç bedeli 3 + yıl değerinde defter bedelsiz 1085, 40 TL ve defter bedelli olarak 1265, 40 TL ödeme yapılması gereken güncel harç bedeli olarak sunulmuştur. Pasaport çıkarmak için öncellikle randevu alınması ve harç bedelinin hazır olması şartları dikkate alınmalıdır.

Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

Yıllık pasaport harç bedeli, dönemin enflasyon değerlendirmelerine göre zam almaktadır. Pasaport fiyatları 2023 yılında artışa geçmiş, Türk lirası ve Euro bazında değerlendirilerek sunulmuştur. Yıllık harç bedelinin ödenmesi pasaportun çıkarılacağı ilk ödenek olarak kabul edilir. Pasaport sahibi olan kişiler daha sonra harç ödemeden pasaportlarını kullanabilmektedir.

Süresi Harç bedeli Defter Bedeli Toplam Ödenek
6 aylık pasaport 225,00 TL 689.74 TL
1 Yıllık Pasaport 225,00 TL 1.083,12 TL
2 Yıllık Pasaport 225,00 TL 1.646,11 TL
3 Yıllık pasaport 225,00 TL  2.338,53 TL
3 + Yıllık Pasaport 225,00 TL 3.295,70 TL

 

Pasaport Uzatma Parası Ne Kadar?

Pasaport fiyatları 2023 yılındaki değerlere göre uzatma parası da, uzatacağınız döneme göre aynı ücretin tahsil edilmesi talebiyle düzenlenmiştir. Pasaport fiyatları defter bedeli ve uzatma dönemine göre değerlendirilerek yıllık enflasyon değeri üzerinden verilmektedir. Pasaport harç bedeli olarak 6 aylık ücretlendirme 227, 20 TL’dir. 6 aylık pasaport yenileme ve uzatma talebinizde ödeyeceğiniz miktar defter harç bedeli ve pasaport harç bedeli toplamı olarak yansıtılacaktır. Pasaport harç bedeli yenilme işlemleri için randevu alınması ve ödemelerin yapıldıktan sonra pasaport çıkarma işlemleri için evrak tesliminin gerçekleştirilmesi şartı bulunmaktadır.

2023 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 yılında pasaport çıkarma, pasaport yenileme ve pasaport kayıp bilgilendirmeleri merkez ilçe nüfus müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. Pasaport çıkarma talebi için başvuru işlemlerini 199 vatandaşlık etkileşim numarasını arayarak, randevu alabilir ve randevu sıranızla ilçe nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. Alo 199 vatandaşlık etkileşim numarası ve randevu.gov tr sistemleri üzerinden verilecek olan bilgilendirmelerle, başvuru işlemleri sırasında yanınızda  bulunması gereken evrak listesini de dikkate almanız gerekmektedir. Eksiksiz evraklarla ve yıllık pasaport harç bedeli ödeneğiyle birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

10 Yıllık Pasaport Ücreti Kaç Euro 2023?

Türk lirası üzerinden değerlendirilmekte olan pasaport harç bedeli, 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 3 + yıllık olarak değerlendirilmektedir. Her yıl enflasyon değerlerine ve döviz kurlarına göre farklılık gösterecek olan pasaport harç bedeli, yıllık düzenlemelerle duyurulacaktır. Pasaport fiyatları 2023 düzenlemelerinde 10 yıllık pasaport fiyatı 107 Euro’dur. 1 yıllık pasaport harç bedeli olarak da 52 Euro talep edilmekte, indirimli seçeneklerle 10 yıllık pasaport en son fiyat listesinde 95 Euro olarak duyuruldu.

10 Yıllık Pasaport Kaç Günde Çıkar?

10 yıllık pasaport ücreti ödendikten sonra başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Başvuru seçeneklerinin değerlendirilmesi ve evrakların düzenlenmesiyle birlikte 1 yıllık ve 10 yıllık pasaportun nüfus müdürlüğü tarafından işleme alınması 7 iş günü sürecektir. Toplamda pasaportun çıkma süresi olarak 15 iş günü verilmiştir. Ancak resmi tatiller, evrak eksiklikleri ve prosedür aksaklıklarından kaynaklı süre 1 aya kadar uzayabilmektedir. Pasaport yenileme, pasaport çıkarma ve pasaport uzatma seçeneklerine göre en erken 1 hafta ve en geç 1 aya kadar süre tanınmış, pasaport adaylarına kesin bir süre verilmemiştir.

Irak Pasaportu Ne Kadar 2023?

Irak pasaportu başvuru işlemleri için yapılan düzenlemelerde, Irak ile bağlılık olması, kimlik doğrulama işlemlerinin yerine getirilmesi şartı vardır. Irak pasaportu için istenilen belgeler, Irak kimlik kartı veya kimlik doğrulama belgeleridir. Irak pasaportu fiyat bedeli olarak her yol değişmektedir. Yıllık oranlamalara göre maliyeti 25. 000 Dinar değerinde verilerek 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık ve 3 yıllık pasaport fiyatlarında farklılık olmaktadır. 6 aylık pasaport için istenilen bedel 16, 51 dolar, 1 yıllık bedel ise 51, 37 dolar olarak hesaplanmıştır. Pasaport bedeli, pasaport defter bedeli ile toplam değer olarak sunulmaktadır. Hizmet, diplomat, hususi ve umumi pasaport değerleri aynı vizeye tabi tutularak aynı fiyatları ödemektedir.

İki Yıllık Pasaport Ne Kadar?

İki yıllık pasaport fiyatları dönemin enflasyon değerlerine göre sunulmaktadır. Yıllık değerlendirmelere göre pasaport fiyatları 2023 yılı için 2 yıllık fiyat 180 TL defter bedeliyle birlikte 722 TL’dir. Türk lirası olarak nüfus müdürlüğünün ödemeleri kabul ettiği banka hesabına yatırılmıştır. İki yıllık ödemeler 542 TL olarak gri, siyah, yeşil ve bordo pasaport için geçerlidir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Nereye Yatırılır?

10 yıllık pasaport ücretlerini nüfus müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar, PTT şubeleri  ve gelir idaresi bakanlığı üzerinden yapabilirsiniz. İnternet adresi üzerinden pasaport adaylarıyla paylaşılmış olan resmi adresler ve iban numarasından pasaport harç bedellerinin 2023 yılına ait bedeli ödenmeli, dekont ile nüfus müdürlüğüne teslim edilmelidir. Pasaport harç bedeli ve defter harç bedeli, pasaport çıkarma, pasaport yenileme ve pasaport uzatma nedenlerine bağlı olarak yıllık enflasyon değerleri üzerinden resmi siteden açıklanmaktadır. Pasaport harç bedeli yatırma ve defter bedeli yatırma işlemleri için PTT şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Pasaport Süresini Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Pasaport süresi uzatmak için pasaport fiyatları yıllık değerlerine bakılmalı, 6 aylık ve 10 yıllık uzatma işlemlerine göre harç bedeli, defter harç bedeliyle birlikte ödenmelidir. Biyometrik fotoğraf ve emniyet müdürlüğünden alınmış pasaport başvurusu için şahsen müracaat gereklilikleri yerine getirilmelidir. Şahsın yurtdışına çıkma yasağının olmadığı, deport kararının bulunmadığu ve pasaport almak için harç bedelini ödediğini belirtmesi şartları vardır. Nüfus kayıt örneği ve 6 ay içerisinde çıkarılmış belgelerle birlikte nüfus müdürlüğüne pasaport yenileme nedenini bildirerek, randevu aldığı gün ve tarihte evraklarıyla birlikte gitmesi gerekmektedir. Başvuru işlemleri sırasında e devlet üzerinden alınmış barkodlu belgelerde geçerli sayılmakta, gri, siyah, yeşil ve bordo pasaport düzenlemelerine göre ek belgeler talep edilmektedir.

Pasaport Uzatmak için Ne Gerekli?

Eski pasaportunuz, nüfus kayıt örneği, 6 ay içinde çıkarılmış biyometrik fotoğraf ve pasaport harç bedeli ile pasaport defter bedeli dekontunuz gerekmektedir.

Öğrenci Pasaport Kaç Para?

Öğrenci pasaport bedeli 25 yaş altındaki adaylar için defter bedeli olarak 160 TL olarak ödenmelidir.

Öğrenci Pasaport Ne Kadar 2023?

Öğrenci pasaport bedeli yalnızca defter bedeli olarak yansıtılmıştır. 2023 pasaport defter bedeli olarak 180 TL talep edilmektedir.

Pasaport Kaç Günce Gelir 2023?

Pasaport başvurunuzu yaptıktan sonra nüfus müdürlüğü yoğunluğuna göre işlemler 7 iş günü ile 15 iş günü içinde tamamlanmış olacaktır.

Öğrenci Pasaport Ücreti 2023 Kaç Yıllık?

Öğrenci pasaport bedeli ücreti defter bedeli olarak yansıtılmakta, öğrenciye 4 yıllık pasaport verilerek yıl değerine göre farklılık göstermektedir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA