Azerbaycan Pasaport

2020 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girmiş olan Azerbaycan pasaport düzenlemeleriyle, Türkiye’den kimlik kartıyla geçişler yapılmaya başlanmıştır. Türkiye Azerbaycan arasında geçiş yapacak olan vatandaşların vize almadan, sadece çipli kimlikleriyle Azerbaycan’a giriş yapabilmeleri sağlanmıştır. 90 günlük geçiş hakkı verilerek, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki pasaport kanunları düzenlenmiş, sınırdan geçiş izinleri verilerek, her Türkiye vatandaşına yeni kimlikleriyle hak kazandırılmıştır. Kimlik seyahati için çipli yeni kimliklerle uçak bileti alınarak, yolculuk yapılabilmektedir.

Azerbaycan Pasaport Lazım Mı?

Azerbaycan pasaport işlemleri yapılmadan gidilebilen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Bakü büyükelçiliği ile yapılan son düzenlemelerle, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki pasaport kanunlarında 2020 yılının 1 nisan itibariyle çipli kimlik geçişlerine izin verilmiştir. Pasaport almadan ve vizesiz bir şekilde geçiş yapma hakkı sağlanarak, kimlik kartıyla direkt olarak gidebileceğiniz ülkelerden biri olan Azerbaycan, Türkiye’den uçak ve otobüs ile geçişleri kabul etmektedir. Azerbaycan’a giriş yapmak için yapılması gerekenler arasında sadece ülke sınırları içinde kalacağınız yerin adresini ve otel rezervasyon belgenizi göstermeniz gerekir.

Azerbaycan’a nasıl gidebilirim; Azerbaycan’a gitmeniz için çipli kimliğinizle sınırdan geçişlerde form doldurmanız gerekmektedir. Formun el yazısı ile doldurulması ve Azerbaycan’da bulunma nedeninin belirtilmesiyle, sınır kapısındaki görevleriler tarafından ibaz edilmesi şartı vardır.

Azerbaycan sınır kapısında reddedilme nedenleri; Azerbaycan sınır kapısından geri çevrilme nedenlerinizin en temelinde Türkiye’den yasal olarak dışarı çıkma engeliniz bulunmasıdır. Eğer Türkiye sınırları içerisinde suçlu, aranan ve gözaltı kararı alınan kişiler arasındaysanız Azerbaycan hükümetine geçiş yapmanız yasaktır. Aynı zamanda geçici pasaport alması gereken bireyler, Azerbaycan vatandaşı olarak ülkeden deport edilenler de Türkiye’ye giriş yapmakta zorluk yaşacaktır. Pasaport zorunlu ülkeler arasında bulunmayan Azerbaycan için çipli kimlik kartınızın ve sicilinizin temiz olması gerekmektedir.

Azerbaycan Pasaport Kalktı Mı?

Azerbaycan pasaportunun kalkma nedenleri arasında, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki komuşuluk ilişkileri ve politikaları yer almaktadır. Pasaportsuz bir şekilde geçiş yapmak için Türkiye’de yeni kimlik uygulamasına önem vererek, kimliğinizi yenilemeniz ve Azerbaycan sınırında sıkıntı yaşamak için Türkiye’deki sicilinizi kontrol etmeniz önemlidir. Sicilinizle ilgili bilgileri E devlet üzerinden öğrenebilir ve Azerbaycan’a kimlikle giriş yapabilirsiniz.

Azerbaycan iki dilli giriş çıkış formu nedir; Azerbaycan vatandaşları Türkiye’den iki dilli giriş çıkış formu talep etmektedir. Türkçe ve Azerice olması şart koşulan forumda, sınır kapısında el yazısı ile doldurma yapılarak sürecin başlatılması gerekmektedir. Yanında fotoğrafı ve TC kimlik kartı bulunması gereken yolcular Azerbaycan hükümetinin 2020 yılında uyguladığı pasaport kanuna dikkat etmelidir.

Azerbaycan Türkiye doğrudan seyahat; doğrudan seyahat etmek için pasaport kullanmadan ve vize almadan geçiş yapabilirsiniz. Türkiye’den Azerbaycan’a gitmek için adres beyanın şart olması ve 15 günden fazla bulunacak kişilerin devlet göç idaresi resmi makamından belge alması da gerekmektedir. Ülke de bulunma nedenini belirtmesi ve ikamet izni başvuru işlemlerini de 60 günlük olarak kullanmayacağını belirterek daha fazla kalacağını da devlet yetkililerine bildirmesi şartlarına dikkat edilmektedir.

Türkiye’den gidecek olan yolcuların her ihtimale karşı yanlarında vesikalık fotoğraflarını bulundurmalarını, resmi sicil kayıtları ve belgeleriyle sınır kapısına gitmesi önerilmektedir. 15 günden ve 60 günden fazla kalacak olan Türkiye vatandaşları için Azerbaycan göçmenler dairesi üzerinden yeni bir süreç başlatılması gerekebilmektedir.

Türk Vatandaşları Azerbaycan’a Kimlikle Gidebilir Mi?

Türkiye 2020 yılındaki yeni düzenlemelerle Azerbaycan pasaport düzenlemelerine yasal olarak kimlik kartı getirmiştir. Türkiye’den çipli yeni kimlik kartıyla her Türkiye vatandaşı Azerbaycan’a 60 günlük geçiş yapabilmektedir. 90 günden fazla kalacak ve 60 günü aşacak olan Azerbaycan’da bulunan Türkiye vatandaşlarının devlet prosedürüne uyarak göçmenler bürosuna gitmesi gerekmektedir. Azerbaycan’da yaşamak ve çalışmak için de Türkiye’den çalışma izni ile birliklte Azerbaycan hükmetinden de izin alınması şartı vardır.

Azerbaycan göçmenler bürosu; Azerbaycan göçmenler bürosuna Türkiye’den yeni kimlik kartıyla gitmiş olan göçmenlerin Azerbaycan’da yaşamak, çalışmak ve ikamet etmek için 90 günlük süreci aştığında başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru şartlarında Azerbaycan’da bulunan vatandaşların çalışma izni belgesi ve oturma izni belgesini almış olması ve ülke politikaları gereğince resmi evraklarını düzenlemesi şartı vardır. Türkiye’den Azerbaycan’a gelme nedeni ve çalışma şartlarına uygunluk, meslek grubu ve toplumla uyumluluk evresinde 60 gün ve 90 gün dolduğunda oturma izni ile çalışma izni için göçmenler bürosuna gidilmesi şartı yer almaktadır.

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir 2023?

2023 yılında Azerbaycan’a gitmek için yeni kimlik kartınız yeterli olmaktadır. Çipli kimlik kartıyla Azerbaycan sınır kapısından form doldurarak 90 güne kadar geçiş yapabileceğiniz seçenekler sunulmaktadır. Azerbaycan’da ikamet etmek için göçmenler bürosuna gitmeniz ve oturma izni talep etmeniz gerekmeketedir. Çalışma işlemleri içinde çalışma izni talebinizi oluşturmanız, maddi gelir kaynağınızı Azerbaycan hükümetine bağlı göçmenler bürosuna bildirmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Türkiye arasındaki 2020 yılında düzenlenen yeni vize prosedürü ve şartları gereğince konsolosluğa gitmeden sadece çipli kimlik kartınızla birlikte 60 günlük ve 90 günlük seyahat etmeniz sağlanır. Bunun için uçak ve otobüsle sınır kapısından geçiş yapabilir, rezervasyon işlemleriyle birlikte girebilirsiniz.

2 Senelik Pasaport Ne Kadar?

Türkiye cumhuriyetinde pasaport düzenlemeleri Gri, siyah, bordo ve yeşil pasaport üzerinden yapılmaktadır. Gri, siyah ve yeşil pasaport çıkarıken Türkiye vatandaşlarından pasaport harç bedeli istenmemekte, pasaport defter bedeli ödenmesi yeterli olmaktadır. Pasaport defter bedeli 2023 yılından itibaren 180 TL olarak belirlenmiştir. Yurt dışı düzenlemeleri ve Türkiye politikaları gereğince, vize ve pasaport harç bedelleri de artmıştır.

2 yıllık pasaport ücreti olarak ödenmesi istenen miktar 552 TL’dir. Türkiye’de pasaport harç bedeli ödemesi gereken bordo pasaport sahipleri pasaport harç bedeli 552 TL ile birlikte 180 TL pasaport defter bedeli de ödemelidir. Aynı zamanda banka ile yatırım yapacak olanların 15 TL banka hizmet bedeli ödemesi de istenmektedir. Pasaport harç bedeli için PPT şubelerine başvuru yapılabilir, Nüfus müdürlüğü anlaşmalı bankalar ve gelir idaresi başkanlığından da başvuru sürecinde pasaport harç bedeli ve defter bedeli ödenebilir.

Azerbaycan’a Kimlikle Seyahat Başladı Mı?

Azerbaycan pasaport düzenlemelerinde yapılan yeni uygulamalarda çipli kimlik ile geçişler 2020 yılının nisan ayından itibaren başlamıştır. 2023 yılında da devam etmekte olan uygulamalarda Türkiye vatandaşlarının Azerbaycan’a sadece kimlik kartlarına geçiş yapmalarına izin verilmektedir. 60 günlük ve 90 günlük Azerbaycan seyahatleriniz için vize ve pasaport almanıza gerek kalmamıştır.

Azerbaycan’a Uçuş Var Mı?

Türkiye’den Azerbaycan’a uçak ile seyahat için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Azerbaycan Bakü havaalanı üzerinden geçiş yapmanıza izin vermekte olan Azerbaycan hükümetine, uçak ile seyahat etmeniz için bilet rezervasyonunuz yanınızda olmalı, Azerbaycan sınır formunun da doldurulmuş olarak teslim edilmesi şartı dikkate alınmalıdır.

Türkiyeden Bakü'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Azerbaycan Bakü’ye gitmek için çipli kimlik sahibi olmanız yeterli olacak, uçak ve otobüsle yolculuk yapabileceksiniz.

10 Yıllık Pasaport Ne Kadar 2023?

10 yıllık pasaport harç bedeli 2023 yılı itibariyle 1085 TL’dir.

Öğrenci Pasaportu Ne Kadar 2023?

Türkiye öğrenci pasaport ücreti pasaport defter ücreti olarak ödenmekte 2023 yılından itibaren 174 TL talep edilmektedir.

Pasaport Ne Kadar 2023?

6 aylık pasaport ücretleri ve 10 yıllık pasaport ücretler değişiklik göstermektedir. 6 ay için 227 TL, 1 yıl için 332 TL, 2 yıl için 552 TL ve 3 yıl için 770 TL ödenmelidir.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA