Mavi Pasaport

Mavi Pasaport; Vatandaşları unvanına bulundukları konuma ya da tercih ettikleri türlere göre pasaportlar kendi içerisinde değişkenlik gözetir. Her pasaportun dolaşım sınırı belirlidir. Bu sebepten dolayı kendinize en uygun pasaportu seçip, işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Mavi Pasaport Ne Anlama Gelir?

Almanya’da mülteci ya da sığınmacı olarak kabul edilen kişiler, seyahat belgesi olarak bilinen belgeyi bulundurmak zorundadır. Seyahat belgesi herhangi bir ülkeden belirli ülkeye geldiğiniz takdirde sizin pasaportunuz konumuna geçer. Mültecilere yönelik hazırlanan seyahat belgesi mavi pasaport olarak adlandırılır. Sığınmacı ya da mülteci olarak bulunan kişiler, kendi ülkeleri içerisinde herhangi bir pasaport başvurusunda bulunamazlar. Burada geçerli olarak bulunan seyahat belgesi yer edinir. Mavi pasaporta, seyahat belgesi konumundadır. Yani ülkeye giriş esnasında yetkili kişilere gösterilir.

Mavi Pasaport Ne İse Yarar?

Mavi pasaport kapak rengindeki maviden ismini alır. Yeni dünyayı simgeler. Mavi pasaport, belirli 15 Karayip ülkesinde bulunulabilir. 15 Karayip ülkesine, seyahat gerçekleştirebilme dolaşım sınırı mevcuttur. Pasaport, Güney Amerika ortak pazarına dahil olan ülkeleri de içerisine aldığı için simgesi de bu doğrultudadır. Mavi pasaport genel olarak sığınmacı ya da mültecilerin herhangi bir ülkeye girişleri esnasında kullandıkları pasaport türüdür. Seyahat belgesi niteliği taşır. Bu sebepten dolayı herhangi bir vatandaşın kullanması doğru değildir. Bir ülkeden diğer ülkeye sığınmacı, mülteci ya da ülkeden kaçan bir kişinin mavi pasaport bulundurması, seyahat belgesi niteliği taşıdığı için yalnızca giriş kısmında sorun oluşturmaz. 15 Karayip ülkesinde rahatlıkla kullanılabilir.

En İyi Pasaport Hangisi?

Ülkemizde 4 farklı renkte bulunan pasaportlar kullanılır. Bunlar gri, bordo, yeşil ve siyah pasaportlardır. Dünyada en iyi ve en yaygın kullanılan pasaport kırmızı renk pasaporttur. Genel olarak tarihsel ya da güncel komünist sistemine sahip olan ülkeler tercih eder. Slovenya, Sırbistan, Letonya, Polonya ve Gürcistan vatandaşlarına kırmızı renkli pasaport verilir. Kırmızı renkli pasaport diğer ifade ile geçici pasaport olarak adlandırılır.

Hangi Renk Pasaport Kime Verilir?

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü bulunur. Bunlar;

 • Bordo pasaport (umumi)
 • Yeşil pasaport (hususi)
 • Gri pasaport (görev)
 • Siyah pasaport (diplomatik)

Bordo pasaport, standart vatandaşların kullandığı bir pasaport türüdür. Dolaşım gücü en sınırlı olan pasaport olarak yer edinir. Yeşil pasaport kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurları tarafından kullanılır. Aynı zamanda eski bürokratlara da verilir. Gri pasaport, resmi kurumda çalışan herhangi bir vatandaşın belirli bir görev doğrultusunda yurtdışı seyahati gerçekleştirileceği sırada alması gereken pasaport türüdür. Kişi bulunduğu göreve devam ettiği sürece gri pasaport kullanabilir. Siyah pasaport diğer bir ifade ile diplomatik pasaport şeklinde adlandırıldığı için diplomatik alanda hizmet gösterir. Yani devletin en üst seviyesinde bulunan bireylerin aldığı pasaporttur. TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları ve son olarak milletvekilleri siyah pasaport kullanır. Herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirileceği sırada kişinin mesleki statüsüne göre bir pasaport harcı yapılmalıdır. Pasaport yenileme, pasaport alma ya da kişiye uygun pasaportla ilgili işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanır.

Pasaport Renkleri Ne Anlama Gelir?

Pasaportların isimlendirilmesi kapağında bulunan renkten gerçekleşir. Kırmızı kapaklı pasaport, en yaygın kullanılan ve en çok tercih edilen türdür. Diğer mavi pasaport en yaygın kullanılan 2. Pasaporttur. Mavi kapak yeni dünyayı simgeler. Yeşil pasaport Müslüman ülkeler tarafından tercih edilir. Doğayı ve yaşamı simgeler. Siyah pasaport en nadir kullanılan pasaport türüdür. Genel olarak Zambiya, Burundi, Gabon, Kangoo gibi çeşitli Afrika ülkelerinin vatandaşları tercih eder.

Kırmızı Pasaport Ne Anlama Gelir?

Kırmızı pasaport diğer bir ifade ile pembe ya da geçici pasaport şeklinde adlandırılır. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları, pasaportlarını kaybettikleri takdirde ya da pasaport sureleri dolduğu zaman herhangi bir pasaport çıkartamaz. Bu durum da alabilecekleri pasaport türüdür. Yurtdışında bulunan Türkiye konsolosluklarından ya da Türkiye büyükelçiliklerinden, bu pasaport alınabilir. Tek sayfa halinde bulunur. Yalnızca 1 aylık geçerlilik süresi vardır. Bu sebepten dolayı geçici pasaport şeklinde de ifade edilir. Türkiye’ye giriş yapıldığı an geri alınan bir pasaporttur. Farklı bir ülkede pasaportunuzu kaybettiğinizde ya da pasaportunuzun süresi dolup tekrardan pasaport çıkaramayacağınız gibi etmenlerde Kırmızı pasaport işinize yarar. Kırmızı pasaport tek sayfa halinde bulunduğu gibi hem de pasaport şeklinde de geçer. Bordo pasaportla karıştırılmamalıdır. Genel olarak bordo pasaportla karıştırılma durumu vardır. Ancak bordo pasaport ve kırmızı pasaport birbirlerinden tamamen farklı türlerdir. Geçici yani kırmızı pasaporta sahip olabilmek için;

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik kartı
 • Eski pasaportun çalındığını belgeleyen polis tutanağı yer edilmelidir.

Yurtdışında bulunan Türk Konsolosluğuna ya da Türkiye Büyükelçiliği’ne, kırmızı pasaport almak için erken gitmek işlemlerin kısa bir süreç içerisinde halledilmesi adına önemli bir nitelik taşır.

En Değerli Pasaport Hangisi?

Pasaportlar kullanımına, geçerlilik süresine ya da ülkeye göre çoğunluk tarafından tercih edilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda dünyanın en değerli pasaportları arasında Japonya 193 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan pasaportu ile ilk sıraya yerleşmektedir. Bu listede Türkiye 111 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıması ile birlikte 52. sırada yer alır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda elde edilen verilere bakıldığı takdirde Japonya 193 ülkeye vizesiz seyahat gerçekleştirdiği için en değerli ve en güçlü pasaport kategorisi içerisinde bulunur. İkinci sırada 192 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan Singapur, 3. sıraya ise Almanya ve Güney Kore’nin gelir. Türkiye bu liste içerisinde 52 sıradadır. Ülkelerin vizesiz seyahat imkanı sağlamasına göre bir inceleme yapılır. Türkiye’de bulunan 4 adet pasaport içerisinde de en değerli ve en çok tercih edilen pasaport türü, bordo pasaporttur. Her vatandaş rahatlıkla alabilir.

Türkiye Pasaportu Hangi Ülkelere Vizesiz?

Türkiye pasaportu ile belirli ülkelere vizesiz gidilebilir. Bu ülkelerde seyahat gerçekleştirileceği sırada Türkiye pasaportu kullanıldığı zaman herhangi bir vize talebi bulunmaz. Bunlar Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Beyaz Rusya, Tacikistan, Singapur, Panama, Özbekistan, Maldivler, İran, Irak, Amerika ve pasaportun türüne göre 174 ülke yer edinir. 90 gün boyunca 174 ülkede ücretsiz olarak bulunabilirsiniz. Ancak 90 gün sonrasında vizeden muaf tutulma durumu geçerli değildir. Bu duruma dikkat etmekte fayda var.

Portekiz Pasaportu Kaçıncı Sırada?

Seyahat özgürlüğü açısından yapılan incelemeler ve araştırmalar doğrultusunda Portekiz pasaportu 6. sıradadır.

Normal Vatandaş Hangi Renk Pasaport Alır?”]

Normal vatandaşlar bordo pasaport ile yurtdışına çıkabilir. Ancak bordo pasaport yurtdışı seyahatlerinde dolaşım açısından en sınırlı pasaport türüdür.[/toggle]

Kac Cesit Pasaport Var?

Türkiye’de 4 çeşit pasaport bulunur. Bunlar;

 • Umuma mahsus bordo pasaport
 • Hususi yeşil pasaport
 • Gri hizmet pasaportu
 • Ve son olarak diplomatik siyah pasaporttur.

Pasaportlar kişinin mesleki durumuna ya da yaş sınırlarına göre yer edinir. Her pasaport için tarafınızdan istenen evraklar da değişkenlik gösterir.

Cumhurbaşkanı Hangi Pasaportu Kullanır?

Cumhurbaşkanı ya da Devlet Büyükleri, diplomatik alanda hizmet gösterdikleri için diplomatik pasaport kullanırlar.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA