10 Yıllık Pasaport Ücreti

10 yıllık pasaport ücreti sık sık değişmektedir. Özellikle her sene bir kez güncellendiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle de seyahat etmeseniz dahi pasaport alarak yanınızda bulundurmanız önerilmektedir. 10 yıllık pasaport ücreti uygun iken almak sizler için bir avantaj olup sonrasında vize alma sürecinizde de ek olarak pasaportu beklemenize gerek kalmayacaktır. Pek çok açıdan pasaportları erkenden almak büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

10 yıllık pasaport aslında 3 yıl ve üzeri pasaport olarak görülmektedir ve geçerliliği 10 yıl olmaktadır. Ancak eğer sayfalarınız doldu ise yeniden 10 yıllık pasaport almanız gerektiğini unutmamalısınız. Yani 10 yıllık pasaport bazı kişiler için avantaj iken bazı kişiler için dezavantajdır. Bu nedenle doğru bir tercih yapmak gerekmektedir.

Özellikle sık seyahat ediyorsanız pasaportunuzun sayfaları kısa sürede dolacağından daha kısa süreli pasaportlar almanız önerilir iken sık sık gezmiyorsanız 10 yıllık pasaport en uygun tercih olacaktır.

Pasaport Ne Kadar 2023?

Pasaport fiyatları sene bazında değişmektedir bu nedenle iyi bir biçimde takip etmek gerekmektedir. Ancak son zamanlarda gelişen teknolojin ve pek çok işlemin internet üzerinden yapılabilmesi ile aslında yatıracağınız ücretin bizzat sistemde yer aldığı örnekler de bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda geliştirilen interaktif vergi dairesi içerisinde pasaport harç bedelleri de yer almaktadır ve buraya bilgilerinizi girdikten sonra istediğiniz pasaportu da girerek karşınıza çıkan ücreti direkt ödeyebilirsiniz. Bu bir avantaj olup sonrasında herhangi bir ücret problemi yaşamanızın da önüne geçmektedir. Aynı zamanda da evden çıkmanıza dahi gerek yoktur.

Hatta burada iki tip pasaport ücreti bulunur ki bunlardan biri pasaport süresine göre ödeme bedeli yani harç ücreti iken diğer defter bedeli olmaktadır. Defter bedeli her pasaportta standart 180 TL olup değişmemektedir. Ancak harç ücreti alacağınız süreli pasaporta göre değişim göstermektedir.

6 aylık pasaport ücreti 227 TL 20 kuruş iken 1 yıllık pasaport ücreti 332 TL 10 kuruş olmaktadır. 2 yıllık pasaport ise 542 TL 20 kuruş kadardır ve 3 yıllık pasaport ise 770 TL 20 kuruş olmaktadır. 3 yıl ve üzeri pasaport ise en fazla 10 yıl kadar geçerli olup ücreti 1085 TL 40 kuruş olarak bilinmektedir.

10 Yıllık Pasaport Kaç Para 2023?

10 yıllık pasaport ücreti elbette diğerlerine göre daha pahalı olup ücreti belirleyen esas şey de pasaportun süresi olmaktadır. Bu nedenle 10 yıllık pasaport ücreti ödeyip pasaport alanlar genellikle her sene seyahat edenler veya seyahati uzun süreli olanlar olmaktadır. Bu elbette alacağınız vizeye göre de değişmektedir. Uzun süresi bir vize aldıysanız ve örneğin 4 yıllık bir eğitim için yurt dışınsa çıktıysanız bu durumda 3 yıl ve üzeri pasaport almanız gerekecektir. 10 yıllık pasaport ücreti her yıl güncellense de en sık tercih edilen pasaport olmaktadır. Bunun sebebi ise yukarıda örnek olarak verildiği gibi süreç açısından en uygun pasaport olmasıdır.

10 yıllık pasaport ücreti defter bedeli hariç 1085 TL 40 KR olmaktadır. Ancak defter bedeli ise 180 TL dir ve değişmemektedir. Bunların ikisi muhakkak ayrı ayrı ödenmelidir.

10 Yıllık Pasaport Harcı Nasıl Yatırılır?

10 yıllık pasaport ücreti yatırmak için pek çok imkân bulunmaktadır. Ancak pasaportların süresine bağlı olarak herhangi bir ücret ödeme farklı bulunmamakta olup herhangi bir ücret de her yerden yatırılabilmektedir. BU nedenle herkes kendisine en uygun yöntemi tercih edebilir. Bunların başında elbette en kolay ve pratik yöntem olan interaktif vergi dairesi gelmektedir. İnteraktif vergi dairesi üzerinden harç ve değerli kâğıt bedeli bölümüne tıklayarak sonrasında pasaport ödeme kısmında n hem harç bedelinizi hem de defter bedelinizi ödeyebilirsiniz. Ardından buradan dekontları çıktı alabilir ve dosyanıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Ancak internet bankacılığı üzerinden yapabilmek de mümkündür. Vergi bölümünden harç kısmına tıklamanız durumunda internet bankacılığı üzerinden de gerekli adrese yatırmanız mümkündür ancak her bankada bunun yeri farklı olabilmekte olup araştırmak gerekmektedir. İnternet bankacılığı da pratik olup tercihe bağlı olarak pek çok banka bu sistemi desteklemektedir. PTT üzerinden dahi pasaport harcı yatırabilmeniz mümkündür.

Aynı zamanda atm.ler üzerinden de gerekli harç yatırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kartlı veya kartsız işlemler gibi alternatiflerde e bulunmakta olup hiç kart kullanamayan kişiler de bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle pek çok alternatiften söz etmek mümkündür.

2023 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvuruları artık önce randevu ve sonra bizzat başvuru işlemleri şeklinde ilerlemektedir. Bu nedenle öncelikle E-Devlet üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Hali hazırda E-Devlet sistemine şifreniz ve kimlik numaranız ile girip pasaport işlemleri yazıldığında zaten randevu lama platformu çıkmaktadır. Buradan size uygun gün ve saatte randevu alabilirsiniz ki genelde en geç bir iki gün içerisinde randevu verilmektedir. Bu sayede size en yakın olan il veya ilçe nüfus müdürlüklerine gidip buradan pasaport başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte evraklarınızı da toparlayabilirsiniz. Özellikle randevu aşamasında form da doldurmanız gerekir ve bu formu interaktif olarak sonrasında indirip dosyaya da eklemelisiniz. Başvuruyu kendinize en uygun gün ve saatte seçerek aslında çok fazla beklemek zorunda da kalmamanız mümkündür. Bu sistem sayesinde pek çok kişi günlük hayatını aksatmadan pasaport başvurusu yapabilmektedir.

İki Yıllık Pasaport Ne Kadar 2023?

İki yıllık pasaportlar da 10 yıllık pasaportlardan sonra en sık tercih edilen pasaport olarak bilinmektedir. İki yıllık pasaport ücreti 10 yıllık pasaport ücreti kadar çok olmayıp genellikle Erasmus sürecinde olan öğrenciler ya da kısa süreli seyahatler için tercih edilmektedir. Bu nedenle de sık tercih edilen bir pasaport olduğunu söylemek mümkündür. 2 yıllık pasaport ücreti de harç bedeli ve defter bedeli olarak ayrıca ödenmektedir. Defter bedeli 180 TL olup harç ücreti ise 2023 yılında 542 TL 20 kuruş olmaktadır. Her iki ücreti de ayrı ayrı ödemek için yukarıda belirtilen pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerden size en uygunun seçip ödeyebilirsiniz.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Nereye Yatırılır?

10 yıllık pasaport ücreti harç bedeli olarak vergi sisteminden ödenmelidir. Yani bu ücret devlete ödenen bir ücrettir ve bunun dışında herhangi bir yere ödenmesi mümkün değildir. Sizler vergi sisteminden devlete kolaylıkla ödemeyi sağlayabilirsiniz. İnteraktif vergi sistemi üzerinden veya bankalardan yatırabilirsiniz. Bizzat bankalara girerek yatırabileceğiniz gibi ATM üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden de pasaport ücretlerinizi yatırabilirsiniz.

10 Yıllık Pasaport Ücreti Kaç Euro 2023?

10 yıllık pasaport ücreti Euro bazından ödenmesi önerilmemektedir. Bunun sebebi ise kurun değişmesi nedeni ile bazı durumlarda yeterli görülemeyecek ya da fazla gelecek olmasıdır. Bu nedenle imkân var ise döviz bürosu üzerinden parayı TL bazına çevirip bu şekilde yatırmak en çok tercih edilen yöntemdir ve pek çok kişi de işlemlerini bu şekilde gerçekleştirmektedir. Kurlar sürekli değişmekte olup ücretler de Euro ve Dolar bazında sabitliğini korumamaktadır.

On yıllık pasaport kaç para 2023?

10 yıllık pasaport ücreti 2023 yılında 1085 TL 40 kuruş olarak belirlenmiştir.

10 yıllık pasaport kaç günde çıkar?

En geç 5 ile 7 gün arasında sonuçlanmaktadır. Yurt dışında iseniz 10 güne kadar sonuçlanmaktadır.

Pasaport yenileme kaç para?

Pasaport yenileme ücreti de aynı miktarlardadır. Aslında bu işlem yeniden pasaport alma işlemidir.

Pasaport harç bedelleri hangi bankaya yatıyor?

Her bankadan ücreti yatırabilirsiniz. Birçok banka bu avantajı sunmaktadır.

Pasaport harç parası hangi bankaya yatırılacak?

Pasaport harç ücretleri direkt devletin sistemine yatmaktadır.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

Türkiye’de yalnızca umuma mahsus pasaportlar 10 yıllık olarak verilmektedir. P tipi bordo pasaport olarak verilen 10 yıllık pasaport ücreti 2023 fiyatları belirlenmiştir. T.C İçişleri Bakanlığı nezdinde verilen pasaportlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve yurt dışı yasağı bulunmayan, vatandaşlığı bulunan kişiler Umuma Mahsus Pasaport alabilirler. 18 yaşından küçük olan vatandaşlar ise aileleri ve yasal vekilleriyle pasaport alabilirler. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları bordo pasaport taleplerinde pasaport harç ücretine tabiidirler. Harç ücreti ve pasaport defter harcı olarak toplam ücret tahsil edilir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

Umuma mahsus pasaport 10 yıllık olarak toplam 1.265,40₺ olarak verilmektedir. 2023 defter ücreti 180₺ olarak belirlenmiştir. 10 yıllık pasaport ücreti 2023 ücretleri 1.085,40₺ ve defter ücretiyle toplam 1.265,40₺ olarak güncellenmiştir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bordo pasaport başvuru uzatma ücretleri 95€ pasaport ücretiyle verilmektedir.

Öğrenci pasaportu alacak kişiler, pasaport harç ücretinden muaf olabilirler. Öğrenciliği devam eden ve 25 yaşını aşmamış olan Türk vatandaşları Nüfus Müdürlüklerinden alacakları öğrencilik belgeleri ile başvuru yapabilirler. Öğrenci belgesi ve harç ücretinden muaf talep belgesiyle birlikte başvuru yapabilirler. Yurt dışında yaşayan ve dış temsilciliklere yapılan başvurular ile öğrencilerde defter ücreti olarak 24€ tahsil edilir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Euro

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye Dış Temsilcilikleri başvurularıyla pasaport süresini uzatabilirler. Bordo 10 yıllık pasaport ücreti 95€’ya indirilmiştir. Pasaport defter ücreti olarak 24€ tahsil edilmektedir ve ücrete dahildir. Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları için 10 yıllık pasaport ücreti 2023 de toplam 1.265 ₺ olarak güncellenmiştir.

10 yıllık pasaport harcı 1.085₺ ve defter ücreti 160₺ den 180₺ ye çıkarılarak, toplam pasaport ücreti 1.085,40₺ olarak tahsil edilmektedir. PTT şubeleri ve anlaşmalı banka kuruluşlarından ya da GİB dijital sistemi üzerinden pasaport ücreti yatırılabilir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Almanya

Almanya’da bulunan Türkiye Dış Temsilciliğinden pasaport uzatma işlemleri yapılmaktadır. 10 yıllık pasaport ücreti Almanya 2023 fiyat listesi 95 Euro olarak güncellenmiştir. Almanya’da bulunan Türkiye temsilcilikleri;

 • Berlin Başkonsolosluğu
 • Düsseldorf Başkonsolosluğu
 • Essen Başkonsolosluğu
 • Frankfurt Başkonsolosluğu
 • Hamburg Başkonsolosluğu
 • Hannover Başkonsolosluğu
 • Karlsruhe Başkonsolosluğu
 • Köln Başkonsolosluğu
 • Mainz Başkonsolosluğu
 • Münih Başkonsolosluğu
 • Münster Başkonsolosluğu
 • Nürnberg Başkonsolosluğu
 • Stuttgart Başkonsolosluğu

Başvuruları ile 10 yıllık pasaport alma, yenileme ve süre uzatma işlemlerini yapabilirsiniz. Evlenme, boşanma ve Türk kimliği alma gibi işlemler için dış temsilciliklere başvuru yapılabilir.

5 Yıllık Pasaport Ücreti 2023

Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarından, dış temsilcilikler aracılığı ile pasaport alacaklar için pasaport ücretleri yenilendir. 10 yıllık pasaport ücreti 2023 yurtdışında 95 Euro tahsil bedeliyle verilmektedir. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları 5 yıllık pasaport ücreti olarak 24 Euro defter bedeli öderler. 4+10 yıllık verilen bordo pasaportlarda 71 Euro pasaport harcı ve 20 Euro defter harcı + 4 Euro posta ücret bedeli olarak toplam 95 Euro tahsil edilir.

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları için pasaport bedeli 4+10 yıllık başvurularda 1.085.40 TL pasaport harcı ve 180 TL defter bedeli olarak toplam 1.265.40 TL olarak belirlenmiştir. 5 yıllık ve üzeri başvurular için 1.265 TL ücret yatırılması gereklidir. Öğrenci kategorisinde alınacak ise sadece defter bedeli tahsil edilir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti Kaç Euro 2023

Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları için 10 yıllık pasaportlar 95 Euro tahsil edilerek verilmektedir. 10 yıllık pasaport ücretleri uzatma süreleri 71 Euro ve 24 Euro defter+ posta ücreti olacak şekilde toplam 95 Euro’dur. Türkiye Dış Temsilciliklerine direkt olarak başvuru yapılarak pasaport alınabilir.

Ayrıca, 6 aylık pasaportlar 39 Euro, 1 yıllık pasaportlar 46 Euro, 2 yıllık 60 Euro, 3 yıllık 75 Euro ve 10 yıllık 95 Euro olarak güncellenmiştir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Öğrenci

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından öğrenci pasaportu alacak olanlar, yalnızca defter ücreti öderler. Türkiye’de 180 TL, yurt dışında 20 Euro ödenerek, pasaport alınabilir. 25 yaşını aşmamış olan öğrenciler, eğitim kurumlarından alacakları öğrencilik belgeleri ve pasaport harcından muaf talep belgesiyle birlikte başvuru yapabilirler. 10 yıllık pasaport ücreti 2023 dahilinde olan 25 yaş üzerindeki öğrenciler için; Türkiye’de 1.265₺ ve yurtdışındakiler için 95€ olarak belirlenmiştir.

10 Yıllık Pasaport Yenileme Ücreti 2023

10 yıllık pasaport yenileme ücretleri 2023’de 1.265 TL olarak güncellenmiştir. Pasaport süresini uzatmak isteyen kişiler, pasaport harç ücretini yatırarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Pasaport randevu işlemleri ALO 199 numaralı hatlardan veya www.randevu.nvi.gov.tr web adresinden yapılabilir. Pasaport alacak veya pasaport yenileyecek kişiler, randevu saatlerine göre Nüfus Müdürlüğüne giderek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Dış temsilciliklerden alınacak olan 10 yıllık pasaportlar için 95 Euro pasaport harcının yatırılması gereklidir. Öğrenci pasaportları 10 yıllık verilmediği için 5 yıla kadar alınabilmekte ve sadece defter harcı yatırılarak temin edilmektedir.

10 Yıllık Pasaport Ücreti 2023 Öğrenci

Öğrenciler için verilen pasaportlar, bordo pasaport kategorisindedir. Ancak öğrenci belgesi olarak ve öğrenci belgeleri dahilinde hazırlanır. Öğrenciler, 25 yaşına kadar ücretsiz şekilde pasaport alabilirler. 10 yıllık pasaport ücreti 2023 öğrenci bedeli 180 TL olarak defter harcı kapsamında tahsil edilir.

Öğrenci pasaportları, kişilerin eğitim sürelerine veya pasaport süresi bitimi 25 yaşını aşmayacak şekilde düzenlenir. 25 yaşından büyük olan ve öğrenciliği devam eden kişilere, normal pasaport ücretleri uygulanır. 2023 10 yıllık pasaport ücreti 1.085,40 TL olarak + 180 TL defter harcı olarak tahsil edilir. Bu kapsamda olan kişilerin toplam 1.265,40 TL yatırmış olmaları gerekiyor.

Yurtdışında yaşayan öğrencilerden 24 Euro pasaport bedeli tahsil edilir.

10 yıllık pasaport ne kadar 2023?

Umuma mahsus pasaportlar 10 yıllık alındığında 1.085,40 TL harç ücreti ve 180 TL defter ücreti ile toplam 1.265,40 TL olarak güncellenmiştir. Öğrenci, hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlar pasaport harç ücretinden muaftırlar.

Pasaport uzatma 10 yillik kac euro?

10 yıllık pasaport uzatma ücreti 95 Euro olarak belirlendi. Yurt dışında yaşayan Türkler 95€ harç ücreti+ 24 Euro pasaport defter bedeliyle 10 yıllık pasaport alabilirler.

10 yıllık pasaport ücreti 2023 nereye yatırılır?

10 yıllık pasaport ücreti 1.265 TL olarak PTT Şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresinden yatırılır.

2023 5 yıllık pasaport harcı ne kadar?

2023 5 yıllık bordo pasaport harcı 4 ila 10 yıl arasında verilen ücrete tabidir. 1.085 TL harç + 180 TL defter bedeliyle toplam 1.265,40 TL olarak belirlenmiştir.

2023 Pasaport Fiyatları ne kadar?

2023 pasaport fiyatları 6 aylık 407 TL, 1 yıllık 512 TL, 2 yıllık 722 TL, 3 yıllık 950 TL ve 3+ yıllık 1.265 TL olarak NVİ sisteminde güncellenmiştir.

10 yıllık pasaport kaç günde çıkar?

Bordo pasaportlar 7-10 iş gününde çıkar. 10 yıllık pasaportlar en fazla 14 gün içinde hamiline teslim edilir. Diplomatik pasaportlar 1 günde, hizmet pasaportları 1-3 günde ve hususi pasaportlar 3-5 iş gününde çıkar.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA