Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Gri Pasaport Kimlere Verilir; Pasaport; yurtdışı ülkelerine seyahat için bulunması gereken en temel belgelerden biridir. Ülkemizde çeşitli amaçlar için verilen pasaport çeşitleri bulunmakla beraber bu pasaportlar, belirli mertebe ya da meslek grupları için de verilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde en yaygın kullanılan pasaport; Umuma Mahsus Bordo Pasaporttur. Diğer pasaport türleri de Diplomatik Pasaport (siyah pasaport), Hizmet Pasaportu (gir pasaport ) ve Hususi Pasaporttur ( yeşil pasaport ). Peki, bu pasaport çeşitleri içerisinde gri pasaport kimlere verilir? Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın geri kalanını okuyabilirsiniz.

Pasaport çeşitlerini inceleyen ya da pasaport için başvuruda bulunacak pek çok insan mutlaka gri pasaport türünü duymuştur. Gri pasaport kimlere verilir merak ediyorsanız, sizlere bu pasaportun öncelikle yeşil ya da siyah pasaport sahibi olmayan, devlet görevi için yurtdışı ülkelerine seyahat etmesi gereken kimselere verildiğini söyleyebiliriz. Bu pasaport türü; hususi idareler ve devlet belediyeleri tarafından verilebilmektedir.

Gri pasaport kimlere verilir sorusuna bir örnek verecek olursak bu pasaportun en çok, devleti yurtdışı müsabakalarında temsil edecek milli sporcular için verildiğini söyleyebiliriz. Böylece bu kişiler, bordo pasaporttaki gibi hemen hemen her ülkeden vize almak zorunda kalmadan pratik bir şekilde yurtdışına seyahat gerçekleştirebilmektedir.

Gri pasaport sahipleri de tıpkı yeşil ve siyah pasaport sahipleri gibi pek çok ülkeden vize almaya gerek duymamaktadır. Tabi bu durum genellikle 180 gün içerisinde 90 günlük kısa süreli seyahatler için geçerli olmaktadır.

Gri pasaport kimlere verilir sorusundan sonra merak edilen bir diğer konu da bu pasaporta sahip kişilerin bunu şahsi amaçlar için kullanıp kullanmadıklarıdır. Gri pasaportu, kişilerin tatil ya da şahsi amaçları için kullanmalarının tamamen yasak olduğunu yalnızca devletin belirlediği görev süresince kullanabileceklerini hemen belirtelim.

Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Pasaport çeşitleri içerisinde diğer pasaportlardan farlı olan ve resmi pasaport olarak geçen bir diğer pasaport türü ise siyah yani diplomatik pasaport türüdür. Gri pasaport kimlere verilir sorusu kadar siyah pasaportun da hangi kişilere verildiği merak konusu olmuştur. Siyah pasaport genellikle devletin askeri ve siyasi güçleri gibi yani devlet için önemli statüde olan görev insanlarına verilmektedir diyebiliriz. Bu görev gruplarını sıralayacak olursak;

 • TBMM üyesi bakanlar
 • TBMM üyeliği bulunmayan bakanlar
 • Anayasa Mahkemesi başkanı
 • Anayasa Mahkemesi Üyeleri
 • Cumhuriyet Başsavcısı
 • Yargıtay
 • Danıştay
 • Sayıştay
 • Genel Kurmay Başkanları
 • Askeri Yüksek İdare Mahkemesi
 • Askeri Yargıtay
 • Eski Cumhurbaşkanları
 • Eski Başbakanlar
 • Eski Dışişleri Bakanları
 • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri
 • TBMM Başkanı Genel Sekreteri
 • Valiler
 • Diyanet İşleri Bakanı
 • Büyükşehir Belediye Başkanları
 • Siyasi Kuryeler ve buna benzer görevler ile hizmet veren kişiler
 • Siyah pasaport sahibi kişilerin aileleri

Siyah pasaport, 28 sayfalık ve adından da anlaşılabileceği gibi siyah renkli bir resmi pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olan kişiler, pek çok ülkeden 90 günlük seyahatleri dahilinde vizeden muaf tutulmuşlardır. Ayrıca bu pasaportu almak için başvuruda bulunan kişilerin pasaport harç ücretini ödemelerine gerek yoktur.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Siyah ve gri pasaporttan sonra ülkemizde ayrıcalığı olan bir diğer pasaport da yeşil yani hususi pasaport çeşididir. Bu pasaporta sahip olan kişiler de yine pek çok ülkeden 90 günlük kısa süreli seyahatleri dahilinde vize almak durumunda değillerdir. Ayrıca bu pasaportu almak için, defter harç ücreti dışında kalan pasaport harç bedelini de ödemek zorunda değillerdir.

Yeşil pasaport kimlere verilir sorusunun genel bir yanıtı olarak devlet memurları cevabını verebiliriz. Ancak hu pasaporta her devlet memuru sahip olamaz bu yüzden pasaport başvurusunda bulunan kişilerin memuriyet statüsü ve kıdemleri incelenmektedir. 13 adet memuriyet kıdemi bulunan bu sıralamada yalnızca, birinci, ikinci ve üçüncü sırada bulunan kadrolu memurlar ve bunların ailelerine yeşil pasaport verilmektedir. Ayrıca yine aynı statüde bulunan emekliliğe ayrılmış ya da istifa etmiş devlet memurlarına da yeşil pasaport verilebilmektedir. Aileden kaynaklı yeşil pasaport sahibi olan çocukların 25 yaşına geldiklerinde bu hakları ortadan kalkmakta ve umuma mahsus bordo pasaport sahibi olabilmektedirler. Ayrıca evlilik ya da SGK’lı bir işte çalışılmaya başlanması gibi durumlarında da yeşil pasaport hakları iptal olmaktadır.

Gri Pasaport Başvurusu

Devlet görevi gibi önemli sebepler için yalnızca bu sebepler doğrultusunda verilen gri pasaport yani hizmet pasaportu için internet üzerinden online olarak başvuru yapılabilmektedir. Gerekli evraklar ile birlikte müracaat tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak 5- 7 iş günü içerisinde pasaport işlemleri tamamlanmakta ve bu pasaport kişilere teslim edilmektedir. Ayrıca, devlet tarafından görevlendirilmiş kişilerin eşleri ya da 25 yaşını aşmayan ve evlenmemiş çocukları da gri pasaport imkanında yararlanabilmektedir.

Gri pasaport genellikle hizmet süresine göre çıkarılsa da aslında geneli 5 yıllık bir süreç için düzenlenmekte ve bu pasaport her 5 yılda bir yenilenmektedir. Göre süresi tamamlandıktan sonra bu pasaportlar alındıkları kurumlara teslim edilmektedir.

Gri Pasaport Ekşi

Gri pasaport anlamı, gri pasaport hakkında bilinmesi gerekenler ve bunların yorumu, kişilerin en çok takip ettiği sosyal medya platformlarından biri olan Ekşi Sözlük’te de tartışılmaktadır. Bu konudaki yorumlar için sizler de bu platformu takip edebilirsiniz.

Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Bordo pasaport yani diğer bir adıyla da Umuma Mahsus Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde en çok kullanılan pasaport türüdür. Memuriyet ve devlet görevi bulunmayan kişilerin her birine bordo pasaport verilmektedir. Bu yüzden ülkemizde en çok kullanılan pasaport türüdür diyebiliriz. Bordo pasaport sahibi kişiler, neredeyse her yurtdışı ülkesi özellikle de Avrupa ülkeleri için seyahat süresi fark etmeksizin vize almak durumundadırlar. Aynı zamanda pasaport yeniletme ya da bu pasaporta başvuru için gerekli olan tüm pasaport ücretlerini de ödemek zorundadırlar. Bordo pasaport, süresine göre ücretlendirilen bir pasaporttur ve 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3, 4,5,6,7,8,9 ve 10 yıllık olarak verilebilmektedir.

Gri Pasaport Veren Belediyeler

Gri pasaport, devlet görevi sağlayacak kişilerin bağlı oldukları hemen hemen her belediye tarafından verilebilmektedir.

Gri Pasaport Almanya

Gri pasaport alarak göreve giden 64 kişiden 63’ünün ülkeye dönmesi ve 23 adet gri pasaportun bulunamaması ile birlikte Almanya; gri ve yeşil pasaport sahibi olan kişilere de artık vize uygulamasında giriş kısıtlaması getirdi. Yani bu kişiler de, Almanya’ya kısa süreli seyahatlerde artık vize almak durumunda kalacak.

Gri Pasaport Nasıl Alınır?

Eğer devlet tarafından görevlendirilmiş biriyseniz o zaman gri pasaport için internet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Siyah Pasaport ile Nerelere Gidilir?

Bu pasaport sahibi kişiler pek çok Avrupa ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Gri ve Siyah Pasaportu Kimler Kullanır?

Devlet tarafından görevlendirilen ya da devlette önemli görevlerde bulunan kişiler, siyah- gri pasaport sahibi olabilmektedir.

Gri Pasaporta Vize Var mı?

Gri pasaport için pek çok ülke 90 günlük seyahat dahilinde vize talep etmemektedir. Ancak bazı ülkeler için bu pasaport sahiplerinin de vize alması şarttır.

Gri Pasaport Neden Verilir?

Yeşil ya da siyah pasaporta sahip olmayan fakat devlet tarafından görevlendirilen kişilere gri pasaport verilmektedir.

Gri Pasaport Defter Bedeli Ne Kadar?

Bu pasaport için 2023 yılı itibariyle ödenmesi gereken defter harç bedeli 180 TL olarak belirlenmiştir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA