Öğrenci Pasaport

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, öğrenci belgeleri bulunan ve henüz 25 yaşını doldurmamış kişiler, vize harç ücretinden muaf olabilirler. Öğrenci pasaport olarak bilinen seyahat belgesi, umuma mahsus pasaport türünde verilir. Aynı prosedürler dahilinde verilirken, ücretten muaf tutulmak adına Nüfus Müdürlüklerinden alınan öğrenci belgesi ile ücretsiz olarak verilebilir.

Bordo öğrenci pasaportları, öğrencinin eğitim süresine göre verilmektedir. 2 veya 4 yıllık eğitim alınacak ise bu sürede geçerli olacak pasaporta tabii olabilirler. Ancak öğrenci yaşı 25’e yakın ise 6 aylık veya 1 yıllık pasaporttan faydalanabilir. Bordo pasaportlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminden online başvuru yapılarak sürdürülür.

Harçsız Öğrenci Pasaportu

Pasaport harcı ve defter harcından muaf tutulmayı sağlayan öğrencili belgesi, kişinin eğitim- öğretim hayatının devam ettiğini gösteren resmi belgeler dahilinde alınabilir. 18 yaş altındaki çocuklara en fazla 5 yıllık pasaport verilmektedir. 18 yaşında olan öğrenciler ise maksimum 6 yıl geçerli olabilecek pasaport alabilirler.

Harçsız öğrenci pasaportu almak için gerekli belgeler ve pasaport talep formunun eksiksiz iletilmesi gereklidir. Öğrenci belgesi güncel ve imzalı- kaşeli şekilde orijinal olarak teslim edilir. Eğitim süresi boyunca geçerli olacak pasaportun, öğrenciliğin devam etmesi halinde süresi uzatılabilir. Pasaport yenileme veya süre uzatma gibi talepler yine Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinden başvuru yapılarak sağlanabilir.

2023 Öğrenci Pasaport Fiyatları

Umuma Mahsus Pasaport sınıfında verilen öğrenci pasaportları, belgeleri ile ücretsiz şekilde verilir. 25 yaş üzerindeki öğrenciler içinse bordo pasaport ücretleri tahsil edilir. Bordo pasaport 2023 ücretleri şu şekilde güncellenmiştir;

 • 6 aylık pasaport; 407.20 TL
 • 1 yıllık pasaport; 512.10 TL
 • 2 yıllık pasaport; 722.20 TL
 • 3 yıllık pasaport; 950.20 TL
 • 3 yıldan daha uzun süreli pasaportlar; 1.265.40 TL

2023 öğrenci pasaport defter ücretleri 180 TL olarak belirlenmiş ve bu tutarlara eklenmiştir. 25 yaşını doldurmamış ve halihazırda öğrenciliği devam edenler ise öğrencilik belgeleriyle başvuru yaparak, pasaport ücretinden muaf olabilirler.

Yeşil pasaport, gri ve siyah pasaport almaya hakkı olan öğrenciler, belgeleri ile başvuru yapabilirler. Yeşil pasaport sahipleri sadece pasaport defter bedeli öderler. Öğrencili devam eden çocukları, ücretsiz şekilde yeşil pasaport alabilirler.

25 Yaş Üstü Öğrenci Pasaportu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları standart pasaport olarak bordo renk yani umuma mahsus pasaporta tabiidirler. 25 yaş altındaki öğrenciler, harç ücreti ödemeden bordo pasaport alabilirler. Ancak bunun için resmi öğrencilik belgelerinin olması ve öğrenciliğin fiilen devam etmesi gereklidir. Yurtdışında eğitim alacak kişiler aynı şekilde eğitim süreleri boyunca pasaport alabilirler.

25 yaş üzerindeki öğrenci pasaport ücreti, bordo pasaport ücreti karşılığında tahsil edilir. 6 aylık pasaportlar 407 TL ve 3 yıldan daha uzun süreli pasaportlar 1265 TL olarak belirlenmiştir. Siyah ve gri pasaportlar ücretsiz olarak alınır. Yeşil pasaportlarda sadece defter parası olarak 180 TL tahsil edilir.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır 2023

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminde başvuru yapılarak öğrenci pasaportu alınır. Online randevu sistemiyle pasaport talep formu alınarak, ıslak imzalı şekilde iletilmelidir. Pasaport alacak kişilerin öncelikle Emniyet Müdürlüğünde parmak izi alma işleminden geçmesi gerekiyor.

Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler şöyledir;

 • TC Kimlik Belgesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Var ise eski pasaport
 • Pasaport defter ücreti (180 TL)
 • Öğrenci belgeleri
 • Harçsız pasaport talep formu

Pasaport için gerekli belgeler eksiksiz ve yasal şekilde iletilmelidir. Öğrencilerin bulundukları il ve ilçelerdeki Nüfus Müdürlüğünden pasaport başvuru belgeleri teslim edilerek pasaport alınabilir. Öğrenci pasaport işlem süresi 5 ila 7 gün arasındadır. Hazırlanan pasaportlar PTT Kargo kurye sistemiyle direkt olarak elden teslim edilir.

10 Yıllık Öğrenci Pasaport Ücreti 2023

Öğrencilerin kaç kriteri hesaplanarak pasaport alma süreleri belirlenir. Bir öğrencinin 10 yıllık pasaportu ücretsiz şekilde alması için 15 yaşında olması gerekir ki Pasaport Kanunu maddelerine göre 18 yaş altındakilere 10 yıllık pasaport verilmemektedir. Ücretsiz öğrenci pasaportları için reşit olmamak ve eğitim süresinde geçerli olacak şekilde pasaport verilir.

25 yaş üzerindeki öğrenciler standart pasaport ücreti öderler. 10 yıllık öğrenci pasaport ücreti 2023 180 TL defter ücreti ve toplam 1265 TL olarak güncellenmiştir. 25 yaş altında olan kişilere, eğitim sürelerinde geçerli olacak şekilde harçtan muaf şekilde verilir.

10 Yıllık Öğrenci Pasaport Ücreti 2023

10 yıllık bordo pasaport ücreti 1085 TL ve 180 TL pasaport defter ücretiyle toplam 1265 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci pasaportu ücretinden muaf olmak için öğrencilik belgesinin ve harçsız pasaport talep formunun olması gereklidir. Ve kişinin 25 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Kıbrıs Öğrenci Pasaportu

KKTC vatandaşları TC pasaportlarına tabiidirler. Kıbrıs öğrenci pasaport ücretleri 2023 listesinden pasaport süresine göre tahsil edilir. Öğrenci pasaportları ücretsiz şekilde alınabilir. Sadece 180 TL defter ücreti ödenerek, Kıbrıs öğrenci pasaportu alınabilir. Öğrenci statüsünde pasaport almak için öğrencilik belgesinin güncel olması ve 25 yaşını aşmamış olmak gereklidir.

25 yaş üzerinde olan öğrenciler, umuma mahsus pasaport ücretlerini ödeyerek seyahat belgelerini alabilirler. 6 aylık pasaport ücretleri 402 TL olarak güncellenmiştir. 1 yıllık bordo pasaportlar 506 TL, 2 yıllık bordo öğrenci pasaportları 717 TL, 3 yıllık 945 TL ve 10 yıllık pasaportlar 1260 TL olarak güncellenmiştir.

Kıbrıs öğrenci pasaportu almak için nvi.gov.tr internet adresinden başvuru formu alınabilir. Gerekli belgeler ile Nüfus Müdürlüklerine doğrudan başvuru yapılabilir.

Yeşil Öğrenci Pasaportu

Hususi pasaport olarak verilen yeşil pasaportlar, devlet memurlarına verilir. Kamuda çalışan memur veya sözleşmeli memurlardan kadro derecesi 1, 2 ve 3 olanlar yeşil pasaport alabilirler. Ülkelerde vizesiz seyahat olanağı sağlayan ve 5 yıla kadar verilen pasaportlardır. Yeşil pasaport hamillerinin 18 yaşına kadar olan çocukları yine yeşil pasaport alabilirler.

Hususi pasaport sahiplerinin 25 yaşını aşmamış çocukları da öğrenciliklerinin devam etmesi halinde, evlenmemiş olmaları veya iş sahibi olmamaları halinde yeşil pasaport alabilirler. Engelli çocukları süresiz şekilde yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar.

Öğrenci pasaport kaç TL?

Öğrenci pasaportları harçtan muaftır. 25 yaşını tamamlamamış olan öğrenciler, öğrenci belgeleriyle başvuru yaparak bordo pasaportlarını ücretsiz olarak alabilirler.

Öğrenci pasaport almak için ne gerekiyor?

İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak öğrenci belgesi almaları yeterlidir. Bordo pasaport başvurusu yaparak, gerekli evraklar ile pasaport alabilirler.

Öğrenciler kaç yıllık pasaport alabilir?

Pasaport süresi 25 yaş kriterine göre verilir. Eğitim süresine göre 2 yıl veya 18 yaşında olan bir öğrenciye 6 yıla kadar pasaport verilir. 24 yaş içerisinde olanlara en fazla 6 aylık pasaport verilir.

Öğrenci pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak öğrenci pasaportu alınabilir. Umuma mahsus pasaport başvurusu için www.nvi.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirler.

Öğrenciye pasaport ne kadar 2023?

25 yaş üzerindeki öğrenciler için bordo pasaport harcı alınır, 25 yaş ve altındaki öğrencilere, öğrenci belgelerini iletmeleri dahilinde ücretsiz olarak verilir.

10 yıllık pasaport kaç TL?

Bordo pasaportlarda 10 yıllık ücret, 1.259 TL’dir. Öğrenci belgesiyle yapılan başvurularda, 10 yılı geçmeyecek şekilde başvuru yapılması halinde ücretsiz olarak alınabilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA