E Pasaport

E Pasaport; Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, her alanda daha pratik ve daha kolay işlemlerin yapılabildiği gelişmelere tanıklık edilmektedir. Bu gelişmelerden bir tanesi de e-pasaport belgesidir diyebiliriz. E-pasaport artık hemen hemen tüm T.C vatandaşların kullanmayı tercih ettiği bir pasaport türü haline gelmeye başlamışken, bu yazıda e-pasaport hakkında merak edilen her şeyi sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle bu pasaportun ne olduğunu açıklamakla başlayalım; e- pasaport, yeni teknoloji bir pasaport türü olup eski pasaportlara nazaran bu belgelerde yer alan tüm bilgilerin çipli bir sistem içerisinde yer aldığı pasaport türüdür. Kullanımı son derece basit olan bu pasaport ile özel teknolojik cihazlara okutturma durumu ile birlikte kısa süre içerisinde tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bu da bu tür işlemlerdeki yoğunlukların azaltılarak insanlara düşen iş gücünün indirgenmesi anlamına gelmektedir. Bu yeni çağ sistem ile birlikte artık pasaport işlemleri çok daha kolay ve kısa sürelerde gerçekleştirilebilmektedir.

Peki, e- pasaport nasıl alınır, bunun için gerekli olan belgeler, işlemler nelerdir? Bu soruların cevaplarının hepsini yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

E- Devlet Pasaport Randevu

Pasaport yenileme ya da pasaport başvuru işlemleri için öncelikle Nüfus ve İl Müdürlükleri’nden randevu alınması gerektiğini söyleyelim. Bu randevuyu internet üzerinden e- devlet internet sayfasından alabileceğiniz gibi; ALO 199 hattını arayarak da pasaport randevunuzu alabilirsiniz. E- devlet üzerinden randevu almak isteyen kişilerin öncelikle “ https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al “ linkini tıklamaları gerekmektedir. Bu linki tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden, başvurmak istediğiniz pasaport türünü seçebilirsiniz. Sizlerden istenen ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı alanları tıklayarak devam seçeneği ile ilerleyin. Daha sonra Nüfus ve İl Müdürlükleri’nde müsait olan zaman dilimlerine ve sizlere uygun olan tarihte randevu saatinizi seçin. Bunun arkasından pasaport başvuru ya da yenileme işlemleri için randevunuzu almış olacaksınız.

Eğer aldığınız randevuya gidemeyecekseniz o zaman randevunuzu iptal etmenizi tavsiye etmekteyiz.

E- Pasaport Nedir?

Bir süredir e- pasaport türünü sık sık duymakta olmamıza rağmen birçoğumuz bu pasaportun ne olduğunu ya da ne için alındığını bilmemektedir. Bu pasaport türünü kısaca tanımlayacak olursak ilk olarak; normal bir pasaport belgesi içerisinde yer alan bilgilerin tümünün bulunduğu çipli ve kullanımı basit bir pasaport olduğunu söyleyebiliriz. E- pasaport için; elektronik pasaport ya da çipli pasaport gibi isimler de kullanılmaktadır. Uluslararası seyahatler için oluşturulan bu oldukça pratik olan pasaport, özel cihazlar sayesinde okutulur ve bu işlem oldukça kısa sürelerde gerçekleştirilir. Böylece hem zaman hem de iş gücünden tasarruf edilmiş olunur. Aynı zamanda bu pasaportların, evrakta sahtecilik yani sahte pasaport gibi durumların da önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

E- pasaport almak için gerekli olan başvuru işlemleri oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan bilgiler ve e- pasaportun nasıl alınacağını aşağıdaki alt başlıklarda sizlere belirteceğiz.

E- Pasaport Görüntüsü

E- pasaportun çipli bir pasaport türü olduğunu ve böylece yapılacak olan tüm pasaport işlemlerini kolaylaştırdığını sizlere açıklamıştık. Bu pasaportun görüntüsünü merak edenler için pasaportun üzerinde ilk olarak bir çipin yer aldığını ve buna ek olarak da Ad- Soy ad, pasaport numarası, uyruk, doğum tarihi yani kısaca kimlik bilgilerinin yer aldığı bir görünümü olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde ise; parmak izi, imza ve size ait fotoğraf bulunmaktadır.

T.C İle Pasaport Sorgulama

E- pasaport ya da çipsiz pasaport için yaptığınız başvuruları ve başvuruların sonuçlarını merak edenler için bunun yine e- devlet üzerinden gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. “https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al “ linki üzerinden e- devlete giriş yaptığınızda en üst kısımda yer alan “ Başvuru Durumu “ seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra sizlerden T.C kimlik bilginiz başta olmak üzere, adınız- soy adınız, doğum tarihiniz gibi bilgiler istenecektir. Bunları ilgili alanlara yazdıktan sonra onay verin. Bu onayın ardından kimlik, pasaport gibi belgeler için yaptığınız tüm başvurular ve bu başvuruların sonucunu görebileceksiniz. Kimlik ya da pasaport işlemleriniz için ihtiyacınız olan tüm işlemlere yukarıda belirttiğimiz link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pasaport Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere pasaport; uluslar arası seyahatler için gerekli olan ve bu seyahatlerde mutlaka olması bulunması gereken evraklar içerisinde en temelidir. Bu belge olmadan vize almak, yurtdışı seyahatlerine çıkmak gibi bir durum söz konusu değildir ( kimlik belgesi ile seyahat edilebilen ülkeler hariç.) Yurtdışı için elzem olan bu belgeye sahip olmak için birtakım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Pasaport çeşitleri; umuma mahsus bordo pasaport, hizmet pasaportu ( gri pasaport), hususi pasaport ( yeşil pasaport ) ve diplomatik pasaport ( siyah pasaport) olmak üzere gruplandırılmaktadır. Bu pasaportların her birine başvuruda bulunmak ya da pasaport yeniletmek için yapılması gereken işlemler hemen hemen aynıdır. Ancak pasaport türüne göre bazı değişiklikler de mevcuttur. Pasaport almak isteyen kişilerin öncelikle gerekli evraklar ile Nüfus ve İl Müdürlükleri’ne müracaat etmesi gerekmektedir. Bunun için de e- devlet üzerinden pasaport randevusu alınması şarttır.

Pasaport başvurusu için gerekli olan evrak listesini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • C Kimlik Kartı
  • Usule Uygun Çektirilmiş Biyometrik Fotoğraf
  • Pasaport Harç Bedeli
  • Defter Harç Bedeli
  • Eğer Varsa Kişinin Eski Pasaportları
  • Kişi 18 Yaşından Küçükse Muvafakatname

Pasaport başvurusunda bulunmadan önce ilk olarak Emniyet Müdürlükleri’ne parmak izi verilmesi gerektiğini de unutmayın.

Ayrıca yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri pasaport harç bedeli ödemek ile yükümlü değillerdir, bu kişilerin yalnızca pasaport defter harç bedelini ödemeleri yeterlidir.

E- Pasaport Nasıl Alınır?

E- pasaport alacakların yapması gereken işlem basamakları da çipsiz pasaportlar için yapılan işlemler ile aynıdır diyebiliriz. Ancak bu pasaportun alınması için başvuru öncesinde Emniyet Müdürlükleri’ne giderek parmak izi verilmesi gerekmektedir. Bunlar halledildikten sonra yukarıda belirtilen belgeler ve ödenmesi gereken tutarlar ile birlikte ilgili makamlara başvuru için müracaat edilebilir.

E- Pasaport Başvuru Formu

E- pasaport almak için sizlerden talep edilen başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu talep formu üzerinde sizlere ait kişisel bilgiler yer almakta ve bunların eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hangi pasaport türünü alacaksanız alın, bunun için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Nüfus ve İl Müdürlükleri’ne yapılacak olan bu başvuru öncesinde mutlaka e- devlet üzerinden pasaport randevusu almanız gerekmektedir. Aksi takdirde pasaport için müracaat edemezsiniz.

E- Pasaport Ne Zaman Gelir?

Başvurunuzu tamamladıktan sonra e- pasaportunuz 7- 10 iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Pasaport İçin İkametgah Gerekli mi?

Hayır, pasaport için ikametgah gerekli değildir ancak pasaportunuzun adrese teslim edilmesi için sizlerden adres bilgisi talep edilecektir.

Pasaport İçin Hangi Nüfus Müdürlüğü?

Pasaport almak için hangi Nüfus Müdürlüğü’nü tercih edeceğiniz fark etmez.

Pasaport İçin Randevu Şart mı?

Evet, tüm pasaport işlemleri için randevu alınması şarttır.

E- Pasaport İçin Randevu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Bu durum için kesin bir şey söylemek doğru değildir; ilgili kurumlardaki yoğunluklara göre randevu verilecektir.

Pasaport Kaç Günde Gelir?

Başvuru sonrasında pasaportun elinize ulaşması 7- 10 iş günü içerisinde olmaktadır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA