Nvi Pasaport

Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi adresi olan www.nvi.gov.tr adresini kullanabilir. Eğer pasaport işlemleriniz için online randevu almak istiyorsanız NVİ pasaport tarafından oluşturulmuş resmi https://randevu.nvi.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Telefon yolu ile randevu işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız Alo 199 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Pasaport alma işlemlerinde yetkili merci İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleridir. Bu nedenle pasaport türünüze bağlı olarak size hizmet veren İl Nüfus Müdürlüğü ya da İlçe Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü Pasaport İşlemi Yapıyor Mu?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, İl Nüfus Müdürlüğü ya da İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün resmi hizmetlerinden biri vatandaşlara pasaportlarının verilmesini sağlamaktır.

Nüfus müdürlüğü aracılığı ile pasaport başvurusunda bulunabilir, pasaport basılmasını sağlayabilir ve pasaportunuzu alabilirsiniz. Pasaport yenileme işlemleri de nüfus müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilir.

Ancak nüfus müdürlüğüne yapacağınız başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken nokta ödemelerin nüfus müdürlüklerinden yapılmıyor olmasıdır. Ödemenizi başvurudan önce belirlenmiş anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden ya da online ödeme merkezinden gerçekleştirmeniz mümkündür.

Pasaport Başvurusu İçin Neler Lazım?

Nvi pasaport başvurusu için kişilerin başvuru sırasında sunması gereken belgeler şu şekildedir;

 • Kişinin kimliğinin aslı ve önlü arkalı net bir şekilde çekilmiş fotokopisi,
 • Tam karşıdan çekilmiş 35mm x 45mm boyutlarında biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport ve harç ücretinin ödendiğine ilişkin makbuz,
 • Varsa eski pasaportun aslı,
 • 18 yaşından küçük olan bireyler için noter ya da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından onaylı muvafakatname.

Gerekli görülen durumlarda nüfus müdürlükleri ekstra belge isteminde bulunabilir. Ancak genellikle bu belgeler yeterli olarak görülür.

Pasaport başvurusu yapmadan önce daha önce pasaport almadıysanız parmak izi ile biyometrik taramanızı yaptırmanız gerekir.

2023 Pasaport Nasıl Alınır?

2023 yılında pasaport alınması için başvuru randevusu nüfus müdürlüklerine giderek doğrudan yapılmıyor. Randevu almak isteyen kişilerin Alo 199 çağrı merkezini arayarak randevu alması gerekiyor.

Randevu almak için bir diğer yöntem ise Nvi pasaport işlemleri için düzenlenmiş olan nvi.gov.tr adresini ya da randevu.nvi.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

Randevunuzu almanızın ardından sizin için belirlenmiş olan gün ve saatte ilgili nüfus müdürlüğüne giderek evraklarınızı teslim etmeniz ve başvurunuzu tamamlamanız gerekir. Pasaportunuz kısa süre içerisinde basılarak size iletilir.

Pasaport Harç Parası Nereye?

Pasaport harç parasının yatırabilmesi için kullanılabilecek yöntemler şu şekildedir;

 • Vergi dairesi müdürlükleri ödemelerin kabul edildiği yerlerden biridir.
 • Size en yakın PTT şubesine giderek TC kimlik numaranız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gelir idaresi başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr adresine ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak gelir idaresi şubeleri ödeme kabul etmeyecektir.
 • Anlaşmalı bankaları ve bu bankaların şubelerini tercih edebilirsiniz. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Tarım Bankası ve Halk Bankası Şubelerini ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.

E Pasaport Randevu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

E pasaport için Nvi pasaport için oluşturulmuş www.randevu.nvi.gov.tr adresinden e-randevu almanız sonucunda randevunuz en erken tarihe verilir. Eğer gün içerisinde kullanacağını nüfus müdürlüğünde boş randevu bulunuyorsa aynı gün için dahi randevu alabilirsiniz.

Nüfus müdürlüğünün yoğunluğuna bağlı olarak randevunuzu 2 ya da 3 iş günü içerisinde olacak şekilde alabilirsiniz. Ancak resmi tatiller ya da hafta sonlarında Nvi kapalı olduğu için randevu alabileceğiniz tarih uzayabilir.

Pasaport Almak İçin Nereye Başvurmam Gerekiyor?

Pasaport almak isteyen kişilerin ilgili nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir. Bunun için kişiler pasaport türüne göre il ya da ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Pasaport başvurunuzu yapmak için öncelikle Nvi pasaport tarafından düzenlenmiş www.randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almanız gerekir. Randevu için seçtiğiniz il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapmalısınız.

Randevu sürenizden önce sizden beklenen evrakları bir araya getirmeniz gerekir. Bu belgeler; kimliğinizin fotokopisi ve aslı, varsa eski pasaportunuzun aslı, geçerli kriterleri karşılayan biyometrik fotoğrafınız şeklindedir.

Eğer ilk defa pasaport başvurusunda bulunuyorsanız göz önünde bulundurmanız ve unutmamanız noktalar şu şekildedir;

 • Pasaport ücretinizi başvurunuzdan önce ödemeniz gerekir. Ödeme işlemi nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilmez. Anlaşmalı bankaları, PTT şubelerini ya da online ödeme sitesini kullanarak ödemeniz gerekir. Makbuzunuzu almanıza gerek yoktur, ödeme yaptığınız sistemde otomatik olarak gözükecektir.
 • Pasaport başvurunuzun öncesinde biyometrik tarama yaptırmanız gerekir. Bunun için parmak izinizi tanıtmanız gerekir.
 • Evraklarınızın eksik olmamasına özen göstermelisiniz. Gereken durumlarda müdürlük sizden ekstra belgeler de isteyebilir.

2023 Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaport hacının tutarı alınacağı uzunluğa göre değişiklik gösterir. Böylece;

 • 6 aylık uzunlukta pasaport için 227,27 TL
 • 1 sene uzunluğundaki pasaport için 332,13 TL
 • 2 sene uzunluğundaki pasaport için 543,27 TL
 • 3 sene uzunluğundaki pasaport için 770,20 TL
 • 4 sene ve daha üzeri uzunluktaki pasaportlar için 1.085,42 TL ödeme yapmanız beklenecektir.

Bu ücretin yanında ödemeniz gereken pasaport defter bedeli bulunuyor. Bu defter bedeli tüm pasaport türü ve kişiler için aynı olup 174,50 TL şeklindedir.

Tüm ödemenizi tek seferde belirlenmiş yöntemler ile yapmanız gerekir. Ödemenizi başvurunuzdan önce yapmalısınız aksi takdirde başvuru yapmanız mümkün olmayacaktır.

Ücretinizi ödemeniz ve başvurunuzu tamamlamanızın ardından pasaportunuz 3 ila 5 iş günü içerisinde size ulaştırılır. Ancak yoğunluğa ya da başvurunuza bağlı olarak bu süre 15 güne kadar uzayacaktır.

Kimler Pasaport Alamaz 2023?

Pasaport alamayacak olan kişilerin listesi şu şekildedir;

 • Adli süreç, adli takip, dava ya da devam eden yargılamanızın bulunması durumunda yurtdışına çıkmanız için resmi olarak engeliniz bulunacaktır. Bu nedenle pasaport almanız de mümkün olmayacaktır.
 • Eğer boşanma sürecinde iseniz ve boşanma davanız hala devam ediyorsa pasaport almanız mümkün olmayacaktır. Ancak davanız sonuçlandıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Devlet olağanüstü süreç ilan ettiyse ve bu süreçte yurtdışı yasakları için belirli kurallar koyduysa bu kurallara dikkat etmelisiniz. Kurallardan herhangi birine takılıyorsanız pasaport almanız mümkün olmayacaktır.
 • 18 yaşından küçük olan kişilere ya da karar verme ehliyeti olmayan kişilere de pasaport verilmez. Bu kişilerin pasaport alması için vekaleti bulunan kişi ya da kişilerin pasaport alınabilmesi için izin verdiklerini belirten muvafakatname düzenlemesi gerekir.
 • C. vatandaşı olmayan kişiler de T.C. pasaportu alamayacaktır.
Nasıl Pasaport Alınır 2023?

Pasaport almak isteyen kişilerin www.randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da ALO 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alması gerekir. Randevu gün ve tarihinde kimlik belgeleri ile ilgili nüfus müdürlüğünden pasaport alınabilir.

18 Yaş Altı Pasaport Nasıl Alınır?

18 yaşından küçük olan kişilerin pasaport alması için ebeveynleri tarafından imzalanmış noterden ya da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış muvafakatnameye sahip olması gerekir.

Ilk Defa Pasaport Nasıl Alınır?

İlk defa pasaport alacak olan kişiler ilk olarak ALO 199 ya da randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alması gerekir. Randevu gününde ilgili nüfus müdürlüğüne giderek parmak izi taraması yaptırması gerekir. Yapılan taramanın ardından evraklar teslim edilerek başvuru tamamlanır.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır 2023?

Pasaport başvurusu alacağınız pasaport türüne göre İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri ya da İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA