10 Yıllık Pasaport Harcı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaş pasaportları 4 farklı grupta verilir. Standart pasaport olarak verilen bordo pasaportlar, 10 yıllık pasaport harcı yatırılarak alınabilir. Umuma mahsus pasaport türü olarak normal vatandaşlara verilen seyahat belgeleridir. Ücrete tabi olan bordo pasaportları 6 aylık, 1 yıllık veya 10 yıllık gibi farklı periyotlarda ve seyahat kapsamına göre alabilirsiniz.

Yurtiçinden başvuru yapacak Türk vatandaşları, İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru sağlayabilirler. Yurtdışında yapılacak olan Türk vatandaşı pasaport başvuruları, Türkiye Dış Temsilciliklerine yapılabilir.

10 Yıllık Pasaport Harcı Nasıl Yatırılır?

PTT Şubelerinden ve Türkiye’de resmi olarak faaliyet gösteren anlaşmalı banka şubelerinden pasaport harcı yatırılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr sistemi üzerinden 10 yıllık pasaport harcı yatırılabilir. Ayrıca www.nvi.gov.tr sistemi Pasaport Başvuru bölümünde bulunan ‘’Sanal Pos’’ sistemi ile online olarak harç ücretleri yatırılabilir.

PTT veya bankalardan fiilen yatırılan harçlar için dekont alınmalıdır. Elektronik sistemler üzerinden yapılan dijital ödemelerde, e-dekont veya makbuz alıntısı ile başvuru yapılabilir. Tüm pasaport başvuru harç ücretleri aynı yöntemler üzerinden yatırılabilir.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları pasaport yenileme işlemlerinde, belirtilen sistemler üzerinden 95 Euro harç ücretini yatırabilirler.

On Yıllık Pasaport Kaç Euro?

Türkiye Dış Temsilciliklerinden başvuru yapılarak alınan Türk pasaportları, ücrete tabiidir. On yıllık pasaport 95 Euro olarak güncellenmiştir. 71 Euro pasaport harç ücreti ve 24 Euro pasaport ücreti olarak tahsil edilmektedir. 2023 pasaport harç ücretleri yurtdışındaki Türk vatandaşları için şu şekildedir;

 • 6 aylık 39 Euro,
 • 1yıllık 46 Euro,
 • 2 yıllık 60 Euro,
 • 3 yıllık 75 Euro
 • 10 yıllık 95 Euro

Öğrenci belgeleri dahilinde 25 yaşına kadar olan Türk vatandaşları sadece 24 Euro defter ücreti yatırarak, pasaport alabilir veya yenileyebilirler. Türkiye’nin yurt dışında bulunan temsilciliklerinden, Türk vatandaşları için kimlik işlemleri, pasaport işlemleri, evlilik ve boşanma işlemleri, aile cüzdanı işlemlerinin tamamında hizmet verilmektedir.

2023 Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

2023 pasaport fiyatları 6 aylık pasaportlar için Türkiye’de 407 TL ve yurtdışında 39 Euro’dur. 2023 10 yıllık pasaport harcı Türkiye’de 1.265 TL ve yurtdışında 95 Euro’dur. 1 yıllık pasaportlar yurtiçinden başvurularda 512 TL ve yurtdışı başvurularında 46 Euro’dur.

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları 2 yıllık pasaport başvurularında 722 TL harç bedeli yatırmak durumundadırlar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için 2 yıllık pasaportlar 60 Euro olarak belirlenmiştir. 3 yıllık bordo pasaport ücretleri 950 TL ve yurtdışından alımlarda 75 Euro’dur. 4 yıl ve üzeri pasaport başvurularında 10 yıla kadar geçerli sürede pasaport verilir.

10 yıllık pasaport başvurularında harcın yatırılmış olması ve gerekli evrakların teslimi ile başvuru yapılabilir. Yeşil pasaport hamilleri ve gri pasaport hamilleri, pasaport harç ücretinden muaftırlar. Sadece defter harç ücretini yatırarak, pasaport başvurularını tamamlayabilirler. 2023 pasaport defter bedeli yurt içinde 180 TL ve yurt dışında 24 Euro olarak güncellenmiştir. Tüm pasaport kategorileri ücretleri ve süreleri ile alakalı Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.

10 Yıllık Pasaport Var Mı?

Umuma mahsus pasaportla 10 yıllık olarak verilir. Normal vatandaş pasaportu olarak verilen bordo pasaportlar, 6 aydan başlayarak 10 yıl geçerli olacak şekilde ve 30 sayfa olarak düzenlenir. 10 yıllık süre sonunda pasaport yenileme başvurusu yapılarak, süresi uzatılabilir. Ancak seyahat sürekliliği olan veya yurtdışında yaşayan tüm Türk vatandaşlarının halihazırda güncel pasaportları sürekli olmak durumundadır.

10 yıllık pasaport harcı yatırım dekontu, pasaport talep formu ve gerekli belgeler ile Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılarak pasaport alınabilir. Kişilerin taleplerine göre pasaport sürelerince belge düzenlenmektedir. Ancak 18 yaşından küçüklere ve öğrenci pasaportu alan kişilere farklı sürelerde pasaport verilir.

Pasaport Harç Ve Defter Bedeli Nereye Ödenir?

Bordo pasaport alacak kişiler harç ve defter ücreti toplam bedelini ödemekle pasaporta sahip olabilirler. Yeşil ve gri pasaport sahipleri ve öğrenci pasaportu alan kişilerden sadece defter bedeli tahsil edilir. Diplomatik pasaportlardan ücret tahsil edilmemektedir. Defter bedeli de ödemeksizin pasaport alabilirler.

Gelir İdaresi Başkanlı dijital sistemi üzerinden pasaport harç ücretleri yatırılabilir. 10 yıllık pasaport harcı ve defter bedeli toplam ücreti PTT Şubelerinden TC kimlik numarası ile yatırılabilir. Anlaşmalı banka şubelerinden veya internet bankacılığı sisteminden harç yatırılabilir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri resmi internet adresi üzerinden pasaport işlemleri bölümünde bulunan sanal pos uygulamasından pasaport harcı yatırılabilir.

Pasaport Harç Parası Hangi Bankaya Yatırılacak?

Bordo, yeşil ve gri pasaport defter harç ücretleri veya 10 yıllık pasaport harcı yatırım işlemleri, başvuru sahibinin TCKN ile yapılır. Mobil bankacılıktan, banka şubelerinden veya PTT şubelerinden pasaport ücretleri kolay şekilde yatırılmaktadır. Ayrıca işlemlerden önce Nüfus Müdürlükleri içerisinde bulunan PTT bankolarından pasaport harç ücretlerini yatırabilirsiniz. Gib.gov.tr sisteminden, e-devlet üzerinden veya nvi.gov.tr sisteminden online ödeme yöntemlerini kullanarak pasaport harçlarını yatırabilirsiniz. Yatırım dekontu, e-makbuz alarak, pasaport için gerekli belgelerle birlikte teslim edebilirsiniz.

Anlaşmalı bankalar listesi nvi.gov.tr sistemi üzerinden verilmektedir. Türkiye’de fiilen faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalardan pasaport harç ücretleri yatırılmaktadır.

2023 Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları ve yurtdışında ikameti bulunan Türk vatandaşları için 2023 harç ücretleri belirlenmiştir. 2023 pasaport fiyatları şu şekildedir;

 • 6 aylık 407 TL / 39 Euro
 • 1 yıllık 512 TL / 46 Euro
 • 2 yıllık 722 TL / 60 Euro
 • 3 yıllık 950 TL / 75 Euro
 • 3+ yıllık 1.265 TL / 95 Euro
 • Öğrenciler için; 180 TL / 24 Euro

Defter ücreti olarak 180 TL şeklinde güncellenen ücretler, gri ve yeşil pasaport başvurularında tahsil edilen ücrettir. Pasaport harcından muaf olacak şekilde yalnızca defter bedelini ödeyerek, pasaportlarını alabilirler.

TC pasaportlarında başvurular Nüfus Müdürlüğüne şahsen yapılır. Bordo pasaportlarda teslim süresi maksimum 7 gün olarak belirlenmiştir. Yeşil pasaportlar 3 ila 5 iş gününde çıkar. Gri pasaportlar başvuru sonrası 2-3 iş gününde çıkar. Başvuru sahiplerinin teslimat adreslerine göre en kısa sürede şahsen teslim edilir.

Türkiye'de pasaport uzatma ne kadar?

Türk pasaportları en fazla 10 yıla kadar uzatılabilir. 10 yıllık pasaport ücreti 2023 yılında 1.265,45 TL olarak tahsil edilmektedir.

Pasaport süresi uzatma kaç TL?

6 aylık 407 TL, 1 yıl uzatma 512 TL, 2 yıllık uzatma süresi için 722 TL, 3 yıllık için 950 TL tahsil edilir. Bordo pasaport 10 yıllık yenileme için 1.265 TL ücret alınır.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2023?

Pasaport için gerekli belgeler, pasaport talep formu, TC kimlik, biyometrik fotoğraf ve harç ücreti yatırılarak başvuru yapılır. Pasaport başvurusu il ve ilçe Nüfus Müdürlüğüne yapılır.

2023 yeşil pasaport harcı ne kadar?

2023 yeşil pasaport harcı defter ücreti olarak tahsil edilir. Yeşil pasaport almaya hak kazanan kişilerden, pasaport harcı alınmaz. 180 TL defter bedeli tahsis edilir.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2023?

Türk vatandaşları nvi.gov.tr internet adresi üzerinden randevu alarak, pasaport başvurusunda bulunabilirler. Şahsen müraacatlarda evraklar teslim edilerek başvuru yapılır.

Yorum Yap

Call Now ButtonHEMEN ARA