Kıbrıs’a Gitmek İçin Pasaport Gerekli Mi?

Kıbrıs’a Gitmek İçin Pasaport Gerekli Mi; Kıbrıs, iki ülkenin üzerinde bulunduğu bir adadır. Bu adanın kuzey bölümü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak anılırken güney bölümü Yunanistan’a bağlıdır.

Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi; eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek istiyorsanız pasaport ya da vize almanıza gerek bulunmuyor. Yalnızca kimliğiniz ile seyahat etmeniz mümkündür.

Ancak Yunanistan’a bağlı olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi bölüme seyahat etmek istiyorsanız hem pasaport hem de vize almanız zorunludur. Bunun için seyahatinizden önce gerekli evraklarınız ile vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize anlaşması bulunmuyor. Bu nedenle Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin pasaport türüne bakılmaksızın vize alması zorunludur.

Kıbrıs’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar 2023

Kıbrıs’a gidiş nedeniniz sizin için birçok durumun değişmesine neden olacaktır. Eğer turist olarak Kıbrıs’a gitmek istiyorsanız herhangi bir pasaport ya da vize almadan yalnızca kimliğiniz ile seyahat etmeniz yeterli olacaktır. Seyahatinizde 30 gün kesintisiz olarak KKTC’de konaklayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaport ve kimlik ile seyahat ederseniz de 180 günden 90 gün kuralından yararlanma hakkınız bulunuyor. Eğer 30 günden uzun 90 günden kısa ziyaret yapacaksanız vize almanıza gerek yoktur ancak pasaport almanız zorunludur.

Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi; eğer Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne seyahat düzenlemek istiyorsanız, 90 günden uzun Kuzey Kıbrıs içerisinde ikamet edecekseniz ya da seyahat nedeniniz çalışma, evlenme, öğrencilik ve benzeri turistik dışında nedenler ile seyahat düzenleyecekseniz vize almanız gerekir. Bu nedenle pasaport da almalısınız.

Güney Kıbrıs’a seyahat düzenlemek istiyorsanız turistik vize için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Güney Kıbrıs vize başvuru formu,
 • Güney Kıbrıs vize talep dilekçesi,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Dönüş tarihinizden en az 3 ya daha fazla geçerliliği bulunan pasaportunuz,
 • Gidiş – dönüş uçak ve otel rezervasyonları,
 • Maaş bordrosu, kişinin çalıştığına dair belgeler
 • Banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı ve maddi duruma ilişkin belgeler.

Belirtilmiş olan tüm bu evrakların yanında gidiş nedeninizi kanıtlayan belgelerinizi de evraklarınızın içerisine eklemelisiniz.

Tüm bu evraklar ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu’na başvuruda bulunmanız gerekecektir. Başvuru öncesinde vize ücretini ödemiş olmanız beklenir.

Eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 90 günden uzun seyahat gerçekleştirecekseniz;

 • 10 yıldan yeni en az 2 sayfası boş pasaport,
 • Banka hesap dökümü, maddi durumunuza ilişkin evraklarınız,
 • Ülkeye uzun süreli giriş amacınızı kanıtlayan öğrenci belgesi, iş sözleşmesi vb. belgeler,
 • 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • KKTC vize başvuru formu ve dilekçesi,
 • Kişinin mesleğine ilişkin evrakları ile vize alınabilir.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir 2023

Kıbrıs’a gitmek isteyen kişilerin gerçekleştirecekleri seyahat türüne göre gidiş şekilleri değişiklik gösterecektir.

Eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek istiyorsanız pasaport ile 90 gün vizesiz seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yanınızda kimliğinizin ve pasaportunuzun bulunması yeterli olacaktır.

Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi; Kuzey Kıbrıs’a gitmek için pasaportsuz seyahat düzenleyebilirsiniz. Ancak pasaportsuz olarak kalabileceğiniz maksimum süre 30 gündür.

Ayrıca Güney Kıbrıs’a gitmek istiyorsanız da gidiş şeklinizde değişiklik görülür. Eğer Güney Kıbrıs Rum Bölgesi’ni ziyaret etmek isterseniz seyahatinizden önce vize almanız gerekecektir.

Kuzey Kıbrıs’a vize almak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’ndan randevu alarak vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Güney Kıbrıs’a gitmek istiyorsanız da randevunuzu Güney Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu’ndan almalısınız. Yunanistan ya da Schengen vizesi ile Güney Kıbrıs’a seyahat etmeniz mümkün değildir.

Kıbrıs’a Gitmek İçin Ne Gerekli?

Kıbrıs’a seyahat düzenleyecek olan kişiler farklı 4 durum ile karşı karşıya kalır. Her bir durumun ise gerekli belgeleri bu konuda değişiklik gösterir.

Kuzey Kıbrıs’a turistik bir seyahat düzenlemek istiyorsanız;

 • Seyahatiniz için pasaportunuz ve kimliğiniz yanında bulunmalıdır. Bu şekilde 90 gün Kuzey Kıbrıs içerisinde konaklayabilirsiniz.
 • Tüm Kuzey Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi; pasaport almadan da Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmeniz mümkündür. Ancak pasaportsuz bir şekilde konaklama süresi 30 gündür.

Bunun dışında çalışmak ya da eğitim gibi nedenlerle de Kuzey Kıbrıs’a gidebilirsiniz. 90 günden uzun sürecek olan seyahatlerinizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vizesi almanız gerekecektir.

Güney Kıbrıs’a turistik ya da çalışma / eğitim gibi nedenlerle seyahat düzenlemek istiyorsanız;

 • İhtiyacınız olan evrakların en başında Güney Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu’ndan alınmış gidiş nedeninize uygun vize gelir.
 • Ayrıca vizeniz ve kimliğiniz de mutlaka yanınızda olmalıdır.

Kıbrıs Pasaport

Kıbrıs Güney ve Kuzey olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan bir adadır. Adanın her iki bölümünde Türkiye Cumhuriyeti için ayrı prosedürler uygulanır.

Kuzey Kıbrıs’a gitmek için pasaport gerekli mi; eğer 30 günden kısa turistik bir seyahat gerçekleştirecekseniz pasaport almadan yalnızca kimliğiniz ile Kıbrıs’a girebilirsiniz.

30 günden uzun 90 günden kısa bir Kuzey Kıbrıs seyahati yapmak istiyorsanız ise yalnızca pasaporta sahip olmanız yeterli olacaktır. 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz seyahat hakkınız bulunuyor.

Eğer 90 günden daha uzun kalmayı gerektiren eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi bir nedeniniz bulunuyorsa nedeniniz ile beraber hem pasaporta hem de vizeye sahip olmanız gerekir.

Güney Kıbrıs’a seyahat etmek istiyorsanız ziyaretinizden önce Güney Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu’na giderek vize başvurusu yapmanız ve seyahat türünüze uygun vizenizi almanız gerekir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a seyahat etmesi için vize alması şarttır.

Vizenizin yanında kimliğinizin ve pasaportunuzun da yanınızda olması gerekir. Ülkeye girişiniz pasaportunuza işlenerek gerçekleştirilir.

Türk Vatandaşları KKTC’de Kaç Gün Kalabilir?

Türk vatandaşları KKTC’de konaklamak için farklı koşullara sahiptir.

 • Pasaportsuz, yalnızca kimliğiniz ile düzenlediğiniz seyahatinizde tek bir girişte maksimum 30 gün KKTC içerisinde konaklayabilirsiniz.
 • Eğer pasaport ile KKTC’ye gittiyseniz, yasal olarak 90 gün vizesiz bir şekilde KKTC içerisinde kalabilirsiniz.
 • Eğer aile birleşimi, eğitim ve çalışma gibi uzun süreli vize alarak gittiyseniz vizenizde belirtilen süre kadar (90 günden fazla olacak şekilde) KKTC içerisinde konaklamanız mümkündür.
Kıbrıs İçin Pasaport Gerekiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KKTC için pasaportsuz seyahat gerçekleştirebilir. Vatandaşlarımızın yalnızca kimlik ile yaptıkları ziyarette maksimum 30 gün KKTC içerisinde kalma hakkı bulunuyor.

Kıbrıs'a Gitmek İçin Ne Yapmamız Gerekiyor?

Kıbrıs’a 30 günden kısa turistik bir seyahat yapmak istiyorsanız yalnızca kimliğinizi alarak ülkeye girebilirsiniz. 90 günden kısa turistik bir seyahat için ise pasaport almanız yeterli olan. Güney Kıbrıs’a girmek ya da 90 günden uzun kalmak istiyorsanız vize almanız gerekir.

Kıbrıs'a Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu?

Güney Kıbrıs’a yapacağınız tüm seyahatleriniz, Kuzey Kıbrıs’a 90 günden uzun ya da turistik olmayan amaçlarla yapacağınız seyahatleriniz için vize alma zorunluluğunuz bulunuyor.

Türkiye'den Kıbrıs’a Gitmek İçin Ne Gerekli?

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gitmek isteyen kişiler pasaportsuz ve vizesiz 30 gün, yalnızca vizesiz 90 gün seyahat gerçekleştirebilir. Güney Kıbrıs’a gidecek olan kişilerin ise tüm seyahatleri için vize alması gerekir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA